2016 Summer Olympics / Participants (Uganda)
UGA
- | - | - |
Uganda took part in the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro . It was the 15th participation in the Summer Olympics. The Uganda Olympic Committee nominated 21 athletes in three sports.
The flag bearer at the opening ceremony was the swimmer Joshua Tibatemwa . Athlete Halima Nakaayi led the delegation at the closing ceremony .
Participants by sport
Boxing
Athletes | competition | 1 round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||
Ronald Serugo | Fly weight up to 52 kg |
Narek Abgaryan |
1: 2 | eliminated | 17th | |||||||
Kennedy Katende | Lightweight up to 81 kg |
Joshua Buatsi |
TKO | eliminated | 17th |
athletics
Running and walking
Athletes | competition | Round 1 | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||
Winnie Nanyondo | 800 m | 2: 02.77 min | 47 | eliminated | 47 | |||
Halimah Nakaayi | 800 m | 1: 59.78 min | 10 | 2: 00.63 min | 17th | eliminated | 17th | |
Juliet Chekwel | 5000 m | 15: 29.07 min | 17th | - | eliminated | 17th | ||
Stella Chesang | 5000 m | 15: 49.80 min | 25th | - | eliminated | 25th | ||
Juliet Chekwel | 10,000 m | - | - | not finished | ||||
Peruth Chemutai | 3000 m obstacle | 9: 31.03 min | 17th | - | eliminated | 17th | ||
Nyakisi Adero | marathon | - | - | 2:42:39 h | 68 | 68 | ||
Men | ||||||||
Ronald Musagala | 1500 m | 3: 38.45 min | 4th | 3: 40.37 min | 5 | 3: 51.68 min | 11 | 11 |
Joshua Kiprui Cheptegei | 5000 m | 13: 25.70 min | 16 | - | 13:09.17 min | 8th | 8th | |
Phillip Kipyeko | 5000 m | 13: 24.66 min | 12 | - | eliminated | 12 | ||
Jacob Kiplimo | 5000 m | 13: 30.40 min | 26th | - | eliminated | 26th | ||
Joshua Kiprui Cheptegei | 10,000 m | - | - | 27: 10.06 min | 6th | 6th | ||
Timothy Toroitich | 10,000 m | - | - | 28: 04.84 min | 23 | 23 | ||
Moses Kurong | 10,000 m | - | - | 28: 03.38 min | 22nd | 22nd | ||
Benjamin Kiplagat | 3000 m obstacle | 8: 30.76 min | 19th | - | eliminated | 19th | ||
Jacob Araptany | 3000 m obstacle | 8: 21.53 min | 2 | - | not finished | |||
Stephen Kiprotich | marathon | - | - | 2:13:32 h | 14th | 14th | ||
Munyo Solomon Mutai | marathon | - | - | 2:11:49 h | 8th | 8th | ||
Jackson Kiprop | marathon | - | - | 2:22:09 h | 80 | 80 |
swim
Athletes | competition | leader | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||
Jamila Lunkuse | 100 m chest | 1: 19.64 min | 40 | eliminated | 40 | |||
Men | ||||||||
Joshua Tibatemwa | 50 m freestyle | 25.98 s | 64 | eliminated | 64 |
Web links
- Uganda. Official website of the Olympic Movement. The International Olympic Committee ( IOC ), accessed August 9, 2016 .
Individual evidence
- ↑ Rio 2016 Opening Ceremony - Flag Bearers. (PDF) International Olympic Committee , August 5, 2016, accessed on August 7, 2016 .
- ↑ Rio 2016 Closing Ceremony - Flag Bearers. (PDF) International Olympic Committee , August 21, 2016, accessed on August 21, 2016 .