Polish Football Cup 1997/98
The Puchar Polski 1997/98 was the 44th playout of the Polish cup competition. The first round began on June 26, 1997. The competition ended with the final on June 13, 1998 in Poznan .
Amica Wronki won the national cup on his first appearance in the final. Final opponent Aluminum Konin was also in the final for the first time. By winning the cup, Amica Wronki qualified for participation in the European Cup Winners' Cup . Defending champion Legia Warsaw was eliminated in the round of 16.
Participating teams
102 teams took part in the main round.
1.Liga 18 clubs of the 1996/97 season |
2. League 35 clubs of the 1996/97 season |
49 regional participants from the voivodships | ||
Legia Warsaw (TV) |
Group west Group east |
|
Preliminary round
The preliminary round took place between June 26th and July 19th 1997 with 18 of 49 participants from the voivodeships . The other representatives of the voivodships had a bye for the 1st round.
date | Home team | Visiting team | result |
---|---|---|---|
06/26/1997 | Wisłoka Dębica | Tłoki Gorzyce | 1-0 |
06/26/1997 | Sandecja Nowy Sącz | Stal Sanok | 1-0 |
06/28/1997 | Bucovia Bukowa | Jagiellonia Tuszyn | 2-0 |
06/30/1997 | Granica Dorohusk | Lada Bilgóraj | 2: 1 |
07/02/1997 | Wrka Żuromin | Stomil II Olsztyn | 3: 1 |
07/07/1997 | Urzad Celny Białystok | Mazur Ełk | 5: 3 |
07/10/1997 | Radomiac Radoma | Lublinianka Lublin | 1-0 |
07/12/1997 | Ceramika Bialaczów | Raków II Częstochowa | 1-0 |
07/19/1997 | Bug Wyszków | Olimpia Zambrów | 1-0 |
1 round
The first round took place between July 30th and August 3rd, 1997.
date | Home team | Visiting team | result |
---|---|---|---|
XX.XX.1997 | Unia Ruda Śląska | Odra Opole | 1: 4 |
XX.XX.1997 | Kryształ Stronie Śląskie | KemBud Jelenia Góra | 2: 3 a.d. |
XX.XX.1997 | Stolem Gniewino | Gwardia Koszalin | 3: 4 |
XX.XX.1997 | GKS Kołczygłowy | Chemik Bydgoszcz | 0: 7 |
XX.XX.1997 | Wrka Żuromin | Zatoka Braniewo | 1: 2 |
XX.XX.1997 | Kania Gostyń | Pogoń Świebodzin | 0: 5 |
XX.XX.1997 | Legia Chełmża | Jagiellonka Włocławek | 1-0 |
XX.XX.1997 | Wisłoka Dębica | Stal Rzeszów | 2-0 |
XX.XX.1997 | KS Sokołów Podlaski | Gwardia Warsaw | 3: 1 |
XX.XX.1997 | Urzad Celny Białystok | Bug Wyszków | 2-0 |
XX.XX.1997 | Kuznia Yeah | Polar Wroclaw | 1: 6 |
XX.XX.1997 | Amica II Wronki | Lech II poses | 3-0 |
XX.XX.1997 | Czarni Witnica | Flota Świnoujście | 1: 2 |
XX.XX.1997 | Granica Dorohusk | AZS Podlasie Biała Podlaska | 1: 3 |
XX.XX.1997 | Sandecja Nowy Sącz | Polonia Przemyśl | 1: 2 |
XX.XX.1997 | Stoczniowiec Plock | Bucovia Bukowa | 0: 3 |
XX.XX.1997 | Pasjonat Dankowice | Kraków cable | 2: 2 n.V. , 4: 3 n.e. |
XX.XX.1997 | Radomiac Radoma | Pelican Łowicz | 3: 4 |
XX.XX.1997 | Piast Blaszki | Ceramika Bialaczów | 1: 2 |
XX.XX.1997 | Tur Turek | Marko Walichnowy | 0: 4 |
2nd round
The second round games were played on August 12 and 13, 1997. The winners of the 1st round and the teams of the 2nd division of the 1996/97 season took part.
date | Home team | Visiting team | result |
---|---|---|---|
1X.08.1997 | Flota Świnoujście | Lechia Zielona Góra | 2: 1 |
1X.08.1997 | Gwardia Koszalin | Pogoń Szczecin | 0: 1 |
1X.08.1997 | Zatoka Braniewo | Elana Toruń | 3-0 |
1X.08.1997 | Chemik Bydgoszcz | Aluminum Konin | 0: 3 |
1X.08.1997 | Urzad Celny Białystok | Górnik Łęczna | 3: 4 |
1X.08.1997 | KS Sokołów Podlaski | Avia Świdnik | 1: 5 |
1X.08.1997 | AZS Podlasie Biała Podlaska | Hetman Zamość | 2-0 |
1X.08.1997 | Pelican Łowicz | Petrochemical Płock | 0: 6 |
1X.08.1997 | Amica II Wronki | Chemical Police | 0: 1 |
1X.08.1997 | Pogoń Świebodzin | Varta Namyslow | 5: 3 a.d. |
1X.08.1997 | Legia Chełmża | Świt Nowy Dwór Mazowiecki | 2-0 |
1X.08.1997 | Bucovia Bukowa | Wawel Krakow | 3-0 |
1X.08.1997 | Marko Walichnowy | Groclin Grodzisk Wielkopolski | 2: 4 |
1X.08.1997 | Ceramika Bialaczów | KSZO Ostrowiec Świętokrzyski | 0: 8 |
1X.08.1997 | Polar Wroclaw | Polonia / Szombierki Bytom | 3: 1 |
1X.08.1997 | KemBud Jelenia Góra | Naprzód Rydułtowy | 2: 1 |
1X.08.1997 | Odra Opole | LKS Ceramika Opoczno | 3: 1 |
1X.08.1997 | Polonia Przemysl | Unia Tarnów | 1: 2 a.d. |
1X.08.1997 | Wisłoka Dębica | Stal Stalowa Wola | 0: 2 |
1X.08.1997 | Pasjonat Dankowice | Ruch Radzionków | 0: 4 |
1X.08.1997 | Lechia Gdańsk | Jeziorak Iława | 1: 3 |
1X.08.1997 | Chrobry Głogów | MKS Myszków | 1: 3 |
1X.08.1997 | GKP Gorzów Wielkopolski | Miedź Legnica | 1-0 |
1X.08.1997 | Polonia / Szombierki II Bytom | Górnik Wałbrzych | 1-0 |
1X.08.1997 | Siarka Tarnobrzeg | Cracovia Krakow | 1-0 |
1X.08.1997 | Pomezania Malbork | Zawisza Bydgoszcz | 0: 2 |
1X.08.1997 | Dolcan Ząbki | RKS Radomsko | 0: 1 |
1X.08.1997 | Stal Mielec | Okocimski KS Brzesko | 0: 3 1 |
3rd round
The 3rd round took place on August 27, 1997 with the winners of the 2nd round.
date | Home team | Visiting team | result |
---|---|---|---|
08/27/1997 | GKP Gorzów Wielkopolski | Pogoń Szczecin | 1: 4 |
08/27/1997 | Chemical Police | Groclin Grodzisk Wielkopolski | 2: 4 |
08/27/1997 | Flota Świnoujście | Aluminum Konin | 1: 4 |
08/27/1997 | Zatoka Braniewo | Zawisza Bydgoszcz | 1: 7 |
08/27/1997 | Legia Chełmża | Jeziorak Iława | 0: 1 |
08/27/1997 | MKS Myszków | Petrochemical Płock | 0: 4 |
08/27/1997 | Pogoń Świebodzin | KemBud Jelenia Góra | 1-0 |
08/27/1997 | Polar Wroclaw | Odra Opole | 1-0 |
08/27/1997 | Polonia / Szombierki II Bytom | Okocimski KS Brzesko | 2: 1 |
08/27/1997 | Ruch Radzionków | RKS Radomsko | 1-0 |
08/27/1997 | Bucovia Bukowa | Unia Tarnów | 1-0 |
08/27/1997 | Avia Świdnik | KSZO Ostrowiec Świętokrzyski | 1: 2 |
08/27/1997 | AZS Podlasie Biała Podlaska | Stal Stalowa Wola | 1: 2 |
08/27/1997 | Siarka Tarnobrzeg | Górnik Łęczna | 0: 1 |
4th round
The 4th round took place on October 9th and 10th, 1997 with the winners of the 3rd round. There were also 18 teams in the 1st division .
date | Home team | Visiting team | result |
---|---|---|---|
10/09/1997 | Pogoń Świebodzin | Amica Wronki | 1: 3 a.d. |
10/09/1997 | GKS Bełchatów | Raków Częstochowa | 2: 1 |
10/09/1997 | OKS Stomil Olsztyn | Groclin Grodzisk Wielkopolski | 3: 1 |
10/09/1997 | Śląsk Wrocław | Górnik Zabrze | 0: 1 |
10/10/1997 | Bucovia Bukowa | Legia Warsaw | 0: 3 |
10/10/1997 | Polar Wroclaw | Widzew Łódź | 1-0 |
10/10/1997 | Polonia / Szombierki II Bytom | GKS Katowice | 0: 2 |
10/10/1997 | Górnik Łęczna | ŁKS Łódź | 1-0 |
10/10/1997 | Jeziorak Iława | Lech poses | 1: 2 |
10/10/1997 | Ruch Radzionków | KSZO Ostrowiec Świętokrzyski | 1: 0 a.d. |
10/10/1997 | Hutnik Krakow | Odra Wodzislaw | 1: 4 |
10/10/1997 | Zawisza Bydgoszcz | Pogoń Szczecin | 0: 2 |
10/10/1997 | Aluminum Konin | Wisła Krakow | 2-0 |
10/10/1997 | Stal Stalowa Wola | Polonia Warsaw | 1: 2 |
10/10/1997 | Zagłębie Lubin | Petrochemical Płock | 2: 3 |
Ruch Chorzów | BYE 1 |
5th round
The 5th round took place on November 12, 1997 with the winners of the 4th round.
date | Home team | Visiting team | result |
---|---|---|---|
11/12/1997 | Górnik Łęczna | Lech poses | 2: 2 n.V. , 2: 4 n.e. |
11/12/1997 | Ruch Radzionków | Ruch Chorzów | 2: 1 |
11/12/1997 | Polar Wroclaw | Polonia Warsaw | 1: 2 |
11/12/1997 | Górnik Zabrze | OKS Stomil Olsztyn | 2: 1 |
11/12/1997 | GKS Katowice | Petrochemical Płock | 2: 1 |
11/12/1997 | Aluminum Konin | Odra Wodzislaw | 2: 1 |
11/12/1997 | GKS Bełchatów | Pogoń Szczecin | 3: 1 |
11/12/1997 | Amica Wronki | Legia Warsaw | 3-0 |
Quarter finals
The quarter-finals took place on April 15, 1998.
date | Home team | Visiting team | result |
---|---|---|---|
04/15/1998 | Aluminum Konin | GKS Katowice | 1-0 |
04/15/1998 | GKS Bełchatów | Amica Wronki | 1: 2 a.d. |
04/15/1998 | Górnik Zabrze | Ruch Radzionków | 1: 1 n.V. , 7: 6 n.E. |
04/15/1998 | Polonia Warsaw | Lech poses | 1-0 |
Semifinals
The semi-finals took place on May 13, 1998.
date | Home team | Visiting team | result |
---|---|---|---|
05/13/1998 | Aluminum Konin | Polonia Warsaw | 0: 0 a.d. , 7: 6 a.d. |
05/13/1998 | Amica Wronki | Górnik Zabrze | 3: 1 a.d. |
final
Amica Wronki | Aluminum Konin | ||||
|
|
||||
Jarosław Stróżyński - Marek Bajor (103 Ireneusz Kościelniak ), Zbigniew Małachowski , Mirosław Siara , Andrzej Przerada - Grzegorz Motyka (76 Sławomir Maciuszek ), Tomasz Sokolowski II , Dariusz Jackiewicz , Radosław Biliński - Remigiusz Sobociński (55. Grzegorz Krol ), Paweł Kryszałowicz Coach: Wojciech Wąsikiewicz |
Adam Piekutowski - Jacek Pieniążek, Artur Gajewski (102nd Artur Majewski), Robert Kolasa, Damian Augustyniak - Dariusz Wojciechowski (88th Grzegorz Kolisz), Piotr Czachowski , Tomasz Oleszek (84th Robert Górski trainer ), Kośur Bugielaskot - Andrzee : Jerzy Kasalik |
||||
1: 2 Andrzej Przerada (35th) 2: 2 Paweł Kryszałowicz (44th, penalty) 3: 3 Dariusz Jackiewicz (88th) 4: 3 Tomasz Sokołowski II (98th) 5: 3 Grzegorz Król (118th) |
0: 1 Dariusz Wojciechowski (17th) 0: 2 Piotr Czachowski (33th) 2: 3 Artur Bugaj (75th) |
||||
Marek Bajor | Artur Gajewski, Robert Kolasa, Damian Augustyniak, Tomasz Oleszek, Andrzej Jaskot, Artur Bugaj | ||||
Andrzej Jaskot |