1988 Summer Olympics / Participant (New Zealand)
NZL
3 | 2 | 8th |
New Zealand took part in the 1988 Summer Olympics in the South Korean capital Seoul with 88 athletes and 61 officials.
The flag bearer was Ian Ferguson .
Medalist
The athletes won 13 medals, including three gold medals. That was two more medals than at the summer games four years earlier. Nevertheless, it was only 18th place in the medal table.
gold
- Ian Ferguson & Paul MacDonald - Kayak, 500 meter twos
- Mark Todd - riding, eventing, individual classification
- Bruce Kendall - sailing, wind glider
silver
- Ian Ferguson & Paul MacDonald - kayak, 1000 meter twos
- Rex Sellers & Chris Timms - sailing, tornado crew
bronze
- Paul MacDonald - Canoe, single kayak, 500 meters
- Andrew Bennie , Margaret Knighton , Tinks Pottinger & Mark Todd - horse riding, eventing, crew
- Eric Verdonk - Rowing, One
- Andrew Bird , Greg Johnston , George Keys , Chris White & Ian Wright - rowing, foursome with helmsman
- Lynley Hannen & Nicola Payne - rowing, two without helmswoman
- Paul Kingsman - swim, 200 yards back
- Anthony Mosse - swimming, 200 meter butterfly
- John Cutler - Sailing, Finn
Participants by sport
Archery
Women
-
Ann Shurrock
- 36th place
fencing
-
Martin Brill
- Epee: 7th place
Weightlifting
-
Kevin Blake
- 1st heavyweight: DNF
Judo
Men
-
Brent Cooper
- Half light weight: 5th place
-
Bill Vincent
- Middleweight: 13th place
canoe
-
Alan Thompson
- Single kayak, 1000 meters: 6th place
-
Grant Bramwell , Brent Clode , John MacDonald & Stephen Richards
- Quad kayak, 1000 meters: semi-finals
athletics
Men
-
John Campbell
- Marathon: 12th place
-
Simon Poelman
- Decathlon: 16th place
Women
-
Anne Audain
- 10,000 meters: 11th place
-
Christine McMiken
- 10,000 meters: heats
-
Lorraine Moller
- Marathon: 33rd place
-
Christine Pfitzinger
- 3000 meters: heats
Cycling
Men
-
Gary Anderson
- 4000 meters individual pursuit: 7th place
-
Brian Fowler
- Road race: 75th place
-
Tony Graham
- 1000 meter time trial: 7th place
-
Graeme Miller
- Road race: 8th place
-
Wayne Morgan
- Road race: DNF
-
Brian Fowler , Greg Fraine , Paul Leitch & Gavin Stevens
- Road race: 75th place
-
Craig Connell , Nigel Donnelly , Andrew Whitford & Stuart Williams
- 4000 meters team pursuit: preliminary round
Women
-
Madonna Harris
- Road race: DNF
horse riding
-
Maurice Beatson
- Jumping, singles: 48th place in qualification
- Jumping, team: 12th place
-
John Cottle
- Jumping, singles: DNF
-
Colin McIntosh
- Jumping, team: 12th place
-
Harvey Wilson
- Jumping, singles: 55th place in the qualification
- Jumping, team: 12th place
- Trudy Boyce (reserve; no use)
Rhythmic sports gymnastics
-
Angela Walker
- 32nd place in qualification
Wrestling
-
Brent Hollamby
- Freestyle, Bantamweight: 4th round
-
Steve Reinsfield
- Freestyle, featherweight: 2nd round
rowing
Men
-
Andrew Bird , Greg Johnston & Chris White
- Two with helmsman: not started in the semi-finals
-
Campbell Clayton-Greene , Geoffrey Cotter , Bill Coventry & Neil Gibson
- Four without a helmsman: 7th place
Women
shoot
-
John Farrell
- Skeet: 51st place
-
Stephen Petterson
- Small caliber, lying: 10th place
-
John Woolley
- Skeet: 33rd place
-
Greg Yelavich
- free pistol: 19th place
swim
Men
-
Ross Anderson
- 100 meters freestyle: 36th place
- 100 meter butterfly: 25th place
- 200 meter butterfly: 20th place
-
Anthony Beks
- 100 meters chest: 39th place
- 200 meters chest: 42nd place
-
Richard Lockhart
- 100 meters chest: 46th place
- 200 meters chest: 36th place
- Ross Anderson, Anthony Beks, Paul Kingsman, Anthony Mosse
- 400 meter layer relay: 11th place
Women
-
Sylvia Hume
- 100 meters back: 25th place
- 200 meters back: 21st place
-
Sharon Musson
- 100 meters back: 15th place
- 200 meters back: 10th place
sailing
-
Peter Evans & Simon Mander
- Men, 470s: 6th place
-
Fiona Galloway & Janet Shearer
- Women, 470s: 9th place
-
Murray Jones & Greg Knowles
- Flying Dutchman: 5th place
-
Simon Daubney , Tom Dodson & Aran Hansen
- Soling: 7th place
- Leith Armit , Earl Berry , Leslie Egnot & Brian Jones (reserve; no use)
tennis
Men
-
Bruce Derlin
- Doubles: 2nd round
-
Kelly Evernden
- Singles: 2nd round
- Doubles: 2nd round
Women
-
Belinda Cordwell
- Singles: 1st round
Table tennis
Men
-
Barry Griffiths
- Singles: 41st place
- Doubles: 29th place
-
Peter Jackson
- Doubles: 29th place
Web links
- New Zealand at the 1988 Summer Olympics (English)
- New Zealand Olympic team from 1988 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )