1992 Winter Olympics / Participant (United States)
United States
5 | 4th | 2 |
The United States took part in the 1992 Winter Olympics in Albertville, France, with a delegation of 147 athletes in twelve disciplines, including 97 men and 50 women. With five gold, four silver, and two bronze medals, the United States was the fifth most successful nation at the Games.
Cross-country skier Bill Koch was the flag bearer at the opening ceremony .
Participants by sport
biathlon
Men
-
Duncan Douglas
- 10 km sprint: 55th place (28: 49.2 min)
- 20 km individual: 59th place (1: 04: 17.5 h)
- 4 × 7.5 km relay: 13th place (1: 30: 44.0 h)
-
Jon Engen
- 20 km individual: 70th place (1: 06: 18.4 h)
- 4 × 7.5 km relay: 13th place (1: 30: 44.0 h)
-
Curt Schreiner
- 10 km sprint: 37th place (28: 08.4 min)
- 20 km individual: 51st place (1: 03: 34.2 h)
- 4 × 7.5 km relay: 13th place (1: 30: 44.0 h)
-
Josh Thompson
- 10 km sprint: 32nd place (27: 53.2 min)
- 20 km individual: 16th place (1: 00: 05.4 h)
- 4 × 7.5 km relay: 13th place (1: 30: 44.0 h)
-
Erich Wilbrecht
- 10 km sprint: 49th place (28: 41.1 min)
Women
-
Patrice Anderson
- 15 km individual: 42nd place (58: 59.6 min)
-
Nancy Bell-Johnstone
- 7.5 km sprint: 44th place (28: 20.6 min)
- 15 km individual: 34th place (57: 55.2 min)
- 3 × 7.5 km relay: 15th place (1: 24: 36.9 h)
-
Beth Coats
- 15 km individual: 47th place (59: 36.1 min)
-
Joan Guetschow
- 7.5 km sprint: 64th place (31: 30.6 min)
-
Mary Ostergren
- 7.5 km sprint: 25th place (27: 05.7 min)
- 3 × 7.5 km relay: 15th place (1: 24: 36.9 h)
-
Joan Smith
- 7.5 km sprint: 21st place (26: 54.5 min)
- 15 km individual: 55th place (1: 01: 15.2 h)
- 3 × 7.5 km relay: 15th place (1: 24: 36.9 h)
bob
Men, twos
-
Brian Shimer , Herschel Walker (USA-1)
- 7th place (4: 03.95 min)
-
Brian Richardson , Greg Harrell (USA-2)
- 24th place (4: 08.17 min)
Men, foursome
-
Randy Will , Joe Sawyer , Karlos Kirby , Chris Coleman (USA-1)
- 9th place (3: 54.92 min)
-
Chuck Leonowiccz , Bob Weissenfels , Bryan Leturgez , Jeff Woodard (USA-2)
- 11th place (3: 55.23 min)
figure skating
Men
-
Christopher Bowman
- 4th place (7.5)
-
Todd Eldredge
- 10th place (15.5)
-
Paul Wylie
- Silver (3.5)
Women
-
Tonya Harding
- 4th place (7.0)
-
Nancy Kerrigan
- Bronze (4.0)
-
Kristi Yamaguchi
- Gold (1.5)
Couples
-
Jenni Meno & Scott Wendland
- 11th place (15.0)
-
Calla Urbanski & Rocky Marval
- 10th place (14.5)
-
Natasha Kuchiki & Todd Sand
- 6th place (9.0)
Ice dance
-
Rachel Mayer & Peter Breen
- 15th place (29.0)
-
April Sargent-Thomas & Russ Witherby
- 11th place (21.6)
ice Hockey
- 4th Place
Speed skating
Men
-
Dave Besteman
- 1000 m: 20th place (1: 16.57 min)
-
Dave Cruikshank
- 500 m: 22nd place (38.28 s)
-
Eric Flaim
- 1000 m: 16th place (1: 16.47 min)
- 1500 m: 24th place (1: 59.60 min)
- 5000 m: 6th place (7: 11.15 min)
-
Mark Greenwald
- 5000 m: 19th place (7: 21.19 min)
- 10,000 m: 24th place (15: 03.02 min)
-
Dan Jansen
- 500 m: 4th place (37.46 s)
- 1000 m: 26th place (1: 17.34 min)
-
Jeff Klaiber
- 10,000 m: 27th place (15: 13.65 min)
-
Nate Mills
- 1500 m: 35th place (2: 01.54 min)
-
Marty Pierce
- 500 m: 19th place (38.15 s)
-
Nick Thometz
- 500 m: 13th place (37.83 s)
- 1000 m: 15th place (1: 16.19 min)
-
Chris Shelley
- 1500 m: 32nd place (2: 01.11 min)
-
Brian Wanek
- 1500 m: 19th place (1: 58.50 min)
- 5000 m: 12th place (7: 13.35 min)
- 10,000 m: 22nd place (14: 51.34 min)
Women
-
Bonnie Blair
- 500 m: gold (40.33 s)
- 1000 m: gold (1: 21.90 min)
- 1500 m: 21st place (2: 10.89 min)
-
Peggy Clasen
- 500 m: 22nd place (41.95 s)
- 1000 m: 29th place (1: 25.31 min)
-
Moira D'Andrea
- 1000 m: 32nd place (1: 26.13 min)
-
Mary Docter
- 1500 m: 15th place (2: 09.66 min)
- 3000 m: 15th place (4: 34.51 min)
- 5000 m: 17th place (8: 04.42 min)
-
Michelle Kline
- 500 m: 26th place (42.41 s)
- 1000 m: disqualified
- 3000 m: 25th place (4: 45.65 min)
- 5000 m: 24th place (8: 20.88 min)
-
Tara Laszlo
- 1500 m: 27th place (2: 13.35 min)
- 5000 m: 23rd place (8: 15.00 min)
-
Kristen Talbot
- 500 m: 17th place (41.77 s)
-
Angela Zuckerman
- 1500 m: 26th place (2: 13.21 min)
- 3000 m: 22nd place (4: 41.88 min)
Freestyle skiing
Men
-
Bob Aldighieri
- Mogul slope: 23rd place (eliminated in qualification)
-
Nelson Carmichael
- Moguls: bronze (24.82)
-
Chuck Martin
- Mogul slope: 15th place (20.77)
-
Craig Rodman
- Mogul slope: 13th place (21.18)
Women
-
Ann Battelle
- Mogul slope: 21st place (eliminated in qualification)
-
Maggie Connor
- Moguls: 22nd place (eliminated in qualification)
-
Liz McIntyre
- Mogul slope: 6th place (21.24)
-
Donna Weinbrecht
- Moguls: Gold (23.69)
Nordic combination
-
Ryan Heckman
- Individual (normal hill / 15 km): 37th place (53: 41.9 min)
- Team (normal hill / 10 km): 8th place (1: 32: 44.8 h)
-
Joe Holland
- Individual (normal hill / 15 km): Cross-country race not finished
- Team (normal hill / 10 km): 8th place (1: 32: 44.8 h)
-
Tim Tetreault
- Individual (normal hill / 15 km): 40th place (54: 49.6 min)
- Team (normal hill / 10 km): 8th place (1: 32: 44.8 h)
-
Todd Wilson
- Individual (normal hill / 15 km): 39th place (54: 22.1 min)
Sledding
Men, single-seaters
-
Duncan Kennedy
- 10th place (3: 03.852 min)
-
Robert Pipkins
- 21st place (3: 06.899 min)
-
Wendel Suckow
- 12th place (3: 04.195 min)
Men, two-seaters
-
Wendel Suckow & Bill Tavares
- 9th place (1: 33.451 min)
-
Chris Thorpe & Gordy Sheer
- 12th place (1: 34.042 min)
Women
-
Cammy Myler
- 5th place (3: 07.673 min)
-
Erica Terwillegar
- 9th place (3: 08.547 min)
-
Bonny Warner
- 18th place (3: 09.757 min)
Short track
Men
-
Andy fork
- 1000 m: disqualified in the preliminary run
Women
-
Darcie Dohnal
- 3000 m relay: silver (4: 37.85 min)
-
Amy Peterson
- 500 m: 21st place (eliminated in the preliminary run)
- 3000 m relay: silver (4: 37.85 min)
-
Cathie Turner
- 500 m: gold (47.04 s)
- 3000 m relay: silver (4: 37.85 min)
-
Nikki Ziegelmeyer
- 3000 m relay: silver (4: 37.85 min)
Alpine skiing
Men
-
Reggie Crist
- Downhill: 28th place (1: 54.54 min)
-
AJ putty
- Downhill: 9th place (1: 51.98 min)
- Super-G: 23rd place (1: 16.31 min)
- Combination: slalom race not finished
-
Matt Grosjean
- Giant slalom: race not finished
- Slalom: 10th place (1: 46.94 min)
-
Joe Levins
- Slalom: race not finished
-
Tommy Moe
- Downhill: 20th place (1: 53.40 min)
- Super-G: 28th place (1: 16.54 min)
- Combination: 18th place (82.15)
-
Jeff Olson
- Super-G: 13th place (1: 15.06 min)
- Combination: slalom race not finished
-
Rob Parisien
- Giant Slalom: 20th place (2: 12.03 min)
-
Casey Puckett
- Giant Slalom: 25th place (2: 13.25 min)
- Slalom: race not finished
-
Chris Puckett
- Giant slalom: race not finished
-
Kyle Rasmussen
- Downhill: 16th place (1: 52.71 min)
- Super-G: 17th place (1: 15.58 min)
- Combination: 16th place (66.70)
-
Kyle Wieche
- Slalom: 23rd place (1: 51.12 min)
Women
-
Kristin Krone
- Combination: Downhill race not finished
-
Hilary Lindh
- Downhill: Silver (1: 52.61 min)
- Super-G: 17th place (1: 25.37 min)
-
Julie Parisien
- Super-G: disqualified
- Giant slalom: 5th place (2: 14.10 min)
- Slalom: 4th place (1: 33.40 min)
-
Monique Pelletier
- Slalom: 18th place (1: 36.63 min)
-
Diann Roffe
- Super-G: race not finished
- Giant Slalom: Silver (2: 13.71 min)
-
Krista Schmidinger
- Downhill: 12th place (1: 54.59 min)
- Combination: 11th place (51.56)
-
Edith Thys
- Downhill: 25th place (1: 58.13 min)
- Giant slalom: race not finished
-
Eva Twardokens
- Super-G: 8th place (1: 24.19 min)
- Giant Slalom: 7th place (2: 14.47 min)
- Slalom: race not finished
-
Heidi Voelker
- Slalom: 20th place (1: 37.69 min)
Cross-country skiing
Men
-
John Aalberg
- 10 km classic: 18th place (29: 47.6 min)
- 15 km pursuit: 26th place (42: 19.2 min)
- 50 km freestyle: 33rd place (2: 15: 33.5 h)
- 4 × 10 km relay: 12th place (1: 48: 15.8 h)
-
John Bauer
- 10 km classic: 23rd place (29: 58.0 min)
- 15 km pursuit: 32nd place (43: 01.7 min)
- 4 × 10 km relay: 12th place (1: 48: 15.8 h)
-
Luke Bodensteiner
- 30 km classic: 27th place (1: 28: 45.7 h)
- 50 km freestyle: 43rd place (2: 18: 42.4 h)
- 4 × 10 km relay: 12th place (1: 48: 15.8 h)
-
John Callahan
- 30 km classic: 49th place (1: 32: 07.9 h)
-
Jim Curran
- 50 km freestyle: 56th place (2: 26: 17.0 h)
-
John Farra
- 10 km classic: 60th place (32: 06.0 min)
- 15 km pursuit: 49th place (44: 54.3 min)
-
Ben Husaby
- 10 km classic: 26th place (30: 06.0 min)
- 15 km pursuit: 46th place (44: 41.1 min)
- 4 × 10 km relay: 12th place (1: 48: 15.8 h)
-
Bill Koch
- 30 km classic: 42nd place (1: 30: 41.6 h)
-
Pete Vordenberg
- 30 km classic: 51st place (1: 32: 24.7 h)
- 50 km freestyle: 57th place (2: 26: 25.8 h)
Women
-
Ingrid Butts
- 5 km classic: 47th place (16: 07.9 min)
- 10 km pursuit: 48th place (31: 59.7 min)
- 4 × 5 km relay: 13th place (1: 04: 48.5 h)
-
Dorcas DenHartog Wonsavage
- 15 km classic: 44th place (50: 00.5 min)
- 30 km freestyle: 45th place (1: 36: 39.8 h)
-
Nancy Fiddler
- 5 km classic: 25th place (15: 19.2 min)
- 10 km pursuit: 29th place (29: 24.9 min)
- 15 km classic: 27th place (46: 42.4 min)
- 30 km freestyle: 29th place (1: 33: 02.5 h)
- 4 × 5 km relay: 13th place (1: 04: 48.5 h)
-
Sue Forbes
- 15 km classic: 41st place (49: 42.7 min)
-
Nina Kemppel
- 5 km classic: 56th place (17: 12.9 min)
- 10 km pursuit: 52nd place (33: 56.7 min)
-
Leslie Thompson
- 5 km classic: 52nd place (16: 27.8 min)
- 10 km pursuit: 41st place (31: 05.1 min)
- 4 × 5 km relay: 13th place (1: 04: 48.5 h)
-
Brenda White
- 15 km classic: 36th place (48: 06.0 min)
- 30 km freestyle: 49th place (1: 37: 54.0 h)
-
Betsy Youngman
- 30 km freestyle: 43rd place (1: 36: 12.1 h)
- 4 × 5 km relay: 13th place (1: 04: 48.5 h)
Ski jumping
-
Jim Holland
- Normal hill: 13th place (201.1)
- Large hill: 12th place (175.1)
- Team: 12th place (482.4)
-
Bob Holme
- Normal hill: 51st place (171.37)
- Large hill: 36th place (137.1)
- Team: 12th place (482.4)
-
Ted Langlois
- Normal hill: 28th place (188.8)
- Large hill: 48th place (118.4)
- Team: 12th place (482.4)
-
Bryan Sanders
- Normal hill: 38th place (184.8)
- Large hill: 36th place (137.1)
- Team: 12th place (482.4)
Web links
- United States at the 1992 Winter Olympics in the Sports-Reference database (English; archived from the original )