2000 Summer Olympics / Swimming - 100m Freestyle (Men)
sport | swim | ||||||||
discipline | 100 m freestyle | ||||||||
gender | Men | ||||||||
Attendees | 74 athletes from 66 countries | ||||||||
Competition location | Sydney International Aquatic Center | ||||||||
Competition phase | September 19th (preliminary, semi-finals) September 20th (final) |
||||||||
Winning time | 48.30 s | ||||||||
|
Swimming competitions at the 2000 Olympic Games |
||
50 m freestyle | Men | Women |
100 m freestyle | Men | Women |
200 m freestyle | Men | Women |
400 m freestyle | Men | Women |
800 m freestyle | Women | |
1500 m freestyle | Men | |
100 m back | Men | Women |
200 m back | Men | Women |
100 m chest | Men | Women |
200 m chest | Men | Women |
100 m butterfly | Men | Women |
200 m butterfly | Men | Women |
200 m layers | Men | Women |
400 m layers | Men | Women |
4 × 100 m freestyle | Men | Women |
4 × 200 m freestyle | Men | Women |
4 × 100 m layers | Men | Women |
The men's 100 meter freestyle swimming competition at the 2000 Olympic Games in Sydney was held from September 19-20. Olympic champion was Pieter van den Hoogenband from the Netherlands. The Russian Alexander Popov , who had already won the Olympic gold medal four years earlier, took silver and Atlanta silver medalist Gary Hall junior from the United States won bronze this time.
In the first run, Éric Moussambani from Equatorial Guinea, who had only learned to swim a few months before the games, became famous. With a time of 1: 52.72 min, he went down in Olympic history with the nickname Eric the Eel as the slowest swimmer of all time.
Records
Before the start of the Olympic Games, the following records were valid.
World record | 48.18 s | Michael Klim | Sydney , Australia | September 16, 2000 |
---|---|---|---|---|
Olympic record |
The following new records were set during the competition.
World record | 47.84 s | Pieter van den Hoogenband | Semifinals | September 19, 2000 |
---|
Results
Prelims
The eight fastest swimmers of all runs qualified for the A final, places 9 to 16 for the B final.
Semifinals
Semi-final 1
rank | train | athlete | nation | time | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4th | Michael Klim | Australia | 48.80 s | Q |
2 | 5 | Alexander Popov | Russia | 48.84 s | Q |
3 | 3 | Denis Pimankow | Russia | 49.43 s | Q |
4th | 7th | José Meolans | Argentina | 49.66 s | NO |
5 | 2 | Lorenzo Vismara | Italy | 49.67 s | |
8th | Duje Draganja | Croatia | NO | ||
7th | 6th | Salim Iles | Algeria | 49.70 s | NO |
8th | 1 | Christian Tröger | Germany | 49.80 s |
Semi-final 2
rank | train | athlete | nation | time | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4th | Pieter van den Hoogenband | Netherlands | 47.84 s | Q, WR |
2 | 5 | Lars Frölander | Sweden | 48.93 s | Q, NO |
3 | 2 | Neil Walker | United States | 49.04 s | Q |
4th | 3 | Gary Hall Junior | United States | 49.13 s | Q |
5 | 6th | Chris Fydler | Australia | 49.55 s | Q |
6th | 8th | Attila Zubor | Hungary | 49.58 s | |
7th | 7th | Roland Schoeman | South Africa | 49.84 s | |
8th | 1 | Gustavo Borges | Brazil | 49.93 s |
final
rank | train | athlete | nation | time | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4th | Pieter van den Hoogenband | Netherlands | 48.30 s | |
2 | 3 | Alexander Popov | Russia | 48.69 s | |
3 | 7th | Gary Hall Junior | United States | 48.73 s | |
4th | 5 | Michael Klim | Australia | 48.74 s | |
5 | 2 | Neil Walker | United States | 49.09 s | |
6th | 6th | Lars Frölander | Sweden | 49.22 s | |
7th | 1 | Denis Pimankow | Russia | 49.36 s | |
8th | 8th | Chris Fydler | Australia | 49.44 s |