German table tennis championship 1966
The 34th national German table tennis championship took place on January 22nd and 23rd, 1966 in Osnabrück in the Schlosswallhalle . After 1955 Osnabrück hosted a DM for the second time.
For the fifth time in a row, Eberhard Schöler became German individual champion. He defeated Dieter Weitz 3-0 in the final . Schöler was also in the finals in doubles and mixed. In doubles with Dieter Forster he lost to Wilfried Lieck / Jürgen Reuland , in mixed with Agnes Simon he lost to last year's winner Ernst Gomolla / Edit Buchholz . Rosemarie Seidel became the German champion in women's singles .
Agnes Simon first took part in a German championship, which the DTTB had made possible in January 1965 by changing the competition rules. Simon, the European champion from 1962, was considered a favorite, but could not win a title. In doubles with Hilde Gröber , she failed in the first round (round of 16). The defending champion in the singles Edit Buchholz was defeated in the semi-finals by Rosemarie Seidel.
All games were played in the best-of-five mode (three sets of wins).
Men's singles
First round | Second round | Third round | Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Holger Rostek (Württemberg) | 0 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Herbert Gomolla | 0 | |||||||||||||||||||||
Herbert Gomolla | 3 | |||||||||||||||||||||
Peter Jäger (Rhineland) | 0 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Klaus Maier | 0 | |||||||||||||||||||||
Klaus Maier | 3 | |||||||||||||||||||||
Horst Giehsel (Hesse) | 1 | |||||||||||||||||||||
Klaus Maier | 3 | |||||||||||||||||||||
Michael Heene | 2 | |||||||||||||||||||||
Michael Heene (Berlin) | 3 | |||||||||||||||||||||
Gässler (Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Günter Köcher | 0 | |||||||||||||||||||||
Günter Köcher | 3 | |||||||||||||||||||||
Horst Huwe (Schleswig-Holstein) | 0 | |||||||||||||||||||||
Günter Köcher | 3 | |||||||||||||||||||||
Jürgen Reuland | 0 | |||||||||||||||||||||
Jürgen Reuland | 3 | |||||||||||||||||||||
Elmar Stegmann | 1 | |||||||||||||||||||||
Günter Köcher | 3 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Russy | 2 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Russy | 3 | |||||||||||||||||||||
Dieter Czichowski (Hamburg) | 1 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Russy | 3 | |||||||||||||||||||||
Conny Freundorfer | 2 | |||||||||||||||||||||
Conny Freundorfer | 3 | |||||||||||||||||||||
Gerhard Steinbeck (Lower Saxony) | 0 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Hans Micheiloff | 0 | |||||||||||||||||||||
Hans Micheiloff | 3 | |||||||||||||||||||||
Jacob (Palatinate) | 0 | |||||||||||||||||||||
Hans Micheiloff | 3 | |||||||||||||||||||||
Klaus Solka | 2 | |||||||||||||||||||||
Klaus Solka | 3 | |||||||||||||||||||||
Herbert Neubauer | 0 | |||||||||||||||||||||
Hans Micheiloff | 3 | |||||||||||||||||||||
Wilfried Lieck | 2 | |||||||||||||||||||||
Wilfried Lieck | 3 | |||||||||||||||||||||
Siegfried Abt (Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Wilfried Lieck | 3 | |||||||||||||||||||||
Bernd Steidle | 1 | |||||||||||||||||||||
Bernd Steidle (Württemberg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Josef Seiz | 1 | |||||||||||||||||||||
Hans Micheiloff | 3 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Scholl | 2 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Scholl | 3 | |||||||||||||||||||||
Rüdiger Strelau (South Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Scholl | 3 | |||||||||||||||||||||
Wolfgang Lux | 2 | |||||||||||||||||||||
Wolfgang Lux | 3 | |||||||||||||||||||||
Ulrich Dochermann (Württemberg) | 0 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Scholl | 3 | |||||||||||||||||||||
Wolf Berger | 0 | |||||||||||||||||||||
Wolf Berger | 3 | |||||||||||||||||||||
Günter Kahrs (Bremen) | 0 | |||||||||||||||||||||
Wolf Berger | 3 | |||||||||||||||||||||
Peter Steels | 1 | |||||||||||||||||||||
Peter Steels | 3 | |||||||||||||||||||||
Horst Langer | 1 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Dieter Weitz | 0 | |||||||||||||||||||||
Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||||||
Klaus Schütz (Rhineland) | 0 | |||||||||||||||||||||
Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||||||
Bernt Jansen | 0 | |||||||||||||||||||||
Bernt Jansen | 3 | |||||||||||||||||||||
Schulz (Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||||||
Friedrich Haase | 0 | |||||||||||||||||||||
Friedrich Haase | 3 | |||||||||||||||||||||
Deer (WTTV) | 1 | |||||||||||||||||||||
Friedrich Haase | 3 | |||||||||||||||||||||
Manfred Konieczka | 1 | |||||||||||||||||||||
Manfred Konieczka | 3 | |||||||||||||||||||||
Valeria Dammers (Bavaria) | 1 | |||||||||||||||||||||
Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 1 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 3 | |||||||||||||||||||||
Werner Faden (Hamburg) | 0 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 3 | |||||||||||||||||||||
Bruno Paulus | 0 | |||||||||||||||||||||
Bruno Paulus (Saarland) | 3 | |||||||||||||||||||||
Reinhard Michel (Lower Saxony) | 0 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 3 | |||||||||||||||||||||
Jürgen Langer | 1 | |||||||||||||||||||||
Jürgen Langer (WTTV) | 3 | |||||||||||||||||||||
Weber (Rhineland) | 0 | |||||||||||||||||||||
Jürgen Langer | 3 | |||||||||||||||||||||
Siegfried Budzisz | 2 | |||||||||||||||||||||
Siegfried Budzisz (Hesse) | 3 | |||||||||||||||||||||
Nees (Palatinate) | 0 | |||||||||||||||||||||
Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||||||
Ernst Gomolla | 2 | |||||||||||||||||||||
Ernst Gomolla | 3 | |||||||||||||||||||||
Rudi Leskowicz (Hesse) | 0 | |||||||||||||||||||||
Ernst Gomolla | 3 | |||||||||||||||||||||
Dieter Forster | 0 | |||||||||||||||||||||
Dieter Forster | 3 | |||||||||||||||||||||
Geis (South Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Ernst Gomolla | 3 | |||||||||||||||||||||
Peter Huebner | 0 | |||||||||||||||||||||
Peter Huebner | 3 | |||||||||||||||||||||
Short (Württemberg) | 2 | |||||||||||||||||||||
Peter Huebner | 3 | |||||||||||||||||||||
Rainer Martin | 2 | |||||||||||||||||||||
Rainer Martin (Rhineland) | 3 | |||||||||||||||||||||
Erich Natterer (Bavaria) | 1 | |||||||||||||||||||||
Ernst Gomolla | 3 | |||||||||||||||||||||
Wolfgang Prandke | 1 | |||||||||||||||||||||
Wolfgang Prandke | 3 | |||||||||||||||||||||
Horst Thein | 0 | |||||||||||||||||||||
Wolfgang Prandke | 3 | |||||||||||||||||||||
Dieter Meyer | 0 | |||||||||||||||||||||
Dieter Meyer (Schleswig-Holstein) | 3 | |||||||||||||||||||||
Peter von Klaudy | 2 | |||||||||||||||||||||
Wolfgang Prandke | 3 | |||||||||||||||||||||
Erich Arndt | 1 | |||||||||||||||||||||
Erich Arndt | 3 | |||||||||||||||||||||
Hans-Jörg Offergeld | 0 | |||||||||||||||||||||
Erich Arndt | 3 | |||||||||||||||||||||
Manfred Daum | 0 | |||||||||||||||||||||
Manfred Daum (Saarland) | 3 | |||||||||||||||||||||
Hans-Jürgen Freimuth (Bremen) | 0 |
Ladies singles
Preliminary round | First round | Second round | Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||||||||
Rosemarie Seidel | 3 | |||||||||||||||||||||
Brigitte Scharmacher | 0 | |||||||||||||||||||||
Brigitte Scharmacher | 3 | |||||||||||||||||||||
Götz (Rhineland) | 0 | |||||||||||||||||||||
Rosemarie Seidel | 3 | |||||||||||||||||||||
Edith Lersow | 1 | |||||||||||||||||||||
Edith Lersow | 3 | |||||||||||||||||||||
Adt (Saarland) | 1 | |||||||||||||||||||||
Edith Lersow | 3 | |||||||||||||||||||||
Hannelore Wörtche | 1 | |||||||||||||||||||||
Hannelore Wörtche (Hesse) | 3 | |||||||||||||||||||||
Annemarie Huwe (Schleswig-Holstein) | 1 | |||||||||||||||||||||
Rosemarie Seidel | 3 | |||||||||||||||||||||
Margrit Siebert | 1 | |||||||||||||||||||||
Margrit Siebert | 3 | |||||||||||||||||||||
Christa Federhardt | 1 | |||||||||||||||||||||
Margrit Siebert | 3 | |||||||||||||||||||||
Edith Steinke | 0 | |||||||||||||||||||||
Edith Steinke | 3 | |||||||||||||||||||||
Inge Deicke (Bremen) | 2 | |||||||||||||||||||||
Margrit Siebert | 3 | |||||||||||||||||||||
Hannelore men | 1 | |||||||||||||||||||||
Hannelore men | 3 | |||||||||||||||||||||
Ev-Kathlen Zemke | 0 | |||||||||||||||||||||
Ev-Kathlen Zemke (Hamburg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Karla Schenk | 0 | |||||||||||||||||||||
Rosemarie Seidel | 3 | |||||||||||||||||||||
Edit Buchholz | 0 | |||||||||||||||||||||
Edit Buchholz | 3 | |||||||||||||||||||||
Liane Tschinkel | 0 | |||||||||||||||||||||
Liane Tschinkel (Bavaria) | 3 | |||||||||||||||||||||
Homann (Lower Saxony) | 0 | |||||||||||||||||||||
Edit Buchholz | 3 | |||||||||||||||||||||
Hilde Grober | 2 | |||||||||||||||||||||
Hilde Grober | 3 | |||||||||||||||||||||
Oda Baucke | 1 | |||||||||||||||||||||
Hilde Grober | 3 | |||||||||||||||||||||
cutter | 0 | |||||||||||||||||||||
Schneider (Palatinate) | 3 | |||||||||||||||||||||
Heide Rothfuss (Baden) | 2 | |||||||||||||||||||||
Edit Buchholz | 3 | |||||||||||||||||||||
Christel Lang | 0 | |||||||||||||||||||||
Christel Lang | 3 | |||||||||||||||||||||
Waltraud Zehne | 1 | |||||||||||||||||||||
Waltraud Zehne (Lower Saxony) | 3 | |||||||||||||||||||||
Monika Kräft (Hesse) | 2 | |||||||||||||||||||||
Christel Lang | 3 | |||||||||||||||||||||
Erika Schmollinger | 2 | |||||||||||||||||||||
Erika Schmollinger | 3 | |||||||||||||||||||||
Annegret Steffien (Schleswig-Holstein) | 0 | |||||||||||||||||||||
Erika Schmollinger | 3 | |||||||||||||||||||||
Hanna Haering | 0 | |||||||||||||||||||||
Hanna Haering | 3 | |||||||||||||||||||||
Rita Wolf (Rhineland) | 0 | |||||||||||||||||||||
Rosemarie Seidel | 3 | |||||||||||||||||||||
Agnes Simon | 2 | |||||||||||||||||||||
Agnes Simon | 3 | |||||||||||||||||||||
Almuth Stöhr | 0 | |||||||||||||||||||||
Almuth Stöhr | 3 | |||||||||||||||||||||
Ursula Kareseit (Hamburg) | 0 | |||||||||||||||||||||
Agnes Simon | 3 | |||||||||||||||||||||
Inge Bauer | 0 | |||||||||||||||||||||
Inge Bauer (Baden) | 3 | |||||||||||||||||||||
Renate Hein (Bavaria) | 2 | |||||||||||||||||||||
Inge Bauer | 3 | |||||||||||||||||||||
Doris Schmidt | 0 | |||||||||||||||||||||
Doris Schmidt (Rhineland) | 3 | |||||||||||||||||||||
Gödecke (Saarland) | 2 | |||||||||||||||||||||
Agnes Simon | 3 | |||||||||||||||||||||
Inge Harst | 0 | |||||||||||||||||||||
Inge Harst | 3 | |||||||||||||||||||||
Brunhilde Kunz | 0 | |||||||||||||||||||||
Brunhilde Kunz (Hesse) | 3 | |||||||||||||||||||||
Monika Helms (Bremen) | 0 | |||||||||||||||||||||
Inge Harst | 3 | |||||||||||||||||||||
Monika Block | 0 | |||||||||||||||||||||
Monika Block | 3 | |||||||||||||||||||||
Griti Bernhard | 0 | |||||||||||||||||||||
Griti Bernhard (Palatinate) | 3 | |||||||||||||||||||||
Anita Haacke | 0 | |||||||||||||||||||||
Agnes Simon | 3 | |||||||||||||||||||||
Jutta Kruger | 1 | |||||||||||||||||||||
Jutta Kruger | 3 | |||||||||||||||||||||
Ilse Glaser | 1 | |||||||||||||||||||||
Ilse Glaser (Württemberg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Marga Betzwieser (Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Jutta Kruger | 3 | |||||||||||||||||||||
Wiebke Hendriksen | 0 | |||||||||||||||||||||
Wiebke Hendriksen | 3 | |||||||||||||||||||||
Hilde Grazikowske (Schleswig-Holstein) | 0 | |||||||||||||||||||||
Wiebke Hendriksen | 3 | |||||||||||||||||||||
Ilse Lantermann | 2 | |||||||||||||||||||||
Ilse Lantermann | 3 | |||||||||||||||||||||
Valerie Haering (Bavaria) | 0 | |||||||||||||||||||||
Jutta Kruger | 3 | |||||||||||||||||||||
Ingrid Kriegelstein | 1 | |||||||||||||||||||||
Ingrid Kriegelstein | 3 | |||||||||||||||||||||
Christiane Küchler | 0 | |||||||||||||||||||||
Christiane Küchler (Württemberg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Marlies Berger | 2 | |||||||||||||||||||||
Ingrid Kriegelstein | 3 | |||||||||||||||||||||
Jutta Teller | 1 | |||||||||||||||||||||
Jutta Teller | 3 | |||||||||||||||||||||
Ursula Isler (Hamburg) | 1 | |||||||||||||||||||||
Jutta Teller | 3 | |||||||||||||||||||||
Inge Welter | 1 | |||||||||||||||||||||
Inge Welter | 3 | |||||||||||||||||||||
Koch (Bavaria) | 0 |
Men's doubles
First round | Second round | Quarter finals | Semifinals | final | ||||||||||||||
Eberhard Schöler / Dieter Forster | 3 | |||||||||||||||||
Rainer Martin / Weber | 0 | |||||||||||||||||
Eberhard Schöler / Dieter Forster | 3 | |||||||||||||||||
Wolfgang Lux / Michael Heene | 0 | |||||||||||||||||
Wolfgang Lux / Michael Heene | 3 | |||||||||||||||||
Horst Thein / Herbert Neubauer | 0 | |||||||||||||||||
Eberhard Schöler / Dieter Forster | 3 | |||||||||||||||||
Reinhard Michel / Gerhard Steinbeck | 0 | |||||||||||||||||
Reinhard Michel / Gerhard Steinbeck | 3 | |||||||||||||||||
Elmar Stegmann / Short | 2 | |||||||||||||||||
Reinhard Michel / Gerhard Steinbeck | 3 | |||||||||||||||||
Geis / Rüdiger Strelau | 1 | |||||||||||||||||
Geis / Rüdiger Strelau | 3 | |||||||||||||||||
Peter Stähle / Erich Natterer | 2 | |||||||||||||||||
Eberhard Schöler / Dieter Forster | 3 | |||||||||||||||||
Horst Langer / Jürgen Langer | 2 | |||||||||||||||||
Horst Langer / Jürgen Langer | 3 | |||||||||||||||||
Gässler / Siegfried Dept. | 0 | |||||||||||||||||
Horst Langer / Jürgen Langer | 3 | |||||||||||||||||
Wolf Berger / Günter Köcher | 2 | |||||||||||||||||
Wolf Berger / Günter Köcher | 3 | |||||||||||||||||
Dieter Meyer / Horst Huwe | 0 | |||||||||||||||||
Horst Langer / Jürgen Langer | 3 | |||||||||||||||||
Bernt Jansen / Bruno Paulus | 2 | |||||||||||||||||
Bernt Jansen / Bruno Paulus | 3 | |||||||||||||||||
Karl-Heinz Scholl / Hans-Jörg Offergeld | 2 | |||||||||||||||||
Bernt Jansen / Bruno Paulus | 3 | |||||||||||||||||
Martin Ness / Hans Micheiloff | 1 | |||||||||||||||||
Martin Ness / Hans Micheiloff | 3 | |||||||||||||||||
Friedrich Haase / Bernd Steidle | 0 | |||||||||||||||||
Eberhard Schöler / Dieter Forster | 1 | |||||||||||||||||
Wilfried Lieck / Jürgen Reuland | 3 | |||||||||||||||||
Wilfried Lieck / Jürgen Reuland | 3 | |||||||||||||||||
Wolfgang Prandke / Manfred Konieczka | 1 | |||||||||||||||||
Wilfried Lieck / Jürgen Reuland | 3 | |||||||||||||||||
Siegfried Budzisz / Werner Haupt | 1 | |||||||||||||||||
Siegfried Budzisz / Werner Haupt | 3 | |||||||||||||||||
Holger Rostek / Schulz | 0 | |||||||||||||||||
Wilfried Lieck / Jürgen Reuland | 3 | |||||||||||||||||
Ernst Gomolla / Herbert Gomolla | 0 | |||||||||||||||||
Ernst Gomolla / Herbert Gomolla | 3 | |||||||||||||||||
Josef Seiz / Valeria Dammers | 0 | |||||||||||||||||
Ernst Gomolla / Herbert Gomolla | 3 | |||||||||||||||||
Klaus Solka / Hirsch | 2 | |||||||||||||||||
Klaus Solka / Hirsch | 3 | |||||||||||||||||
Klaus Schütz / Ulrich Falck | 0 | |||||||||||||||||
Wilfried Lieck / Jürgen Reuland | 3 | |||||||||||||||||
Peter Huebner / Dieter Weitz | 1 | |||||||||||||||||
Peter Huebner / Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||
Peter von Klaudy / Heinz Harst | 2 | |||||||||||||||||
Peter Huebner / Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||
Jacob / Nees | 1 | |||||||||||||||||
Jacob / Nees | 3 | |||||||||||||||||
Karl-Heinz Russy / Manfred Daum | 1 | |||||||||||||||||
Peter Huebner / Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||
Dieter Czichowski / Werner Faden | 1 | |||||||||||||||||
Dieter Czichowski / Werner Faden | 3 | |||||||||||||||||
Conny Freundorfer / Klaus Maier | 2 | |||||||||||||||||
Dieter Czichowski / Werner Faden | 3 | |||||||||||||||||
Erich Arndt / Rudi Leskowicz | 1 | |||||||||||||||||
Erich Arndt / Rudi Leskowicz | 3 | |||||||||||||||||
Hans-Jürgen Freimuth / Günter Kahrs | 0 |
Ladies doubles
Preliminary round | First round | Quarter finals | Semifinals | final | ||||||||||||||
Edit Buchholz / Ingrid Kriegelstein | 3 | |||||||||||||||||
Brigitte Scharmacher / Almuth Stöhr | 1 | |||||||||||||||||
Brigitte Scharmacher / Almuth Stöhr | 3 | |||||||||||||||||
Inge Welter / Wiebke Hendriksen | 1 | |||||||||||||||||
Edit Buchholz / Ingrid Kriegelstein | 3 | |||||||||||||||||
Inge Harst / Christiane Küchler | 1 | |||||||||||||||||
Inge Harst / Christiane Küchler | 3 | |||||||||||||||||
Chef / Liane Tschinkel | 0 | |||||||||||||||||
Chef / Liane Tschinkel | 3 | |||||||||||||||||
Griti Bernhard / Schneider | 2 | |||||||||||||||||
Edit Buchholz / Ingrid Kriegelstein | 3 | |||||||||||||||||
Rosemarie Seidel / Christel Lang | 1 | |||||||||||||||||
Rosemarie Seidel / Christel Lang | 3 | |||||||||||||||||
Hilde Grazikowske / Ilse Glaser | 1 | |||||||||||||||||
Hilde Grazikowske / Ilse Glaser | 3 | |||||||||||||||||
Homann / Götz | 1 | |||||||||||||||||
Rosemarie Seidel / Christel Lang | 3 | |||||||||||||||||
Jutta Krüger / Oda Baucke | 2 | |||||||||||||||||
Jutta Krüger / Oda Baucke | 3 | |||||||||||||||||
Renate Hein / Hanna Haering | 1 | |||||||||||||||||
Jutta Krüger / Oda Baucke | 3 | |||||||||||||||||
Marlies Berger / Monika Kräft | 2 | |||||||||||||||||
Marlies Berger / Monika Kräft | 3 | |||||||||||||||||
Monika Helms / Inge Deicke | 1 | |||||||||||||||||
Edit Buchholz / Ingrid Kriegelstein | 3 | |||||||||||||||||
Margrit Siebert / Ursula Isler | 2 | |||||||||||||||||
Margrit Siebert / Ursula Isler | 3 | |||||||||||||||||
Edith Lersow / Christa Federhardt | 1 | |||||||||||||||||
Edith Lersow / Christa Federhardt | 3 | |||||||||||||||||
Doris Schmidt / Schupp | 0 | |||||||||||||||||
Margrit Siebert / Ursula Isler | 3 | |||||||||||||||||
Monika Block / Jutta Teller | 1 | |||||||||||||||||
Monika Block / Jutta Teller | 3 | |||||||||||||||||
Heide Rothfuss / Inge Bauer | 0 | |||||||||||||||||
Monika Block / Jutta Teller | 3 | |||||||||||||||||
Hannelore Männer / Erika Schmollinger | 1 | |||||||||||||||||
Hannelore Männer / Erika Schmollinger | 3 | |||||||||||||||||
Ev-Kathlen Zemke / Ursula Kareseit | 1 | |||||||||||||||||
Margrit Siebert / Ursula Isler | 3 | |||||||||||||||||
Annemarie Huwe / Annegret Steffien | 1 | |||||||||||||||||
Annemarie Huwe / Annegret Steffien | 3 | |||||||||||||||||
Karla Schenk / Valerie Haering | 2 | |||||||||||||||||
Annemarie Huwe / Annegret Steffien | 3 | |||||||||||||||||
Edith Steinke / Anita Haacke | 1 | |||||||||||||||||
Edith Steinke / Anita Haacke | 3 | |||||||||||||||||
Brunhilde Kunz / Hannelore Wörtche | 1 | |||||||||||||||||
Annemarie Huwe / Annegret Steffien | 3 | |||||||||||||||||
Ilse Lantermann / Waltraud Zehne | 2 | |||||||||||||||||
Ilse Lantermann / Waltraud Zehne | 3 | |||||||||||||||||
Adt / Gödecke | 0 | |||||||||||||||||
Ilse Lantermann / Waltraud Zehne | 3 | |||||||||||||||||
Agnes Simon / Hilde Gröber | 2 | |||||||||||||||||
Mixed
literature
- Reports and all results in DTS magazine , 1966/3 issue Süd-West, pages 1–7
Individual evidence
- ↑ DTS magazine , 1965/3 West issue, page 2
- ↑ a b c DTS 1966/3 writes the surname incorrectly with "h": "Strehlau"
- ↑ a b c d Bernd Kurz (Stuttgart) or Hans-Peter Kurz (Karlsruhe)
Web links
- DM 1965/66 - Association membership, compilation: Edgar Kemmer (accessed on November 22, 2018)
- German champions of women and men from 1931 (places 1–4) , table tennis archive by Hans-Albert Meyer (accessed on February 22, 2018)
Coordinates: 52 ° 16 ′ 14.5 " N , 8 ° 2 ′ 26.6" E