2004 Summer Olympics / Participant (Japan)
16 | 9 | 12 |
Japan took part in the 2004 Summer Olympics in the Greek capital, Athens, with 306 athletes, 139 women and 167 men.
Since 1912 , it was Japan's 19th participation in the Summer Olympics . To date (status: after the 2016 Summer Olympics ), Japan's participation in 2004 is the one with the most female athletes (167).
Flag bearer
The wrestler Kyōko Hamaguchi carried the flag of Japan during the opening ceremony in the Olympic Stadium .
See also → List of flag bearers of the Japanese teams at the Olympic Games
Medals
16 won gold, nine silver and bronze medals twelve the Japanese team finished fifth in the medal count .
Medals by sports
sport | total | |||
---|---|---|---|---|
baseball | - | - | 1 | 1 |
Archery | - | 1 | - | 1 |
Judo | 8th | 2 | - | 10 |
athletics | 2 | - | - | 2 |
Cycling | - | 1 | - | 1 |
Wrestling | 2 | 1 | 3 | 6th |
swim | 3 | 1 | 4th | 8th |
sailing | - | - | 1 | 1 |
Softball | - | - | 1 | 1 |
Synchronized swimming | - | 2 | - | 2 |
do gymnastics | 1 | 1 | 2 | 4th |
total | 16 | 9 | 12 | 37 |
Medalist
The most successful participants were the swimmers Kōsuke Kitajima (2 × gold and 1 × bronze) and the gymnast Hiroyuki Tomita (1 × gold and 1 × silver).
gold
Siber
bronze
Participants by sport
badminton
Name / s | competition | Results |
---|---|---|
Hidetaka Yamada | singles | 1st round: 8: 15/10: 15 defeat against Taufik Hidayat from Indonesia |
Shōji Satō | singles | 1st round: 6: 15/5: 15 defeat against Bao Chunlai from the People's Republic of China |
Keita Masuda / Tadashi Ōtsuka | Double | 1st round: 7:15 / 17:16 / 9:15 defeat against Cai Yun / Fu Haifeng from the People's Republic of China |
Kaori Mori | singles | 1st round: 11: 5/11: 4 victory against Anu Weckström from Finland 2nd round: 2: 11/4: 11 defeat against Zhou Mi from People's Republic of China |
Miho Tanaka | singles | 1st round: 11: 7/5: 11/11: 8 defeat against Salakjit Ponsana from Thailand |
Kanako Yonekura | singles | 1st round: 4: 11/7: 11 defeat against Camilla Martin from Denmark |
Chikako Nakayama / Keiko Yoshitomi | Double | 1st round: BYE round of 16: 4:15 / 11:15 defeat against Saralee Thungthongkam / Sathinee Chankrachangwong from Thailand |
Shizuka Yamamoto / Seiko Yamada | Double | 1st round: 7:15/9:15 defeat to Chin Eei Hui / Wong Pei Tty from Malaysia |
baseball
Legend: VR = preliminary round game, HF = semi-finals
Names | competition | Results |
---|---|---|
Japanese baseball team : Ryoji Aikawa , Yuya Ando , Atsushi Fujimoto , Kosuke Fukudome , Hirotoshi Ishii , Hisashi Iwakuma , Hitoki Iwase , Kenji Jojima , Makoto Kaneko , Takuya Kimura , Masahide Kobayashi , Hiroki Kuroda , Daisuke Matsuzaka , Daisuke Miura , Shin'ya Miyamoto , Arihito Muramatsu , Norihiro Nakamuru , Michihiro Ogasawara , Naoyuki Shimizu , Yoshinobu Takahashi , Yoshitomo Tani , Kōji Uehara , Kazuhiro Wada and Tsuyoshi Wada | Men's tournament | VR1: 12-0 win against Italy VR2: 3-8 win against the Netherlands VR3: 6-3 win against Cuba VR4: 9-4 defeat against Australia VR5: 1-9 win against Canada VR6: 3: 4-win against Chinese Taipei VR7: 6-1 win against Greece HF: 1-0 defeat against Australia Game for third place: 11-2 win against Canada , 3rd place |
basketball
Legend: VRA = preliminary round game in group A, S9 = game for ninth place
Names | competition | Results |
---|---|---|
Japan women's national basketball team | Women tournament | VRA: 62: 128-defeat against Brazil VRA: 73: 79-win against Nigeria VRA: 78: 97-defeat against Australia VRA: 94: 71-defeat against Russia VRA: 93: 91-defeat against Greece VRA: 62: 128 -Loss against Brazil S9: 63: 82-defeat against the People's Republic of China , 10th place |
Archery
Names | competition | Results |
---|---|---|
Takaharu Furukawa | Men singles | 1st round: 146: 143 victory against Yong Fujun from the People's Republic of China 2nd round: 166: 163 defeat against Jang Yong-ho from the Republic of Korea |
Yuji Hamano | Men singles | 1st round: 155: 150 defeat against Satyadev Prasad from India |
Hiroshi Yamamoto | Men singles | 1st round: 155: 147 win against Franck Fisseux from France 2nd round: 162: 154 win against Michele Frangilli from Italy Round of 16: 168: 160 win against Oleksandr Serdjuk from Ukraine Quarter-finals: 111: 110 win against Im Dong-hyun from the Republic of Korea Semifinals: 115 10 : 115 9 - Victory against Tim Cuddihy from Australia Final: 111: 109 defeat against Marco Galiazzo from Italy , 2nd place |
Japanese National Archery Team ( Hiroshi Yamamoto , Yuji Hamano , Takaharu Furukawa ) | Men team | 1st round: 254: 241 win against France, quarterfinals: 242: 236 loss against Ukraine , 8th place |
Yukari Kawasaki | Women singles | 1st round: 119: 106 defeat against Iwona Marcinkiewicz from Poland |
Sayoko Kawauchi | Women singles | 1st round: 137: 129 win against Natalija Burdejna from the Ukraine 2nd round: 154: 150 loss against Alison Williamson from the United Kingdom |
Sayami Matsushita | Women singles | 1st round: 165: 157 win against Alexandra Fouace from France 2nd round: 173: 149 loss against Yun Mi-jin from the Republic of Korea |
Japan Women's National Archery Team ( Yukari Kawasaki , Sayoko Kawauchi , Sayami Matsushita ) | Women team | 1st round: 240: 226 defeat against Chinese Taipei |
Boxing
Names | competition | Results |
---|---|---|
Toshiyuki Igarashi | Male half-fly weight (up to 48 kg) | 1st round: 21:26 defeat against Endalkachew Kebede from Ethiopia |
fencing
Names | competition | Results |
---|---|---|
Masashi Nagara | Men saber singles | Qualification: 15: 8 victory against Marios Basmatzian from Greece 1st round: 15: 9 defeat against Stanislaw Alexejewitsch Posdnjakow from Russia |
Yūki Ōta | Men's foil singles | 1st round: 15: 9 win against Edgar Chumacero from Mexico. Round of 16: 15: 8 loss against Renal Ramilevich Ganeyev from Russia |
Megumi Ikeda | Women's epee singles | Qualification: 15: 6 win against Kelly-Anne Wilson from South Africa 1st round: 15:14 loss against Cristiana Cascioli from Italy |
Chieko Sugawara | Women's foil singles | 1st round: 15: 6 win against Alejandra Carbone from Argentina. Round of 16: 15: 2 defeat against Giovanna Trillini from Italy |
Madoka Hisagae | Women saber singles | 1st round: 15-6 win against Orsolya Nagy from Hungary. Round of 16: 15-13 defeat against Mariel Zagunis from the United States |
Soccer
Legend: VR = preliminary round match, VF = quarter-finals
Names | competition | Results |
---|---|---|
Japanese national soccer team : Hitoshi Sogahata , Marcus Tulio Tanaka , Teruyuki Moniwa , Daisuke Nasu , Yuki Abe , Yasuyuki Konno , Kōji Morisaki , Shinji Ono , Daiki Takamatsu , Daisuke Matsui , Tatsuya Tanaka , Naoya Kikuchi , Yuichi Komano , Naohiro Ishikawa , Yūhei Tokunaga , Yoshito Ōkubo , Sōta Hirayama , Takaya Kurokawa | Men | VR: 4: 3 (3: 1) defeat against Paraguay VR: 2: 3 (1: 3) defeat against Italy VR: 1: 0 (1: 0) victory against Ghana , 13th place |
Japanese women's national soccer team : Nozomi Yamagō , Kyōko Yano , Hiromi Ikeda , Yumi Ōbe , Naoko Kawakami , Tomoe Katō , Emi Yamamoto , Tomomi Miyamoto , Eriko Arakawa , Homare Sawa , Mio Ōtani , Yasuyo Yamagishi , Aya Shimokozuru , Karina Maruyama , Miyuki Yanagita , Karina Maruyama Yayoi Kobayashi , Kozue Andō , Shiho Onodera | Women | VR: 0: 1 (0: 1) - win against Sweden VR: 0: 1 (0: 0) - defeat against Nigeria VF: 2: 1 (1: 0) - loss against the United States , 7th place |
Weightlifting
Men
|
Women
|
hockey
Legend: VR = preliminary round game
Names | competition | Results |
---|---|---|
Japan Women's National Hockey Team : Kaori Chiba-Fujio , Rika Ishida , Sachimi Iwao , Akemi Kato , Chie Kimura , Akiko Kitada , Rika Komazawa , Tomomi Komori , Keiko Miura , Nami Miyazaki , Sakae Morimoto , Miyuki Nakagawa , Naoko Saito , Emi Sakurai , Rie Terazono , Yukari Yamamoto | Women | VR: 0: 3 (0: 1) defeat against China VR: 1: 3 (1: 1) loss against Argentina VR: 2: 0 (1: 0) - win against New Zealand VR: 2: 1 (2: 0) -Win against Spain Placement game: 1: 3 (1: 3) -Loss against Australia 7th place game: 1: 3 (1: 3) -Defeat against South Korea , 8th place |
Judo
Men
|
Women
|
canoe
Women
-
Miyuki Shirata
- Kayak single, 500 m: hope run
-
Shinobu Kitamoto & Yumiko Suzuki
- Kayak twos, 500 m: hope run
-
Miho Adachi , Shinobu Kitamoto , Yumiko Suzuki & Mikiko Takeya
- Kayak foursome, 500 m: 9th place
athletics
Men
|
Women
|
Cycling
Men
|
Women
|
horse riding
-
Tadayoshi Hayashi
- Jumping Individual: DNF (Qualification)
- Jumping team: 12th place
-
Ryuichi Obata
- Jumping Individual: DNF (Qualification)
- Jumping team: 12th place
-
Taizo Sugitani
- Jumping singles: 15th place
- Jumping team: 12th place
-
Yuka Watanabe
- Jumping Individual: DNF (Final)
- Jumping team: 12th place
Rhythmic sports gymnastics
Women
-
Yukari Murata
- Singles: 18th place in qualification
Wrestling
Men
|
Women
|
rowing
Men
|
Women
|
shoot
Men
|
Women
|
swim
Men
|
Women
|
sailing
Men
|
Open class
|
Women
|
Softball
Legend: VR = preliminary round game, HF = semi-finals
Names | competition | Results |
---|---|---|
Japanese national softball team : Kazue Ito , Yumi Iwabuchi , Masumi Mishina , Emi Naito , Haruka Saito , Hiroko Sakai , Naoko Sakamoto , Rie Sato , Yuki Sato , Juri Takayama , Yukiko Ueno , Reika Utsugi , Eri Yamada and Noriko Yamaji | Ladies tournament | VR1: 2-4 defeat against Australia VR2: 6-0 win against Chinese Taipei VR3: 0-3 loss against the United States VR4: 0-1 loss against Canada VR5: 6-0 win against Greece VR6: 1-0 win against Italy VR7: 2-0 win against China HF: 1-0 win against China Game for third place: 0-3 defeat against Australia , 3rd place |
Synchronized swimming
-
Miya Tachibana & Miho Takeda
- Duet: silver
-
Michiyo Fujimaru , Saho Harada , Naoko Kawashima , Kanako Kitao , Emiko Suzuki , Miya Tachibana , Miho Takeda , Juri Tatsumi & Yoko Yoneda
- Team: silver
Taekwondo
Women
-
Yoriko Okamoto
- Heavyweight: 7th place
tennis
Women
singles
|
Double
|
Table tennis
Men
|
Women
|
Trampoline exercise
Women
-
Haruka Hirota
- Singles: 7th place
Triathlon
Men
|
Women
|
do gymnastics
Men
|
Women
|
volleyball
Legend: VR = preliminary round match, VF = quarter-finals
Names | competition | Results |
---|---|---|
Japanese women's national volleyball team : Saori Kimura , Megumi Kurihara , Ikumi Narita , Kanako Omura , Ai Otomo-Yamamoto , Kana Oyama , Miki Sasaki , Sachiko Sugiyama , Miyuki Takahashi , Yoshie Takeshita , Tomoko Yoshihara | Women | VR: 0: 3 loss against Brazil VR: 0: 3 loss against Italy VR: 3: 1 win against Greece VR: 0: 3 loss against South Korea VR: 3: 0 victory against Kenya VF: 0: 3 -Loss to China , 5th place |
Volleyball (beach)
Legend: VR = preliminary round game
Names | competition | Results |
---|---|---|
Chiaki Kusuhara , Ryōko Tokuno | Women | VR: 0-2 defeat against Kerri Walsh & Misty May-Treanor ( United States ) VR: 0-2 loss against Eva Celbová & Soňa Nováková-Dosoudilová ( Czech Republic ) VR: 2-1 win against Marrit Leenstra & Rebekka Kadijk ( Netherlands ), 17th place |
Diving
Men
|
Women
|
Web links
- Japanese Olympic team from 2004 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )
Individual evidence