EHF Cup 2011/12
At the EHF Cup 2011/12 52 took Handball part -Vereinsmannschaften, who had qualified in the previous season in their home countries for the competition. It was the 31st edition of the EHF Cup. The cup games began on September 3, 2011, the second round final took place on May 24, 2012. Defending champion and again winner of the cup was the German club Frisch Auf Göppingen .
Round 1
8 teams that had previously qualified for the competition took part.
The draw for the first round took place on July 26, 2011 at 11:00 a.m. (UTC + 2) in Vienna.
The first legs took place on 3rd / 4th / 10th. September 2011. The second leg took place on 10/11. September 2011.
Qualified teams
Pot 1: |
Pot 2: |
Games drawn and results
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
HB Dudelange | Initia Hasselt | 03.09. Sat 8:00 p.m. | 10.09. Sat 8:15 pm | 59: 65 |
30: 38 (12: 18) | 29: 27 ( | 9: 14)|||
300 spectators | 150 spectators | |||
HC Olimpus85-USEFS | OCI / Limburg Lions | 10.09. Sat 8:00 p.m. | 11.09. Sunday 3:00 p.m. | 44: 73 |
20: 37 ( | 7: 19)24: 36 (11: 17) | |||
400 spectators | 400 spectators | |||
Latsia Kentriki Asfalistiki | Neistin | 04.09. Sun 6 p.m. | 11.09. Sun 7:00 p.m. | 42: 67 |
17: 30 (10: 12) | 25: 37 (10: 14) | |||
200 spectators | 350 spectators | |||
KH Kastrioti | HC Sutjeska-Niksic | 03.09. Sat 8:00 p.m. | 10.09. Sat 7:00 p.m. | 52: 65 |
25: 35 ( | 9: 21)27: 30 (10: 14) | |||
800 spectators | 300 spectators |
round 2
The four winners of the first round, the four fourth placed EHF Champions League qualification and the 24 teams that had previously qualified for the competition took part.
The draw for the 2nd round took place on July 26, 2011 at 11:00 a.m. (UTC + 2) in Vienna.
The first legs took place on 8/9/12/15. October 2011. The second leg took place from October 14-16, 2011.
Qualified teams
Pot 1:
|
Pot 2:
|
Games drawn and results
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
SKIF Krasnodar | PES Strovolos | 09.10. Sun. 5:00 p.m. | 15.10. Sat 6 p.m. | 62 : 48 |
37: 17 (19: | 8)25: 31 (11: 18) | |||
800 spectators | 400 spectators | |||
Eskilstuna Guif | SKA Minsk | 09.10. Sun. 5:00 p.m. | 15.10. Sat 4:00 p.m. | 72 : 63 |
39: 30 (21: 14) | 33: 33 (15: 15) | |||
800 spectators | 400 spectators | |||
Neistin | Madeira SAD | 08.10. Sat 7:00 p.m. | 15.10. Sat. 5:00 p.m. | 37: 65 |
20: 34 (10: 19) | 17: 31 ( | 8: 17)|||
400 spectators | 150 spectators | |||
Dinamo Poltova | Izmir BSB | 12.10. Wed 6 p.m. | 14.10. Fri 6 p.m. | 60 : 44 |
29: 22 (15: | 9)31: 22 (13: 13) | |||
450 spectators | 400 spectators | |||
AON Fivers Margareten | HC Odorhei Secuiesc | 08.10. Sat 7:30 p.m. | 15.10. Sat 6 p.m. | 62: 65 |
32: 28 (15: 13) | 30: 37 (17: 19) | |||
600 spectators | 1,200 spectators | |||
AEK Athens | OCI / Limburg Lions | 08.10. Sat 6 p.m. | 15.10. Sat 4:00 p.m. | 49: 53 |
25: 27 (16:15) | 24: 26 ( | 9: 13)|||
500 spectators | 1,300 spectators | |||
HV Kras / Volendam
Adams 7th |
HBC Nantes | 08.10. Sat 7:00 p.m. | 15.10. Sat 8:30 p.m. | 42: 57 |
21: 31 (11: 13) | 21: 26 ( | 8: 11)|||
550 spectators | 4,600 spectators | |||
Pölva Serviti | Bregenz handball | 08.10. Sat 6 p.m. | 15.10. Sat 7:00 p.m. | 42: 49 |
23: 26 (12: 11) | 19:23 (11:12) | |||
500 spectators | 900 spectators | |||
Nordsjælland Håndbold | HC Dukla Praha | 08.10. Sa. 2 p.m. | 15.10. Sat 4:30 p.m. | 58 : 49 |
31: 24 (18: 12) | 27: 25 (11: 17) | |||
400 spectators | 300 spectators | |||
Balatonfüredi KSE | HC Berchem | 08.10. Sat 8:00 p.m. | 16.10. Sun 6 p.m. | 56 : 46 |
31: 23 (15: 11) | 25: 23 (11: | 9)|||
350 spectators | 500 spectators | |||
Cuatro Rayas Valladolid
Joli 13 |
Elverum handball
Rambo 11 |
08.10. Sat 8:00 p.m. | 16.10. Sun 6 p.m. | 63 : 53 |
38: 29 (19: 13) | 25: 24 (12: 10) | |||
2,500 spectators | 1,600 spectators | |||
Initia Hasselt | FH Hafnarfjörður | 09.10. Sunday 3:00 p.m. | 16.10. 7:30 p.m. | 56: 56 * |
28: 29 (12: 18) | 28: 27 ( | 8:15)|||
500 spectators | 700 spectators | |||
RK Crvena Zvezda Beograd | RK Mojkovac | 08.10. Sat 6 p.m. | 15.10. Sat 6 p.m. | 46 : 45 |
23: 21 (11: | 9)23: 24 (12: 11) | |||
300 spectators | 2,000 spectators | |||
HC Vardar PRO Skopje | HC Izvidac | 08.10. Sat 6 p.m. | 15.10. Sat 7:00 p.m. | 53: 54 |
27: 25 (12: 13) | 26: 29 (13: 12) | |||
800 spectators | 800 spectators | |||
HC Sutjeska-Niksic | RK Nexe | 15.10. Sat 7:00 p.m. | 16.10. Sun 7:00 p.m. | 46: 59 |
21: 29 (10: 16) | 25: 30 (11: 16) | |||
500 spectators | 400 spectators | |||
AC PAOK | Tatabánya Carbonex KC | 08.10. Sat 6 p.m. | 16.10. Sun 7:00 p.m. | 48: 56 |
23: 27 (10: 13) | 25: 29 ( | 6: 17)|||
400 spectators | 600 spectators |
* FH Hafnarfjörður qualified for the next round due to the away goals rule .
Round 3
The 16 winners of the 2nd round, the 8 second and third places in the EHF Champions League qualification and the 8 teams that had previously qualified for the competition took part.
The draw for the 3rd round took place on October 18, 2011 at 11:00 a.m. (UTC + 2) in Vienna.
The first legs took place on 26./27. November and December 3, 2011. The second leg took place on 3/4. December 2011.
Qualified teams
Games drawn and results
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
Nordsjælland Håndbold | Sungul Snezhinsk | 11/27 Sunday 4:00 p.m. | 04.12. Sunday 2:00 p.m. | 57 : 56 |
37: 33 (15: 19) | 20: 23 (10: 13) | |||
250 spectators | 1,200 spectators | |||
HBC Nantes | HC Dinamo Minsk | 11/26 Sat 8:30 p.m. | 04.12. Sunday 2:00 p.m. | 65: 66 |
28: 32 (14: 15) | 37: 34 (20: 18) | |||
2,450 spectators | 2,000 spectators | |||
Madeira SAD | Tatran Prešov | 11/26 Sat. 5:00 p.m. | 03.12. Sat 6 p.m. | 43: 51 |
24: 24 (17: 12) | 19: 27 ( | 9: 13)|||
500 spectators | 3,950 spectators | |||
Pathfinder Winterthur | Eskilstuna Guif | 11/26 Sat 6 p.m. | 04.12. Sunday 4:00 p.m. | 52: 53 |
35: 27 (17: 13) | 17:26 ( | 9:15)|||
800 spectators | 1,300 spectators | |||
Skjern Handbold
Klitgaard 12 |
Dinamo Poltova | 11/26 Sa. 3:30 p.m. | 03.12. Sat 6 p.m. | 54 : 47 |
33: 21 (14: | 7)21: 26 (13: 13) | |||
1,600 spectators | 450 spectators | |||
RK Crvena Zvezda Beograd | FC Porto Vitalis | 11/27 Sun 6 p.m. | 03.12. Sat. 5:00 p.m. | 49: 56 |
28: 25 (12: 14) | 21:31 (12:15) | |||
650 spectators | 1,250 spectators | |||
SKIF Krasnodar | Maccabi Rishon LeZion | 11/26 Sat 4:00 p.m. | 03.12. Sat. 5:00 p.m. | 56: 58 |
27:23 (11:14) | 29: 35 (13: 17) | |||
600 spectators | 800 spectators | |||
RK Nexe | Besiktas JK Istanbul | 11/26 Sat 7:00 p.m. | 03.12. Sat. 5:00 p.m. | 60 : 48 |
31: 19 (12: | 8)29: 29 (14: 15) | |||
1,000 spectators | 650 spectators | |||
Tatabánya Carbonex KC
Rédei 10 |
Fresh on Göppingen (TV)
Thiede 15 |
11/27 Sun 6 p.m. | 03.12. Sat 7:30 p.m. | 51: 62 |
26: 28 (13: 11) | 25: 34 (14: 19) | |||
1,000 spectators | 2,800 spectators | |||
Dunkerque HBGL
Nagy 10 |
Balatonfüredi KSE | 11/26 Sat 8:00 p.m. | 04.12. Sun 6:15 pm | 56 : 48 |
30: 21 (16: | 9)26: 27 (13: 16) | |||
1,700 spectators | 600 spectators | |||
Bregenz handball | Fraikin BM Granollers | 11/26 Sat 7:00 p.m. | 04.12. Sun. 12:30 p.m. | 51: 60 |
26: 27 (12: 13) | 25: 33 (14: 16) | |||
900 spectators | 1,700 spectators | |||
HC Odorhei Secuiesc | Haslum HK | 03.11. Sat 6 p.m. | 04.12. Sun 6 p.m. | 72 : 61 |
39: 28 (21: 21) | 33: 33 (17: 19) | |||
1,200 spectators | 1,200 spectators | |||
SC Magdeburg
Rojewski 12 |
HC Izvidac | 11/26 Sat 4:00 p.m. | 03.12. Sat 7:00 p.m. | 76 : 51 |
48: 24 (24: 12) | 28: 27 (16: 13) | |||
1,250 spectators | 1,200 spectators | |||
FH Hafnarfjörður | St. Raphael Var Handball | 11/27 Sun. 5:00 p.m. | 04.12. Sunday 4:00 p.m. | 46: 64 |
20: 29 ( | 9: 14)26: 35 (15: 16) | |||
550 spectators | 1,250 spectators | |||
Rhine-Neckar lion
Gensheimer 17th |
OCI / Limburg Lions | 11/26 Sat 7:00 p.m. | 03.12. Sat 4:30 p.m. | 80 : 57 |
42: 30 (21: | 9)38: 27 (20: 11) | |||
1,250 spectators | 1,300 spectators | |||
RK Gorenje Velenje
Melić 15 |
Cuatro Rayas Valladolid
Joli 14 |
11/26 Sat 7:00 p.m. | 03.12. Sat 8:00 p.m. | 60 : 58 |
33: 23 (18: 11) | 27: 35 (13: 17) | |||
1,000 spectators | 3,200 spectators |
Round of 16
The 16 winners of the 3rd round took part.
The draw for the round of 16 took place on December 6, 2011 at 11:00 (UTC + 2) in Vienna.
The first leg took place on 11/12. February 2012. The second leg took place on 12/18/19. February 2012.
Qualified teams
Games drawn and results
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
FC Porto Vitalis | St. Raphael Var Handball | 02/11 Sat. 5:00 p.m. | 02/18 Sat 8:00 p.m. | 52: 55 |
28: 26 (15: 16) | 24: 29 (15: 13) | |||
1,200 spectators | 1,800 spectators | |||
HC Dinamo Minsk
Atman 11 |
Fraikin BM Granollers | 02/12 Sun. 5:00 p.m. | 19.02. Sun. 12:30 p.m. | 60 : 54 |
35: 27 (17: 14) | 25: 27 (12: 13) | |||
500 spectators | 2,200 spectators | |||
Tatran Prešov | Nordsjælland Håndbold | 02/11 Sat 6 p.m. | 02/12 Sun 6 p.m. | 59 : 43 |
30: 20 (16: 15) | 29: 23 (16: | 9)|||
3,850 spectators | 3,400 spectators | |||
Eskilstuna Guif |
Rhine-Neckar lion
Myrhol 16 |
02/11 Sat. 5:00 p.m. | 02/18 Sat 7:00 p.m. | 70: 74 |
34: 35 (19: 17) | 36: 39 (15: 15) | |||
1,950 spectators | 1,600 spectators | |||
Skjern Handbold | Dunkerque HBGL | 02/12 Sunday 4:30 pm | 02/18 Sat 8:00 p.m. | 46: 48 |
28: 24 (14: 12) | 18: 24 (10: 11) | |||
2,000 spectators | 2,200 spectators | |||
SC Magdeburg
Tønnesen 10 |
RK Nexe | 02/11 Sat 3 p.m. | 02/18 Sat 7:00 p.m. | 54 : 53 |
33: 31 (17: 13) | 21:22 ( | 6:10)|||
2,600 spectators | 28 spectators | |||
RK Gorenje Velenje
Manojlović 17 |
Maccabi Rishon LeZion | 02/11 Sat 7:00 p.m. | 02/18 Sat 7:00 p.m. | 72 : 54 |
40: 24 (19: | 9)32: 30 (18: 12) | |||
600 spectators | 700 spectators | |||
Fresh on Göppingen (TV)
Horák 12 |
HC Odorhei Secuiesc | 02/11 Sat 7:30 p.m. | 02/18 Sat. 5:30 p.m. | 58 : 50 |
31: 20 (13: | 8)27:30 (17:15) | |||
3,650 spectators | 1,200 spectators |
Quarter finals
The eight winners from the round of 16 took part.
The draw for the quarter-finals took place on February 21, 2012 at 11:00 (UTC + 2) in Vienna.
The first leg took place on 17./18. March 2012. The second leg took place on 24./25. March 2012.
Qualified teams
Games drawn and results
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
HC Dinamo Minsk |
Fresh on Göppingen (TV)
Horák 13 |
18.03. Sun. 5:00 p.m. | 24.03. Sat 7:30 p.m. | 54: 57 |
27: 23 (13: 11) | 27: 34 (13: 18) | |||
3,000 spectators | 3,800 spectators | |||
RK Gorenje Velenje |
Rhine-Neckar lion
Gensheimer 12 |
17.03. Sat 7:00 p.m. | 24.03. Sat 7:00 p.m. | 54: 57 |
25: 27 (13: 14) | 29: 30 (15: 14) | |||
1,500 spectators | 1,600 spectators | |||
Tatran Prešov |
SC Magdeburg
Grafenhorst 10 |
17.03. Sat 6 p.m. | 24.03. Sat 3 p.m. | 51: 55 |
29: 29 (13: | 9)22:26 (10:15) | |||
4,000 spectators | 3,100 spectators | |||
St. Raphael Var Handball
Stehlík 15 |
Dunkerque HBGL | 17.03. Sat 8:00 p.m. | 25.03. Sun. 5:00 p.m. | 60: 64 |
23: 31 (12: 17) | 37: 33 (20: 17) | |||
1,600 spectators | 2,200 spectators |
Semifinals
The four winners from the quarterfinals took part.
The semi-final draw took place on March 27, 2012 at 11:00 a.m. (UTC + 2) in Vienna.
The first legs took place on 21./22. April 2012. The second leg took place on 27./29. April 2012.
Qualified teams
Games drawn and results
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
Rhine-Neckar lion
Gensheimer 10th |
Fresh on Göppingen (TV)
Rnić 14 |
04/21 Sat 7:30 p.m. | 04/27 Friday 7:30 p.m. | 62: 65 |
33: 32 (15: 13) | 29: 33 (13: 16) | |||
6,500 spectators | 5,100 spectators | |||
SC Magdeburg
Grafenhorst 11 |
Dunkerque HBGL
Bosquet 12 |
04/22 Sun. 5:00 p.m. | 04/29 Sun. 5:00 p.m. | 47: 48 |
25: 30 ( | 9: 13)22: 18 (10: | 9)|||
4,300 spectators | 2,500 spectators |
final
The two winners from the semifinals took part.
The draw for the finals took place on May 2, 2012 at 11:00 a.m. (UTC + 2) in Cologne .
The first leg took place on May 19, 2012. The second leg took place on May 24, 2012.
Qualified teams
Games drawn and results
Team 1 | Team 2 | First leg | Return leg | total |
---|---|---|---|---|
Dunkerque HBGL | Fresh on Göppingen (TV) | 19.05. Sat. 5:45 pm | May 24th Thursday 7:00 p.m. | 54: 60 |
26: 26 (13:15) | 28: 34 (14: 15) |
First leg
Dunkerque HBGL - Fresh On Göppingen 26:26 (13:15)
May 19, 2012 in Dunkerque , Stades de Flandres, 2,500 spectators.
Dunkerque HBGL: Gerard, Huygue - Nagy (6), Butto (5), Siakam Kadji (5), Lamon (4), Afgour (2), Grocaut (2), Mokrani (1), Touati (1), Carbon, Causse, Emonet, Nilsson , Vanseveren
Fresh on Göppingen: Tahirović , Rutschmann - Rnić (7), Thiede (5), Schöne (4), Mrvaljević (3), Kneule (2), Schubert (2), Späth (2), Horák (1), Anušić , Lobedank , Markez , Markićević
Referees: Vaidas Mažeika and Mindaugas Gatelis
Source: match report
Return leg
Fresh on Göppingen - Dunkerque HBGL 34:28 ( 15:14 )
May 24, 2012 in Göppingen , EWS Arena , 5,600 spectators.
Fresh on Göppingen: Rutschmann , Tahirović - Rnić (7), Horák (7), Mrvaljević (5), Kneule (4), Schubert (4), Schöne (3), Thiede (2), Oprea (2), Späth , Anušić , Lobedank , Markez , Markićević
Dunkerque HBGL: Gerard, Huygue - Butto (10), Bosquet (5), Afgour (3), Lamon (3), Touati (2), Mokrani (2), Siakam (2), Nagy (1), Causse, Emonet , Grocaut , Vanseveren, Nilsson
Referees: Sorin-Laurentiu Dinu and Constantin Din
Source: match report
See also
Web links
Individual evidence
- ↑ a b Match Details Team Dunkerque HBGL - Frisch Auf Göppingen ( English ) European Handball Federation. Retrieved March 20, 2019.