1990 World Cross Country Championships
The 18th IAAF World Cross Country Championships the IAAF took place on 25. March 1990 at the Racecourse of Aix-les-Bains ( France instead).
The men started over a distance of 12.2 km, the women over 6 km, the juniors over 8 km and the juniors over 4.4 km.
Results
Men
Individual evaluation
space | athlete | country | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | Khalid Skah | MAR | 34:21 |
2 | Moses Tanui | KEN | 34:21 |
3 | Julius Korir | KEN | 34:22 |
4th | Haji Bulbula | ETH | 34:25 |
5 | William Mutwol | KEN | 34:26 |
6th | Ibrahim Kinuthia | KEN | 34:30 |
7th | Domingos Castro | POR | 34:45 |
8th | Abebe Mekonnen | ETH | 34:49 |
Of 230 athletes who started, 226 made it to the finish line.
Participants from German-speaking countries:
- 88: Markus Graf ( SUI ), 36:15
- 89: Markus Pingpank ( FRG ), 36:15
- 112: Hansjörg Brücker ( SUI ), 36:31
- 143: Marius Hasler ( SUI ), 37:00
- 195: Detlef Schwarz ( FRG ), 38:05
- 196: Heinz-Bernd Bürger ( FRG ), 38:06
Team evaluation
space | Country and athletes | Total points and individual placement |
---|---|---|
1 |
Kenya Moses Tanui Julius Korir William Mutwol Ibrahim Kinuthia Paul Kipkoech Boniface Merande |
|
42 2 3 5 6 9 17
2 |
Ethiopia Haji Bulbula Abebe Mekonnen Tesfaye Tafa Addis Abebe Dube Jillo Debebe Demisse |
|
96 4 8 14 19 24 27
3 |
Spain Antonio Prieto Martín Fiz Alejandro Gómez José Manuel García Abel Antón Constantino Esparcia |
176 10 15 32 36 38 45 |
A total of 24 teams were rated.
Women
Individual evaluation
space | Athlete | country | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | Lynn Jennings | United States | 19:21 |
2 | Albertina slides | POR | 19:33 |
3 | Elena Romanova | URS | 19:33 |
4th | Luchia Yishak | ETH | 19:33 |
5 | Nadia Dandolo | ITA | 19:39 |
6th | Jane Ngotho | KEN | 19:41 |
7th | Conceição Ferreira | POR | 19:45 |
8th | Viorica Ghican | ROU | 19:47 |
Of the 139 female athletes who started, 138 reached the finish.
Participants from German-speaking countries:
- 14: Jeanne-Marie Pipoz ( SUI ), 19:52
- 38: Kathrin Ullrich ( GDR ), 20:14
- 48: Annette Hüls ( FRG ), 20:24
- 46: Martine Oppliger ( SUI ), 20:23
- 54: Anke Schäning ( GDR ), 20:28
- 65: Birgit Jerschabek ( GDR ), 20:39
- 79: Annette Fincke ( GDR ), 20:49
- 86: Tanja Kalinowski ( FRG ), 20:59
- 88: Isabella Moretti ( SUI ), 21:01
- 104: Daria Nauer ( SUI ), 21:11
- 124: Nelly Glauser ( SUI ), 21:44
- 113: Claudia Metzner ( FRG ), 21:21
- 116: Andrea Fleischer ( GDR ), 21:24
- 127: Kerstin Streck ( FRG ), 21:48
Team evaluation
space | Country and athletes | Total points and individual placement |
---|---|---|
1 |
Soviet Union Jelena Romanowa Nadeschda Galjamowa Olga Nazarkina Regina Tschistjakowa |
37 3 10 11 13 |
2 |
Ethiopia Luchia Yishak Derartu Tulu Adanech Erkulo Getenesh Urge |
75 4 15 25 31 |
3 |
Portugal Albertina Dias Conceição Ferreira Aurora Cunha Monica Gáma |
80 2 7 21 50 |
A total of 23 teams were rated. The GDR team came in 14th with 236 points, the Swiss team in 16th place with 252 points and the German team in 20th place with 374 points.
Juniors
Individual evaluation
space | athlete | country | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | Kipyego Kororia | KEN | 22:13 |
2 | Richard Chelimo | KEN | 22:14 |
3 | Fita Bayisa | ETH | 22:24 |
Of 127 athletes who started, 126 made it to the finish line.
Participants from German-speaking countries:
- 57: Rainer Huth ( FRG ), 24:41
- 58: Hartmut Merl ( FRG ), 24:42
- 63: Marc Dauer ( FRG ), 24:45
- 86: Jacky Lovis ( SUI ), 25:19
- 98: Holger Ahrenberg ( FRG ), 25:31
- 105: Frank Schouren ( FRG ), 25:47
Team evaluation
space | Country and athletes | Total points and individual placement |
---|---|---|
1 |
Kenya Kipyego Kororia Richard Chelimo Ismael Kirui Samuel Otieno |
12 1 2 4 5 |
2 |
Ethiopia Fita Bayisa Abraham Assefa Assefa Gebremedhin Tesgie Legesse |
27 3 7 8 9 |
3 |
Italy Stefano Baldini Vincenzo Modica Francesco Bennici Christian Leuprecht |
85 13 17 27 28 |
A total of 20 teams were rated. The German team finished 14th with 276 points.
Juniors
Individual evaluation
space | Athlete | country | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | Liu Shixiang | CHN | 14:19 |
2 | Yan Qinglan | CHN | 14:20 |
3 | Susan Chepkemei | KEN | 14:22 |
All 121 athletes who started reached the finish.
Participants from German-speaking countries:
- 65: Ursula Jeitziner ( SUI ), 15:43
- 66: Svenja Lütje ( FRG ), 3:44 pm
- 67: Ursula Friedmann ( FRG ), 15:44
- 88: Christine Stief ( FRG ), 16:07
- 107: Petra Krodinger ( FRG ), 16:28
- 110: Andrea Tschopp ( SUI ), 16:39
Team evaluation
space | Country and athletes | Total points and individual placement |
---|---|---|
1 |
Kenya Susan Chepkemei Caroline Chepkorir Kwambai Lina Chesire Ann Mwangi |
20 3 4 5 8 |
2 |
Japan Minori Hayakari Shiki Terasaki Yumi Osaki Natsue Koikawa |
44 9 10 11 14 |
3 |
People's Republic of China Liu Shixiang Yan Qinglan Liu Xian Liu Yianying |
68 1 2 27 38 |
A total of 21 teams were rated. The German team took 17th place with 328 points.
Web links
- Senior Men's race ( Memento of October 16, 2007 in the Internet Archive ), Senior Women's race ( Memento of October 16, 2007 in the Internet Archive ), Junior Men's race ( Memento of October 16, 2007 in the Internet Archive ), Junior Women's race ( Memento of October 16, 2007 in the Internet Archive ) - results on the Athchamps website