37 teams took part and determined the teams for the final groups A to C in four preliminary groups. 220 players (including 31 Grand Masters and 37 International Masters) took part in the competition. Round tournaments were held in the opening groups as well as in the final groups A and B , final group C in the Swiss system (11 rounds). The first three teams in each support group qualified for the final group A. With Turkey and Cyprus there were two debutants.
The main referee was Salomon Flohr from the Soviet Union . The thinking time was 40 moves in 150 minutes, then one hour for 16 moves each time. The placement was determined based on the board points (BP), team points (MP) and the direct comparison.
The best German participant was Wolfgang Uhlmann , who achieved fourth place on the first board.
Results
Preliminary round
Preliminary group 1
Rg
team
1
2
3
4th
5
6th
7th
8th
9
BP
MP
+
=
-
1
Soviet Union
●
3
3½
3
3
4th
3
4th
4th
27½
16
8th
0
0
2
GDR
1
●
2
2½
2½
2½
3½
3½
4th
21½
13
6th
1
1
3
BR Germany
½
2
●
2½
3
2½
2½
4th
4th
21st
13
6th
1
1
4th
Sweden
1
1½
1½
●
2
3
3
2½
2½
17th
09
4th
1
3
5
Belgium
1
1½
1
2
●
2½
2
2
3½
16
08th
3
2
3
6th
Spain
0
1½
1½
1
1½
●
2½
4th
4th
16
06th
3
0
5
7th
Norway
1
½
1½
1
2
1½
●
3
2½
13
05
2
1
5
8th
Turkey
0
½
0
1½
1½
0
1
●
3
07½
02
1
0
7th
9
Greece
0
0
0
1½
½
0
1½
1
●
04½
00
0
0
8th
Preliminary group 2
Rg
team
1
2
3
4th
5
6th
7th
8th
BP
MP
+
=
-
1
United States
●
2
2½
3½
4th
4th
4th
4th
24
13
6th
1
0
2
Bulgaria
2
●
2
3½
3½
3
3
3
20th
12
5
2
0
3
Romania
1½
2
●
2
3½
4th
3½
3½
20th
10
4th
2
1
4th
Israel
½
½
2
●
3
1½
2½
3
13
07th
3
1
3
5
Mongolia
0
½
½
1
●
3
3½
2½
11
06th
3
0
4th
6th
Switzerland
0
1
0
2½
1
●
3
2½
10
06th
3
0
4th
7th
Puerto Rico
0
1
½
1½
½
1
●
3
07½
02
1
0
6th
8th
Tunisia
0
1
½
1
1½
1½
1
●
06½
00
0
0
7th
Preliminary group 3
Rg
team
1
2
3
4th
5
6th
7th
8th
9
10
BP
MP
+
=
-
1
Yugoslavia
●
2
2½
2½
3
2½
3
4th
4th
4th
27½
17th
8th
1
0
2
Netherlands
2
●
2
4th
2½
1½
3
3½
2½
4th
25th
14th
6th
2
1
3
Czechoslovakia
1½
2
●
2½
1½
2½
3½
3½
4th
4th
25th
13
6th
1
2
4th
Poland
1½
0
1½
●
2½
4th
3½
4th
4th
4th
25th
12
6th
0
3
5
Iceland
1
1½
2½
1½
●
2
2½
3½
2½
4th
21st
11
5
1
3
6th
Finland
1½
2½
1½
0
2
●
2½
1½
4th
4th
19½
09
4th
1
4th
7th
France
1
1
½
½
1½
1½
●
3½
4th
3½
17th
06th
3
0
6th
8th
Uruguay
0
½
½
0
½
2½
½
●
3½
4th
12
06th
3
0
6th
9
Luxembourg
0
1½
0
0
1½
0
0
½
●
3
06½
02
1
0
8th
10
Cyprus
0
0
0
0
0
0
½
0
1
●
01½
00
0
0
9
Preliminary group 4
Rg
team
1
2
3
4th
5
6th
7th
8th
9
10
BP
MP
+
=
-
1
Argentina
●
2
3½
2½
3
3½
4th
3
4th
4th
29½
17th
8th
1
0
2
Hungary
2
●
3
3
2½
3
4th
3
3½
4th
28
17th
8th
1
0
3
Austria
½
1
●
2½
2½
2
3
3
3
3½
21st
13
6th
1
2
4th
Denmark
1½
1
1½
●
1½
2½
2½
2½
3½
3
19½
10
5
0
4th
5
Cuba
1
1½
1½
2½
●
2½
2½
2½
2
3
19th
11
5
1
3
6th
England
½
1
2
1½
1½
●
2
4th
3
3½
19th
08th
3
2
4th
7th
Albania
0
0
1
1½
1½
2
●
2½
3
3
14½
07th
3
1
5
8th
India
1
1
1
1½
1½
0
1½
●
4th
3
14½
04th
2
0
7th
9
Iran
0
½
1
½
2
1
1
0
●
2½
08½
03
1
1
7th
10
Ireland
0
0
½
1
1
½
1
1
1½
●
06½
00
0
0
9
Finals
Final group A
Rg
team
code
1
2
3
4th
5
6th
7th
8th
9
10
11
12
BP
MP
+
=
-
1.
Soviet Union
URS
●
2½
2½
2½
2½
2½
3½
2½
2
3½
3½
4th
31½
21st
10
1
0
2.
Yugoslavia
YUG
1½
●
2
3
2½
2½
2½
3½
2
3
2½
3
28
18th
8th
2
1
3.
Argentina
ARG
1½
2
●
1
2½
3
2½
1½
3
2
3
4th
26th
14th
6th
2
3
4th
United States
United States
1½
1
3
●
2
2½
3½
2
2½
2½
2½
2
25th
15th
6th
3
2
5.
Hungary
HUN
1½
1½
1½
2
●
2
3½
2
2
2½
1½
3
23
10
3
4th
4th
6th
Bulgaria
BUL
1½
1½
1
1½
2
●
2
2½
3
2
2
2½
21½
10
3
4th
4th
7th
FRG
GER
½
1½
1½
½
½
2
●
2½
3½
2
3½
3
21st
10
4th
2
5
8th.
GDR
GDR
1½
½
2½
2
2
1½
1½
●
2½
2½
1
3
20½
10
4th
2
5
9.
Romania
ROME
2
2
1
1½
2
1
½
1½
●
2½
3
3½
20½
09
3
3
5
10.
Czechoslovakia
CSR
½
1
2
1½
1½
2
2
1½
1½
●
2
3
18½
06th
1
4th
6th
11.
Netherlands
NED
½
1½
1
1½
2½
2
½
3
1
2
●
2½
18th
08th
3
2
6th
12.
Austria
AUT
0
1
0
2
1
1½
1
1
½
1
1½
●
10½
01
0
1
10
Final group B
Rg
team
code
13
14th
15th
16
17th
18th
19th
20th
21st
22nd
23
24
BP
MP
+
=
-
13.
Spain
SPA
●
½
3
3
2½
3
1½
3
2½
2
3½
2
26½
16
7th
2
2
14th
England
CLOSELY
3½
●
2½
1½
2½
1½
1½
3½
2½
2
2
3½
26½
14th
6th
2
3
15th
Israel
ISR
1
1½
●
1½
2
3½
2½
3
1
2½
3½
3
25th
13
6th
1
4th
16.
Cuba
CUB
1
2½
2½
●
1½
2
1
2
2
2½
2
3½
22½
12
4th
4th
3
17th
Sweden
SWE
1½
1½
2
2½
●
2½
2
2
1
1½
3
3
22½
11
4th
3
4th
18th
Poland
POLE
1
2½
½
2
1½
●
3
2
4th
2½
2
1½
22½
11
4th
3
4th
19th
Belgium
BEL
2½
2½
1½
3
2
1
●
2½
1½
1½
1
3
22nd
11
5
1
5
20th
Finland
FIN
1
½
1
2
2
2
1½
●
2½
3½
2½
2
20½
10
3
4th
4th
21st
Mongolia
MGL
1½
1½
3
2
3
0
2½
1½
●
2
2
1
20th
09
3
3
5
22nd
Switzerland
SUI
2
2
1½
1½
2½
1½
2½
½
2
●
2
2
20th
09
2
5
4th
23.
Iceland
ISL
½
2
½
2
1
2
3
1½
2
2
●
2½
19th
09
2
5
4th
24.
Denmark
THE
2
½
1
½
1
2½
1
2
3
2
1½
●
17th
07th
2
3
6th
Final group C
For the C-final, a second team of the host was added to get an even number of participants. This team will not be taken into account when determining the placements.