Floorball Germany Cup 2019/20
The Floorball Germany Cup 2019/20 is the 13th season of the Floorball Germany Cup . 73 teams take part this season.
The TV Lilienthal goes as defending champion in the competition.
Attendees
Bundesliga | 2nd Bundesliga | Regional league | Association league / cup only |
Group north | |||
SG Bordesholm / Preetz / Gettorf TV Dinklage SG UHC Berlin / VfL Tegel |
|||
Group south | |||
SG Schriesheim / Mannheim |
1 round
In the first round 48 teams played for a place in the 2nd round. The ten Bundesliga clubs only start in the 2nd round. In addition, 14 teams received a bye and the Berlin Rockets , as the host of the Final4, are already qualified for that.
Group north
September 14, 2019 1:00 p.m. |
UHC Elster (IV) |
3: 6 (0: 2, 2: 2, 1: 2) game report |
SCS Berlin (II) |
Vocational school hall , Wittenberg Spectators: 26 |
September 14, 2019 6:00 p.m. |
TV oak horn Bremen II (III) |
0:15 (0: 6, 0: 2, 0: 7) game report |
Blue-White 96 Schenefeld (II) |
Oak Horn Sports Center , Bremen Spectators: 40 |
September 14, 2019 6:00 p.m. |
ATS Buntentor Knights (III) |
0:15 (0: 4, 0: 4, 0: 7) game report |
UPS hall Saalebiber (II) |
Stadtwerder sports hall , Bremen Spectators: 20 |
September 14, 2019 6:30 p.m. |
Hanover Mustangs (II) |
18: 2 (6: 0, 7: 0, 5: 2) game report |
FBC Potsdam (III) |
Bothfelder Sporthalle , Hanover Spectators: 28 |
September 14, 2019 7:00 p.m. |
SG UHC Berlin / VfL Tegel (III) |
9:10 (3: 3, 2: 4, 4: 3) game report |
Floorball Tigers Magdeburg (III) |
Borsigwalder Elementary School , Berlin Spectators: 25 |
September 15, 2019 10:30 a.m. |
ETV Piranhhas Hamburg II (III) |
3:10 (1: 6, 2: 2, 0: 2) game report |
TSC Wellingsbüttel (III) |
Hoheluft sports hall , Hamburg Spectators: 22 |
September 15, 2019 1:00 p.m. |
SG SCS Berlin / Eisbären Juniors Berlin (III) |
6: 3 (1: 1, 5: 0, 0: 2) game report |
TV Dinklage (III) |
Brillat-Savarin-Schule , Berlin Spectators: 37 |
September 15, 2019 1:00 p.m. |
UC Braunschweig (nP) |
6: 7 (2: 3, 2: 3, 2: 1) game report |
Black Lions Landsberg (IV) |
IGS Weststadt , Braunschweig Spectators: 15 |
September 15, 2019 2:00 p.m. |
ETV Piranhhas Hamburg III (IV) |
4:10 (3: 5, 0: 0, 1: 5) game report |
Floorball Grizzlys Salzwedel (IV) |
Sports hall Hoheluft, Hamburg Spectators: 36 |
September 15, 2019 3:00 p.m. |
Hanover 96 II (III) |
2:24 (0: 4, 1: 7, 1:13) game report |
BSV Roxel (II) |
Bothfelder Sporthalle , Hanover Spectators: 18 |
September 15, 2019 4:00 p.m. |
Lilienthal wolves (III) |
19: 5 (7: 4, 3: 1, 9: 0) game report |
MTV Mittelkirchen (III) |
Schoofmoor sports center , Lilienthal Spectators: 50 |
September 15, 2019 5:15 p.m. |
ETV Piranhhas Hamburg IV (nP) |
1:13 (0: 4, 0: 3, 1: 6) game report |
TV oak horn Bremen (II) |
Sports hall Hoheluft, Hamburg Spectators: 54 |
Group south
September 14, 2019 12:00 p.m. |
SV 03 Tübingen Sharks (III) |
4: 1 (1: 0, 2: 1, 1: 0) game report |
Sportvg Feuerbach (II) |
University sports hall , Tübingen Spectators: 10 |
September 14, 2019 3:00 p.m. |
SSF Dragons Bonn II (III) |
3: 4 (0: 2, 1: 0, 2: 2) game report |
SG Hochdahl / Aachen (III) |
Sportpark Nord , Bonn Spectators: 23 |
September 14, 2019 3:00 p.m. |
MTV 1846 Giessen (III) |
5: 8 (3: 2, 1: 5, 1: 1) game report |
TSV Calw Lions (III) |
Sports hall Am Ried , Giessen Spectators: 11 |
September 14, 2019 4:00 p.m. |
UHC Chub 06 (III) |
5: 9 (1: 3, 3: 4, 1: 2) game report |
Danube Floorball Ingolstadt / Nordheim (II) |
City sports hall , Chub Spectators: 103 |
September 14, 2019 4:00 p.m. |
TSV 1899 Griedel (III) |
5: 9 (3: 4, 1: 3, 1: 2) game report |
FC Rennsteig Avalanche (II) |
August-Storch-Halle , Butzbach Spectators: 168 |
September 14, 2019 5:30 p.m. |
ASV Cologne (III) |
6: 4 (2: 1, 1: 1, 3: 2) game report |
PTSV Constance (III) |
ASV-Halle , Cologne spectators: 70 |
September 15, 2019 12:00 p.m. |
TV Augsburg (III) |
3:16 (1: 7, 1: 6, 1: 3) game report |
Muffled Foxes (II) |
Hans-Adlhoch-Schule Dreifachhalle , Augsburg Spectators: 20 |
September 15, 2019 1:00 p.m. |
VfL Red Hocks Kaufering II (III) |
2:19 (0: 5, 0: 6, 2: 8) game report |
Floorball Igels Dresden (II) |
Sports center Kaufering , Kaufering Spectators: 62 |
September 15, 2019 1:00 p.m. |
Black Pitballs St. Wendel (nP) |
2: 5 (0: 0, 2: 3, 0: 2) |
UPS Jena (IV) |
Sports hall Schlossgymnasium , Mainz Spectators: 22 |
September 15, 2019 1:00 p.m. |
MFBC Schkeuditz / Leipzig (III) |
3:12 (0: 5, 2: 3, 1: 4) game report |
SC DHfK Leipzig (II) |
Dreifeld school sports hall , Schkeuditz spectators: 56 |
September 15, 2019 4:00 p.m. |
Floorball Mainz (III) |
5: 7 (1: 3, 2: 3, 2: 1) game report |
Lumberjacks Rohrdorf (III) |
Sports hall Schlossgymnasium, Mainz Spectators: 22 |
September 15, 2019 4:00 p.m. |
SG Schriesheim / Mannheim (nP) |
10: 1 (1: 0, 7: 0, 2: 1) game report |
FBC Heidelberg (nP) |
Multi-purpose hall Schriesheim , Schriesheim Spectators: 32 |
2nd round
Group north
October 5, 2019 2:00 p.m. |
SG Mellensee / Rangsdorf (III) |
7: 1 (3: 0, 2: 0, 2: 1) game report |
BTG Teutonia Bielefeld (IV) |
Multipurpose hall Mellensee , Am Mellensee Spectators: 29 |
October 5, 2019 5:00 p.m. |
Lilienthal wolves (III) |
3:24 (1: 8, 1: 6, 1:10) game report |
MFBC Leipzig (I) |
Schoofmoor sports center , Lilienthal Spectators: 100 |
October 5, 2019 6:30 p.m. |
Floorball Tigers Magdeburg (III) |
3:15 (1: 6, 1: 5, 1: 4) game report |
UPS hall Saalebiber (II) |
von-Siemens-Gymnasium , Magdeburg Spectators: 37 |
October 5, 2019 7:00 p.m. |
Hanover 96 (III) |
2:11 (0: 5, 0: 3, 2: 3) game report |
ETV Piranhhas Hamburg (I) |
Leibniz School , Hanover Spectators: 40 |
October 6, 2019 1:00 p.m. |
Black Lions Landsberg (IV) |
1:26 (0:12, 1: 5, 0: 9) game report |
DJK Holzbüttgen (I) |
Dreifeld school sports hall , Schkeuditz Spectators: 30 |
October 6, 2019 1:00 p.m. |
Floorball Grizzlys Salzwedel (III) |
6:21 (1: 4, 2: 6, 3:11) game report |
Baltic Storms (II) |
All-day school Lessing , Salzwedel Spectators: 50 |
October 6, 2019 3:00 p.m. |
TSC Wellingsbüttel (III) |
7:28 (3: 5, 2:11, 2:12) game report |
Blue-White 96 Schenefeld (II) |
Halle am Pfeilshof , Hamburg Spectators: 58 |
October 6, 2019 3:00 p.m. |
Baltic Storms II (III) |
2:24 (1: 9, 1: 6, 0: 9) game report |
Hanover Mustangs (II) |
Tallinhalle , Kiel Spectators: 42 |
October 6, 2019 4:00 p.m. |
PSV 90 Dessau (II) |
7: 9 (4: 3, 1: 1, 2: 5) match report |
Red Devils Wernigerode (I) |
Sports hall Kochstedt , Dessau Spectators: 107 |
October 12, 2019 2:00 p.m. |
SG SCS Berlin / Eisbären Juniors Berlin (III) |
3:14 (1: 6, 2: 4, 0: 4) game report |
SCS Berlin (II) |
Sports Center Siemensstadt , Berlin |
October 12, 2019 2:00 p.m. |
SG Bordesholm / Preetz / Gettorf (III) |
2: 7 (1: 3, 0: 2, 1: 2) match report |
TV oak horn Bremen (II) |
School center Gettorf , Gettorf Spectators: 30 |
October 13, 2019 3:00 p.m. |
TSG Foxes (III) |
12: 4 (3: 0, 4: 2, 5: 2) game report |
BSV Roxel (II) |
Harzgerode audience: 80 |
Group south
October 5, 2019 2:00 p.m. |
Black Panthers Altenbochum (III) |
0:51 (0:18, 0:15, 0:18) Game report |
UHC Sparkasse Weissenfels (I) |
Sports hall Graf-Engelbert-Schule , Bochum Spectators: 51 |
October 5, 2019 4:30 p.m. |
SSF Dragons Bonn (I) |
17: 5 (8: 0, 3: 3, 6: 2) game report |
FC Rennsteig Avalanche (II) |
Sportpark Nord , Bonn spectators: 120 |
October 5, 2019 5:00 p.m. |
Lumberjacks Rohrdorf (III) |
10: 6 (4: 2, 2: 2, 4: 2) match report |
TSG Erlensee 1874 (III) |
Turner Hölzl sports hall , Rohrdorf (am Inn) Spectators: 16 |
October 6, 2019 2 p.m. |
TSV Calw Lions (III) |
1: 9 (0: 2, 1: 3, 0: 4) match report |
Danube Floorball Ingolstadt / Nordheim (II) |
Walter-Lindner-Sporthalle , Calw Spectators: 59 |
October 6, 2019 4:00 p.m. |
UPS Jena (IV) |
0:14 (0: 6, 0: 5, 0: 3) game report |
TV Schriesheim (I) |
Sportforum Jena , Jena Spectators: 20 |
October 12, 2019 2:00 p.m. |
Frankfurt Falcons (III) |
9:13 (4: 4, 2: 5, 3: 4) game report |
UHC Sparkasse Weissenfels II (IV) |
Sportpark Preungesheim , Frankfurt Spectators: 50 |
October 12, 2019 3:30 p.m. |
Muffled Foxes (II) |
18: 3 (5: 1, 7: 2, 6: 0) game report |
SG Hochdahl / Aachen (III) |
Sports hall Holzstrasse , Mülheim an der Ruhr Spectators: 98 |
October 12, 2019 6:00 p.m. |
SC DHfK Leipzig (II) |
9: 7 (0: 4, 6: 2, 3: 1) game report |
TSV Rabies Ebersgöns (II) |
Sporthalle am Rabet , Leipzig Spectators: 110 |
October 12, 2019 6:30 p.m. |
UPS hall Saalebiber II (IV) |
0:19 (0: 6, 0: 9, 0: 4) game report |
Floor Fighters Chemnitz (I) |
University sports hall , Halle (Saale) Spectators: 90 |
October 13, 2019 4:00 p.m. |
ASV Cologne (III) |
3: 5 (1: 2.1: 0.1: 3) game report |
FC Stern Munich (III) |
ASV-Halle , Cologne spectators: 40 |
October 13, 2019 4:00 p.m. |
SG Schriesheim / Mannheim (nP) |
0: 3 (0: 2, 0: 1, 0: 0) game report |
Floorball Igels Dresden (II) |
Multi-purpose hall Schriesheim , Schriesheim Spectators: 39 |
October 13, 2019 4:00 p.m. |
SV 03 Tübingen Sharks (III) |
3: 5 (3: 2, 0: 1, 0: 2) game report |
VfL Red Hocks Kaufering (I) |
University sports hall , Tübingen Spectators: 70 |
3rd round
Group north
November 16, 2019 2:00 p.m. |
SG Mellensee / Rangsdorf (III) |
1:32 (0:11, 0:12, 1: 9) Match report |
MFBC Leipzig (I) |
Multipurpose hall Mellensee , Am Mellensee Spectators: 52 |
November 16, 2019 5:30 p.m. |
Baltic Storms (II) |
13: 5 (5: 1, 3: 3, 5: 1) game report |
SCS Berlin (II) |
Tallinhalle , Kiel Spectators: 107 |
November 16, 2019 6:00 p.m. |
TSG Foxes (III) |
3: 7 (2: 2, 1: 3, 0: 2) game report |
DJK Holzbüttgen (I) |
Bodelandhalle , Quedlinburg Spectators: 223 |
November 16, 2019 7:00 p.m. |
Blue-White 96 Schenefeld (II) |
10: 9 a.d. (4: 0, 2: 5, 3: 4, 1: 0) game report |
Red Devils Wernigerode (I) |
Achter de Weiden school center , Schenefeld Spectators: 203 |
November 16, 2019 7:00 p.m. |
TV oak horn Bremen (II) |
10: 6 (6: 1, 2: 3, 2: 2) game report |
UPS hall Saalebiber (II) |
Oak Horn Sports Center , Bremen Spectators: 86 |
November 17, 2019 3:00 p.m. |
Hanover Mustangs (II) |
2:15 (0: 1, 2: 6, 0: 8) game report |
ETV Piranhhas Hamburg (I) |
GS At the Feldbuschwende , Hanover Spectators: 32 |
Group south
November 16, 2019 6:00 p.m. |
SC DHfK Leipzig (II) |
8: 1 (3: 0, 2: 1, 3: 0) game report |
UHC Sparkasse Weissenfels II (IV) |
Sporthalle am Rabet , Leipzig Spectators: 77 |
November 16, 2019 6:00 p.m. |
Floorball Igels Dresden (II) |
4: 8 (1: 3, 1: 3, 2: 2) match report |
UHC Sparkasse Weissenfels (I) |
121. Oberschule , Dresden audience: 73 |
November 17, 2019 3:30 p.m. |
FC Stern Munich (III) |
6: 7 (3: 0, 1: 5, 2: 2) game report |
Lumberjacks Rohrdorf (III) |
Hall of the vocational school , Munich Spectators: 97 |
November 16, 2019 6:00 p.m. |
VfL Red Hocks Kaufering (I) |
6: 5 a.s. (0: 0, 3: 1, 2: 4, 1: 0) game report |
SSF Dragons Bonn (I) |
Sports center Kaufering , Kaufering Spectators: 251 |
November 16, 2019 7:00 p.m. |
Danube Floorball Ingolstadt / Nordheim (II) |
4:12 (0: 6, 2: 5, 2: 1) game report |
Floor Fighters Chemnitz (I) |
Neudegger Halle , Donauwörth Spectators: 90 |
November 17, 2019 2:15 p.m. |
Muffled Foxes (II) |
4: 6 (1: 1, 3: 3, 0: 2) game report |
TV Schriesheim (I) |
Sports hall Holzstrasse , Mülheim an der Ruhr Spectators: 124 |
Round of 16
December 21, 2019 4:00 p.m. |
TV Schriesheim (I) |
8: 9 n.V. (3: 3, 4: 3, 1: 2, 0: 1) game report |
Floor Fighters Chemnitz (I) |
Multi-purpose hall Schriesheim , Schriesheim Spectators: 186 |
December 21, 2019 6:00 p.m. |
VfL Red Hocks Kaufering (I) |
7: 3 (0: 0, 1: 1, 6: 2) game report |
Blue-White 96 Schenefeld (II) |
Sports center Kaufering , Kaufering Spectators: 371 |
December 21, 2019 6:00 p.m. |
TV oak horn Bremen (II) |
1: 9 (0: 3, 1: 4, 0: 2) game report |
ETV Piranhhas Hamburg (I) |
Oak Horn Sports Center , Bremen Spectators: 207 |
December 21, 2019 6:00 p.m. |
DJK Holzbüttgen (I) |
10: 3 (4: 1, 3: 2, 3: 0) game report |
SC DHfK Leipzig (II) |
Stadtparkhalle Kaarst , Kaarst Spectators: 176 |
December 22, 2019 1:00 p.m. |
MFBC Leipzig (I) |
5: 4 n.V. (1: 3, 1: 1, 2: 0, 1: 0) game report |
UHC Sparkasse Weissenfels (I) |
Brothers Street , Leipzig |
December 22, 2019 4:00 p.m. |
Lumberjacks Rohrdorf (III) |
5: 4 n.V. (1: 3, 1: 1, 2: 0, 1: 0) game report |
Baltic Storms (II) |
Turner Hölzl sports hall , Rohrdorf (am Inn) Spectators: 85 |
Quarter finals
January 18, 2020 5:00 p.m. |
MFBC Leipzig (I) |
12: 6 (5: 0, 5: 5, 2: 1) game report |
ETV Piranhhas Hamburg (I) |
Brüderstraße , Leipzig Spectators: 133 |
January 18, 2020 6:00 p.m. |
DJK Holzbüttgen (I) |
10: 5 (2: 3, 3: 0, 5: 2) game report |
VfL Red Hocks Kaufering (I) |
Stadtparkhalle Kaarst , Kaarst Spectators: 162 |
January 19, 2020 4:00 p.m. |
Lumberjacks Rohrdorf (III) |
3:15 (2: 5, 1: 3, 0: 7) game report |
Floor Fighters Chemnitz (I) |
Turner Hölzl sports hall , Rohrdorf (am Inn) Spectators: 108 |
Final 4
The Final4 will be held this year in the Max-Schmeling-Halle , Berlin . The Berlin Rockets are already qualified to host the Final4 for that.
Semifinals
March 21, 2020 5:15 p.m. |
Berlin Rockets (I) |
: (:,:, :) |
MFBC Leipzig (I) |
Max-Schmeling-Halle , Berlin |
March 21, 2020 8:00 p.m. |
DJK Holzbüttgen (I) |
: (:,:, :) |
Floor Fighters Chemnitz (I) |
Max-Schmeling-Halle, Berlin |
final
March 22, 2020 00:00 |
|
: (:,:, :) |
|
Max-Schmeling-Halle , Berlin |