KNVB Cup 2016/17
The KNVB-Pokal 2016/17 was the 99th edition of the Dutch soccer cup competition. A total of 103 teams took part in the competition: the 35 clubs of the two professional leagues (excluding the three reserve teams playing there) and 68 amateur teams. For the first time, the SBV Vitesse from Arnhem was able to win the trophy - and thus its first title in the club's 125-year history.
The first round took place in August 2016, the final was held on April 30, 2017. The winner is responsible for the playoff round of the UEFA Europa League 2017/18 qualified. Last year's winner was Feyenoord Rotterdam .
Attendees
Events
round | Events |
---|---|
First preliminary round | 17th August 2016 |
Second preliminary round | August 24, 2016 |
First round | 20.-22. September 2016 |
Second round | 25-27 October 2016 |
Round of 16 | 13-15 December 2016 |
Quarter finals | 24.-26. January 2017 |
Semifinals | Feb. 28 - March 2, 2017 |
final | April 30, 2017 |
First preliminary round
In the first preliminary round, 36 of the 68 qualified amateur teams played. This included all 24 teams from the high class and worse, as well as 12 worst-placed teams from the top classes .
Result | ||
---|---|---|
VV Staphorst (5) | 1: 2 | AZSV (5) |
AFC '34 (6) | 4: 1 | VV Bennekom (6) |
OFC (4) | 2: 1 | Flevo Boys (5) |
WV-HEDW (7) | 0: 3 | Quick '20 (4) |
RKVV Velsen (6) | 0: 1 | VV Groningen (7) |
FC Lisse (4) | 1: 3 | ASV De Dijk (4) |
VV Schaesberg (6) | 3: 1 a.d. | VV Kloetinge (6) |
Quick The Hague (5) | 2-0 | SV Orange Wit (6) |
ASWH (4) | 2: 1 | VV Chevremont (5) |
Be Quick 1887 (4) | 0: 2 | RVVH (5) |
RKSV Groene Ster (5) | 0: 2 a.d. | FC Rijnvogels (4) |
CVV de Jodan Boys (5) | 1: 1 (4: 2 i.E.) |
AVV Swift (5) |
VV Noordwijk (5) | 4: 5 a.d. | UDI '19 (4) |
OJC Rosmalen (4) | 3-0 | Orange Nassau Groningen (5) |
RKZVC (7) | 0: 4 | Achilles Veen (5) |
SteDoCo (4) | 0: 2 | SV Huizen (4) |
VVOG (4) | 1: 1 (3: 5 i.E.) |
RKSV Halsteren (5) |
Avanti '31 (8) | 0: 2 | SVZW Wierden (6) |
The respective league level is set in brackets.
Second preliminary round
In the second preliminary round, the winners of the first preliminary round, the other teams in the top classes and six teams from the Tweede Divisie met each other.
Result | ||
---|---|---|
Kvv Quick Boys (4) | 0: 2 | VV IJsselmeervogels (4) |
Amsterdamsche FC DWS (3) | 1: 5 | Kozakken Boys (3) |
AFC '34 (6) | 2: 6 | FC Rijnvogels (4) |
VV Dongen (4) | 2: 1 | OFC (4) |
Magreb '90 (4) | 5: 5 (3: 4 on behalf) |
Harkemase Boys (4) |
SVV Scheveningen (4) | 5: 2 | GVVV (3) |
Quick '20 (4) | 1: 3 | JVC Cuijk (4) |
VVSB (3) | 2-0 | UPS Hercules (4) |
DVS '33 (4) | 4: 2 | AZSV (5) |
VV Schaesberg (6) | 2: 3 | HSC '21 (4) |
VV UNA (3) | 3: 2 | ODIN '59 (4) |
RKSV Halsteren (5) | 0: 3 | VV Capelle (4) |
HBS Craeyenhout (4) | 2: 3 | Achilles Veen (5) |
Quick The Hague (5) | 0: 1 a.d. | EVV (4) |
BVV Barendrecht (3) | 3: 1 | SV Juliana '31 (4) |
RVVH (5) | 0: 2 | ASWH (4) |
CVV de Jodan Boys (5) | 3-0 | SVZW Wierden (6) |
UDI '19 (4) | 0: 1 | Rijnsburgse Boys (4) |
OJC Rosmalen (4) | 5: 1 | VV Groningen (7) |
ONS Boso Sneek (4) | 1: 2 | ASV De Dijk (4) |
SV Huizen (4) | 3: 3 (4: 3 in good condition) |
RKVV Westlandia (4) |
The respective league level is set in brackets.
First round
In this round, the professional clubs from Eredivisie and Eerste Divisie and the other teams of the Tweede Divisie got on ; The 64 field was completed by the 21 winners of the first round. Teams that competed in a European cup competition could not be drawn against each other.
Result | ||
---|---|---|
SVV Scheveningen (4) | 1: 2 | FC Emmen (2) |
VV Capelle (4) | 0: 4 | FC Groningen (1) |
FC Rijnvogels (4) | 0: 1 | SC Cambuur (2) |
Rijnsburge Boys (4) | 0: 2 | Almere City FC (2) |
NAC Breda (2) | 0: 2 | VVV-Venlo (2) |
JVC Cuijk (4) | 1: 3 | Telstar (2) |
Kozakken Boys (3) | 3-0 | Helmond Sport (2) |
HHC Hardenberg (3) | 2: 2 (6: 7 on behalf) |
CVV de Jodan Boys (5) |
BVV Barendrecht (3) | 0: 1 | Excelsior Rotterdam (1) |
EVV (4) | 0: 3 | RKC Waalwijk (2) |
FC Volendam (2) | 3: 3 (5: 4 on behalf) |
MVV Maastricht (2) |
FC Den Bosch (2) | 2: 3 | FC Eindhoven (2) |
VV IJsselmeervogels (4) | 3: 1 | Achilles '29 (2) |
SC Heerenveen (1) | 5: 1 a.d. | BV De Graafschap (2) |
VV Dongen (4) | 1: 3 | Go Ahead Eagles Deventer (1) |
PSV Eindhoven (1) | 4-0 | Roda JC Kerkrade (1) |
Excelsior Maassluis (3) | 1: 3 a.d. | Heracles Almelo (1) |
NEC Nijmegen (1) | 1: 1 (3: 5 i.E.) |
ADO The Hague (1) |
Achilles Veen (5) | 1: 4 | VVSB (3) |
VV UNA (3) | 1-0 | SV Huizen (4) |
De Treffers (3) | 0: 3 | ASWH (4) |
SV Spakenburg (3) | 2: 1 | Fortuna Sittard (2) |
Royal HFC (3) | 6: 1 | OJC Rosmalen (4) |
DVS '33 (4) | 1: 4 | PEC Zwolle (1) |
Sparta Rotterdam (1) | 3: 1 | FC Dordrecht (2) |
FC Lienden (3) | 1: 4 | AZ Alkmaar (1) |
VV Katwijk (3) | 2: 1 | Harkemase Boys (4) |
Ajax Amsterdam (1) | 5-0 | Willem II Tilburg (1) |
FC Twente Enschede (1) | 1: 3 | FC Utrecht (1) |
ASV De Dijk (4) | 2: 7 | Vitesse Arnhem (1) |
HSC '21 (4) | 1: 5 | TEC VV (3) |
Feyenoord Rotterdam (1) | 4: 1 | FC Oss (2) |
The respective league level is set in brackets.
Second round
Result | ||
---|---|---|
VVSB (3) | 3-0 | VV Katwijk (3) |
TEC VV (3) | 0: 4 | SC Cambuur (2) |
ADO The Hague (1) | 2: 1 | Telstar (2) |
Go Ahead Eagles Deventer (1) | 1: 2 | CVV de Jodan Boys (5) |
FC Volendam (2) | 2: 1 a.d. | Almere City FC (2) |
SV Spakenburg (3) | 2: 3 a.d. | ASWH (4) |
Sparta Rotterdam (1) | 3: 1 | PSV Eindhoven (1) |
Kozakken Boys (3) | 1: 6 | Ajax Amsterdam (1) |
Heracles Almelo (1) | 5-0 | VV UNA (3) |
AZ Alkmaar (1) | 1-0 | FC Emmen (2) |
VV IJsselmeervogels (4) | 3: 1 | Royal HFC (3) |
Vitesse Arnhem (1) | 4: 1 | RKC Waalwijk (2) |
FC Utrecht (1) | 1-0 | FC Groningen (1) |
Feyenoord Rotterdam (1) | 4-0 | Excelsior Rotterdam (1) |
PEC Zwolle (1) | 2: 1 | VVV-Venlo (2) |
FC Eindhoven (2) | 1: 2 | SC Heerenveen (1) |
The respective league level is set in brackets.
Round of 16
Result | ||
---|---|---|
VV IJsselmeervogels (4) | 0: 1 | SC Heerenveen (1) |
FC Volendam (2) | 4: 1 | VVSB (3) |
PEC Zwolle (1) | 1: 2 | FC Utrecht (1) |
Heracles Almelo (1) | 0: 3 | Sparta Rotterdam (1) |
Feyenoord Rotterdam (1) | 5: 1 | ADO The Hague (1) |
Vitesse Arnhem (1) | 4-0 | CVV de Jodan Boys (5) |
SC Cambuur (2) | 2: 1 | Ajax Amsterdam (1) |
AZ Alkmaar (1) | 2-0 | ASWH (4) |
The respective league level is set in brackets.
Quarter finals
Result | ||
---|---|---|
FC Volendam (2) | 1: 1 (5: 6 i.E.) |
Sparta Rotterdam (1) |
FC Utrecht (1) | 2: 2 (6: 7 on behalf) |
SC Cambuur (2) |
AZ Alkmaar (1) | 1-0 | SC Heerenveen (1) |
Vitesse Arnhem (1) | 2-0 | Feyenoord Rotterdam (1) |
The respective league level is set in brackets.
Semifinals
Result | ||
---|---|---|
AZ Alkmaar (1) | 0: 0 a.d. (3: 2 in good condition) |
SC Cambuur (2) |
Sparta Rotterdam (1) | 1: 2 | Vitesse Arnhem (1) |
The respective league level is set in brackets.
Endgame
AZ Alkmaar | Vitesse Arnhem | |||||||
|
|
|||||||
Tim Krul - Jonas Svensson , Rens van Eijden (83rd Fred Friday ), Ron Vlaar , Ridgeciano Haps - Stijn Wuytens , Derrick Luckassen - Alireza Jahanbakhsh , Joris van Overeem (67th Mats Seuntjens ), Dabney dos Santos (79th Iliass Bel Hassani ) - Wout Weghorst Trainer: John van den Brom |
Eloy Room - Kelvin Leerdam (88th Kevin Diks ), Matt Miazga , Guram Kashia , Arnold Kruiswijk - Marvelous Makamba , Lewis Baker - Milot Rashica , Navarone Foor (90th Maikel van der Werff ), Nathan (88th Adnane Tighadouini ) - Ricky van Wolfswinkel Trainer: Henk Fraser |
|||||||
0: 1 van Wolfswinkel (81.) 0: 2 van Wolfswinkel (88.) |
||||||||
Luckassen | van Wolfswinkel |