1988 Summer Olympics / Participant (Great Britain)
5 | 10 | 9 |
The United Kingdom took as always under the name of Great Britain at the 1988 Olympic Games in Seoul in part. 345 athletes (219 men, 126 women) took part in 191 events in 22 sports. Since the Games began, the British have been at all of the Summer Games. The flag bearer at the opening ceremony was hockey goalkeeper Ian Taylor , and at the closing ceremony, marksman Malcolm Cooper wore the Union Jack .
Medals
Archery
- Men
athlete | competition | qualification | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | Final score | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rings | space | Rings | space | Rings | space | Rings | space | Rings | space | space | ||
Leroy Watson | singles | 1248 | 24 | 314 | 11 | 304 | 18th | Eliminated | 18th | |||
Steven Hallard | singles | 1286 | 7th | 303 | 21st | Eliminated | 21st | |||||
Richard Priestman | singles | 1202 | 57 | Eliminated | 57 |
team | qualification | Semifinals | final | Final score | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rings | space | Rings | space | Rings | space | Result | space |
Watson, Hallard, Priestman | 3733 | 8th | 965 | 4th | 968 | 3 | bronze |
- Women
athlete | competition | qualification | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | Final score | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rings | space | Rings | space | Rings | space | Rings | space | Rings | space | space | ||
Joanne Franks | singles | 1281 | 5 | 301 | 18th | 327 | 3 | 330 | 4th | 318 | 7th | 7th |
Pauline Edwards | singles | 1232 | 23 | 311 | 12 | 301 | 17th | Eliminated | 17th | |||
Cheryl Sutton | singles | 1179 | 51 | Eliminated | 51 |
team | qualification | Semifinals | final | Final score | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rings | space | Rings | space | Rings | space | Result | space |
Franks, Edwards, Sutton | 3692 | 7th | 962 | 5 | 933 | 5 | 5 |
Boxing
Main article: 1988 Summer Olympics / Boxing
athlete | competition | Round 1 | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | Final score | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | space | ||
Mark Epton | Half fly weight (<48 kg) |
Bhatta |
Marinov |
Eliminated | 17th | |||||||
John Lyon | Fly weight (<51 kg) |
Gul |
1-4 | Eliminated | 33 | |||||||
Mike Deveney | Bantam weight (<54 kg) |
bye |
Machaze |
Eliminated | 17th | |||||||
Dave Anderson | Feather weight (<57 kg) |
Damigella |
Fitzgerald |
Tuur |
Eliminated | 9 | ||||||
Charlie Kane | Lightweight (<60 kg) |
bye |
Taroreh |
Congrum |
Cramne |
Eliminated | 5 | |||||
Mark Elliott | Half welter weight (<63.5 kg) |
Ruíz |
Proto |
Eliminated | 17th | |||||||
Richard Woodhall | Medium weight (<71 kg) |
Williams |
de Silveira |
Rivera |
Jones jr. |
Eliminated | bronze | |||||
Henry Akinwande | Heavy weight (<91 kg) |
bye |
Vanderlyde |
Eliminated | 9 |
fencing
Main article: 1988 Summer Olympics / Fencing
- Men
- Women
Weightlifting
Main article: 1988 Summer Olympics / Weightlifting
Men
- Keith Boxell
- Ricki Chaplin
- Andrew Davies
- Peter May
- David Mercer
- Dave Morgan
- Andrew Saxton
- Mark Thomas
- Matthew Vine
- Dean Willey
hockey
Main article: 1988 Summer Olympics / Hockey
In the final, England defeated Germany 3-1 and won the gold medal. The women lost to the Netherlands in the game for 3rd place and had to be content with 4th place.
- Men's
- Preliminary group A
- England v South Korea 2-2
- England - Canada 3-0
- England - Federal Republic of Germany 1-2
- England - Soviet Union 3-1
- England - India 3-0
- Semifinals
- England v Australia 3-2
- final
- team
- (1.) Ian Taylor (gk)
- (2.) Veryan Pappin (gk)
- (3.) David Faulkner
- (4.) Paul Barber
- (5.) Stephen Martin
- (6.) Jon Potter
- (7.) Richard Dodds
- (8.) Martyn Grimley
- (9.) Stephen Batchelor
- (10.) Richard Leman
- (11.) Jimmy Kirkwood
- (12.) Kulbir Bhaura
- (13.) Sean Kerly
- (14.) Robert Clift
- (15.) Imran Sherwani
- (16.) Russell Garcia
- Coach : David Whitaker
- Ladies
- Preliminary group A
- England - Argentina 1-0
- England - Netherlands 1-5
- England v USA 2-2
- Semifinals
- England - South Korea 0-1
- Game for third place
- England - Netherlands 1-3 (→ fourth place )
- team
- Trainer : Dennis Hay
Judo
Main article: 1988 Summer Olympics / Judo men
- Neil Adams
- Mark Adshead
- Kerrith Brown
- Neil Eckersley
- Elvis Gordon
-
Dennis Stewart
- Bronze light heavyweight
- Densign White
canoe
Main article: 1988 Summer Olympics / Canoe
Men |
Women |
athletics
Main article: 1988 Summer Olympics / Athletics
Men
100 m
200 m
- Linford Christie
- Michael Rosswess
- John Regis
400 m
800 m
1500 m
5000 m
10,000 m
- First round - 28:25.46
- Final - (→ eliminated)
- First round - 28: 52.88 (→ eliminated)
- First round - DNF (→ eliminated)
marathon
- 2:12:19 (→ 6th place)
- 2:16:18 (→ 21st place)
- 2:20:45 (→ 33rd place)
20 km walking
50 km of walking
- 3:59:30 (→ 27th place)
- Final - 4:00:07 (→ 28th place)
110 m hurdles
- Final (→ 2nd place)
- Final (→ 5th place)
- Final (→ 6th place)
400 m hurdles
- Final - 48.69 s (→ 6th place)
- Preroll - 50.81 s (5th place → eliminated)
- Preroll - 50.67 s (5th place → eliminated)
3000 m obstacle
- Forward - 8:38.90
- Semi-finals - 8: 28.62 (→ eliminated)
- Preroll - 8:39.30
- Semi-finals - DNF (→ eliminated)
4 × 100 m relay
- Elliot Bunney , John Regis, Mike McFarlane , Clarence Callender
- Forward - 39.17 s
- Elliot Bunney, John Regis, Mike McFarlane, Linford Christie
- Semi-finals - 38.52 p
- Elliot Bunney, John Regis, Mike McFarlane, Linford Christie
- Final - 38.28 s (→ 2nd place)
4 × 400 m relay
- Brian Whittle, Paul Harmsworth , Todd Bennett, Philip Brown
- Advance - 3: 04.18 min
- Brian Whittle, Kriss Akabusi, Todd Bennett, Philip Brown
- Semi-finals - 3: 04.60 min
- Final - 3: 02.00 min (→ 5th place)
high jump
Pole vault
Long jump
- Qualification - 7.77 m
- Final - 7.54 m (→ 12th place)
- Qualification - 7.74 m (→ eliminated)
- Qualification - 7.57 m (→ eliminated)
Triple jump
Shot put
- Qualification - 15.68 m (→ eliminated)
Discus throw
- Qualification - 58.28 m (→ eliminated)
Hammer throw
- Qualification - 69.12 m (→ eliminated)
- Qualification - 62.42 m (→ eliminated)
- Qualification - 70.38 m (→ eliminated)
Javelin throw
- Qualification - 80.98 m
- Final - 76.96 m (→ 11th place)
- Qualification - 75.96 m (→ eliminated)
- Qualification - 77.20 m (→ eliminated)
Decathlon
- Daley Thompson - 8306 points (→ 4th place)
- 100 m - 10.62 s
- Long jump - 7.38 m
- Shot put - 15.02 m
- High jump - 2.03 m
- 400 m - 49.06 s
- 110 m hurdles - 14.72 s
- Discus - 44.80 m
- Pole vault - 4.90 m
- Javelin throw - 64.04 m
- 1500 m - 4: 45.11 s
- Alex Kruger - 7623 points (→ 24th place)
- 100 m - 11.30 s
- Long jump - 6.97 m
- Shot put - 12.23 m
- High jump - 2.15 m
- 400 m - 49.98 s
- 110 m hurdles - 15.38 s
- Discus - 38.72 m
- Pole vault - 4.60 m
- Javelin throw - 54.34 m
- 1500 m - 4: 37.84 s
- Greg Richards - 7237 points (→ 30th place)
- 100 m - 11.50 s
- Long jump - 7.09 m
- Shot put - 12.94 m
- High jump - 1.82 m
- 400 m - 49.27 s
- 110 m hurdles - 15.56 s
- Discus - 42.32 m
- Pole vault - 4.50 m
- Javelin throw - 53.50 m
- 1500 m - 4: 53.85 s
Women 100 m
- Simmone Jacobs - Quarter Finals
- Paula Dunn - Quarter Finals
- Helen Miles - Prelims
200 m
- Paula Dunn - Semi-Finals
- Simmone Jacobs - Quarter Finals
- Louise Stuart - Quarter Finals
400 m
- Linda Keough - Quarter Finals
- Loreen Hall - Quarter Finals
- Pat Beckford - heats
800 m
- Diane Edwards - 8th place
- Kirsty Wade - Semifinals
- Shireen Bailey - Semifinals
1500 m
- Christina Boxer-Cahill - 4th place
- Shireen Bailey - 7th place
- Kirsty Wade - Prelims
3000 m
- Yvonne Murray - bronze
- Wendy Sly - 7th place
- Jill Hunter - Prelims
10,000 m
- Liz McColgan - silver
- Jane Furniss-Shields - Prelims
- Angela Tooby - Prelims
100 m hurdles
- Lesley-Ann Skeete - Semi-Finals
- Sally Gunnell - Semifinals
- Wendy Jeal - Quarter Finals
400 m hurdles
- Sally Gunnell - 5th place
- Elaine McLaughlin - Semi-Finals
- Simone Laidlow - prelims
4 × 100 m relay
- Forward - 43.91
- Semi-finals - 43.50 (→ eliminated)
4 × 400 m relay
- Forward - 3: 28.52
- Final - 3: 26.89 (→ 6th place)
marathon
- Angela Pain - 2 "30.51 (→ 10th place)
- Susan Tooby - 2 "31.33 (→ 12th place)
- Susan Crehan - 2 "36.57 (→ 32nd place)
high jump
- Diana Elliott-Davies - 8th place
- Janet Boyle - 12th place
- Jo Jennings - 16th Place (Qualifying)
Long jump
- Fiona May - 6th place
- Kim Hagger - 17th Place (Qualifying)
- Mary Berkeley - 29th Place (Qualifying)
discus
- Qualification - 50.92 m (→ eliminated)
Javelin throw
- Qualification - 56.70 m (→ eliminated)
- Qualification - 56.00 m (→ eliminated)
Shot put
- Qualification - 15.13 m (→ eliminated)
- Qualification - 18.34 m (→ eliminated)
- Qualification - 17.31 m (→ eliminated)
Heptathlon
- Final result - 5975 points (→ 17th place)
- Final - 5746 points (→ 19th place)
- Final - 1951 points (→ 29th place)
Modern pentathlon
Main article: 1988 Summer Olympics / Modern Pentathlon
- Men
- Richard Phelps - 5229 points (→ 6th place)
- Dominic Mahony - 5047 points (→ 16th place)
- Graham Brookhouse - 5000 points (→ 21st place)
team
- Phelps, Mahony, Brookhouse - 15,276 points (→ bronze )
Cycling (road)
Main article: 1988 Summer Olympics / Cycling
Men |
Women |
horse riding
Main article: 1988 Summer Olympics / horse riding
- David Broome
- Tricia Gardiner
- Barbara Hammond
-
Virginia Holgate Ling
- Bronze Eventing Individual
- Silver Eventing Team
- Jennie Loriston-Clarke
- Diana Mason
-
Mark Phillips
- Silver Eventing Team
- Malcolm Pyrah
- Nick Skelton
-
Ian Stark
- Silver eventing individual
- Silver Eventing Team
-
Karen Straker-Dixon
- Silver Eventing Team
- Joe Túri
Rhythmic sports gymnastics
Main article: Rhythmic gymnastics
Women
Wrestling
Main article: Wrestling
Men
rowing
Main article: rowing
- Men
- (→ 4th place)
- (→ 4th place)
- Nicholas Burfitt , Peter Beaumont , Terence Dillon , Anton Obholzer , Simon Jefferies , Salih Hassan , Richard Stanhope , Gavin Stewart , Stephen Turner
- (→ 4th place)
- Women
- (→ 9th place)
- (→ 8th place)
- (→ 6th place)
sailing
Main article: 1988 Summer Olympics / Sailing
- Jason Belben
- Stuart Childerley
- Simon Goody
- Sue Hay-Carr
- Andrew Hemmings
- Debbie Jarvis
- Edward Leask
- Neal McDonald
-
Mike McIntyre
- Gold star
- Jeremy Newman
- Jeremy Richards
- Lawrie Smith
-
Bryn Vaile
- Gold star
- Robert White
- Roger Yeoman
shoot
Main article: 1988 Summer Olympics / Shooting
-
Alister Allan
- Silver small caliber three-position battle 50 m
- Adrian Breton
-
Malcolm Cooper
- Gold small caliber three position battle 50 m
- Sarah Cooper
- Ken Harman
- Paul Leatherdale
- Ian Peel
- Margaret Thomas
swim
Main article: 1988 Summer Olympics / Swimming
- Men
50 m freestyle
- Preroll - 23.51 (→ eliminated, 22nd place)
- Prelude - 23.67 (→ eliminated, 25th place)
100 m freestyle
- Preliminary run - 51.18 (→ eliminated, 21st place)
- Preliminary run - 51.20 (→ eliminated, 22nd place)
200 m freestyle
- Forward - 1: 51.22
- B final - 1: 51.99 (→ 16th place)
- Prelim - 1: 53.03 (→ eliminated, 27th place)
400 m freestyle
- Preroll - 3: 50.01
- Final - 3: 50.16 (→ 7th place)
- Preroll - 3: 57.91 (→ eliminated, 24th place)
1500 m freestyle
- Advance - 15: 17.56
- Final - 15: 21.16 (→ 7th place)
- Preroll - 15: 38.75 (→ eliminated, 22nd place)
100 m back
- Prelim - 58.02 (→ eliminated, 22nd place)
- Prelude - 58.25 (→ eliminated, 25th place)
200 m back
- Forward - 2: 03.79
- B final - 2: 04.90 (→ 16th place)
- Preroll - 2: 04.70 (→ eliminated, 20th place)
100 m chest
- Preroll - 1: 04.23 (→ eliminated, 17th place)
200 m chest
- Preroll - 2: 18.51 (→ 15th place)
- B-final - scratched (→ eliminated, no ranking)
100 m butterfly
- Forward - 54.75
- B final - 55.22 (→ 16th place)
200 m butterfly
- Preroll - 2: 01.01
- B final - 2: 00.32 (→ 10th place)
- Forward - 2: 01.44
- B final - 2: 01.09 (→ 12th place)
200 m layers
- Preroll - 2: 05.55
- B final - 2: 04.17 (→ 10th place)
- Preroll - 2: 05.56
- B final - 2: 05.44 (→ 11th place)
400 m layers
- Forward - 4: 27.22
- B final - 4: 26.77 (→ 15th place)
- Pre-run - DSQ (→ eliminated, no ranking)
4 × 100 m freestyle
- Advance - 3: 23.71
- Final - 3: 21.71 (→ 7th place)
4 × 200 m freestyle
- Preroll - 7: 29.77 (→ eliminated, 9th place)
4 × 100 m layers
- Preliminary - DSQ (→ eliminated, no placement)
- Women
50 m freestyle
- Preliminary run - 27.14 (→ eliminated, 25th place)
- Preliminary run - 27.17 (→ eliminated, 27th place)
100 m freestyle
- Preroll - 57.81 (→ eliminated, 25th place)
- Prelim - 58.19 (→ eliminated, 28th place)
200 m freestyle
- Preroll - 2: 02.11
- B final - 2: 01.66 (→ 10th place)
- Preroll - 2: 03.63 (→ eliminated, 21st place)
400 m freestyle
- Pre-run - 4: 16.66 (→ eliminated, 18th place)
- Preroll - 4: 21.98 (→ eliminated, 27th place)
800 m freestyle
- Preroll - 8: 44.64 (→ eliminated, 16th place)
- Preliminary run - 9: 00.04 (→ eliminated, 25th place)
100 m back
- Preroll - 1: 04.62
- B final - 1: 04.27 (→ 16th place)
- Prelim - 1: 04.75 (→ eliminated, 18th place)
200 m back
- Forward - 2: 17.22
- B final - 2: 18.20 (→ 12th place)
- Preliminary run - 2: 21.66 (→ eliminated, 22nd place)
100 m chest
- Forward - 1: 11.66
- B final - 1: 11.95 (→ 16th place)
- Preliminary run - 1: 12.67 (→ eliminated, 20th place)
200 m chest
- Preroll - 2: 36.14 (→ 20th place)
- Preroll - 2: 41.12 (→ eliminated, 33rd place)
100 m butterfly
- Prelim - 1: 02.76 (→ eliminated, 18th place)
- Preliminary run - 1: 03.34 (→ eliminated, 21st place)
200 m butterfly
- Preroll - 2: 17.10
- B final - 2: 17.11 (→ 15th place)
- Forward - 2: 17.28
- B final - 2: 18.66 (→ 16th place)
200 m layers
- Forward - 2: 17.57
- B final - 2: 19.20 (→ 11th place)
- Prelim - 2: 22.64 (→ eliminated, 23rd place)
400 m layers
- Preroll - 5: 01.34
- B final - 4: 55.92 (→ 24th place)
- Preroll - 4: 54.66 (→ eliminated, 18th place)
4 × 100 m freestyle
- Prelim - 3: 50.84 (→ eliminated, 10th place)
4 × 100 m layers
- Preroll - 4: 16.18 (→ eliminated, 9th place)
Synchronized swimming
Main article: 1988 Summer Olympics / Synchronized swimming
Women
tennis
Main article: 1988 Summer Olympics / Tennis
athlete | competition | Round 1 | round 2 | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | Final score | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | space | ||
Jeremy Bates | Men's singles |
Bloom |
4-6 6-4 3-6 6-2 9-7 |
Mečíř |
3-6 6-4 1-6 4-6 | Eliminated | 17th | |||||||
Andrew Castle | Men's singles |
N'Goran |
6-7 3-6 6-2 7-6 7-5 |
Järryd |
0-6 3-6 1-6 | Eliminated | 17th | |||||||
Jeremy Bates Andrew Castle |
Men's doubles |
Ivanišević / Živojinović |
5-7 6-2 3-6 6-7 | Eliminated | 17th | |||||||||
Sara Gomer | Ladies singles |
Cordwell |
4-6 7-5 6-2 |
Neiland |
7-6 6-7 7-9 | Eliminated | 17th | |||||||
Clare Wood | Ladies singles |
Turnbull |
1-6 3-6 | Eliminated | 33 | |||||||||
Sara Gomer Clare Wood |
Ladies doubles |
Demongeot / Tauziat |
2-6 6-4 1-6 | Eliminated | 9 |
Table tennis
Main article: 1988 Summer Olympics / table tennis
Men
do gymnastics
Main article: 1988 Summer Olympics / gymnastics
Men |
Women |
Diving
Main article: 1988 Summer Olympics / Diving
Men |
Women |
Trivia
With Sally Jones , the BBC used a female sports presenter at the Olympic Games for the first time.
Web links
- British Olympic team from 1988 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )