1920 Summer Olympics / Participant (Finland)
FIN
15th | 10 | 9 |
Finland participated in the 1920 Summer Olympics in Antwerp , Belgium , with a delegation of 63 athletes. The athletes were able to win 15 gold, ten silver and nine bronze medals.
Medalist
gold
silver
bronze
Participants by sport
figure skating
athlete | discipline | final | |
---|---|---|---|
Result | space | ||
Sakari Ilmanen | Men | 30.0 | fifth |
Ludowika Jakobsson Walter Jakobsson |
Couples | 7.0 | Olympic champion |
Weightlifting
athlete | discipline | final | |
---|---|---|---|
Result | space | ||
Rudolf Ekström | Lightweight (up to 82.5 kg) | DNF |
athletics
athlete | discipline | leader | Quarter finals | Semifinals | final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | space | Result | space | Result | space | Result | space | ||
Hannes Kolehmainen | marathon | not carried out | 2: 32: 35.8 h | Olympic champion | |||||
Tatu Kolehmainen | marathon | not carried out | 2: 44: 02.3 h | Tenth | |||||
Teodor Koskenniemi | 5000 m | not carried out | 15: 22.0 min | Third | 15: 17.0 min | Fourth | |||
Cross-country run, individual evaluation | not carried out | 27: 57.2 min | Sixth | ||||||
Heikki Liimatainen | 10,000 m | not carried out | 32: 08.2 min | First | 32: 28.0 min | seventh | |||
Cross-country run, individual evaluation | not carried out | 27: 37.0 min | Third | ||||||
Hannes Miettinen | Cross-country run, individual evaluation | not carried out | k. A. | 23. | |||||
Paavo Nurmi | 5000 m | not carried out | 15: 33.0 min | Second | 15: 00.0 min | Second | |||
10,000 m | not carried out | 33: 46.3 min | Second | 31: 45.8 min | Olympic champion | ||||
Cross-country run, individual evaluation | not carried out | 27: 15.0 min | Olympic champion | ||||||
One of the Rastas | Cross-country run, individual evaluation | not carried out | k. A. | 18th | |||||
Oskari Rissanen | 3000 m obstacle | not carried out | 11: 07.5 min | Third | DNS | ||||
Urho Tallgren | marathon | not carried out | 2: 42: 40.0 h | Ninth | |||||
Juho Tuomikoski | marathon | not carried out | 2: 40: 18.8 h | fifth | |||||
Ilmari Vesamaa | 5000 m | not carried out | 15: 54.4 h | Fourth | not reached | ||||
3000 m obstacle | not carried out | 10: 32.2 h | Fourth | not reached | |||||
Cross-country run, individual evaluation | not carried out | k. A. | 14th | ||||||
Valdemar Wickholm | 400 m hurdles | not carried out | 57.9 s | Third | not reached | ||||
Erik Wilén | 400 m | 51.1 s | Second | 51.1 s | Fourth | not reached | |||
400 hurdles | not carried out | 58.4 s | Second | k. A. | fifth | not reached | |||
Teodor Koskenniemi Heikki Liimatainen Paavo Nurmi |
Cross-country run, team competition | not carried out | 10 | Olympic champion | |||||
athlete | discipline | leader | Final | ||||||
Result | space | Result | space | ||||||
Pekka Johansson | Javelin throw | 63,095 m | Second | not carried out | 63.095 | Third | |||
Hugo Lahtinen | Long jump | 6.19 m | 19th | not carried out | not reached | ||||
Eero Lehtonen | Long jump | 6.285 m | 16. | not carried out | not reached | ||||
Jonni Myyra | Discus throw | 37.00 m | Twelfth | not carried out | not reached | ||||
Javelin throw | 60.63 m | Third | not carried out | 65.78 m (OR) | Olympic champion | ||||
Elmer Niklander | Shot put | 14.155 m | First | not carried out | 14.155 m | Second | |||
Discus throw | 44.685 m | First | not carried out | 44.685 m | Olympic champion | ||||
Weight throwing | 8.865 m | Eighth | not carried out | not reached | |||||
Ossian Nylund | Triple jump | 13.74 m | seventh | not carried out | not reached | ||||
Urho Peltonen | Javelin throw | 63.605 m (OR) | First | not carried out | 63.605 m | Second | |||
Johan Pettersson | Hammer throw | 41.76 m | Eleventh | not carried out | not reached | ||||
Weight throwing | 9.375 m | Sixth | not carried out | 9.375 m | Sixth | ||||
Ville Pörhölä | Shot put | 14.035 m | Third | not carried out | 14.81 m | Olympic champion | |||
Discus throw | 38.19 m | Eighth | not carried out | not reached | |||||
Weight throwing | 8.85 m | Ninth | not carried out | not reached | |||||
Jussi Ruoho | Pole vault | 3.60 m | First | not carried out | 3.40 m | Twelfth | |||
Julius Saaristo | Javelin throw | 60.045 m | fifth | not carried out | 62.395 m | Fourth | |||
Armas Taipale | Shot put | 12,945 m | Tenth | not carried out | not reached | ||||
Discus throw | 44.19 m | Second | not carried out | 44.19 m | Second | ||||
Vilho Tuulos | Triple jump | 14.505 m | First | not carried out | 14.505 m | Olympic champion | |||
athlete | discipline | final | |||||||
Result | space | ||||||||
Pekka Johansson | Decathlon | not carried out | DNF | ||||||
Hugo Lahtinen | Pentathlon | not carried out | 26th | Third | |||||
Decathlon | not carried out | DNF | |||||||
Eero Lehtonen | Pentathlon | not carried out | 14th | Olympic champion | |||||
Decathlon | not carried out | DNF | |||||||
Jonni Myyra | Pentathlon | not carried out | DNF | ||||||
Ossian Nylund | Pentathlon | not carried out | DNF | ||||||
Valdemar Wickholm | Decathlon | not carried out | 6405,460 | Sixth |
Modern pentathlon
athlete | final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
horse riding | fencing | shoot | swim | To run | total | space | |
Emil Alfons Hagelberg | 10 | 3 | 21st | 9 | 8th | 51 | seventh |
Kalle Kainuvaara | DNF |
horse riding
athlete | horse | discipline | final | |
---|---|---|---|---|
Result | space | |||
Oskar Wilkman | Meno | Versatility, single | 1282.50 | 17th |
Wrestling
athlete | discipline | First round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | Final / battle for bronze | space |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Freestyle | |||||||
Kalle Anttila | Lightweight (up to 67.5 kg) | not carried out |
Deligny Won |
Shimmon Won |
Thys Won |
Svensson Won |
Olympic champion |
Johan Gallén | Light heavyweight (up to 82.5 kg) | not carried out |
Roosen Won |
Larsson Lost |
not reached | fifth | |
Eino Leino | Middle weight (up to 75 kg) | bye |
Bron Won |
Janssens Won |
Johnson Won |
Penttala Won |
Olympic champion |
Kaarlo Mäkinen | Feather weight (up to 60 kg) | not carried out |
Gerson Lost |
not reached | Ninth | ||
Sven Mattsson | Heavy weight (over 82.5 kg) | not carried out |
Pendleton Lost |
not reached | fifth | ||
Väinö Penttala | Middle weight (up to 75 kg) |
Backsman Won |
Bacon Won |
The children won |
Frantz Won |
Leino Lost |
Second |
Jussi Salila | Heavy weight (over 82.5 kg) | not carried out |
Roth lost |
not reached | fifth | ||
Emil Westerlund | Light heavyweight (up to 82.5 kg) | not carried out |
Rhys Won |
Mason Lost |
not reached | fifth |
athlete | discipline | First round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | space |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Quarter-finals for silver | Semi-finals for silver | Final in silver | |||||
Quarter-finals for bronze | Semi-finals for bronze | Final for bronze | |||||
Greco-Roman style | |||||||
Oskari Friman | Feather weight (up to 60 kg) | bye |
Gallery Won |
Svensson Won |
Boumans Won |
Kähkönen Won |
Olympic champion |
not carried out | Won gold | ||||||
Won gold | |||||||
Heikki Kähkönen | Feather weight (up to 60 kg) | bye |
Brian Won |
Torgensen Won |
Pütsep Won |
Friman Lost |
Second |
N / A |
Svensson Won |
Boumans Won |
|||||
Won silver | |||||||
Adolf Lindfors | Heavy weight (over 82.5 kg) |
Gasiglia Won |
Willkie Won |
Lady won |
Hansen Won |
Ahlgren Won |
Olympic champion |
Won gold | |||||||
Won gold | |||||||
Arthur Lindfors | Middle weight (up to 75 kg) |
Christensen Won |
Johnsen Won |
Balej Won |
Szymanski Won |
Westergren Lost |
Second |
bye |
Eillebrecht won |
Perttilä Won |
|||||
Won silver | |||||||
Martin Nieminen | Heavy weight (over 82.5 kg) | bye |
Larsen Won |
Hansen Lost |
not reached | Third | |
not reached | |||||||
bye |
Willkie Won |
Weyand Won |
|||||
Matti Perttilä | Middle weight (up to 75 kg) |
Cornelis Won |
Nielsen Won |
Fältström Won |
Westergren Lost |
not reached | Third |
bye |
Vanderleenden Won |
Lindfors Lost |
|||||
bye |
Eillebrecht won |
Johnsen Won |
|||||
Rajala is different | Light heavyweight (up to 82.5 kg) | bye |
Tázler Won |
Wahlem Lost |
not reached | seventh | |
not carried out | not reached | ||||||
not carried out | |||||||
Edil Rosenqvist | Light heavyweight (up to 82.5 kg) | bye |
Johansson Lost |
not reached | Second | ||
not carried out |
Tetens Won |
Eriksen Won |
|||||
not carried out | |||||||
Taavi Tamminen | Lightweight (up to 67.5 kg) | bye |
Kopřiva Won |
Frydenlund Won |
Andersen Won |
Vare won |
Second |
bye |
Janssens Won |
Frisenfeldt won |
|||||
Won silver | |||||||
Emil Vare | Lightweight (up to 67.5 kg) |
Christiansen Won |
Rohon Won |
Janssens Won |
Frisenfeldt won |
Tamminen Won |
Olympic champion |
Won gold | |||||||
Won gold |
shoot
athlete | discipline | final | |
---|---|---|---|
Result | space | ||
Voitto Kolho | Free rifle three position fight 300 m | 974 | seventh |
Yrjö Kolho | Running deer single shot | 40 | Fourth |
Kaarlo Lappalainen | Free rifle three position fight 300 m | 945 | k. A. |
Veli Nieminen | Free rifle three position fight 300 m | 934 | k. A. |
Clay pigeon shooting | k. A. | ||
Toivo Tikkanen | Running deer single shot | 40 | fifth |
Vilho Vauhkonen | Free rifle three position fight 300 m | 966 | k. A. |
Army rifle lying 300 m | 59 | Fourth | |
Magnus Wegelius | Free rifle three position fight 300 m | 849 | k. A. |
Army rifle standing 300 m | 51 | k. A. | |
Army rifle lying 600 m | 51 | k. A. | |
Voitto Kolho Yrjö Kolho Frans Nässling Toivo Tikkanen Nestor Toivonen |
Army revolver 50 m crew | 2052 | Eleventh |
Voitto Kolho Kaarlo Lappalainen Veli Nieminen Vilho Vauhkonen Magnus Wegelius |
Free rifle three position fight 300 m team | 4668 | Fourth |
Army rifle lying 300 m crew | 281 | Third | |
Army rifle lying 600 m crew | 268 | Eighth | |
Army rifle lying down 300 and 600 m crew | 524 | Tenth | |
Voitto Kolho Kaarlo Lappalainen Nestor Toivonen Vilho Vauhkonen Magnus Wegelius |
Army rifle standing 300 m crew | 235 | seventh |
Yrjö Kolho Kaarlo Lappalainen Toivo Tikkanen Nestor Toivonen Magnus Wegelius |
Running stag single shot team | 159 | Second |
Yrjö Kolho Toivo Tikkanen Nestor Toivonen Vilho Vauhkonen Magnus Wegelius |
Running stag double shot team | 285 | Third |
swim
athlete | discipline | Quarter finals | Semifinals | final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | space | Result | space | Result | space | ||
Men | |||||||
Arvo Aaltonen | 200 m chest | 3: 11.6 min | Second | 3: 12.4 min | Second | 3: 12.2 min | Third |
400 m | 6: 50.0 min | Second | 6: 45.0 min | First | 6: 48.0 min | Third |
Diving
athlete | discipline | Preliminary round | final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Result | space | Points | Result | space | ||
Men | |||||||
Kalle Kainuvaara | Diving 5 m and 10 m | 35 | 356.80 | seventh | not reached | ||
Diving 3 m and 10 m | 15th | 160.0 | Fourth | not reached | |||
Lauri Kyöstilä | Diving 5 m and 10 m | 21st | 441.80 | Fourth | not reached | ||
Yrjö Valkama | Diving 3 m and 10 m | 14th | 157.0 | Third | 23 | 167.5 | fifth |
Web links
- Olympic team from Finland 1920 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )