Euro Hockey League 2009/10
The Euro Hockey League 2009/2010 is the third season of the European Hockey Federation discharged Euro Hockey League , the most important European competition for club teams in hockey . The competition was played out in a total of four tournaments with group and knockout phases. The UHC Hamburg succeeded as the first club in the second title win in the EHL.
Preliminary round
The preliminary round, which was held as a group stage in autumn 2009, took place in two tournaments at the French capital club Saint-Germain-en-Laye HC , as well as at the Spanish representative Real Club de Polo de Barcelona . There were 5 points for a win, 2 points for a draw and one point for a defeat with fewer than three goals.
Group A
October 23-25, 2009 in Paris
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
HC Bloemendaal | 10 | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 |
The club on the Alster | 6th | 2 | 1 | 0 | 1 | 6th | 3 | +3 |
HC Rotweiss Wettingen | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 12 | -11 |
October 23, 2009 | |||
The club on the Alster | 5: 1 | Rot-Weiß Wettingen | |
October 24, 2009 | |||
HC Bloemendaal | 7-0 | Rot-Weiß Wettingen | |
October 25, 2009 | |||
HC Bloemendaal | 2: 1 | The club on the Alster |
Group B
October 9-11, 2009 in Barcelona
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Atletic Terassa | 7th | 2 | 1 | 1 | 0 | 6th | 4th | +2 |
Reading HC | 7th | 2 | 1 | 1 | 0 | 6th | 5 | +1 |
CA Montrouge | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | 8th | -3 |
October 9, 2009 | |||
Reading HC | 4: 3 (2: 1) | CA Montrouge | |
October 10, 2009 | |||
Atletic Terassa | 4: 2 (2: 1) | CA Montrouge | |
October 11, 2009 | |||
Atletic Terassa | 2: 2 (2: 2) | Reading HC |
Group C
October 23-25, 2009 in Paris
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Amsterdam H&BC | 10 | 2 | 2 | 0 | 0 | 8th | 1 | +7 |
East Grinstead HC | 6th | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 |
AZS AWF Poznań | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 10 | -9 |
October 23, 2009 | |||
East Grinstead HC | 4: 1 | KS AZS AWF Poznań | |
October 24, 2009 | |||
East Grinstead HC | 1: 2 | Amsterdam H&BC | |
October 25, 2009 | |||
Amsterdam H&BC | 6-0 | KS AZS AWF Poznań |
Group D
October 23-25, 2009 in Paris
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rot-Weiss Cologne | 10 | 2 | 2 | 0 | 0 | 14th | 3 | +11 |
Club Egara | 6th | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 |
HC Bra | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 14th | -11 |
October 23, 2009 | |||
Club Egarar | 3: 2 | HC Bra | |
October 24, 2009 | |||
Rot-Weiss Cologne | 11: 1 | HC Bra | |
October 25, 2009 | |||
Rot-Weiss Cologne | 3: 2 | Club Egara |
Group E
October 9-11, 2009 in Barcelona
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Real Club de Polo de Barcelona | 10 | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 |
Waterloo Ducks HC | 6th | 2 | 1 | 0 | 1 | 4th | 3 | +1 |
HC Dinamo Kazan | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 10 | -7 |
October 9, 2009 | |||
RC de Polo de Barcelona | 7: 2 (3: 0) | HC Dinamo Kazan | |
October 10, 2009 | |||
Waterloo Ducks HC | 3: 1 (1: 1) | HC Dinamo Kazan | |
October 11, 2009 | |||
Waterloo Ducks HC | 1: 2 (0: 2) | RC de Polo de Barcelona |
Group F.
October 23-25, 2009 in Paris
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Beeston HC | 10 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4th | 0 | +4 |
KHC Leuven | 5 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7th | 4th | -3 |
St. Germain HC | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8th | -7 |
October 23, 2009 | |||
St. Germain HC | 1: 7 | KHC Leuven | |
October 24, 2009 | |||
Beeston HC | 3-0 | KHC Leuven | |
October 25, 2009 | |||
St. Germain HC | 0: 1 | Beeston HC |
Group G
October 9-11, 2009 in Barcelona
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
HC Rotterdam | 10 | 2 | 2 | 0 | 0 | 12 | 1 | +11 |
Pembroke Wanderers | 5 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 8th | -3 |
Kelburne HC | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 10 | -8th |
October 9, 2009 | |||
Pembroke Wanderers | 4: 2 (3: 0) | Kelburne HC | |
October 10, 2009 | |||
HC Rotterdam | 6: 0 (1: 0) | Kelburne HC | |
October 11, 2009 | |||
Pembroke Wanderers | 1: 6 (1: 3) | HC Rotterdam |
Group H.
October 9-11, 2009 in Barcelona
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
UHC Hamburg | 10 | 2 | 2 | 0 | 0 | 7th | 3 | +4 |
Grunwald Poznań | 6th | 2 | 1 | 0 | 1 | 8th | 4th | +4 |
Glenanne SC | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 10 | -8th |
October 9, 2009 | |||
UHC Hamburg | 4: 1 (2: 1) | Glenanne HC | |
October 10, 2009 | |||
Grunwald Poznań | 6: 1 (3: 0) | Glenanne HC | |
October 11, 2009 | |||
Grunwald Poznań | 2: 3 (0: 3) | UHC Hamburg |
KO round
The eighth and quarter finals were held at HC Rotterdam at Easter 2010 . In the event of a tie, there will be two extra times of 7.5 minutes each with the Silver Goal rule. If there is still no winner, the penalty shootout follows.
Round of 16
April 2, 2010 | |||
Beeston HC | 1: 3 (1: 0) | KHC Leuven | |
RC Polo de Barcelona | 2: 1 (1: 0) | Reading HC | |
Amsterdam H&BC | 3: 2 (0: 1) | East Grinstead | |
Rot-Weiss Cologne | 3: 0 (1: 0) | Pembroke Wanderers | |
April 3, 2010 | |||
Atletic Terrassa | 4: 3 (2: 1) | Grunwald Poznań | |
HC Rotterdam | 2: 1 (2: 1) | Club Egara | |
HC Bloemendaal | 6: 2 (2: 1) | Club on the Alster | |
UHC Hamburg | 6: 2 (3: 0) | Waterloo Ducks |
Quarter finals
April 4, 2010 | |||
RC Polo de Barcelona | 3: 2 (1: 1) | Rot-Weiss Cologne | |
Amsterdam H&BC | 2: 1 (1: 0) | KHC Leuven | |
April 5, 2010 | |||
HC Rotterdam | 5: 3 (3: 0) | Atletic Terrassa | |
HC Bloemendaal | 3: 5 n.P. (3: 3.2: 1) | UHC Hamburg |
Final Four
The semi-finals as well as the final and the match for third place took place over Whitsun 2010 at the Dutch club Amsterdamsche Hockey and Bandy Club in the 7,000-seat Wagener Stadium . In the event of a tie, there was two extra times of 7.5 minutes with the Silver Goal rule. If there was still no winner, the penalty shoot-out followed. The EHF also awarded the Final Four tournament of the parallel women's competition, the Club Champions Cup , as a double event to Amsterdam.
Semifinals
May 22, 2010 | |||
UHC Hamburg | 3: 2 n.P. (2: 2.0: 2) | RC Polo de Barcelona | |
Amsterdam H&BC | 3: 4 (3: 2) | HC Rotterdam |
3rd place match
May 23, 2010 | |||
RC Polo de Barcelona | 3: 4 n.P. (2: 2.2: 1) | Amsterdam H&BC |
Endgame
May 23, 2010 | |||
UHC Hamburg | 3: 1 (1: 0) | HC Rotterdam |
Experimental rules
In the Euro Hockey League, new rules are tried out again and again before they are also introduced in the national leagues and other international competitions after testing. The own goal was introduced in the 2009/2010 season : This means that there is no need for a striker to touch the ball in the shooting circle so that a goal can be decided. It does not matter from now on whether an attacking or defending player or goalkeeper touches the ball in the shooting circle. The first own goal in hockey history was scored by the Spanish international Xavier Ribas (Athlètic Terassa), who in the preliminary round match against Reading HC deflected a cross outside of the shooting circle into his own goal.
EuroHockey Club Trophy
The Euro Hockey Trophy was held from 2nd to 5th April 2010 in Cardiff, Welsh. It forms the first substructure for the Euro Hockey League. In addition to the title, the clubs also play for points for their national association in the EHF 3-year rating, which determines the number of clubs in a nation for the European Cup competitions.
Group A
- Dinamo Elektrostal - SC Stoitel Brest 1-0 (0-0)
- Lucerne SC - Cardiff & UWIC HC 3: 4 (0: 2)
- Lucerne SC - Dinamo Elektrostal 0: 5 (0: 1)
- SC Stoitel Brest - Cardiff & UWIC HC 6: 0 (0: 0)
- SC Stoitel Brest - Lucerne SC 3: 2 (2: 1)
- Dinamo Elektrostal - Cardiff & UWIC HC 6: 2 (2: 1)
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dinamo Elektrostal | 15th | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 |
SC Stroitel Brest | 11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 |
Cardiff & UWIC HC | 5 | 3 | 1 | 0 | 2 | 6th | 15th | -9 |
Lucerne SC | 2 | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 12 | -7 |
Group B
- Grange HC - Kolos Sekvoia 1: 1 (1: 1)
- HC Roma - Whitchurch HC 3: 2 (1: 1)
- HC Roma - Grange HC 1: 1 (1: 1)
- Whitchurch HC - Kolos Sekvoia 3: 2 (2: 0)
- HC Roma - Kolos Sekvoia 1: 4 (1: 2)
- Grange HC - Whitchurch HC 4: 0 (2: 0)
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Grange HC | 9 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6th | 2 | +4 |
Kolos Sekvoia | 8th | 3 | 1 | 1 | 1 | 7th | 5 | +2 |
HC Roma | 7th | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 7th | -2 |
Whitchurch HC | 6th | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 9 | -4 |
Placement games
- 7th place Luzerner SC - Whitchurch HC 2: 4 (1: 2)
- 5th place Cardiff & UWIC HC - HC Roma 2: 0 (1: 0)
- Game 3rd place SC Stoitel Brest - Kolos Sekvoia 2: 2 (1: 2) 5: 6 after 7m
- Final Dinamo Elektrostal - Grange HC 6: 3 (4: 0)
EuroHockey Club Challenge
The Euro Hockey Challenge I was held from 21.-24. May 2010 in the Austrian capital Vienna . It forms the second substructure for the Euro Hockey League.
Group A
- SK Slavia Praha - TJ Pilsen Litice 4: 1 (2: 0)
- AHTC Vienna - HC Minsk 2: 1 (0: 1)
- HC Minsk - TJ Pilsen Litice 4: 2 (1: 2)
- SK Slavia Praha - AHTC Vienna 3: 4 (2: 2)
- HC Minsk - SK Slavia Praha 0: 4 (0: 2)
- AHTC Vienna - TJ Pilsen Litice 4: 0 (2: 0)
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AHTC Vienna | 15th | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 4th | +6 |
Slavia Prague | 11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 5 | +6 |
HC Minsk | 6th | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8th | -3 |
TJ Pilsen Litice | 1 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 12 | -9 |
Group B
- Dinamo Sch VSM - HK Pliva Lipovci 7: 1 (3: 1)
- HAHK Mladost - Vienna AC 3: 1 (1: 0)
- Dinamo Sch VSM - HAHK Mladost 1: 3 (1: 1)
- Vienna AC - HK Pliva Lipovci 5: 0 (3: 0)
- HAHK Mladost - HK Pliva Lipovci 3: 1 (3: 0)
- Vienna AC - Dinamo Sch VSM 4: 3 (1: 1)
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
HAHK Mladost | 15th | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 |
Vienna AC | 11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 6th | +4 |
Dinamo SchVSM | 7th | 3 | 1 | 0 | 2 | 11 | 8th | +3 |
HK Pliva Lipovci | 1 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 15th | -13 |
Promotion Games
- 2nd group A - 1st group B: Slavia Prague - HAHK Mladost 4: 3 (3: 3.3: 3.1: 1) n.7m
- 1st group A - 2nd group B: AHTC Wien- Wiener AC 2: 3 (1: 2)
Relegation games
- 4th group A - 3rd group B: TJ Pilsen Litice - Dinamo SchVSM 3: 2 (2: 2)
- 3rd group A - 4th group B: HC Minsk - HK Pliva Lipovci 6: 7 (5: 5.3: 1) n.7m
EuroHockey Club Challenge II
The Euro Hockey Challenge II was from 20. – 23. May 2010 in the Portuguese city of Lousada . It forms the third substructure for the Euro Hockey League.
Group A
- Epitok v Rabat Depiro 2: 1 (0: 1)
- Sorbymagle HK v Atasport 3: 3 (1: 1)
- Atasport v Rabat Depiro HC 11: 0 (4: 0)
- Epitok v Sorbymagle HK 0: 5 (0: 2)
- Sorbymagle HK v Rabat Depiro HC 10: 2 (4: 2)
- Atasport v Epitok 8: 0 (2: 0)
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Atasport HC | 12 | 3 | 2 | 1 | 0 | 22nd | 3 | +19 |
Sorbymagle HK | 12 | 3 | 2 | 1 | 0 | 18th | 5 | +13 |
Epitok HC | 5 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 14th | -12 |
Rabat Depiro | 1 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 23 | -20 |
Group B
- CFU Lamas v HC Banite 12: 0 (3: 0)
- Copenhagen v AD Lousada 2: 6 (0: 3)
- CFU Lamas v Copenhagen 5: 0 (3: 0)
- AD Lousada v HC Banite 10: 0 (4: 0)
- Copenhagen v HC Banite 4: 0 (2: 0)
- AD Lousada v CFU Lamas 3: 2 (2: 1)
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AD Lousada | 15th | 3 | 2 | 1 | 0 | 19th | 4th | +15 |
CFU llamas | 11 | 3 | 2 | 1 | 0 | 19th | 3 | +16 |
Epitok HC | 5 | 3 | 1 | 0 | 2 | 6th | 11 | -5 |
Rabat Depiro | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 26th | -26 |
Playoffs
- 4.A - 3.B: Rabat Depiro - Copenhagen 2: 7 (0: 2)
- 3.A - 4.B: Epitok HC - HC Banite 4: 2 (1: 1)
- 2.A - 1.B: Sorbymagle HK - AD Lousada 1: 7 (0: 3)
- 1.A - 2.B: Atasport - CFU Lamas 1: 2 (0: 0)
Final placements
- 1. CFU Lamas (POR)
- 1. AD Lousada (POR)
- 3. Atasport (AZE)
- 3. Sorbymagle (DEN)
- 5. Epitok HC (HUN)
- 5. Copenhagen (DEN)
- 7. Rabat Depiro (MLT)
- 7. HC Banite (BUL)
EuroHockey Club Challenge III
Venue: May 21-24 in Athens
Group A
- Elektrovojvodina - Grammarians 2: 8 (1: 5)
- Ymittos - Aker 8: 2 (5: 0)
- Aker - Grammarians 0: 3 (0: 2)
- Elektrovojvodina - Ymittos 2: 3 (1: 1)
- Aker - Elektrovojvodina 4: 4 (2: 2)
- Ymittos - Grammarians 1: 2 (1: 1)
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Grammarians HC | 15th | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 3 | +10 |
HC Ymittos | 11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 6th | +6 |
Elektrovojvodina | 3 | 3 | 0 | 1 | 2 | 8th | 15th | -7 |
Aker HC | 2 | 3 | 0 | 1 | 2 | 6th | 15th | -9 |
Group B
- Rosco Budapest - Partille 3: 4 (0: 2)
- Napaios Apollon - Ardas Rudamina 1: 3 (0: 1)
- Ardas Rudamina - Partille 0: 4 (0: 2)
- Rosco Budapest - Napaios Apollon 2: 0 (2: 0)
- Ardas Rudamina - Rosco Budapest 2: 3 (1: 3)
- Napaios Apollon - Partille 2: 4 (0: 2)
team | Pt | Sp | S. | U | N | T + | T- | Diff. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Partille SC | 15th | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 |
Rosco Budapest | 11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8th | 6th | +2 |
Ardas Rudamina | 6th | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8th | -3 |
Napaius Apollo | 3 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 |
Playoffs
- 4.A - 3.B: Aker - Ardas Rudamina 3: 1 (0: 1) 4: 5 after 7m
- 3.A - 4.B: Elektrovojvodina - Napaios Apollon 1: 5 (1: 3)
- 2.A -1.B: Ymittos - Partille 2-3 (0: 1)
- 1.A - 2.B: Grammarians - Rosco Budapest 7: 3 (4: 1)
Final placements
- 1. Partille SC (SWE)
- 1. Grammarians (GIB)
- 3rd HC Ymittos (GRE)
- 3rd Rosco Budapest HC (HUN)
- 5. Ardas Rudamina HC (LTU)
- 5. Napaios Apollon (GRE)
- 7. Aker (NOR)
- 7. Elektrovojvodina Novi Sad (SRB)
EuroHockey Club Challenge IV
Venue: Albena
- ? Eagles HC - Kringsjå HC
- ? Seinäjoki United - SK Senkvice
- ? Slavia 2005 - Seinäjoki United
- Slavia 2005 - SK Senkvice 1: 2
- Game for 3rd place: Slavia 2005 - Kringsjå HC 4: 0
- Final: Eagles HC - SK Senkvice 2-0
Final placements
- 1. Eagles (GIB)
- 2. SK Senkvice
- 3. Slavia 2005 (BUL)
- 4. Kringsjå HC (NOR)
- 5. Seinäjoki United (FIN)