2000 Summer Olympics / Participant (Greece)
GRE
4th | 6th | 3 |
Greece took part in the 2000 Summer Olympics in the Australian metropolis of Sydney with 140 athletes, 58 women and 82 men, in 23 sports.
Since 1896 it was the 24th participation of Greece in the Summer Olympics .
Flag bearer
Windsurfer Nikolaos Kaklamanakis carried the flag of Greece during the opening ceremony at Stadium Australia .
Medalist
With four won gold, six silver and three bronze medals, the Greek team finished 17th in the medals table .
Participants by sport
Archery
-
Evangelia Psarra
- Women, singles: 41st place
Boxing
-
Antonios Giannoulas
- Middleweight: 9th place
-
Artour Mikaelian
- Bantamweight: 17th place
-
Tingran Ouzlian
- Lightweight: 5th place
Weightlifting
-
Valerios Leonidis
- Men, lightweight: 6th place
-
Khristos Spyrou
- Men, light-heavyweight: 7th place
-
Maria Tatsi
- Women, light heavyweight: 11th place
canoe
-
Andreas Kilingaridis
- Men, Canadier-Singles, 500 meters: Preliminary round
- Men, canoe singles, 1000 meters: semi-finals
athletics
-
Alexios Alexopoulos
- Men, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Niki Bakogianni
- Women, high jump: 33rd place in qualification
-
Stelios Dimotsios
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Konstandinos Gatsioudis
- Men, javelin: 6th place
-
Georgios Giannelis
- Men, 3000 meters obstacle: prelims
-
Khrysoula Goudenoudi
- Women, 400 meter hurdles: prelims
-
Tasos Gousis
- Men, 200 meters: heats
- Men, 400 meters: heats
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Periklis Iakovakis
- Men, 400 meter hurdles: prelims
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Thaleia Iakovidou
- Women, pole vault: eliminated in qualification
-
Khrysostomia Iakovou
- Women, 5000 meters: heats
-
Spyros Kastanis
- Men, walking 50 kilometers: DNF
-
Panagiotis Kharamis
- Men, marathon: 63rd place
-
Ekaterini Koffa
- Women, 200 meters: heats
- Women, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Khristina Kokotou
- Women, 20 kilometers walking: 36th place
-
Prodromos Korkizoglou
- Men, decathlon: DNF
-
Konstandinos Koukodimos
- Men, long jump: 39th place in qualification
-
Stamatios Lenis
- Men, triple jump: eliminated in qualification
-
Khristos Meletoglou
- Men, triple jump: 31st place in qualification
-
Georgios Oikonomidis
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Kalliopi Ouzouni
- Women, shot put: 7th place
-
Alexandros Papadimitriou
- Men, hammer throw: 12th place
-
Athina Papagianni
- Women, 20 kilometers walking: 11th place
-
Despoina Papavasilaki
- Women, long jump: 34th place in qualification
-
Voula Patoulidou
- Women, 100 meters: heats
- Women, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Froso Patsou
- Women, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Angelos Pavlakakis
- Men, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Christos Polychroniou
- Men, hammer throw: 24th place in qualification
-
Dimitrios Serelis
- Men, long jump: eliminated in qualification
-
Theodoros Stamatopoulos
- Men, walking 50 kilometers: DNF
-
Panagiotis Stroubakos
- Men, 800 meters: heats
-
Georgios Theodoridis
- Men, 100 meters: quarter-finals
- Men, 4 × 100 meters: prelims
-
Stella Tsikouna
- Women, discus throw: 5th place
-
Vaios Tingas
- Men, shot put: 35th place in qualification
-
Angeliki Tsiolakoudi
- Women, javelin: 18th place in qualification
-
Asimina Vanakara
- Women, heptathlon: DNF
-
Olga Vasdeki
- Women, triple jump: 7th place
-
Ekaterini Vongoli
- Women, discus throw: 9th place
-
Niki Xanthou
- Women, long jump: 17th place in qualification
-
Kostis Zalangitis
- Men, triple jump: 37th place in qualification
Modern pentathlon
-
Katerina Partits
- Women, singles: 22nd place
Cycling
-
Nikos Angelidis
- Men, Sprint: 2nd round
-
Kleanthis Barngas
- Men, team sprint: 4th place
-
Dimitrios Georgalis
- Men, 1000 meters time trial: 6th place
- Men, team sprint: 4th place
-
Lambros Vasilopoulos
- Men, Keirin: semifinals
- Men, team sprint: 4th place
horse riding
-
Heidi Antikatzidis
- Versatility, singles: 6th place
Rhythmic sports gymnastics
-
Dona Evmorfia
- Singles: 7th place
- Eirini Aindili , Evangelia Christodoulou , Maria Georgatou , Zacharoula Karyami , Charikleia Pantazi & Anna Pollatou
Wrestling
-
Dimitrios Avramis
- Middleweight, Greco-Roman: 12th place
-
Nikolaos Loizidis
- Welterweight, freestyle: 16th place
-
Khvitsas Polykhronidis
- Featherweight, freestyle: 10th place
-
Kostas Thanos
- Heavyweight, Greco-Roman: 4th place
-
Efstathios Topalidis
- Super heavyweight, freestyle: 15th place
-
Aftandil Xanthopoulos
- Heavyweight, freestyle: 5th place
rowing
-
Panagiotis Miliotis & Vasileios Polymeros
- Lightweight double scull: 8th place
-
Khrysa Biskitzi & Angeliki Gremou
- Women, lightweight double sculls: 11th place
shoot
-
Dionysios Georgakopoulos
- Men, air pistol: 17th place
- Men, Free Pistol: 16th place
-
Agi Kasoumi
- Women, air pistol: 32nd place
- Women, sport pistol: 20th place
swim
-
Spyros Bitsakis
- Men, 100 meters freestyle: 34th place
- Men, 4 × 200 meters freestyle: 15th place
-
Katerina Bliamou
- Women, 100 meters back: 32nd place
- Women, 200 meters back: 25th place
-
Athina Bochori
- Women, 50 meters freestyle: 43rd place
-
Artemis Dafni
- Women, 400 meters freestyle: 22nd place
- Women, 400 meter medley: 20th place
-
Zoi Dimoshaki
- Women, 200 meters freestyle: 25th place
-
Ioannis Drymonakos
- Men, 100 meters butterfly: 51st place
- Men, 200 meters butterfly: 25th place
-
Spyros Gianniotis
- Men, 400 meters freestyle: 20th place
- Men, 1500 meters freestyle: 21st place
- Men, 4 × 200 meters freestyle: 15th place
-
Ioannis Kokkodis
- Men, 100 meter medley: 22nd place
- Men, 200 meter medley: 20th place
-
Marianna Lymberta
- Women, 800 meters freestyle: 22nd place
-
Tonia Makhaira
- Women, 100 meters freestyle: 25th place
-
Dimitrios Manganas
- Men, 200 meters freestyle: 36th place
- Men, 4 × 200 meters freestyle: 15th place
-
Zambia Melakhroinou
- Women, 100 meters butterfly: 34th place
- Women, 200 meters butterfly: 31st place
-
Thanasis Oikonomou
- Men, 4 × 200 meters freestyle: 15th place
-
Katia Sarakatsani
- Women, 200 meter medley: 30th place
sailing
-
Nikolaos Kaklamanakis
- Men, windsurfing: 6th place
-
Emilios Papathanasiou
- Men, Finn Dinghy: 12th place
-
Andreas Kosmatopoulos & Kostas Tringonis
- Men, 470s: 8th place
-
Antonios Bougiouris
- Laser: 15th place
-
Dimitrios Boukis & Leonidas Pelekanakis
- Star: 11th place
-
Gelly Skarlatou
- Women, windsurfing: 21st place
-
Maria Vlakhou
- Women, Europe: 18th place
-
Sofia Bekatorou & Emilia Tsoulfa
- Women, 470s: 14th place
Synchronized swimming
-
Khristina Thalassinidou & Despoina Theodoridou
- Duet: 13th place
Taekwondo
-
Areti Athanasopoulou
- Women, featherweight: 8th place
-
Alexandros Nikolaidis
- Men, heavyweight: 9th place
tennis
-
Eleni Daniilidou
- Women, singles: 33rd place
Table tennis
-
Kalinikos Kreanga
- Men, singles: 17th place
- Men, doubles: 17th place
-
Daniel Tsiokas
- Men, singles: 33rd place
- Men, doubles: 17th place
Triathlon
-
Vasilios Krommydas
- Men: 33rd place
do gymnastics
-
Katerina Khristoforidou
- Women, individual all-around: 61st place in qualification
- Women, floor: 68th place in qualification
- Women, horse jump: 57th place in qualification
- Women, uneven bars: 81st place in qualification
- Women, balance beam: 74th place in qualification
-
Ioannis Melissanidis
- Men, individual all-around: 95th place in qualification
- Men, horse jump: 7th place
-
Vasiliki Millousi
- Women, individual all-around: 55th place in qualification
- Women, floor: 60th place in qualification
- Women, horse jump: 67th place in qualification
- Women, uneven bars: 70th place in qualification
- Women, balance beam: 71st place in qualification
Volleyball (beach)
-
Vaso Karadasiou & Efi Sfyri
- Women's tournament: 17th place
Water polo
-
Men's team
- 10th place
- Squad
Diving
-
Thomas Bimis
- Men, jumping: 32nd place
-
Maria Konstantatou
- Women, diving: 38th place
-
Sotiria Koutsopetrou
- Women, jumping: 21st place
-
Evtykhia Pappa-Papavasilopoulou
- Women, diving: 29th place
-
Nikolaos Siranidis
- Men, jumping: 36th place
Web links
- Greek Olympic team from 2000 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )