56th indoor athletics championships
|
|
Arena Leipzig
|
city
|
Leipzig
|
Stadion
|
Arena Leipzig
|
Competitions
|
29 + 3 outsourced
|
opening
|
February 21, 2009
|
Final day
|
February 22, 2009
|
timeline
|
← Sindelfingen 2008
|
Karlsruhe 2010 →
|
The 56th German Indoor Athletics Championships took place from February 21 to 22 in the Leipzig Arena . For the third time, Leipzig was the host.
Karlsruhe was originally intended as the venue. Changes in the international calendar forced the Badischer Leichtathletik-Verband (BLV) to cancel the event , and so the Athletics Association of Saxony (LVS) and the city of Leipzig hosted the event.
Outsourced competitions
The all- round competitions were held on January 31st and February 1st at the German Indoor All-Around Championships in the Hamburg Athletics Hall . The 3 x 1000 meter relay competed on February 15 as part of the German Youth Indoor Championships in Neubrandenburg.
Hall masters
discipline
|
Men
|
Women
|
60 m
|
Stefan Schwab (TSV Schwarzenbek)
|
Verena Sailer (MTG Mannheim)
|
200 m
|
Alexander Kosenkow ( TV Wattenscheid )
|
Anne Möllinger (MTG Mannheim)
|
400 m
|
Thomas Goller ( TV Wattenscheid )
|
Claudia Hoffmann ( SC Potsdam )
|
800 m
|
Sebastian Keiner (Erfurt LAC)
|
Annett Horna ( TSV Bayer Leverkusen )
|
1500 m
|
Wolfram Müller (LG asics Pirna)
|
Antje Möldner ( SC Potsdam )
|
3000 m
|
Arne Gabius (LAV asics Tübingen)
|
Sabrina Mockenhaupt (Cologne Marathon Association)
|
60 m hurdles
|
Erik Balnuweit (LAZ Leipzig)
|
Nadine Hildebrand ( LAZ Salamander Kornw./Ludw. )
|
4 × 200 m
|
TV Wattenscheid ( Kosenkow , Ernst , Reus , Schulte )
|
TSV Bayer Leverkusen ( Tschirch , Elbe , Förster , Peters )
|
4 × 400 m
|
StG Halberstadt / Magdeburg ( Krüger , Heck , Behlau , Faller )
|
|
3 × 1000 m
|
Laufclub Erfurt ( G. Eberhardt , Praetorius , S. Eberhardt )
|
|
3000 m walking
|
|
Sabine Krantz-Zimmer ( TV Wattenscheid )
|
5000 m walking
|
André Höhne ( SCC Berlin )
|
|
high jump
|
Raúl Spank (Dresdner SC 1898)
|
Ariane Friedrich (Eintracht Frankfurt)
|
Pole vault
|
Danny Ecker ( TSV Bayer Leverkusen )
|
Silke Spiegelburg ( TSV Bayer Leverkusen )
|
Long jump
|
Sebastian Bayer (Bremen LT)
|
Sosthene Moguenara ( TV Wattenscheid )
|
Triple jump
|
Charles Friedek (Team References Leverkusen)
|
Katja Humut (TuS Jena)
|
Shot put
|
Ralf Bartels (SC Neubrandenburg)
|
Denise Hinrichs ( TV Wattenscheid )
|
Pentathlon
|
|
Christine Schulz ( TSV Bayer Leverkusen )
|
Heptathlon
|
André Niklaus ( LG Nike Berlin )
|
|
Web links
Individual evidence
-
↑ a b German athletics champion since 1995 [1]