1960 Summer Olympics / Participant (Lebanon)
LIB
- | - | - |
The Lebanon participated in the 1960 Summer Olympics in the Italian capital Rome part of a delegation of 19 male athletes in 15 competitions in six sports.
No medals could be won. The youngest athlete was the diver Federico Andrade (22 years and 176 days), the oldest athlete was the marksman José María Vallsera (46 years and 215 days). It was the country’s third Summer Olympics participation .
Participants by sport
fencing
Epee team
-
Results
- Round one: eliminated in group three (third place), no match won - two lost, 16 duels won - 16 lost
- team
singles
-
Ibrahim Osman
- Sword
- Round one: qualified for the next round in group eleven (second place), won four duels - lost two, scored 26 hits - suffered 25
- 3: 5 defeat against Yves Dreyfus from France
- 5: 4 win against Roger Theisen from Luxembourg
- 5: 3 win against Richard Stone from Australia
- 5: 4 victory against Michel Steininger from Switzerland
- 5: 4 win against Pedro Cabrera from Spain
- 3: 5 loss to Bill Hoskyns from Great Britain
- Round two: eliminated in group six (sixth place), won one duel - lost four, scored 16 hits - suffered 24
- 3: 5 defeat against Janusz Kurczab from Poland
- 3: 5 loss to Bill Hoskyns from Great Britain
- 2: 5 defeat against Armand Mouyal from France
- 3: 5 defeat against Jules Amez-Droz from Switzerland
- 5: 4 victory against Adalbert Gurath from Romania
-
Mohamed Ramadan
- Sword
- Round one: eliminated in group nine (fourth place), won two duels - lost three, scored 17 hits - suffered 20
- 2: 5 defeat against Alberto Balestrini from Argentina
- 3: 5 defeat against Guram Kostawa from the Soviet Union
- 2: 5 defeat against Rolf Wiik from Finland
- 5: 2 win against Andreas Soeratman from Indonesia
- 5: 3 victory against Jesús Díez from Spain
-
Michel Saykali
- Sword
- Round one: eliminated in group four (fourth place), won a duel - lost three, scored eleven hits - suffered 18
- 3: 5 defeat against István Kausz from Hungary
- 1: 5 loss to Giovanni Battista Breda from Italy
- 2: 5 loss to John Pelling from Great Britain
- 5-3 win against Manuel Martínez from Spain
Weightlifting
-
Salah Chammah
- Featherweight
- Final: 307.5 kg, 14th place
- Military press: 92.5 kg, 13th place
- Tear: 97.5 kg, tenth place
- Push: 117.5 kg, rank 16
-
Mohamed Mourtada
- medium weight
- Final: 360.0 kg, rank 14
- Military press: 110.0 kg, 15th place
- Tear: 110.0 kg, twelfth place
- Push: 140.0 kg, twelfth place
athletics
-
Salem El-Jisr
- Shot put
- Qualifying round: 13.82 meters, 23rd place, not qualified for the final
- Try one: 13.34 meters
- Trial two: 13.82 meters
- Trial three: 13.50 meters
Wrestling
Freestyle
-
Nazem Amin
- lightweight
- 16th place, eliminated after round three with nine minus points
- Round one: points win against Kenny Stephenson from Great Britain , a minus point
- Round two: shoulder defeat against Roger Bielle from France , five minus points
- Round three: Shoulders defeat against Moustafa Tajiki from Iran , nine minus points
Greco-Roman
-
Ibrahim Awariki
- lightweight
- Rank 13, eliminated after round three with six minus points
- Round one: point defeat against Dimitar Stojanow from Bulgaria , three minus points
- Round two: points victory against Mohamed Moukrim Ben Mansour from Morocco , four minus points
- Round three: Tie against Mitsuharu Kitamura from Japan , six minus points
-
Hicham Ido
- Welterweight
- Rank 25, eliminated after round two with eight minus points
- Round one: shoulder defeat against Hans-Jörg Hirschbühl from Switzerland , four minus points
- Round two: shoulder defeat against Günther Maritschnigg from Germany , eight minus points
-
Elie Naasan
- Featherweight
- Eleventh place, eliminated after round three with six minus points
- Round one: points victory against Joseph Schmid from Switzerland , a minus point
- Round two: Draw against Vojtech Tóth from Czechoslovakia , three minus points
- Round three: points defeat against Mihai Şulţ from Romania , six minus points
-
Michel Nakouzi
- Bantamweight
- Ninth place, eliminated after round four with six minus points
- Round one: points victory against Santiago Cañete from Spain , a minus point
- Round two: Victory on points against Gilbert Dubier from France , two minus points
- Round three: won against Ewald Tauer from Germany on points, three minus points
- Round four: points defeat against Oleg Nikolajewitsch Karawajew from the Soviet Union , six minus points
-
Yacoub Romanos
- medium weight
- Seventh place, eliminated after round four with seven minus points
- Round one: victory against Helmut Längle from Austria , zero minus points
- Round two: points victory against Charles Berthoud from Switzerland , a minus point
- Round three: Tie against Russell Camilleri from the United States of America , three minus point
- Round four: shoulder defeat against Nikolai Chuchalow from the Soviet Union , seven minus point
shoot
-
Abdullah Jaroudi
- Small caliber lying
- Qualification: Group one, 377 points, rank 35, overall rank 64, not qualified for the final
- Round one: 95 points, 19th place
- Round two: 95 points, 29th place
- Round three: 91 points, 40th place
- Round four: 96 points, 22nd place
-
Elias Salhab
- Clay pigeon shooting
- Qualification: 89 points, rank 17, qualified for the final
- Final: 182 points, tenth place
-
Maurice Tabet
- Clay pigeon shooting
- Qualification: 94 points, fourth place, qualified for the final
- Final: 176 points, rank 24
sailing
Flying Dutchman
-
Results
- Final:
- Race one: 130 points, 2:50:26 hours, 29th place
- Race two: 177 points, 2:37:44 hours, 26th place
- Race three: 101 points, race not finished (DNF)
- Race four: zero points, race not finished (DNF)
- Race five: did not participate in the competition
- Race six: did not participate in the competition
- Race seven: did not participate in the competition
- Final:
- team
singles
-
Pierre Arbaji
- Finn dinghy
- Final: 834 points, rank 35
- Race one: 140 points, 1:57:58 hours, 32nd place
- Race two: 140 points, 2:16:40 hours, 32nd place
- Race three: 154 points, 1:53:50 hours, 31st place
- Race four: 101 points, 2:29:37 hours, 35th place
- Race five: 198 points, 1:58:42 hours, 28th place
- Race six: 101 points, race not finished (DNF)
Web links
- Lebanese Olympic team 1960 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )