2004 Summer Olympics / Swimming - 100m Freestyle (Men)
sport | swim | ||||||||
discipline | 100 m freestyle | ||||||||
gender | Men | ||||||||
Attendees | 71 athletes from 55 countries | ||||||||
Competition location | Olympic Aquatic Center | ||||||||
Competition phase | August 17th (preliminary, semi-finals) August 18th (final) |
||||||||
Winning time | 48.17 s | ||||||||
|
Swimming competitions at the 2004 Olympic Games |
||
50 m freestyle | Men | Women |
100 m freestyle | Men | Women |
200 m freestyle | Men | Women |
400 m freestyle | Men | Women |
800 m freestyle | Women | |
1500 m freestyle | Men | |
100 m back | Men | Women |
200 m back | Men | Women |
100 m chest | Men | Women |
200 m chest | Men | Women |
100 m butterfly | Men | Women |
200 m butterfly | Men | Women |
200 m layers | Men | Women |
400 m layers | Men | Women |
4 × 100 m freestyle | Men | Women |
4 × 200 m freestyle | Men | Women |
4 × 100 m layers | Men | Women |
The swimming competition over 100 meters freestyle men at the 2004 Olympic Games in Athens was held from 17 to 18 August. The reigning Olympic champion Pieter van den Hoogenband from the Netherlands was able to defend his title. The South African Roland Schoeman took silver and Ian Thorpe from Australia won bronze.
Records
Before the start of the Olympic Games, the following records were valid.
World record | 47.84 s | Pieter van den Hoogenband | Sydney , Australia | September 19, 2004 |
---|---|---|---|---|
Olympic record |
No new records were set during the competition.
Results
Prelims
The sixteen fastest swimmers of all runs qualified semi-finals,
Semifinals
Semi-final 1
rank | train | athlete | nation | time | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 8th | Salim Iles | Algeria | 49.13 s | Q |
2 | 5 | Duje Draganja | Croatia | 49.14 s | Q |
3 | 3 | Ian Thorpe | Australia | 49.21 s | Q |
4th | 6th | Alexander Popov | Russia | 49.23 s | |
5 | 7th | George Bovell | Trinidad and Tobago | 49.53 s | |
6th | 2 | Peter Mankoč | Slovenia | 49.71 s | |
7th | 4th | Rolandas Gimbutis | Lithuania | 49.75 s | |
8th | 1 | Luis Rojas | Venezuela | 49.85 s |
Semi-final 2
rank | train | athlete | nation | time | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Roland Schoeman | South Africa | 48.39 s | Q |
2 | 4th | Pieter van den Hoogenband | Netherlands | 48.55 s | Q |
3 | 7th | Filippo Magnini | Italy | 48.91 s | Q |
4th | 2 | Andrei Kapralov | Russia | 49.12 s | Q |
5 | 5 | Ryk Neethling | South Africa | 49.18 s | Q |
6th | 3 | Frédérick Bousquet | France | 49.25 s | |
7th | 6th | Romain Barnier | France | 49.63 s | |
8th | 8th | Torsten Spanneberg | Germany | 49.88 s |
final
rank | train | athlete | nation | time | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Pieter van den Hoogenband | Netherlands | 48.17 s | |
2 | 4th | Roland Schoeman | South Africa | 48.23 s | |
3 | 8th | Ian Thorpe | Australia | 48.56 s | |
4th | 1 | Ryk Neethling | South Africa | 48.63 s | |
5 | 3 | Filippo Magnini | Italy | 48.99 s | |
6th | 7th | Duje Draganja | Croatia | 49.23 s | |
7th | 2 | Salim Iles | Algeria | 49.30 s | |
6th | Andrei Kapralov | Russia | 49.30 s |