List of winners of the National Prize of the GDR, 2nd class for science and technology (1949–1959)
This list shows the winners of the National Prize of the GDR in the second class for science and technology from 1949 to 1959. For the other decades and levels see the list of winners of the National Prize of the GDR .
list
Listed by years |
1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 |
year | Award winners | Reason for award | annotation | |
---|---|---|---|---|
1949 ↑ |
Heinrich Barkhausen | Professor at the TH Dresden | for his work in the field of low-voltage technology | |
Hans Cloos | Professor at the University of Bonn | for his work in the field of granite technology, of which he is considered the founder, and his textbook Introduction to Geology | ||
Theodor Frings | Professor at the University of Leipzig | for his work in the field of cultural morphology and research into German dialects and dialects | ||
Richard Hamann | Art historian, professor at the Universities of Marburg and Berlin | for his scientific work History of Art | ||
Friedrich Hund | Professor of theoretical physics at the University of Jena | for his fundamental scientific work on the structure of matter, especially quantum physics | ||
Hans Knöll | Head of the Institute for Microbiology at Jena Glassworks | for developing the manufacture of penicillin | ||
Robert Schröder | Professor at the University of Leipzig | for his services in the field of gynecology | ||
Collective chemistry | ||||
Ernst Schmitz | Professor at the “Organa” plant in Magdeburg | for the development of the remedy arsaminol | ||
Robert Griessbach | Chemist at the Wolfen film factory | |||
Johannes Nelles | Plant manager of the Buna-Werke | Merits in buna production | ||
Bernhard Schätzel | Production of phosphorus fertilizers | |||
Erich Reissmann | Extraction of sup. sulfuric acid | |||
Collective ironworks | ||||
Herbert Sedlaczek | technical director of the Maxhütte | |||
Helmut Hensel | Plant manager of the Maxhütte | |||
Otto Ringel | Head of department in the Maxhütte | |||
Erich Pfrötschner | Plant manager of the Riesa steel and rolling mill | |||
Karl Pilling | Foundry master in the Riesa steel and rolling mill | |||
Richard Schmidt | Melt master in the cast steel works in Hennigsdorf | |||
Otto Kruger | Head of department at the Thale iron and steel works | |||
Collective of Gustav Becker of the Institute for Plant Breeding | for the development of new plant varieties | |||
Gustav Becker | Head of the institute | |||
Paul Vogel | Staff of the institute | |||
Alfred Schneider | ||||
Joachim Müller | ||||
Georg Soergel | ||||
1950 ↑ |
Hans Ertel | Prof. for Meteorology and Geophysics at the HUB , Director of the Institute for Meteorology and Geophysics | for his work in the field of theoretical meteorology | |
Walter Friedrich | Prof. for mediz. Physics and Radiation Science HUB, Rector of HUB | for his work in the field of radiation and its biological and therapeutic application. | ||
Werner Winkler | Plant manager of the artificial silk factory "Friedrich Engels" in Premnitz | for the production of Perlon from local raw materials. | ||
The "Hagemann collective" of the Volk und Wissen Berlin publishing house | for the creation of new exemplary textbooks | |||
Karl Hagemann , Berlin | ||||
Alfred Helge , Leipzig | ||||
Rolf Lüders , Mahlow | ||||
Artur Ploog , Berlin | ||||
Johannes Feuer , Berlin | ||||
Artur Pludra , Leipzig | ||||
Hubert Offermanns , Berlin | ||||
Ernst Z. Ichenhäuser , Berlin | ||||
Robert Alt , Klein-Machnow | ||||
Hans Baltzer , Berlin | ||||
The collective "Agricultural Exhibition" | for the exemplary design of the GDR's first agricultural exhibition in September 1950 in Leipzig. | |||
Oscar Baumgarten , Birkenwerder | ||||
Walter Albert , Hadmersleben | ||||
Karl Albrecht , Berlin-Neukölln | ||||
Collective “Werra spinning machine” of the worsted yarn spinning mill Niedermalkalden | for the practical implementation of the conversion of the self-actuator spinning machine to a ring spinning machine | |||
Herbert Strampfer | ||||
Friedrich Kehr | ||||
Kurt Blumschein | ||||
Fritz Meyer | ||||
Walter Aßmuss | ||||
Adolf Muller | ||||
Karl Weyh | ||||
The rhenium collective | for the first industrial production of rhenium | |||
Wilhelm Feit | Chemist | |||
Karl Wagenmann | Head of the HA huts of VVB Mansfeld | |||
Georg Lindemann | Head of the chemistry department at VVB Mansfeld | |||
The collective hobbing machine | for the construction of a large gear hobbing machine | |||
Erich Schröter | Design engineer, SKTB Chemnitz | |||
Friedrich Schneider | Operations manager at VVB Deutsche Niles-Werke , Siegmar-Schönau | |||
Egon Grosch | Chief Engineer VVB Deutsche Niles-Werke, Siegmar-Schönau | |||
Kurt Eydam | Master for assembly of the VVB Deutsche Niles-Werke, Siegmar-Schönau, | |||
The fast-moving collective | for the triggering of the rapid rotation movement in the German Democratic Republic | |||
Erich Wirth | Head foreman at SAG "Device" | |||
Heinz Reuper , brigade leader | High- speed turning brigade of the Buckau-Wolf machine factory | |||
Walter Elze | ||||
Herbert Klockenmeier | ||||
Paul Meseberg | ||||
Kurt Wegener | ||||
Horst Waesche | ||||
Joachim Leineweber | ||||
Reinhold Weber | ||||
Horst Simon | ||||
Seriously clean , master | ||||
Hannes Grunert , foreman | ||||
Mining collective of the Wismut-AG | for new methods of work preparation and design of shaft constructions as well as the improvement of working conditions and the mechanization of work in mining | |||
Günther Erdmann | ||||
Otto Volk | ||||
Herbert Drechsler | ||||
Gerhard Hähnel | ||||
Franz Lohwasser | ||||
Rüdiger Schönfelder | ||||
Kurt Hoheisel | ||||
Hans Edelmann | ||||
Kurt Seeling | ||||
Franz Wirl | ||||
Wilhelm Wittberger | ||||
Rudolf Werner | ||||
1951 ↑ |
Hans Kühl | Volunteer for the scientific commission for cement technology at the head office stone and earth, advisor to the central laboratory of VVB Zement | for his work in the field of silicate research, especially cement chemistry | |
Hans Frühauf | Head of the Institute for High Frequency Technology at the TH Dresden | for his work in the field of radio, tube, telecommunications and measurement technology | ||
Albert North | Head of the Press Department in the Information Office | for scientific merits in the struggle for the maintenance of peace | ||
Collective Buna | for scientific work in the field of synthetic rubber | |||
Johannes Nelles | Plant manager in the chemical works in Buna | |||
Friedrich Moll | Production manager in the chemical works in Buna | |||
Carl-August Schumacher | Chief Engineer at the Buna Chemical Works | |||
Franz Johne | Head of the P department at the Buna Chemical Works | |||
Heinrich Sodomann | Head of the K department at the Buna Chemical Works | |||
Robert Rompe | Director of the Institute for Solid State Research in Berlin-Buch, Director of the II. Physics Institute at HU Berlin | for his scientific work on the behavior of matter at high temperatures and for the application of the knowledge gained in the process | ||
Grain grower | for breeding new types of grain | |||
Franz Vettel | ||||
Fritz Oberdorf | Head of the Central Institute for Plant Breeding in Bernburg | |||
Rudolf Schick | Head of the Central Research Institute for Plant Breeding in Groß-Lüsewitz | for her great success as a potato and fodder plant breeder | ||
Hans Lembke | Seed breeding manager on the seed breeding farm of the German Seed Breeding Society in Malchow | |||
Ludwig Binder | Director of the Institute for Heavy Current and High Voltage Technology and the Electrotechnical Testing Office | for his work in the field of heavy current and high voltage engineering | ||
Karl Lohmann | Professor with chair for physical chemistry at the HU Berlin | for his work in the field of biochemistry, in particular for the process for the chemical determination of sex hormones | ||
Arthur Baumgarten | Director of the Institute for Legal Philosophy, Professor with Chair for Legal Philosophy and Criminal Law at the HU Berlin | for his teaching and research in the field of legal philosophy | ||
1952 ↑ |
||||
Collective "isoperlone" | for the outstanding performance of the collective in the production of an insulating varnish from local raw materials, which makes the German Democratic Republic independent of imported raw materials that are difficult to obtain | |||
Franz Bändel | Chief Director in the rolling mill for non-ferrous metals in Hettstedt | |||
Ernst Seidel | Operations manager in the rolling mill for non-ferrous metals in Hettstedt | |||
Dieter Sundhoff | Main mechanic and production manager in the Leuna factory "Walter Ulbricht" | |||
Erhard Fritzsche | Chemist in the artificial silk factory "Friedrich Engels" Premnitz | |||
Gotthart Koehler | Technical director at the electric motor plant in Wernigerode | |||
Otto Fritsche | Head of the research and development department at the Wernigerode electric motor factory | |||
Kurt Nehring | Member of the German Academy of Agricultural Sciences in Berlin. Professor with a chair at the university Rostock |
for his scientific work in all areas of agricultural chemistry and the textbooks he wrote | ||
Gerhardt Katsch | Professor with chair for internal medicine at the University of Greifswald | for his outstanding contribution to the research and treatment of diabetes. | ||
Collective "molded body" | for the manufacture of a new molded body for passenger cars | |||
Kurt Lang | Head of the Headquarters Vehicle Construction in the Ministry of Mechanical Engineering | |||
Fritz Hans | Chief Technologist in the Vehicle Manufacturing Headquarters in the Ministry of Mechanical Engineering | |||
Erich Klauss | Head of department at the Audi plant for body construction, currently head of the Mosel / Sa. plant | |||
Wilhelm Ladewig | Test engineer at the IFA research and development plant in Chemnitz | |||
Wolfgang Barthel | Test engineer at the IFA research and development plant in Chemnitz | |||
Josef Schallenberg | Technical manager of the hardboard factory Polenz VEB, Polenz b. Neustadt / Sa | |||
Collective "large transmitters" made up of employees of the Funkwerk Köpenick and employees of the Ministry of Post and Telecommunications | for their outstanding achievements in building a new major transmitter in the GDR | |||
Heinrich Weber | ||||
Rudolf Kaiser | ||||
Heinz Andreas | ||||
Heinz Solger | ||||
Paul Koy | ||||
Max Lewerenz | ||||
Friedrich Müssemeier | Professor with chair and director of the Institute for Veterinary Police at HU Berlin | for his outstanding services in the field of public animal disease control | ||
Kurt Täufel | Deputy Director of the Institute for Nutrition and Catering Science Potsdam-Rehbrücke | for his life's work in the field of food chemistry | ||
Walter Schlaak | Head of the design office in Wolgast | for his services in the planning and construction of ocean-going ships in the GDR | ||
Max Bürger | Professor with chair for internal medicine at the KMU, director of the Leipzig medical clinic | for his significant scientific contributions to age research and age physiology of the various age groups | ||
Collective "Rollers Brigadiers" | for their great and successful achievements in honor of the Second Party Conference of the SED | |||
Peter Waßmuth | Rolling miller and brigadier in the rolling mill "Willy Becker" Kirchmöser | |||
Max Holländer | Rolling miller and brigadier in the rolling mill for non-ferrous metals in Hettstedt | |||
Georg Sczypa | Shift supervisor and rolling mill brigadier in the “Michael Niederkirchner” copper plate rolling mill in Ilsenburg | |||
Max Hornauer | Rolling miller and brigadier in the Riesa steel and rolling mill | |||
First Helmig | Chief foreman in the Gröditz steel and rolling mill | |||
1953 ↑ |
||||
Siegfried Bowens | Head of the work department at the VEB power plant in Zschornewitz | for the development and application of rapid repair methods to main equipment in power plants | ||
Ludwig Muller | Group leader for preliminary planning in the VEB power plant Zschornewitz | |||
Heinrich Bertsch | Chairman of the Technical and Scientific Council in the State Secretariat for Chemistry | for his research in the field of chemistry, in particular surfactants | ||
Wilhelm Clausen | Director of the University Eye Clinic in Halle | for outstanding services in all branches of ophthalmology, especially for his work on corneal overplantation | ||
Hans Heinrich Franck | President of the Chamber of Technology, head of the Institute for Applied Silicate Research Berlin | for his work in the field of fertilizer and plastic chemistry | ||
Friedrich Adolf Willers | Director of the Institute for Applied Mathematics at the TH Dresden | for excellent work in the field of applied mathematical sciences | ||
Hermann Grapow | Head of department at the Institute for Orient Research at DAW Berlin | for his recognized scientific work in the field of Egyptology | ||
Alfred Meusel | Director of the Museum for German History | for his outstanding services in building the Museum of German History | ||
Kurt Mothes | Head of the chemical department of the Institute for Crop Plant Research Gatersleben | for his scientific work in the fields of nitrogen metabolism, enzymology and chemical microbiology | ||
Karl Schmalfuß | Professor with a chair at the MLU Halle | for his excellent work in the field of plant nutrition, especially for his textbook plant nutrition and soil science , which has become the basis for the training of students in the field | ||
Walter Frenzel | Director of the Institute for Fiber Technology in Pirna-Copitz | for basic work in the field of test engineering and fiber technology | ||
1954 ↑ |
Richard Pfeifer | Head of the Brain Research Institute in Leipzig | for his outstanding creative and scientific work in the field of brain research, in particular for the method he developed of perfect vascular injections, which opened up new possibilities for researching the vascular system of the brain | |
Friedrich Zucker | Professor with chair at the FSU Jena | for his excellent work in the field of classical studies, especially papyrus studies, which earned him international recognition | ||
Heinz Röhrer | President of the Friedrich Loeffler Institute Insel Riems | for his scientific work in the field of virus research, in particular for his part in the fight against the swine fever epidemic in 1953 through vaccination with crystal violet vaccine | ||
Wilhelm Stahl | Director of the Institute for Animal Breeding at the HU Berlin, Director of the Animal Breeding Institute at the University of Rostock, Director of the Central Research Institute Dummersdorf | for his outstanding scientific work and work success in the field of animal breeding and animal nutrition, in particular for his studies on the effects of heredity, feeding and husbandry on the health and performance improvement of animals | ||
Paul Görlich | scientific chief at VEB Optik Carl Zeiß Jena | for his internationally recognized research work in the field of photo effects and his book on photocells, which is regarded as the standard work in this field | ||
Karl-Friedrich Lüdemann | Professor at the HU Berlin | for the improvement of the quality of Siemens-Martin steel as well as the new development processes of various steels that are important for the economy and their introduction into production | ||
Eduard Maurer | ||||
Georg Leyh | former director of the University Library of Tübingen | for his outstanding, internationally recognized work in the field of library science and for his outstanding services to unity in the German library system | ||
Heinrich Bredt | Director of the Pathological Institute of KMU Leipzig | for his important scientific achievements in the field of pathological physiology of hormones and general special pathology as well as for his work on arteriosclerosis and pulmonary artery sclerosis | ||
Kurt Schwabe | Director of the Institute for Electrochemistry and Physical Chemistry at the TH Dresden | for his significant work in the field of electrochemistry, in particular for his research in the field of theoretical and operational application of pH value determinations and potentiometry | ||
1955 ↑ |
Ernst Bloch | Professor with Chair for Philosophy and Director of the Institute for Philosophy at KMU Leipzig | for his philosophical works of the last few years, which combine a deep analysis of the world with a progressive attitude | |
Reinhard Buchwald | Professor of German Intellectual History and Literary Studies in Heidelberg | for his excellent work in the field of Schiller research | ||
collective | for the short-term development and construction of a relay-controlled twin calculating machine , which allows the implementation of the most difficult arithmetic operations for calculating optical systems | |||
Herbert Kortum | Head of Development at VEB Carl Zeiss Jena | |||
Wilhelm Chamberlain | Development manager at VEB Carl Zeiss Jena | |||
Kurt Meyer | Head of the emulsion technical center at VEB Filmfabrik AGFA Wolfen | for his scientific investigations into photographic emulsions and his successful development work for the production of extremely light-sensitive color films | ||
Wolfgang Rosenthal | Professor with chair for dentistry and maxillofacial surgery, director of the University Maxillofacial Clinic at HU Berlin | In recognition of his services as a pioneer in the field of oral surgery in Germany | ||
Leo star | Rector of the MLU Halle, director of the Institute for German History in Halle | for his outstanding academic work in the field of German history, especially the history of the German labor movement | ||
Erwin Stresemann | Deputy director of the Natural History Museum, head of the ornithological department | in recognition of his outstanding work in the field of ornithology | ||
collective | for the development of the three-volume "Handbook of Cooperative Farmers" | |||
Kurt Vieweg | Director of the DAL Institute for Agricultural Economics | |||
Otto Rosenkranz | Director of the Institute for Agricultural Economics and Acting Director of the Institute for Agricultural Engineering at KMU Leipzig | |||
Friedrich Weller | Professor with Chair for Indian Philology and Director of the Indian Institute of KMU Leipzig | in recognition of his extensive research work in the fields of Sinology and Tibetology, in particular for his in-depth research into the written sources of Buddhism | ||
Collective "deep drawing press" | for their part in the creation of numerous modern constructions of the VEB "Henry Pels", in particular for the development and construction of a triple-acting mechanical four-point deep-drawing press with a working pressure of 1600 t and a drawing depth of 450 mm | |||
Jakob Nader | Plant manager at VEB Heavy Machinery "Henry Pels" Erfurt | |||
Paul Herold | Construction manager at VEB Heavy Machinery "Henry Pels" Erfurt | |||
Siegfried Alberts | Development engineer at VEB Heavy Machinery "Henry Pels" Erfurt | |||
1956 ↑ |
Theodor Brugsch | Full professor of internal medicine and director of the 1st Medical Clinic at the Charité | for his excellent textbooks in the field of medicine, especially for his textbook on cardiology | |
Hermann von Guttenberg | Professor with chair for botany, director of the Botanical Institute, head of department for biology at the Faculty of Mathematics and Natural Sciences at the University of Rostock | in recognition of his outstanding research work in more than 50 years of activity in the various fields of botany and biology | ||
Karl Kempny | Former works director at VEB Stahl- und Walzwerk Riesa, now deputy minister for mining and metallurgy | for the planning and construction of a new pipe works | ||
Erwin Reichenbach | Professor with chair for dental, oral and maxillofacial medicine and maxillofacial surgery at the MLU Halle, director of the clinic and polyclinic for dental, oral and maxillary diseases in Halle | in recognition of his excellent work in almost all fields of dentistry, especially prosthetics, oral surgery and orthodontics | ||
Kurt Ritter | Professor with a chair at the Agricultural-Horticultural Faculty of the HU Berlin, Director of the Institute for Agricultural Policy and Agricultural History of the Agricultural-Horticultural Faculty of the HUB, Head of the DAL Research Center | for his book Agriculture and Agricultural Policy in Capitalism | ||
Kurt Schröder | Professor with Chair for Applied Mathematics and Director of the II Mathematical Institute at HU Berlin | in recognition of his outstanding overall academic performance in the field of applied mathematics | ||
Eduard Winter | Professor at the HU Berlin, director of the Institute for the History of the Peoples of the USSR of the HUB | for his three-volume work on German-Slavic interrelationships in the 17th and 18th centuries | ||
Collective Kuse | for her significant work in building the energy industry in the GDR, in particular for the development and construction of a far-sighted series of steam turbines, which includes 5 to 50 MW machines | |||
Georg Kuse | Technical manager in the EKM turbines and generators | |||
Martin Gieseler | Head of Department in the EKM Turbines and Generators | |||
Erich Kliemann | Head of Department in the EKM Turbines and Generators | |||
Collective "Wolcrylon" | for their share in the development and construction of large-scale production facilities for the manufacture of Wolcrylon fiber | |||
Max Duch | Operations manager at VEB Filmfabrik AGFA Wolfen | |||
Helmuth Lehnert | Chemical technician at VEB Filmfabrik AGFA Wolfen | |||
Albert Grimm | Head of the main scientific laboratory and technical center in VEB Chemische Werke Buna | |||
Friedrich Wintermeyer | Head of the construction department at VEB Chemische Werke Buna | |||
Wilhelm blue hat | Senior engineer in the organic department of the VEB Leunawerke "Walter Ulbricht" | |||
Martin Köthnig | Chemist in the research department of the VEB Leunawerke "Walter Ulbricht" | |||
Collective of the SDAG Wismut | for their outstanding achievements in the round shaft depth, made possible by the introduction and further development of new working methods | |||
Heinz Herman | Chief mechanic at SDAG Wismut | |||
Lothar Kehrer | Steiger at SDAG Wismut | |||
Wilhelm Linke | Bricklayer Brigadier at SDAG Wismut | |||
Heinrich Neumann | Chief engineer at SDAG Wismut | |||
Heinz Rädel | Tusk Brigadier at SDAG Wismut | |||
Walter Steblik | Reviersteiger at SDAG Wismut | |||
1957 ↑ |
Hans Sachtleben | Director of the DAL's German Entomological Institute Berlin-Friedrichshagen | for his excellent research in the field of entomology | |
Leopold Wolf | Director of the Institute for Inorganic Chemistry of SMEs | for the significant results of his scientific work in the field of complex compounds of rare earths, especially for the separation of these rare elements by means of exchange technology | ||
1958 ↑ |
Artur delete | Professor of Physics at the KMU Leipzig | for his outstanding scientific work in the fields of molecular physics and the investigations of paramagnetic nuclear resonances, which have found international recognition, for his extensive contributions to textbooks on nuclear physics and for his great support for the next generation of physicists in the GDR | |
Franz Sauerwald | Professor with chair for physical chemistry at the MLU Halle | for his outstanding scientific work in the fields of physical chemistry of liquids, sintering processes and constitutional research on solid alloys, which are particularly important for atomic reactor cooling | ||
Ernst Schiebold | Institute director and professor with chair for materials science and materials testing, dean of the faculty for mechanical engineering at the University of Heavy Engineering in Magdeburg | for his outstanding scientific work in the fields of materials science, in particular non-destructive material testing , radiography, crystallography and metallography and for his great initiative in the application of his methods in industry | ||
Collective "two-tier structure" | for their share in the development of the double-decker articulated train | |||
Erwin Kramer | Minister for Transport of the GDR | |||
Friedrich Nuesken | Chief structural engineer of VEB Waggonbau Görlitz | |||
Alfred Grevesmuehl | Head of department in the Central Technical Office of the Deutsche Reichsbahn | |||
collective | for their share in the excellent scientific work in the fields of radiochemistry, activity measurements, dosimetry of radioactive radiation and the measurement methods in this field, through which the connection to the world level was achieved and for the great promotion of the next generation of scientists of physicists and chemists in of the GDR | |||
Carl Friedrich White | Director of the Institute for Applied Radioactivity at the DAW | |||
Walter Herrmann | Deputy Director of the Institute for Applied Radioactivity of the DAW | |||
Collective of the SDAG Wismut | for their part in the technical perfection of the round shaft depth by applying the latest achievements in technology and socialist working methods as well as for the introduction of large-scale shooting and the further development of mechanization, which brought about a significant increase in the production rate and thus labor productivity | |||
Sigmar Naumann | Complex brigadier | |||
Werner Benkert | Complex brigadier | |||
Karl-Heinz Vaupel | Gunnery and blasting engineer | |||
Rolf Hogen | Chief mechanic | |||
Edmund Meier | Head of an assembly office | |||
Werner Tzschoppe | Chief engineer | |||
1959 ↑ |
Heinz Barwich | Director of the Central Institute for Nuclear Research Rossendorf ; Professor for nuclear technology at the Technical University of Dresden | ||
Friedrich Eisenkolb | Professor of Materials Science at the Technical University of Dresden | |||
Hans Gummel | Director of the Clinic for Tumor Diseases at the Institute for Medicine and Biology of the German Academy of Sciences | |||
Otto Hachenberg | Head of the Heinrich Hertz Institute for Vibration Research in Berlin-Adlershof | |||
Werner Hartmann | Director of VEB Vakutronik Dresden | |||
Robert Havemann | Director of the Institute for Physical Chemistry at the Humboldt University in East Berlin; Full professor of physical chemistry | |||
Werner Holzmüller | ||||
Eberhard Leibnitz | Director of the Leipzig Institute for Process Engineering of Organic Chemistry | |||
Alfred Smell | Professor of Technical Chemistry at the University of Jena | |||
Franz Rudolf Runge | Professor of technical chemistry at the MLU Halle | |||
Wilhelm Undaunted | Director of the Institute for Prehistory and Protohistory | |||
Anton Priller | Engineer at the Research Institute for Textile Technology and Textile Machine Construction in Karl-Marx-Stadt | for the development of a cross thread laying machine for the production of the textile Skelan | ||
Collective "overburden conveyor bridge" VEB / BFG Lauchhammer | ||||
Gerhard Eidner | ||||
Richard Hagemann | ||||
Alexander Felsenheimer | ||||
Otto Süßmilch | ||||
Wilhelm Rattmann | ||||
Hermann Grapow collective | ||||
Hildegard of yours | ||||
Wolfhart Westendorf |
Prize amounts
year | Prize amount in marks |
---|---|
1949 | 500,000 |
1950 | 500,000 |
1951 | 500,000 |
1952 | 500,000 |
1953 | 500,000 |
1954 | 500,000 |
1955 | 500,000 |
1956 | 500,000 |
1957 | 100,000 |
1958 | 300,000 |
1959 | 700,000 |
total | 5,100,000 |
swell
- New Germany of the respective years. The awards were made from 1950 as part of the national holiday celebrations on October 7th. Issues from:
- August 26, 1949, page 3
- October 9, 1950, pages 3, 4
- October 9, 1951, page 3
- Oct. 7, 1952, page 7
- October 8, 1953, pages 3, 4
- Oct. 8, 1954, page 6
- Oct. 8, 1955, page 3
- Oct. 7, 1956, page 7
- Oct. 7, 1957, page 4
- Oct. 7, 1958, page 6
- Oct. 4, 1959, page 3
Individual evidence
- ↑ a b c d e f g h i j k l m The German National Prize Winners 1949. In: Neues Deutschland . ZEFYS, Archives of the Berlin State Library , August 26, 1949, p. 3 , accessed on May 12, 2014 .
- ↑ a b c d e f g h i j The winners of the National Prize III. Class. In: New Germany. ZEFYS, Archives of the Berlin State Library, October 9, 1950, p. 4 , accessed on May 12, 2014 .
- ↑ a b c d e f g h i The winners of the German National Prize 1951 - National Prize 2nd class. In: New Germany. ZEFYS, Archives of the Berlin State Library, October 9, 1951, p. 3 , accessed on May 12, 2014 .
- ↑ a b c d e f g h i j Awarding of the National Prize 1952. Winner of the National Prize 2nd class. In: New Germany. ZEFYS, Archive of the Berlin State Library, October 7, 1952, p. 7 , accessed on May 12, 2014 .
- ↑ a b c d e f g h i j Winner of the German National Prize 1953. National Prize 2nd class. In: New Germany. ZEFYS, Archives of the Berlin State Library, October 8, 1953, p. 4 , accessed on May 12, 2014 .
- ↑ a b c d e f g h i winner of the German National Prize 1954. Second class. In: New Germany. ZEFYS, Archives of the Berlin State Library, October 8, 1954, p. 6 , accessed on May 12, 2014 .
- ↑ a b c d e f g h i j Winner of the German National Prize 1955. National Prize in the field of science and technology. II class. In: New Germany. ZEFYS, Archives of the Berlin State Library, October 7, 1955, p. 7 , accessed on May 12, 2014 .
- ↑ a b c d e f g h i j Winner of the National Prize 1956. In the field of science and technology. II class. In: New Germany. ZEFYS, Archive of the Berlin State Library, October 7, 1956, p. 7 , accessed on April 18, 2014 .
- ↑ a b c Honor roll. Winner of the National Prize 1957. Second class. In: New Germany. ZEFYS, Archive of the Berlin State Library, October 7, 1957, p. 4 , accessed on May 12, 2014 .
- ↑ a b c d e f winner of the National Prize 1958. In: Berliner Zeitung. ZEFYS, Archives of the Berlin State Library, October 7, 1958, p. 3 , accessed on May 12, 2014 .
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n High awards for the 10th anniversary. National prizes 1959. In the field of science and technology, 2nd class. In: New Germany. ZEFYS, Archives of the Berlin State Library, October 4, 1959, p. 3 , accessed on May 12, 2014 .
Remarks
- ↑ For documentary reasons, the original historical descriptions used by the SED newspaper Neues Deutschland are presented here. However, these can be flawed, tendentious, outdated or politically extreme. If in doubt, corrections and alternative descriptions should be made in the "Comments" column.