German table tennis championship 1965
The 33rd national German table tennis championship took place on January 23 and 24, 1965 in Wiesloch "in the new sports hall". A total of 3500 spectators attended the event.
For the fourth time in a row, Eberhard Schöler was German individual champion. He defeated Martin Ness 3-2 in the final . Since both Schöler and Ness played mainly defensively, the audience found this match exciting, but also boring. All sentences ended after 15 minutes (in the first sentence) or 10 minutes (in the following sentences) in a time game , namely at 16:16 in the first set (22:20 for Ness), at 11:10 for Schöler in the second set (21:19 for Schöler), from 11: 7 for Schöler in the third set (21:18 for Schöler), from 4: 2 for Schöler in the fourth set (25:23 for Ness) and finally when the score was 0: 0 in the decisive fifth set, which ended at 21:16 for Schöler.
In the semifinals Schöler had won 3-1 against the previous record holder Conny Freundorfer . In doubles with Dieter Forster , he could not defend the title, as they lost in the final against the brothers Ernst and Herbert Gomolla . The Gomollas were German double champions as early as 1959 .
Ernst Gomolla also won the mixed gold together with Edit Buchholz , who was also German champion in the individual ahead of Margrit Siebert . In the women's doubles with Heide Dauphin , she was unable to defend her titles from the three previous years, as they lost to the Edith Lersow / Jutta Krüger couple in the final .
This time the singles, doubles and mixed games were played in the best-of-five mode (three sets of wins). With this, the innovation from 1963 to set two winning rates for doubles and mixed was withdrawn.
Men's singles
First round | Second round | Third round | Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Wolf (Lower Saxony) | 0 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Klaus Maier | 0 | |||||||||||||||||||||
Klaus Maier | 3 | |||||||||||||||||||||
Heinz Grazikowske (Schleswig-Holstein) | 1 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Rüdiger Reinecke | 0 | |||||||||||||||||||||
Rüdiger Reinecke | 3 | |||||||||||||||||||||
Schmid (South Baden) | 2 | |||||||||||||||||||||
Rüdiger Reinecke | 3 | |||||||||||||||||||||
Horst Hiebsch | 1 | |||||||||||||||||||||
Horst Hiebsch (Hesse) | 3 | |||||||||||||||||||||
Peter von Klaudy | 0 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Walter Dahlmann | 2 | |||||||||||||||||||||
Walter Dahlmann | 3 | |||||||||||||||||||||
Umbach (Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Walter Dahlmann | 3 | |||||||||||||||||||||
Detlef Siewert | 0 | |||||||||||||||||||||
Detlef Siewert | 3 | |||||||||||||||||||||
Gerhard Steinbeck (Lower Saxony) | 2 | |||||||||||||||||||||
Walter Dahlmann | 3 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Scholl | 2 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Scholl | 3 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Russy | 2 | |||||||||||||||||||||
Karl-Heinz Scholl | 3 | |||||||||||||||||||||
Elmar Stegmann | 0 | |||||||||||||||||||||
Elmar Stegmann | 3 | |||||||||||||||||||||
Siegfried Budzisz (Hesse) | 1 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Conny Freundorfer | 1 | |||||||||||||||||||||
Conny Freundorfer | 3 | |||||||||||||||||||||
Werner Wehner (Rhineland) | 0 | |||||||||||||||||||||
Conny Freundorfer | 3 | |||||||||||||||||||||
Wolfgang Prandke | 1 | |||||||||||||||||||||
Wolfgang Prandke | 3 | |||||||||||||||||||||
Werner Haupt | 1 | |||||||||||||||||||||
Conny Freundorfer | 3 | |||||||||||||||||||||
Horst Borowicz | 0 | |||||||||||||||||||||
Horst Borowicz (WTTV) | 3 | |||||||||||||||||||||
Short (Württemberg) | 1 | |||||||||||||||||||||
Horst Borowicz | 3 | |||||||||||||||||||||
Rooster | 0 | |||||||||||||||||||||
Hahn (Saarland) | 3 | |||||||||||||||||||||
Peter Bach (Bremen) | 0 | |||||||||||||||||||||
Conny Freundorfer | 3 | |||||||||||||||||||||
Ernst Gomolla | 1 | |||||||||||||||||||||
Ernst Gomolla | 3 | |||||||||||||||||||||
Bernhard Vossebein | 2 | |||||||||||||||||||||
Ernst Gomolla | 3 | |||||||||||||||||||||
Gerd Vondran (Rhineland) | 0 | |||||||||||||||||||||
Gerd Vondran (Rhineland) | 3 | |||||||||||||||||||||
Josef Seiz | 1 | |||||||||||||||||||||
Ernst Gomolla | 3 | |||||||||||||||||||||
Wilfried Lieck | 1 | |||||||||||||||||||||
Wilfried Lieck | 3 | |||||||||||||||||||||
Günter Köcher | 0 | |||||||||||||||||||||
Wilfried Lieck | 3 | |||||||||||||||||||||
Walter Fuchs | 0 | |||||||||||||||||||||
Walter Fuchs (Württemberg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Schmitt (Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Eberhard Schöler | 3 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 2 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 3 | |||||||||||||||||||||
Heinz Harst | 0 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 3 | |||||||||||||||||||||
Peter high chair | 0 | |||||||||||||||||||||
Peter Hochstuhl (Hesse) | 3 | |||||||||||||||||||||
Rainer Martin (Rheinhessen) | 0 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 3 | |||||||||||||||||||||
Dieter Weitz | 1 | |||||||||||||||||||||
Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||||||
Becker (Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Dieter Weitz | 3 | |||||||||||||||||||||
Jacob | 1 | |||||||||||||||||||||
Jacob (Palatinate) | 3 | |||||||||||||||||||||
Herbert Neubauer | 1 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 3 | |||||||||||||||||||||
Hans Micheiloff | 0 | |||||||||||||||||||||
Hans Micheiloff | 3 | |||||||||||||||||||||
Horst Bugner (Bavaria) | 0 | |||||||||||||||||||||
Hans Micheiloff | 3 | |||||||||||||||||||||
Manfred Konieczka | 0 | |||||||||||||||||||||
Manfred Konieczka | 3 | |||||||||||||||||||||
Jürgen Reuland | 2 | |||||||||||||||||||||
Hans Micheiloff | 3 | |||||||||||||||||||||
Heinz Niemeyer | 0 | |||||||||||||||||||||
Heinz Niemeyer | 3 | |||||||||||||||||||||
Holger Rostek (Württemberg) | 0 | |||||||||||||||||||||
Heinz Niemeyer | 3 | |||||||||||||||||||||
Günter Kahrs | 2 | |||||||||||||||||||||
Günter Kahrs (Bremen) | 3 | |||||||||||||||||||||
Mason (Saarland) | 1 | |||||||||||||||||||||
Martin Ness | 3 | |||||||||||||||||||||
Erich Arndt | 0 | |||||||||||||||||||||
Erich Arndt | 3 | |||||||||||||||||||||
Dieter Brosda (South Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Erich Arndt | 3 | |||||||||||||||||||||
Herbert Gomolla | 0 | |||||||||||||||||||||
Herbert Gomolla | 3 | |||||||||||||||||||||
Klaus Solka | 1 | |||||||||||||||||||||
Erich Arndt | 3 | |||||||||||||||||||||
Horst Thein | 1 | |||||||||||||||||||||
Horst Thein | 3 | |||||||||||||||||||||
Bernhard Höber (Rhineland) | 0 | |||||||||||||||||||||
Horst Thein | 3 | |||||||||||||||||||||
Friedrich Haase | 2 | |||||||||||||||||||||
Friedrich Haase | 3 | |||||||||||||||||||||
Berthold Leitheiser (Palatinate) | 0 | |||||||||||||||||||||
Erich Arndt | 3 | |||||||||||||||||||||
Peter Huebner | 0 | |||||||||||||||||||||
Peter Huebner | 3 | |||||||||||||||||||||
Dieter Meyer (Schleswig-Holstein) | 2 | |||||||||||||||||||||
Peter Huebner | 3 | |||||||||||||||||||||
Manfred Werner | 0 | |||||||||||||||||||||
Manfred Werner | 3 | |||||||||||||||||||||
Reinhard Michel (Lower Saxony) | 0 | |||||||||||||||||||||
Peter Huebner | 3 | |||||||||||||||||||||
Dieter Forster | 1 | |||||||||||||||||||||
Dieter Forster | 3 | |||||||||||||||||||||
Czichowski | 1 | |||||||||||||||||||||
Dieter Forster | 3 | |||||||||||||||||||||
Otmar Stock | 2 | |||||||||||||||||||||
Otmar Stock | 3 | |||||||||||||||||||||
Werner Kümmerle | 1 |
Ladies singles
Preliminary round | First round | Second round | Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||||||||
Edit Buchholz | 3 | |||||||||||||||||||||
Ilse Glaser | 0 | |||||||||||||||||||||
Ilse Glaser (Württemberg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Müller (Bremen) | 0 | |||||||||||||||||||||
Edit Buchholz | 3 | |||||||||||||||||||||
Jutta Kruger | 0 | |||||||||||||||||||||
Jutta Kruger | 3 | |||||||||||||||||||||
Maria Klein | 0 | |||||||||||||||||||||
Maria Klein | 3 | |||||||||||||||||||||
Monika Kräft (Hesse) | 1 | |||||||||||||||||||||
Edit Buchholz | 3 | |||||||||||||||||||||
Ilse Lantermann | 1 | |||||||||||||||||||||
Ilse Lantermann | 3 | |||||||||||||||||||||
Brigitte Lenz | 0 | |||||||||||||||||||||
Brigitte Lenz (Württemberg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Rita Wolf (Rhineland) | 2 | |||||||||||||||||||||
Ilse Lantermann | 3 | |||||||||||||||||||||
Ella Lauer | 0 | |||||||||||||||||||||
Ella Lauer (Saarland) | 3 | |||||||||||||||||||||
Götz (Rheinhessen) | 0 | |||||||||||||||||||||
Ella Lauer | 3 | |||||||||||||||||||||
Valerie Haering (Bavaria) | 1 | |||||||||||||||||||||
Edit Buchholz | 3 | |||||||||||||||||||||
Rosemarie Seidel | 0 | |||||||||||||||||||||
Rosemarie Seidel | 3 | |||||||||||||||||||||
Waltraud Witte | 0 | |||||||||||||||||||||
Waltraud Witte (Bremen) | 3 | |||||||||||||||||||||
Karla Schulz | 1 | |||||||||||||||||||||
Rosemarie Seidel | 3 | |||||||||||||||||||||
Monika Block | 0 | |||||||||||||||||||||
Monika Block | 3 | |||||||||||||||||||||
Ev-Kathlen Zemke | 2 | |||||||||||||||||||||
Ev-Kathlen Zemke (Hamburg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Rosemarie Rabitz (Lower Saxony) | 1 | |||||||||||||||||||||
Rosemarie Seidel | 3 | |||||||||||||||||||||
Hannelore men | 1 | |||||||||||||||||||||
Hannelore men | 3 | |||||||||||||||||||||
Pia Günthner | 0 | |||||||||||||||||||||
Pia Günthner (Baden) | 3 | |||||||||||||||||||||
Lotti Franz (Hesse) | 1 | |||||||||||||||||||||
Hannelore men | 3 | |||||||||||||||||||||
Anita Haacke | 2 | |||||||||||||||||||||
Anita Haacke | 3 | |||||||||||||||||||||
Way (Palatinate) | 0 | |||||||||||||||||||||
Anita Haacke | 3 | |||||||||||||||||||||
Christa Koch | 0 | |||||||||||||||||||||
Christa Koch (Bavaria) | 3 | |||||||||||||||||||||
Margot Heidel | 0 | |||||||||||||||||||||
Edit Buchholz | 3 | |||||||||||||||||||||
Margrit Siebert | 0 | |||||||||||||||||||||
Margrit Siebert | 3 | |||||||||||||||||||||
Ingrid Markowski | 1 | |||||||||||||||||||||
Ingrid Markowski (Saarland) | 3 | |||||||||||||||||||||
Gerlinde Haubt (Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Margrit Siebert | 3 | |||||||||||||||||||||
Christiane Küchler (Württemberg) | 1 | |||||||||||||||||||||
Christiane Küchler (Württemberg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Doris Schmidt (Rhineland) | 1 | |||||||||||||||||||||
Christiane Küchler | 3 | |||||||||||||||||||||
Pechmann (Berlin) | 0 | |||||||||||||||||||||
Margrit Siebert | 3 | |||||||||||||||||||||
Heath Dauphin | 0 | |||||||||||||||||||||
Heath Dauphin | 3 | |||||||||||||||||||||
Hilde Grazikowske | 1 | |||||||||||||||||||||
Hilde Grazikowske (Schleswig-Holstein) | 3 | |||||||||||||||||||||
Griti Bernhard (Palatinate) | 2 | |||||||||||||||||||||
Heath Dauphin | 3 | |||||||||||||||||||||
Waltraud Zehne | 1 | |||||||||||||||||||||
Waltraud Zehne (Lower Saxony) | 3 | |||||||||||||||||||||
Marlies Berger | 1 | |||||||||||||||||||||
Marlies Berger | 3 | |||||||||||||||||||||
Helene Klonisch | 0 | |||||||||||||||||||||
Margrit Siebert | 3 | |||||||||||||||||||||
Christa Federhardt | 0 | |||||||||||||||||||||
Christa Federhardt | 3 | |||||||||||||||||||||
Ursula Isler | 2 | |||||||||||||||||||||
Ursula Isler (Hamburg) | 3 | |||||||||||||||||||||
Hanna Haering | 0 | |||||||||||||||||||||
Christa Federhardt | 3 | |||||||||||||||||||||
Erika Schmollinger | 2 | |||||||||||||||||||||
Erika Schmollinger | 3 | |||||||||||||||||||||
Edith Lersow | 1 | |||||||||||||||||||||
Edith Lersow | 3 | |||||||||||||||||||||
Rita Gördes (WTTV) | 2 | |||||||||||||||||||||
Christa Federhardt | 3 | |||||||||||||||||||||
Christel Lang | 2 | |||||||||||||||||||||
Christel Lang | 3 | |||||||||||||||||||||
Christa Stotz (South Baden) | 0 | |||||||||||||||||||||
Christel Lang | 3 | |||||||||||||||||||||
Ingrid Kriegelstein | 1 | |||||||||||||||||||||
Christel Lang | 3 | |||||||||||||||||||||
Edith Steinke | 2 | |||||||||||||||||||||
Edith Steinke | 3 | |||||||||||||||||||||
Stark (Rheinhessen) | 0 | |||||||||||||||||||||
Edith Steinke | 3 | |||||||||||||||||||||
Elke Jansen (Lower Saxony) | 0 | |||||||||||||||||||||
Men's doubles
Ladies doubles
First round | Second round | Quarter finals | Semifinals | final | ||||||||||||||
Edith Lersow / Jutta Krüger | 3 | |||||||||||||||||
Götz / Stark | 0 | |||||||||||||||||
Edith Lersow / Jutta Krüger | 3 | |||||||||||||||||
Christiane Küchler / Ilse Glaser | 2 | |||||||||||||||||
Edith Lersow / Jutta Krüger | 3 | |||||||||||||||||
Elke Jansen / Rosemarie Rabitz | 1 | |||||||||||||||||
Elke Jansen / Rosemarie Rabitz | 3 | |||||||||||||||||
Ella Lauer / Ingrid Markowski | 0 | |||||||||||||||||
Elke Jansen / Rosemarie Rabitz | 3 | |||||||||||||||||
Ingrid Kriegelstein / Rosemarie Seidel | 0 | |||||||||||||||||
Edith Lersow / Jutta Krüger | 3 | |||||||||||||||||
Ursula Isler / Margrit Siebert | 2 | |||||||||||||||||
Ursula Isler / Margrit Siebert | 3 | |||||||||||||||||
Maria Klein / Christel Lang | 0 | |||||||||||||||||
Maria Klein / Christel Lang | 3 | |||||||||||||||||
Doris Schmidt / Rita Wolf | 1 | |||||||||||||||||
Ursula Isler / Margrit Siebert | 3 | |||||||||||||||||
Hanna Haering / Christa Koch | 2 | |||||||||||||||||
Hanna Haering / Christa Koch | 3 | |||||||||||||||||
Marlies Berger / Monika Kräft | 2 | |||||||||||||||||
Hanna Haering / Christa Koch | 3 | |||||||||||||||||
Way / Griti Bernhard | 2 | |||||||||||||||||
Edith Lersow / Jutta Krüger | 3 | |||||||||||||||||
Edit Buchholz / Heide Dauphin | 2 | |||||||||||||||||
Edit Buchholz / Heide Dauphin | 3 | |||||||||||||||||
Ilse Lantermann / Waltraud Zehne | 1 | |||||||||||||||||
Ilse Lantermann / Waltraud Zehne | 3 | |||||||||||||||||
Pechmann / Ev-Kathlen Zemke | 0 | |||||||||||||||||
Edit Buchholz / Heide Dauphin | 3 | |||||||||||||||||
Margot Heidel / Christa Stotz | 0 | |||||||||||||||||
Margot Heidel / Christa Stotz | 3 | |||||||||||||||||
Lotti Franz / Christa Federhardt | 1 | |||||||||||||||||
Lotti Franz / Christa Federhardt | 3 | |||||||||||||||||
Müller / Waltraud Witte | 2 | |||||||||||||||||
Edit Buchholz / Heide Dauphin | 3 | |||||||||||||||||
Anita Haacke / Edith Steinke | 0 | |||||||||||||||||
Anita Haacke / Edith Steinke | 3 | |||||||||||||||||
Karla Schulz / Valerie Haering | 1 | |||||||||||||||||
Anita Haacke / Edith Steinke | 3 | |||||||||||||||||
Rita Gördes / Helene Klonisch | 2 | |||||||||||||||||
Anita Haacke / Edith Steinke | 3 | |||||||||||||||||
Hannelore Männer / Erika Schmollinger | 1 | |||||||||||||||||
Hannelore Männer / Erika Schmollinger | 3 | |||||||||||||||||
Pia Günthner / Gerlinde Haubt | 1 | |||||||||||||||||
Hannelore Männer / Erika Schmollinger | 3 | |||||||||||||||||
Monika Block / Hilde Grazikowske | 1 | |||||||||||||||||
Mixed
literature
- Reports and all results in DTS magazine , 1965/3 West issue
Individual evidence
- ↑ 50 years of TTV Baden - Chronicle, page 17
- ↑ a b c d Bernd Kurz (Stuttgart) or Hans-Peter Kurz (Karlsruhe)
- ↑ a b c Peter or Dieter Czichowski
- ↑ a b c Inconsistency in the results section of DTS 1965/3 Edition West: In the first round the result Zemke - Block is given as 3: 2 for Zemke, but Block starts in the second round, so he has won.
- ↑ a b In DTS 1965/3 edition West the surname “Günther” is mentioned in the women's singles. This is a typo, "Günthner" is correct according to the 1964/65 annual report of the table tennis association Württemberg-Hohenzollern, page 21 Online (accessed on February 14, 2018) DTS also correctly writes "Günthner" in women's doubles and mixed.
- ↑ a b c Inconsistency in the results section of DTS 1965/3 Edition West: In the first round, the result Haacke - Koch is given as 3: 0 for Koch, but Haacke competes in the second round, so he has won.
Web links
- DM 1964/65 - Association membership, compilation: Edgar Kemmer (accessed on November 22, 2018)
- German champions of women and men from 1931 (places 1–4) , table tennis archive by Hans-Albert Meyer (accessed on February 14, 2018)