Super League (Russia) 2002/03
Super league | |||
---|---|---|---|
◄ previous | 2002/03 season | next ► | |
Master: | Yaroslavl locomotive | ||
Relegated: |
HK Spartak Moscow HK Metschel Chelyabinsk Molot-Prikamje Perm Krylya Sovetov Moscow |
||
• Super League | Vyszhaya League ↓ | Pervaya League ↓↓ | Wtoraja Liga ↓↓↓ |
The 2002/03 season was the seventh season of the Superliga . Lokomotive Yaroslavl secured the championship title for the third time , while HK Spartak Moscow , HK Metschel Chelyabinsk , Molot-Prikamje Perm and Krylya Sovetov Moscow relegated to the Wysschaya League .
Main round
mode
The 18 teams of the Superliga initially played against each other in a common main round, with each team playing 51 season games. The eight best-placed teams then qualified for the play-offs, in which the champions were played, while the last four were relegated to the second division. Each team received three points for a win after regular time, two points for a win in overtime, and one point for a draw after overtime as well as a loss after overtime. No points were awarded for a defeat after normal time.
table
club | Sp | S. | OTS | U | OTN | N | T | GT | Points | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Yaroslavl locomotive | 51 | 32 | 2 | 7th | 3 | 7th | 163 | 90 | 110 |
2. | HK Awangard Omsk | 51 | 27 | 5 | 6th | 2 | 11 | 163 | 114 | 99 |
3. | Severstal Cherepovets | 51 | 28 | 3 | 6th | 3 | 11 | 143 | 96 | 99 |
4th | Ak Bars Kazan | 51 | 26th | 4th | 7th | 1 | 13 | 156 | 106 | 94 |
5. | HK Lada Tolyatti | 51 | 26th | 2 | 7th | 3 | 13 | 110 | 72 | 92 |
6th | HK Metallurg Magnitogorsk | 51 | 23 | 2 | 8th | 4th | 14th | 121 | 101 | 85 |
7th | HK Dynamo Moscow | 51 | 22nd | 3 | 11 | 1 | 14th | 123 | 102 | 84 |
8th. | Salawat Yulayev Ufa | 51 | 20th | 3 | 9 | 2 | 17th | 107 | 87 | 77 |
9. | Metallurg Novokuznetsk | 51 | 16 | 6th | 8th | 1 | 20th | 126 | 124 | 69 |
10. | HK CSKA Moscow | 51 | 20th | 0 | 6th | 3 | 22nd | 123 | 119 | 67 |
11. | Amur Khabarovsk | 51 | 17th | 3 | 9 | 1 | 21st | 113 | 122 | 67 |
12. | Neftechimik Nizhnekamsk | 51 | 17th | 3 | 6th | 0 | 25th | 108 | 136 | 63 |
13. | SKA Saint Petersburg | 51 | 17th | 2 | 2 | 4th | 26th | 97 | 117 | 61 |
14th | HK Sibir Novosibirsk | 51 | 16 | 1 | 6th | 4th | 24 | 98 | 124 | 60 |
15th | HK Spartak Moscow | 51 | 14th | 1 | 5 | 4th | 27 | 108 | 149 | 53 |
16. | HK Metschel Chelyabinsk | 51 | 14th | 1 | 6th | 2 | 28 | 93 | 144 | 53 |
17th | Molot-Prikamje Perm | 51 | 11 | 0 | 7th | 1 | 32 | 80 | 160 | 41 |
18th | Krylya Sovetov Moscow | 51 | 8th | 2 | 8th | 4th | 29 | 78 | 147 | 40 |
Sp = games, S = wins, U = draws, N = losses, OTS = overtime wins, OTN = overtime losses, SOS = penalty wins, SON = penalty losses
Best scorer
Abbreviations: T = goals, V = assists , pts = points; Bold: Season best
player | team | T | V | Pt |
---|---|---|---|---|
Tomáš Vlasák | Omsk | 19th | 27 | 46 |
Pavel Patera | Omsk | 14th | 32 | 46 |
Vadim Jepantschinzew | Cherepovets | 11 | 29 | 40 |
Jan Benda | Kazan | 14th | 24 | 38 |
Andrei Rasin | Dynamo Moscow | 9 | 28 | 37 |
Maxim Spiridonov | Khabarovsk | 21st | 15th | 36 |
Dmitri Satonsky | Omsk | 18th | 18th | 36 |
Sergei Krivokrassov | Khabarovsk | 16 | 18th | 34 |
Ruslan Nurtdinov | Cherepovets | 18th | 15th | 33 |
Maxim Sushinsky | Omsk | 15th | 18th | 33 |
Playoffs
The quarter- and semi-finals as well as the final were held in the "Best-of-Five" mode. The game for third place was played back and forth.
Playoff tree
Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||
1 | Yaroslavl locomotive | 3 | |||||||||||
8th | Salawat Yulayev Ufa | 0 | |||||||||||
1 | Yaroslavl locomotive | 3 | |||||||||||
5 | HK Lada Tolyatti | 0 | |||||||||||
4th | Ak Bars Kazan | 2 | |||||||||||
5 | HK Lada Tolyatti | 3 | |||||||||||
1 | Yaroslavl locomotive | 3 | |||||||||||
3 | Severstal Cherepovets | 1 | |||||||||||
2 | HK Awangard Omsk | 3 | |||||||||||
7th | HK Dynamo Moscow | 2 | |||||||||||
2 | HK Awangard Omsk | 2 | |||||||||||
3 | Severstal Cherepovets | 3 | |||||||||||
3 | Severstal Cherepovets | 3 | |||||||||||
6th | HK Metallurg Magnitogorsk | 0 |
Game for 3rd place: HK Lada Tolyatti - HK Awangard Omsk 2: 0 (4: 1, 4: 1)
Russian master
Russian master locomotive Yaroslavl |
Goalkeepers: Andrei Malkow , Yegor Podomazki Defenders: Ilya Gorochow , Denis Grebeschkow , Alexander Guskow , Yevgeni Koroljow , Dmitri Krassotkin , Andrei Perwyshin , Radim Tesařík , Alexei Wassiljew Attackers: Vladimir Antipov , Anton But , Yuri Buzajew , Vyacheslav Buzajew , Konstantin Glasatschow , Andrei Kovalenko , Sergei Nemchinov , Ivan Neprjajew , January Peterek , Konstantin Rudenko , Vladimir Samylin , Grigori Schafigulin , Sergei Zhukov , Alexander Suglobow , Ivan Tkachenko , Dmitri Wlassenkow , Pavel Vorobyov Head coach: Vladimír Vůjtek |
Awards
Award | player | team |
---|---|---|
Most Valuable Player (Golden Stick) | Andrei Kovalenko | Yaroslavl locomotive |
Most valuable player in the playoffs | Andrei Kovalenko | Yaroslavl locomotive |
Best goalkeeper | Yegor Podomatski | Yaroslavl locomotive |
Best defender | Alexander Guskov | Yaroslavl locomotive |
Best rookie | Alexander Syomin | HK Lada Tolyatti |
Best veteran | Alexander Semak | HK Dynamo Moscow |
Best trainer | Sergei Mikhalev | Severstal Cherepovets |
Fairest player | Vadim Jepantschinzew | Severstal Cherepovets |
Ironman Award (Most games in 3 years) |
Andrei Subbotin | HK Awangard Omsk |
Top scorer trio | Martin Procházka | HK Awangard Omsk |
Pavel Patera | ||
Tomáš Vlasák | ||
Most dangerous team | Yaroslavl locomotive |
- All-Star Team
Attack: | Andrei Kovalenko - Vadim Jepantschinzew - Igor Grigorenko |
Defense: | Sergei Gusew - Alexander Guskov |
Goal: | Maxim Mikhailovsky |
Web links
- Superliga (Russia) 2002/03 at hockeyarchives.info (French)