Basketball Champions League 2017/18
Champions League 2017/18 | |||
Duration | September 19, 2017 - May 6, 2018 | ||
Order of execution | 2nd season | ||
organizer | Champions League including FIBA | ||
Number of teams | 32 (24 + 8 of 32 qualifiers) | ||
Regular season / group stage | |||
Main rounds - MVP | Manny Harris (AEK Athens) | ||
Top scorer | DJ Kennedy (Pınar Karşıyaka) | ||
Best Young Player | Arnoldas Kulboka (Betaland Capo d'Orlando) | ||
Best coach | John Patrick (MHP Riesen Ludwigsburg) | ||
Play-offs | |||
Europe champion | AEK Athens | ||
Runner-up | AS Monaco | ||
The Basketball Champions League 2017/18 was the second season of the Basketball Champions League . AEK Athens from Greece won the title .
mode
The number of participants was reduced from 40 to 32 teams. In the first qualifying round, 16 teams took part, which determined eight participants in the second qualifying round in the knockout system in the first and second leg. There they met eight teams that were seeded there. The eight winners of the second qualifying round met again in the third qualifying round against eight intervening teams. The winners of this round qualified for the group stage.
In the main round, eight teams per main round group competed against each other in four groups in a round-robin tournament , in which each team played a return match against every other group participant. The results resulted in a ranking for each group, in which the four best per group qualified for a round of 16 play-offs from the first and second leg. The fifth and sixth in the table were moved to the round of 16 of the FIBA Europe Cup 2017/18 , the last two in each group were eliminated from the European Cup.
From the round of 16, four participants in the final four tournament were determined in the knockout system in the two legs, which was played on the weekend of May 4 to 6, 2018. The losers of one semi-final game determined the third place in the competition in the small final, while the winners of the semi-finals played off the overall winner and title winner in a final game.
Attendees
Including qualifying participants, 21 national champions took part in the Basketball Champions League, which means that 13 national champions took part more than in the two competitive competitions EuroLeague and EuroCup combined. Among the 21 national champions, the champions from France and Italy were also represented by those from quite relevant European leagues, and the runners-up from Germany, France and Turkey also preferred the Champions League. In terms of quality, the Champions League has therefore come closer to the EuroCup.
qualification
The qualification was played back and forth and started with the first leg of the first round on September 19, followed by the second leg two days later on September 21, 2017. In the following week, the first leg of the second round took place on September 24 and the second leg on September 26, 2017. Another week later, the first leg of the third qualifying round took place on September 29 and the qualification was then decided on October 2, 2017 with the second leg of the third round.
19 of the 24 eliminated qualifiers switched to the group stage of the FIBA Europe Cup 2017/18 .
1st qualifying round
total | First leg | Return leg | ||
---|---|---|---|---|
BK Dinamo Tbilisi | 126: 158 | Divina Seguros Joventut | 60: 72 | 66: 86 |
Keravnos Strovolou | 139: 146 | Avtodor Saratov | 72: 83 | 67 : 63 |
KK Bosna | 118: 187 | MHP giant Ludwigsburg | 59: 85 | 59: 102 |
KK Karpoš Sokoli | 160: 165 | BC Kalev | 79: 87 | 81 : 78 |
Donar Groningen | 159 : 138 | BC Vytautas | 75: 77 | 84 : 61 |
Sigal Prishtina | 124: 146 | Zmoki Minsk | 50: 57 | 74: 89 |
ece Kapfenberg Bulls | 134: 142 | Benfica Lisbon | 72: 75 | 62: 67 |
BC Luleå | 153: 164 | Telenet Antwerp Giants | 79: 81 | 74: 83 |
2nd qualifying round
total | First leg | Return leg | ||
---|---|---|---|---|
BC Kalev | 142: 150 | Alba Fehérvár | 78 : 71 | 64: 79 |
Divina Seguros Joventut | 146: 150 | Kataja Basket Club | 75: 79 | 71:71 |
Telenet Antwerp Giants | 156 : 149 | BK Nizhny Novgorod | 90 : 87 | 66 : 62 |
Avtodor Saratov | 158 : 132 | KK Mornar Bar | 88 : 70 | 70 : 62 |
Benfica Lisbon | 153: 178 | Lukoil Akademic | 82: 91 | 71: 87 |
MHP giant Ludwigsburg | 166 : 149 | CS Universitatea Cluj-Napoca | 78 : 72 | 88 : 77 |
Donar Groningen | 169 : 163 | Bakken Bears | 78: 80 | 91 : 83 |
Zmoki Minsk | 129 : 117 | BK Budiwelnyk Kiev | 69 : 64 | 60 : 53 |
3rd qualifying round
total | First leg | Return leg | ||
---|---|---|---|---|
Zmoki Minsk | 143: 148 | Nanterre 92 | 68:68 | 75: 80 |
Telenet Antwerp Giants | 145: 152 | Pink radome | 75 : 69 | 70: 83 |
Avtodor Saratov | 129: 161 | SikeliArchivi Capo d'Orlando | 70 : 69 | 59: 92 |
Lukoil Akademic | 160: 168 | Juventus Utena | 81: 82 | 79: 86 |
Kataja Basket Club | 151: 175 | Telekom Baskets Bonn | 70: 90 | 81: 85 |
Donar Groningen | 145: 153 | Movistar Estudiantes | 76:76 | 69: 77 |
Alba Fehérvár | 164: 171 | Pınar Karşıyaka | 92 : 90 | 72: 81 |
MHP giant Ludwigsburg | 160 : 109 | Basic-Fit Brussels | 85 : 59 | 75 : 50 |
Group stage
The group stage with the eight teams in four groups each began on October 10, 2017 and ended on February 7, 2018.
Group A
space | team | Games | Victories | Dutch | Points for | Points against | Point difference | Points | qualification | MON | pin code | OLD | MUR | DIN | JUV | HAP | ENI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | AS Monaco | 14th | 13 | 1 | 1191 | 952 | +239 | 27 | Round of 16 CL | - | 79 : 65 | 88 : 73 | 83 : 75 | 87 : 55 | 90 : 53 | 94 : 64 | 89 : 73 | |
2 | Pınar Karşıyaka | 14th | 10 | 4th | 1192 | 1160 | +32 | 24 | 84 : 77 | - | 85: 86 | 79 : 72 | 70: 79 | 90 : 78 | 98 : 91 | 97 : 81 | ||
3 | EWE Baskets Oldenburg | 14th | 9 | 5 | 1192 | 1142 | +50 | 23 | 78: 84 | 96 : 82 | - | 100 : 80 | 90 : 72 | 102 : 95 | 87 : 86 | 86: 89 | ||
4th | UCAM Murcia | 14th | 7th | 7th | 1096 | 1105 | −9 | 21st | 63: 68 | 91: 96 a.d. | 85 : 65 | - | 78: 83 | 56: 70 | 78 : 76 | 82 : 77 | ||
5 | Dinamo Basket Sassari | 14th | 7th | 7th | 1158 | 1174 | −16 | 21st | Round of 16 FIBA EC | 63: 81 | 87: 88 | 76: 83 | 88: 94 | - | 93 : 78 | 98 : 84 | 101 : 94 | |
6th | Juventus Utena | 14th | 4th | 10 | 1105 | 1193 | −88 | 18th | 85: 92 | 76: 82 | 73: 77 | 83: 93 | 90 : 85 a.d. | - | 71 : 69 | 81 : 73 | ||
7th | Hapoel Unet Holon | 14th | 3 | 11 | 1160 | 1244 | −84 | 17th | 56: 85 | 93: 95 | 94 : 90 | 75: 81 | 92: 103 | 106 : 91 | - | 81 : 75 | ||
8th | BK Yenisei Krasnoyarsk | 14th | 3 | 11 | 1064 | 1188 | −124 | 17th | 65: 94 | 74: 81 | 53: 79 | 62: 68 | 65: 75 | 85 : 81 | 98 : 93 | - |
Group B
space | team | Games | Victories | Dutch | Points for | Points against | Point difference | Points | qualification | TEN | LUD | PAO | NEP | VEN | CHA | GAZ | ORL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Iberostar Tenerife | 14th | 12 | 2 | 1155 | 921 | +234 | 26th | Round of 16 CL | - | 82 : 72 | 93 : 79 | 90 : 67 | 65: 71 | 82 : 62 | 72 : 53 | 88 : 47 | |
2 | MHP giant Ludwigsburg | 14th | 12 | 2 | 1139 | 974 | +165 | 26th | 62: 83 | - | 103 : 70 | 95 : 83 | 84 : 68 | 94 : 74 | 86 : 74 | 86 : 59 | ||
3 | PAOK Thessaloniki | 14th | 7th | 7th | 1061 | 1070 | −9 | 21st | 74: 79 | 63: 83 | - | 91 : 70 | 83 : 76 | 90 : 81 | 82: 85 | 79 : 61 | ||
4th | Neptūnas Klaipėda | 14th | 7th | 7th | 1164 | 1116 | +48 | 21st | 67: 83 | 71: 87 | 82 : 69 | - | 87 : 80 | 75 : 73 | 114 : 73 | 99 : 62 | ||
5 | BK Ventspils | 14th | 6th | 8th | 1034 | 1085 | −51 | 20th | Round of 16 FIBA EC | 73 : 72 | 61: 73 | 59: 80 | 69: 84 | - | 78 : 77 | 91: 103 | 55: 66 | |
6th | Élan Chalon 1 | 14th | 6th | 8th | 1018 | 1031 | −13 | 20th | 61: 73 | 56: 70 | 75 : 61 | 86 : 81 | 69: 75 | - | 85 : 60 | 67 : 55 | ||
7th | Gaziantep Basketbol | 14th | 4th | 10 | 1033 | 1192 | −159 | 18th | 74: 87 | 67: 72 | 65: 77 a.d. | 98 : 94 a.d. | 74: 99 | 68: 73 | - | 82 : 77 | ||
8th | Betaland Capo d'Orlando | 14th | 2 | 12 | 887 | 1102 | −215 | 16 | 59: 106 | 61: 72 | 58: 63 | 60: 90 | 68: 79 | 69: 79 | 83 : 57 | - |
Group C
space | team | Games | Victories | Dutch | Points for | Points against | Point difference | Points | qualification | SIG | BAN | AEK | BAY | EST | VEN | OLI | WHEEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Strasbourg IG | 14th | 9 | 5 | 1103 | 1055 | +48 | 23 | Round of 16 CL | - | 87 : 72 | 80 : 78 | 77: 82 | 77 : 74 | 70 : 67 | 83 : 69 | 98 : 81 | |
2 | Banvit BK | 14th | 9 | 5 | 1080 | 1039 | +41 | 23 | 63: 80 | - | 78 : 71 | 85 : 74 | 82 : 80 | 90 : 62 | 87 : 83 a.d. | 74 : 64 | ||
3 | AEK Athens | 14th | 8th | 6th | 1149 | 1110 | +39 | 22nd | 87: 88 | 70: 74 | - | 83 : 81 | 79: 87 | 84 : 64 | 91 : 73 | 96 : 92 a.d. | ||
4th | medi Bayreuth | 14th | 8th | 6th | 1145 | 1115 | +30 | 22nd | 82 : 80 a.d. | 76: 88 | 80 : 73 | - | 84: 90 a.d. | 89 : 81 | 78: 79 | 90 : 85 | ||
5 | Movistar Estudiantes 1 | 14th | 8th | 6th | 1117 | 1076 | +41 | 22nd | 81 : 65 | 78 : 73 | 78: 85 | 68: 76 | - | 81 : 80 | 75: 81 | 78 : 68 | ||
6th | Umana Reyer Venezia | 14th | 8th | 6th | 1146 | 1140 | +6 | 22nd | Round of 16 FIBA EC | 78 : 67 | 108 : 101 a.d. | 101: 103 a.d. | 70 : 67 | 92 : 91 | - | 84 : 67 | 102 : 93 a.d. | |
7th | Petrol Olimpija | 14th | 4th | 10 | 996 | 1105 | −109 | 18th | 78 : 77 | 57: 65 | 71: 80 | 77: 90 | 57: 72 | 66: 76 | - | 80 : 72 | ||
8th | Pink radome | 14th | 2 | 12 | 1032 | 1128 | −96 | 16 | 63: 74 | 49 : 48 | 63: 69 | 79: 96 | 77: 84 | 71: 81 | 75 : 58 | - |
Group D
space | team | Games | Victories | Dutch | Points for | Points against | Point difference | Points | qualification | BES | NYM | NAN | BRAT | AVE | OOS | Receipt | ARI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Beşiktaş Sompo Japan | 14th | 10 | 4th | 1111 | 1030 | +81 | 24 | Round of 16 CL | - | 91 : 80 | 79 : 74 | 65 : 60 | 80: 86 | 87 : 77 | 95 : 79 | 83 : 61 | |
2 | ČEZ Nymburk | 14th | 10 | 4th | 1152 | 1100 | +52 | 24 | 64: 70 | - | 72: 81 | 84 : 70 | 81 : 77 | 86 : 72 | 106 : 98 | 99 : 70 | ||
3 | Nanterre 92 | 14th | 9 | 5 | 1149 | 1091 | +58 | 23 | 73 : 68 | 84: 90 | - | 95 : 82 | 89 : 81 | 75 : 74 | 93 : 90 | 91 : 63 | ||
4th | Stelmet Zielona Góra | 14th | 6th | 8th | 1075 | 1087 | −12 | 20th | 99 : 96 | 82: 88 | 85 : 82 | - | 90 : 79 | 98 : 68 | 73 : 69 | 72: 80 | ||
5 | Sidigas Avellino | 14th | 6th | 8th | 1049 | 1028 | +21 | 20th | Round of 16 FIBA EC | 90 : 74 | 80 : 63 | 102: 106 a.d. | 57: 64 | - | 66 : 57 | 61: 69 | 79 : 66 | |
6th | Telenet Ostend | 14th | 6th | 8th | 975 | 1050 | −75 | 20th | 49: 77 | 73: 79 | 73 : 60 | 82 : 78 | 51: 61 | - | 86 : 84 a.d. | 69 : 67 | ||
7th | Telekom Baskets Bonn | 14th | 5 | 9 | 1079 | 1095 | −16 | 19th | 73: 74 | 87: 89 a.d. | 62: 84 | 72 : 58 | 79 : 74 | 66: 74 | - | 76 : 59 | ||
8th | Aris Thessaloniki | 14th | 4th | 10 | 930 | 1039 | −109 | 18th | 65: 72 a.d. | 65: 71 | 70 : 62 | 70 : 64 | 59 : 56 | 66: 70 | 69: 75 | - |
Knockout phase
From the second round onwards, the knockout system continued. The knockout phase began on March 6, 2018 and was decided in the two legs up to the quarter-finals. At the end there was a Final Four tournament, on which the title winner of the competition was decided on the weekend of May 4-6, 2018. The draw for the entire knockout phase took place on February 14, 2018.
Note: The first column shows the placement from the group stage, the second column the club, the third column the first leg result, the fourth column the second leg result and the fifth column the cumulative total result.
Round of 16 | Quarter finals | |||||||||||
D3 | Nanterre 92 | 66 | 64 | 130 | ||||||||
C2 | Banvit BK | 74 | 73 | 147 | ||||||||
C2 | Banvit BK | 77 | 75 | 152 | ||||||||
A1 | AS Monaco | 85 | 74 | 159 | ||||||||
D4 | Stelmet Zielona Góra | 82 | 60 | 142 | ||||||||
A1 | AS Monaco | 84 | 90 | 174 | ||||||||
B3 | PAOK Thessaloniki | 74 | 67 | 141 | ||||||||
A2 | Pınar Karşıyaka | 68 | 79 | 147 | ||||||||
A2 | Pınar Karşıyaka | 65 | 72 | 137 | ||||||||
A4 | UCAM Murcia | 79 | 81 | 160 | ||||||||
A4 | UCAM Murcia | 66 | 83 | 149 | ||||||||
B1 | Iberostar Tenerife | 71 | 72 | 143 | ||||||||
C3 | AEK Athens | 88 | 93 | 181 | ||||||||
D2 | ČEZ Nymburk | 98 | 82 | 180 | ||||||||
C3 | AEK Athens | 78 | 83 | 161 | ||||||||
C1 | Strasbourg IG | 69 | 83 | 152 | ||||||||
B4 | Neptūnas Klaipėda | 73 | 78 | 151 | ||||||||
C1 | Strasbourg IG | 68 | 88 | 156 | ||||||||
A3 | EWE Baskets Oldenburg | 63 | 86 | 149 | ||||||||
B2 | MHP giant Ludwigsburg | 88 | 74 | 162 | ||||||||
B2 | MHP giant Ludwigsburg | 81 | 89 | 170 | ||||||||
C4 | medi Bayreuth | 86 | 77 | 163 | ||||||||
C4 | medi Bayreuth | 81 | 84 | 165 | ||||||||
D1 | Beşiktaş Sompo Japan | 76 | 84 | 160 |
Round of 16
The first legs of the round of 16 took place on March 6 and 7, the second legs on March 13 and 14, 2018.
Quarter finals
The first legs of the quarter-finals took place on March 27 and 28, the second legs on April 3 and 4, 2018.
Final Four
The Final Four took place from May 4th to 6th, 2018. The draw took place on April 12, 2018. The Final Four was played in the Nikos Galis Arena in Athens , the hall of AEK Athens .
Semifinals
The semi-finals of the Final Four took place on May 4, 2018.
total | ||
---|---|---|
AEK Athens | 77 : 75 | UCAM Murcia |
MHP giant Ludwigsburg | 65: 87 | AS Monaco |
3rd place match
The game for third place in the Final Four took place on May 6, 2018.
total | ||
---|---|---|
MHP giant Ludwigsburg | 74: 85 | UCAM Murcia |
final
The final as part of the Final Four took place on May 6, 2018.
total | ||
---|---|---|
AS Monaco | 94: 100 | AEK Athens |
Title winner
Squad AEK Athens in the 2017/2018 season | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Attention: The squad information is out of date! (current season: 2020/2021) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Awards
Individual awards were determined by a vote called the “Star Lineup”, a third of which consisted of an online vote by fans, a vote by media representatives and a vote by the 32 head coaches of all clubs represented in the group phase.
- Most Valuable Player
- Manny Harris (AEK Athens)
- Best Young Player
- Arnoldas Kulboka (Betaland Capo d'Orlando)
- Star lineup
- Manny Harris (AEK Athens), DJ Kennedy (Pınar Karşıyaka), Ovie Soko (UCAM Murcia), Louis Labeyrie (Strasbourg IG), Elmedin Kikanović (AS Monaco)
- Star Lineup Second Best Team
- Gabe York (medi Bayreuth), Kendrick Ray (ČEZ Nymburk), Christopher Evans (AS Monaco), Dusan Sakota (AEK Athens), Gašper Vidmar (Banvit BK)
- Best coach
- John Patrick (MHP Riesen Ludwigsburg)
Further individual awards were given in the categories Best Assist, Best Dunk, Best Block and Highlight of the Season.
Web links
- Basketball Champions League - Homepage of the Basketball Champions League ( English )