1976 Summer Olympics / Participant (Cuba)
CUB
6th | 4th | 3 |
Cuba took part in the 1976 Summer Olympics in Montreal with a delegation of 156 athletes (132 men and 24 women) in 76 competitions in 14 sports.
The Cuban athletes won six gold, four silver and three bronze medals, placing Cuba in eighth place in the medal table. Olympic champions were the athlete Alberto Juantorena over 400 and 800 meters, the judoka Héctor Rodríguez in the lightweight and the boxers Jorge Hernández in the light flyweight, Ángel Herrera in the featherweight and Teófilo Stevenson in the heavyweight.
Participants by sport
basketball
- Men
- 7th place
Boxing
-
Jorge Hernández
- Light flyweight: gold
-
Ramón Duvalón
- Flyweight: silver
-
Ángel Herrera
- Bantamweight: eliminated in the round of 16
-
Orlando Martínez
- Featherweight: gold
-
Reinaldo Valiente
- Lightweight: eliminated in the last sixteen
-
Andrés Aldama
- Light welterweight: silver
-
Emilio Correa Vaillant
- Welterweight: eliminated in the second round
-
Rolando Garbey
- Light middleweight: bronze
-
Luis Felipe Martínez
- Middleweight: bronze
-
Sixto Soria
- Light Heavyweight: Silver
-
Teófilo Stevenson
- Heavyweight: gold
fencing
- Men
-
Enrique Salvat
- Foil: 17th place
- Foil team: 9th place
-
Jorge Garbey
- Foil: 22nd place
- Foil team: 9th place
-
Eduardo Jhons
- Foil: 34th place
- Foil team: 9th place
-
Pedro Hernández
- Foil team: 9th place
-
Francisco de la Torre
- Saber: 7th place
- Saber team: 5th place
-
Manuel Ortíz
- Saber: 9th place
- Saber team: 5th place
-
Guzman Salazar
- Saber: 25th place
- Saber team: 5th place
-
Ramón Hernández
- Saber team: 5th place
-
Lazaro Mora
- Saber team: 5th place
- Women
-
Margarita Rodríguez
- Foil: 30th place
- Foil team: 9th place
-
Milady tack catch
- Foil: 39th place
- Foil team: 9th place
-
Nancy Uranga Romagosa
- Foil: 47th place
- Foil team: 9th place
-
Marlene Font
- Foil team: 9th place
Soccer
- eliminated in the group stage
Weightlifting
-
Francisco Casamayor
- Flyweight: 5th place
-
Daniel Nuñez
- Flyweight: 8th place
-
Carlos Lastre
- Bantamweight: 7th place
-
Pedro Fuentes
- Featherweight: 7th place
-
Tony Urrutia
- Lightweight: 6th place
-
Daniel Zayas
- Middleweight: 8th place
-
Alberto Blanco
- Middle heavyweight: 6th place
-
Javier González Ramos
- Heavyweight: 6th place
-
Gerardo Fernández
- Super heavyweight: 6th place
Judo
-
Héctor Rodríguez
- Lightweight: gold
-
José Ibañez
- Heavyweight: 18th place
- Open class: 11th place
athletics
- Men
-
Silvio Leonard
- 100 m: eliminated in the quarterfinals
- 4 x 100 meter relay: 5th place
-
Francisco Gomez
- 100 m: eliminated in the quarterfinals
- 4 x 100 meter relay: 5th place
-
Hermes Ramirez
- 100 m: eliminated in the preliminary run
- 4 x 100 meter relay: 5th place
-
Alberto Juantorena
- 400 m: gold
- 800 m: gold
- 4 x 400 meter relay: 7th place
-
Eddy Gutiérrez
- 400 m: eliminated in the quarterfinals
- 4 x 400 meter relay: 7th place
-
Carlos Noroña
- 400 m: eliminated in the preliminary run
-
Leandro Civil
- 800 m: eliminated in the semi-finals
-
Luis Medina
- 800 m: eliminated in the preliminary run
- 1500 m: eliminated in the preliminary run
-
Rigoberto Mendoza
- Marathon: 33rd place
-
Alejandro Casañas
- 110 m hurdles: silver
- 4 x 100 meter relay: 5th place
-
Dámaso Alfonso
- 400 m hurdles: 7th place
- 4 x 400 meter relay: 7th place
-
Carlos Álvarez
- 4 x 400 meter relay: 7th place
-
Richard Spencer
- High jump: 29th place
-
Roberto Moré
- Pole vault: without a valid attempt in the final
-
Milán Matos
- Long jump: 18th place
-
Pedro Perez
- Triple jump: 4th place
-
Armando Herrera
- Triple jump: 19th place
-
Julián Morrinson
- Discus throw: 16th place
- Women
-
Silvia Chivás
- 100 m: eliminated in the semi-finals
- 4 x 100 meter relay: eliminated in the run-up
-
Carmen Valdés
- 100 m: eliminated in the quarterfinals
- 4 x 100 meter relay: eliminated in the run-up
-
Isabel Taylor
- 100 m: eliminated in the quarterfinals
- 4 x 100 meter relay: eliminated in the run-up
-
Fulgencia Romay
- 4 x 100 meter relay: eliminated in the run-up
-
Ana Alexander
- Long jump: 13th place
-
María Elena Sarría
- Shot put: 11th place
-
Maria Cristina Betancourt
- Discus throw: 7th place
-
Carmen Romero
- Discus throw: 9th place
Cycling
-
Carlos Cardet
- Road race: 14th place
- Team time trial: 14th place
-
Gregorio Aldo Arencibia
- Road Race: Race not finished
- Team time trial: 14th place
-
Roberto Menéndez
- Road Race: Race not finished
-
Jorge Pérez
- Road Race: Race not finished
-
Jorge Gomez
- Team time trial: 14th place
-
Raúl Marcelo Vázquez
- Team time trial: 14th place
- Track 4000 m single pursuit: 17th place
Wrestling
-
Sirvano Valdes
- Paper weight, Greco-Roman: eliminated in the 3rd round
-
Erasmo Estrada
- Lightweight, Greco-Roman: eliminated in the 2nd round
-
Idalberto Barban
- Welterweight, Greco-Roman: eliminated in the 3rd round
-
Miguel Alonso
- Paper weight, freestyle: eliminated in the 3rd round
-
Eloy Abreu
- Flyweight, freestyle: 8th place
-
Jorge Ramos
- Bantamweight, freestyle: eliminated in the 4th round
-
José Ramos
- Lightweight, freestyle: 5th place
-
Bárbaro Morgan
- Light heavyweight, freestyle: 8th place
-
Lázaro Morales
- Super heavyweight, freestyle: eliminated in the 2nd round
rowing
- Men
-
Francisco Rodríguez
- Double foursome: 10th place
-
César Herrera
- Double foursome: 10th place
-
Ramón Luperón
- Double foursome: 10th place
-
Nelson Simon
- Double foursome: 10th place
-
Cirilo Suarez
- Double foursome: 10th place
-
Israel Gorguet
- Eighth with helmsman: 10th place
-
Francisco Mora
- Eighth with helmsman: 10th place
-
Hermenegildo Palacio
- Eighth with helmsman: 10th place
-
Angel Ramirez
- Eighth with helmsman: 10th place
-
Luis Alonso
- Eighth with helmsman: 10th place
-
Humberto Dorrego
- Eighth with helmsman: 10th place
-
Alcides Risco
- Eighth with helmsman: 10th place
-
Porfirio Reynoso
- Eighth with helmsman: 10th place
-
Jesús Rosello
- Eighth with helmsman: 10th place
shoot
-
Miguel Valdes
- Small bore rifle three-position fight 50 m: 23rd place
- Small bore rifle lying 50 m: 12th place
-
José González Montero
- Small bore rifle lying 50 m: 51st place
-
Roberto Castrillo
- Skeet: 30th place
-
Ruben Vega
- Skeet: 35th place
do gymnastics
- Men
-
Nelson Fernández
- Individual all-around: 76th place
- Floor: 61st place
- Horse jump: 40th place
- Bars: 79th place
- Horizontal bar: 86th place
- Rings: 85th place
- Pommel horse: 52nd place
-
Roberto Richards
- Individual all-around: 88th place
- Floor: 44th place
- Horse jump: 62nd place
- Bars: 38th place
- Horizontal bar: 89th place
- Rings: 59th place
- Pommel horse: 19th place
volleyball
- Men
- bronze
- Women
- 5th place
Water polo
- 7th place
Web links
- Cuban Olympic team from 1976 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )