1988 Summer Olympics / Participant (Spain)
ESP
1 | 1 | 2 |
Spain took part in the 1988 Summer Olympics in Seoul with a delegation of 229 athletes (200 men and 29 women) in 130 competitions in 24 sports. The flag bearer at the opening ceremony was Cristina of Spain , who took part in the sailing competitions.
Medalist
gold
Surname | sport | competition |
---|---|---|
José Luis Doreste | sailing | Finn dinghy |
silver
Surname | sport | competition |
---|---|---|
Sergio Casal & Emilio Sánchez Vicario | tennis | Men, doubles |
bronze
Surname | sport | competition |
---|---|---|
Sergio López Miró | swim | Men, 200 meters chest |
Jorge Guardiola | shoot | Skeet |
Participants by sport
basketball
Men
- 8th place
- Squad
Archery
Men
|
Women
|
Boxing
Men
-
Antonio Caballero
- Light flyweight: 2nd round
-
Bonifacio García
- Flyweight: 1st round
-
Javier Martínez
- Welterweight: Round of 16
-
José Ortega
- Heavyweight: 1st round
-
Tomás Ruiz
- Light welterweight: 1st round
fencing
Men
-
Jesús Esperanza
- Foil, singles: 34th place
-
Ángel Fernández
- Epee, singles: 51st place
- Epee, team: 13th place
-
Oscar Fernández
- Epee, team: 13th place
-
Andrés García
- Foil, singles: 32nd place
-
Antonio García
- Saber, singles: 26th place
-
Raúl Maroto
- Epee, team: 13th place
-
Fernando de la Peña
- Epee, singles: 56th place
- Epee, team: 13th place
-
Manuel Pereira
- Epee, singles: 65th place
- Epee, team: 13th place
Weightlifting
Men
-
José Andrés Ibáñez
- Flyweight: 13th place
-
Fernando Mariaca
- Lightweight: disqualified
-
José Luis Martínez
- Flyweight: 12th place
-
Dionisio Muñoz
- Featherweight: DNF
-
Joaquín Valle
- Bantamweight: 7th place
-
José Zurera
- Bantamweight: 11th place
Handball
Men
- 9th place
- Squad
hockey
Men
- 9th place
- Squad
Judo
Men
-
Vítorino González
- Light middleweight: 7th place
-
Joaquín Ruiz
- Lightweight: 7th place
-
Carlos Sotillo
- Ultra light weight: 20th place
canoe
Men
-
Javier Álvarez del Rosario
- Kayak foursome, 1000 meters: semi-finals
-
Fernando Fuentes
- Kayak twos, 500 meters: semi-finals
- Kayak foursome, 1000 meters: semi-finals
-
Francisco Leal
- Kayak single, 500 meters: semi-finals
-
Francisco Lopez
- Canadian single, 1000 meters: semi-finals
- Canoe two-man, 500 meters: semi-finals
-
Enrique Míguez
- Canoe two-man, 500 meters: semi-finals
-
José Reyes
- Kayak single, 1000 meters: semi-finals
-
Juan José Roman
- Kayak foursome, 1000 meters: semi-finals
-
Alberto Sánchez
- Two kayaks, 1000 meters: hope run
-
Juan Manuel Sánchez de Castro
- Kayak twos, 500 meters: semi-finals
- Kayak foursome, 1000 meters: semi-finals
-
Narciso Suarez
- Canoe single, 500 meters: 7th place
- Canoe two-man, 500 meters: semi-finals
-
Gregorio Vicente
- Two kayaks, 1000 meters: hope run
athletics
Men
|
Women
|
Modern pentathlon
Men
-
Leopoldo Centeno
- Individual: 38th place
- Team:
9th placesubsequently disqualified
-
Eduardo Quesada
- Singles: 32nd place
- Team:
9th placesubsequently disqualified
-
Jorge Quesada
- Individual: subsequently disqualified
- Team:
9th placesubsequently disqualified
Cycling
Men
-
Gonzalo Aguiar
- Road race: 80th place
-
Iván Alemany
- Road race: 89th place
-
Bernardo González
- 1000 meter time trial: 5th place
- 4000 meters team pursuit: 11th place in qualification
-
Xavier Isasa
- 4000 meters team pursuit: 11th place in qualification
-
Eduardo Manrique
- Road race: 52nd place
-
José Antonio Martiarena
- 4000 meter single pursuit: 17th place in qualification
- 4000 meters team pursuit: 11th place in qualification
-
José Moreno Periñan
- Fuel: 2nd round
-
Antonio Salvador
- Points race: 18th place
-
Agustín Sebastiá
- 4000 meters team pursuit: 11th place in qualification
-
Javier Aldanondo , Javier Carbayeda , Arturo Gériz & José Rodríguez
- 100 kilometers team time trial: 14th place
horse riding
-
Luis Álvarez
- Jumping, singles: DNF
- Jumping, team: 8th place
-
Luis Astolfi
- Jumping, singles: 43rd place in qualification
-
Ramón Beca
- Eventing, individual: 31st place
-
Alfredo Fernández
- Jumping, team: 8th place
-
Juan García
- Jumping, singles: 18th place
- Jumping, team: 8th place
-
Juan Matute
- Dressage, individual: 44th place
-
Santiago de la Rocha
- Eventing, individual: 15th place
-
Pedro Sánchez
- Jumping, singles: DNF
- Jumping, team: 8th place
Rhythmic sports gymnastics
Women
-
Maria Isabel Lloret
- Singles: 5th place
-
Maria Martín
- Individual: 20th place
Wrestling
Men
-
Francisco Barcia
- Lightweight, Greco-Roman: 3rd round
-
Vicente Cáceres
- Featherweight, freestyle: 2nd round
-
Juan Caride
- Lightweight, freestyle: 2nd round
-
Carlos Fernández
- Featherweight, Greco-Roman: 2nd round
-
Francisco Iglesias
- Middleweight, freestyle: 3rd round
-
Alfredo Marcuño
- Light flyweight, freestyle: 2nd round
-
Jesús Montesdeoca
- Super heavyweight, freestyle: 2nd round
-
Óscar Sánchez
- Greterweight, Greco-Roman: 2nd round
-
Eusebio Serna
- Welterweight, freestyle: 2nd round
rowing
Men
-
José Manuel Bermúdez & Manuel Vera
- Double scull: 7th place
-
Fernando Climent & Luis María Lasúrtegui
- Two without a helmsman: reunion
-
José Luis Aguirre , Agustín Alarcón , Enrique Briones & José María Segurola
- Foursome without a helmsman: hope run
-
Bartolomé Alarcón , Baltasar Márquez , José Ramón Oyarzábal , Ibon Urbieta & Javier Viñolas
- Foursome with helmsman: hope run
shoot
Men
|
Open class
|
Women
|
swim
Men
|
Women
|
sailing
Men
|
Open class
|
Women
|
Synchronized swimming
Women
-
Marta Amorós
- Singles: preliminary round
-
Nuria Ayala
- Singles: preliminary round
- Duet: 14th place
-
Eva Lopez
- Individual: 14th place
- Duet: 14th place
tennis
Men
|
Women
|
do gymnastics
Men
|
Women
|
Water polo
Men
- 6th place
- Squad
Diving
Men
-
José Miguel Gil
- Art jumping: 25th place in qualification
-
Emilio Ratia
- High diving: 25th place in qualification
Web links
- Spanish Olympic team from 1988 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )
Remarks
- ↑ Cristina of Spain only took part in the seventh and last run, she replaced Luis López
- ↑ José Manuel Valades only took part in the first run, he was replaced by Domingo Manrique