1964 Summer Olympics / Participant (Finland)
FIN
3 | - | 2 |
Finland took part in the 1964 Summer Olympics in Tokyo with a delegation of 89 athletes (84 men and 5 women) in 64 competitions in 13 sports.
The Finnish athletes won three gold and two bronze medals. With that, Finland took twelfth place in the medal table . Olympic champions were the athlete Pauli Nevala in the javelin throw, as well as the marksmen Pentti Linnosvuo with the rapid-fire pistol and Väinö Markkanen with the free pistol. The flag bearer at the opening ceremony was gymnast Eugen Ekman .
Participants by sport
basketball
- 11th place
Boxing
-
Börje Karvonen
- Bantamweight: eliminated in the 1st round
-
Jorma Limmonen
- Featherweight: eliminated in the second round
-
Antero halons
- Lightweight: eliminated in the 1st round
-
Pertti Purhonen
- Welterweight: bronze
-
Kurt Mattsson
- Light middleweight: eliminated in the last sixteen
Weightlifting
-
Kaarlo Kangasniemi
- Light Heavyweight: 7th place
-
Jaakko Kailajärvi
- Light heavyweight: 9th place
-
Jouni Kailajärvi
- Middle heavyweight: 7th place
-
Eino Mäkinen
- Heavyweight: competition not over
canoe
- Men
-
Ilkka Nummisto
- Single kayak 1000 m: eliminated in the semi-finals
-
Kari Mäkinen
- Two-man canoe 1000 m: 9th place
-
Rudolf Närjänen
- Two-man canoe 1000 m: 9th place
athletics
- Men
-
Pekka Juutilainen
- 800 m: eliminated in the semi-finals
-
Olavi saloons
- 1500 m: eliminated in the preliminary run
-
Simo Saloranta
- 5000 m: eliminated in the preliminary run
-
Eino Oksanen
- Marathon: 13th place
-
Paavo Pystynen
- Marathon: 20th place
-
Eino Valle
- Marathon: 28th place
-
Jaakko Tuominen
- 400 m hurdles: eliminated in the semifinals
-
Henrik Hellén
- High jump: 22nd place
-
Pentti Nikula
- Pole vault: 7th place
-
Risto Ankio
- Pole vault: 12th place
-
Taisto Laitinen
- Pole vault: 14th place
-
Pentti Eskola
- Long jump: 13th place
-
Pentti Repo
- Discus throw: 15th place
-
Pauli Nevala
- Javelin throw: gold
-
Jorma Kinnunen
- Javelin throw: 6th place
- Women
-
Sirkka Norrlund
- 80 m hurdles: eliminated in the preliminary run
-
Leena Kaarna
- High jump: 13th place
Modern pentathlon
-
Keijo Vanhala
- Individual: 19th place
- Team: 7th place
-
Kari Kaaja
- Individual: 20th place
- Team: 7th place
-
Jorma Hotanen
- Individual: 22nd place
- Team: 7th place
Wrestling
-
Risto Björlin
- Flyweight, Greco-Roman: eliminated in the 2nd round
-
Kyösti Lehtonen
- Featherweight, Greco-Roman: eliminated in the 3rd round
-
Eero Tapio
- Lightweight, Greco-Roman: 6th place
-
Matti Laakso
- Welterweight, Greco-Roman: eliminated in the 4th round
-
Pentti Punkari
- Middleweight, Greco-Roman: eliminated in the 3rd round
-
Aimo Muchtenpää
- Light heavyweight, Greco-Roman: eliminated in the 3rd round
-
Taisto Kangasniemi
- Heavyweight, Greco-Roman: eliminated in the 2nd round
-
Pekka Alans
- Bantamweight, freestyle: eliminated in the 3rd round
-
Tauno Jaskari
- Featherweight, freestyle: eliminated in the 3rd round
-
Arto Savolainen
- Lightweight, freestyle: eliminated in the 3rd round
rowing
-
Toimi Pitkänen
- Two without a helmsman: 6th place
-
Veli Lehtelä
- Two without a helmsman: 6th place
-
Teppo Kesäläinen
- Four with helmsman: eliminated in the quarterfinals
-
Kauko Hänninen
- Four with helmsman: eliminated in the quarterfinals
-
Pekka Sylvander
- Four with helmsman: eliminated in the quarterfinals
-
Mauno Maisala
- Four with helmsman: eliminated in the quarterfinals
-
Ismo Kanerva
- Four with helmsman: eliminated in the quarterfinals
shoot
-
Pentti Linnosvuo
- Rapid fire pistol 25 m: gold
-
Kalle Sievänen
- Rapid fire pistol 25 m: 27th place
-
Väinö Markkanen
- Free pistol 50 m: gold
-
Immo Huhtinen
- Free pistol 50 m: 10th place
-
Esa Kervinen
- Free rifle three-position fight 300 m: 6th place
- Small bore rifle, three-position fight 50 m: 24th place
-
Antti Rissanen
- Free rifle three-position fight 300 m: 10th place
-
Vilho Ylönen
- Small bore rifle, three-position fight 50 m: 15th place
- Small bore rifle lying 50 m: 43rd place
-
Antti Koskinen
- Small bore rifle lying 50 m: 41st place
swim
- Men
-
Matti Kasvio
- 100 m freestyle: eliminated in the preliminary run
- 4 x 200 meter freestyle relay: eliminated in the preliminary run
-
Tuomo Hämäläinen
- 100 m freestyle: eliminated in the preliminary run
- 400 m freestyle: eliminated in the preliminary run
- 4 x 200 meter freestyle relay: eliminated in the preliminary run
-
Hannu Vaahtoranta
- 100 m freestyle: eliminated in the preliminary run
- 400 m individual medley: eliminated in the preliminary run
- 4 x 200 meter freestyle relay: eliminated in the preliminary run
-
Ilkka Suvanto
- 400 m freestyle: eliminated in the preliminary run
- 400 m individual medley: eliminated in the preliminary run
- 4 x 200 meter freestyle relay: eliminated in the preliminary run
-
Esa Lepola
- 1500 m freestyle: eliminated in the preliminary run
- Women
-
Eila pyrhones
- 100 m butterfly: 4th place
sailing
-
Peter Tallberg
- Star: 4th place
-
Henrik Tallberg
- Star: 4th place
-
Johan Gullichsen
- 5.5 meter class: 6th place
-
Juhani Salovaara
- 5.5 meter class: 6th place
-
Peter Fazer
- 5.5 meter class: 6th place
do gymnastics
- Men
-
Olli Laiho
- Individual all-around: 26th place
- Floor: 23rd place
- Horse jump: 42nd place
- Bars: 28th place
- Horizontal bar: 31st place
- Rings: 42nd place
- Pommel horse: 45th place
- Team all-around competition: 8th place
-
Eugen Ekman
- Individual all-around: 34th place
- Floor: 26th place
- Horse jump: 42nd place
- Bars: 30th place
- Horizontal bar: 63rd place
- Rings: 69th place
- Pommel horse: 17th place
- Team all-around competition: 8th place
-
Raimo Heinonen
- Individual all-around: 39th place
- Floor: 41st place
- Horse jump: 19th place
- Bars: 52nd place
- Horizontal bar: 55th place
- Rings: 69th place
- Pommel horse: 36th place
- Team all-around competition: 8th place
-
Hannu Rantakari
- Individual all-around: 48th place
- Floor: 26th place
- Horse jump: bronze
- Bars: 55th place
- Horizontal bar: 73rd place
- Rings: 79th place
- Pommel horse: 50th place
- Team all-around competition: 8th place
-
Otto Kestola
- Individual all-around: 58th place
- Floor: 11th place
- Horse jump: 69th place
- Bars: 75th place
- Horizontal bar: 50th place
- Rings: 81st place
- Pommel horse: 72nd place
- Team all-around competition: 8th place
-
Kauko Heikkinen
- Individual all-around: 64th place
- Floor: 30th place
- Horse jump: 95th place
- Bars: 68th place
- Horizontal bar: 89th place
- Rings: 71st place
- Pommel horse: 22nd place
- Team all-around competition: 8th place
- Women
-
Eira Lehtonen
- Individual all-around: 66th place
- Floor: 63rd place
- Horse jump: 69th place
- Uneven bars: 64th place
- Balance beam: 74th place
-
Kaarina Koskinen
- Individual all-around: 80th place
- Floor: 74th place
- Horse jump: 82nd place
- Uneven bars: 60th place
- Balance beam: 68th place
Diving
-
Pentti Koskinen
- 3 m jumping: 20th place
Web links
- Finnish Olympic team from 1964 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )