1960 Summer Olympics / Participant (Indonesia)
INS
- | - | - |
Indonesia took part in the 1960 Summer Olympics in the Italian capital, Rome, with a delegation of 22 athletes, twenty men and two women, in 17 competitions in eight sports.
The youngest athlete was the swimmer Zakaria Nasution (16 years and 108 days), the oldest athlete was the sailor Lie Eng Soei (43 years and 107 days). It was the country’s third Summer Olympics participation .
Participants by sport
Boxing
Men's
-
Johnny Bolang
- lightweight
- Rank 33
- Round one: points defeat against Sandro Lopopolo from Italy (0: 5 rounds, 273: 300 points - 54:60, 51:60, 56:60, 55:60, 57:60)
-
Salek Mahju
- Flyweight
- Rank 17
- Round one: BYE
- Round two: points defeat against Danny Lee from Great Britain (0: 5 rounds, 279: 300 points - 56:60, 55:60, 57:60, 56:60, 55:60)
-
Oei Hok Tiang
- Bantamweight
- Rank 17
- Round one: BYE
- Round two: points defeat against Peter Weiss from Austria (0: 5 rounds, 287: 299 points - 58:60, 56:60, 58:60, 58:59, 57:60)
fencing
Ladies
-
Sioe Gouw Pau
- foil
- Round one: Group nine, two duels won - three lost, fourth place, not qualified for the next round
- 0: 4 defeat against Kate Delbarre from France
- 0: 4 defeat against Alexandra Ivanovna Sabelina from the Soviet Union
- 3: 4 defeat against Helga Mees from Germany
- 4-1 win against Gloria Colón from Puerto Rico
- 4-3 win against Harriet King from the United States of America
-
Zuus Undapp
- foil
- Round one: Group seven, no duel won - three lost, sixth place, not qualified for the next round
- 0: 4 defeat against Nina Kleijweg from the Netherlands
- 0: 4 defeat against Antonella Ragno-Lonzi from Italy
- 2: 4 defeat against Marie Melchers from Belgium
Men's
-
Yushar Hashya
- saber
- Round one: Group eleven, two duels won - three lost, fourth place, not qualified for the next round
- 0: 5 loss against Wojciech Zabłocki from Poland
- 1: 5 loss to Pierluigi Chicca from Italy
- 5: 4 win against Juan Paladino from Uruguay
- 5: 4 win against Brian Pickworth from New Zealand
- 1: 5 loss to Michael Amberg from Great Britain
-
Andreas Soeratman
- Sword
- Round one: Group nine, won a duel - four lost, sixth place, not qualified for the next round
- 1: 5 defeat against Alberto Balestrini from Argentina
- 0: 5 defeat against Guram Kostawa from the Soviet Union
- 0: 5 defeat against Rolf Wiik from Finland
- 2: 5 loss to Mohamed Ramadan from Lebanon
- 5-2 win against Angel Roldán from Mexico
Weightlifting
Men's
-
Tan Tjoe Gwat
- Bantamweight
- Final: 285.0 kg, 17th place
- Military press: 85.0 kg, ranked 16th
- Tear: 90.0 kg, tenth place
- Push: 110.0 kg, rank 16
-
Asber Nasution
- Featherweight
- Final: competition not finished (DNF)
- Military press: not a valid attempt
- Tear: did not start the competition
- Push: competition not started
athletics
Men's
-
Jalal Gozal
- 100 meter run
- Round one: eliminated in run eight (fourth place), 10.9 seconds (hand-stopped)
Cycling
Men's
road
team time trial (100 km)
-
Results
- Final: 2:34: 29.98 hours, rank 26
- team
singles
-
Hendrik Brocks
- Road race (175.3 km)
- Final: competition not finished (DNF)
-
Rusli Hamsjin
- Road race (175.3 km)
- Final: competition not finished (DNF)
-
Theo Polhaupessy
- Road race (175.3 km)
- Final: competition not finished (DNF)
-
Sanusi
- Road race (175.3 km)
- Final: competition not finished (DNF)
shoot
Men's
-
Sanusi Tjokroadiredjo
- Free target gun
- Qualifying round: group one, rank 28, overall rank 57, did not qualify for the final
- Round one: 78 points
- Round two: 81 points
- Round three: 88 points
- Round four: 81 points
swim
Men's
-
Achmad Dimyati
- 100 meters freestyle
- Round one: eliminated in run two (fifth place), 59.1 seconds
-
Zakaria Nasution
- 400 meters freestyle
- Round one: eliminated in run four (fifth place), 4: 54.0 minutes
- 1,500 meters freestyle
- Round one: eliminated in round four (sixth place), 19: 18.6 minutes
sailing
Gentlemen
kites
-
Results
- Final: 795 points, rank 26
- Race one: 101 points, 3:54:29 hours, 27th place
- Race two: 171 points, 2:12:39 hours, 23rd place
- Race three: 117 points, 3:04:58 hours, 26th place
- Race four: 101 points, 3:23:42 hours, 27th place
- Race five: 101 points, 2:54:23 hours, 27th place
- Race six: 134 points, 2:45:12 hours, 25th place
- Race seven: 171 points, 2:47:50 hours, 23rd place
- Final: 795 points, rank 26
- team
Flying Dutchman
-
Results
- Race one: 177 points, 2:43:58 hours, 26th place
- Race two: 101 points, race not finished (DNF)
- Race three: 161 points, 2:24:46 hours, 27th place
- Race four: 194 points, 2:56:26 hours, 25th place
- Race five: 231 points, 2:23:20 hours, 23rd place
- Race six: 101 points, race not finished (DNF)
- Race seven: 177 points, 2:22:55 hours, 26th place
- team
Web links
- Indonesian Olympic team 1960 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )