IBU Cup 2008/09
IBU Cup 2008/09 | ||
Men's | Ladies | |
winner | ||
---|---|---|
Overall rating | Christoph Knie | Natalia Sokolova |
Individual evaluation | Norbert Schiller | Romy Beer |
Sprint scoring | Hans Martin Gjedrem | Natalia Sokolova |
Pursuit Score | Alexander Nut | Natalia Sokolova |
Nations ranking | Germany | Russia |
Competitions | ||
Venues | 8th | 8th |
Individual competitions | 17th | 71 |
← 2007/08
2009/10 →
|
The IBU Cup 2008/09 as well as earlier as base for the seasons 2008-09 Biathlon World Cup hosts. Not only European starters were eligible to start.
Results of women's competitions
1st IBU Cup in Idre , November 29, 2008 - November 30, 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
November 29, 2008 (Sat.) | Sprint (7.5 km) | Éva Tófalvi | Natalia Levchenkova | Romy Beer |
November 30, 2008 (Sun) | Sprint (7.5 km) | Juliane Döll | Natalia Sokolova | Anna Kunayeva |
2nd IBU Cup in Obertilliach , December 13, 2008 - December 14, 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
December 13, 2008 (Sat.) | Single (15 km) | Romy Beer | Anna Bulygina | Olga Anissimova |
December 14, 2008 (Sun) | Sprint (7.5 km) | Anna Bulygina | Romy Beer | Lyudmyla Pyssarenko |
3rd IBU Cup in Martell , December 19, 2008 - December 20, 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
December 19, 2008 (Fri) | Sprint (7.5 km) | Olga Anissimova | Juliane Döll | Marine Bolliet |
December 20, 2008 (Sat) | Pursuit (10 km) | Olga Anissimova | Juliane Döll | Marine Dusser |
4th IBU Cup in Altenberg , January 10, 2009 - January 11, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
January 10, 2009 (Sat.) | Single (15 km) | Romy Beer | Anne Preussler | Lyudmyla Pyssarenko |
January 11, 2009 (Sun.) | Sprint (7.5 km) | Juliane Döll | Natalia Sokolova | Madara Līduma |
5th IBU Cup in Nove Mesto , January 16, 2009 - January 17, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
January 16, 2009 (Fri) | Sprint (7.5 km) | Iris Waldhuber | Romy Beer | Natalia Sokolova |
January 17, 2009 (Sat.) | Pursuit (10 km) | Natalia Sokolova | Iris Waldhuber | Susann König |
6th IBU Cup in Osrblie , February 7, 2009 - February 8, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
February 7, 2009 (Thu.) | Single (15 km) | Natalia Sokolova | Olga Anissimova | Yevgenia Kravtsova |
February 8, 2009 (Fri) | Sprint (7.5 km) | Tina Bachmann | Juliane Döll | Kari Henneseid Eie |
7th IBU Cup in Bansko , February 13, 2009 - February 14, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
February 13, 2009 (Fri) | Sprint (7.5 km) | Natalia Sokolova | Olga Anissimova | Yevgenia Kravtsova |
February 14, 2009 (Sat.) | Pursuit (10 km) | Natalia Sokolova | Olga Anissimova | Yevgenia Kravtsova |
8th IBU Cup in Ridnaun , March 11, 2009 - March 14, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
March 11, 2009 (Wed.) | Single (15 km) | Natalia Sokolova | Anne Preussler | Barbara Ertl |
March 13, 2009 (Fri) | Sprint (7.5 km) | Sabrina Buchholz | Natalia Sokolova | Marine Bolliet |
March 14, 2009 (Sa) | Pursuit (10 km) | Natalia Sokolova | Sabrina Buchholz | Marine Bolliet |
Overall rating
Results of men's competitions
1st IBU Cup in Idre , November 29, 2008 - November 30, 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
November 29, 2008 (Sat.) | Sprint (10 km) | Simon Hallenbarter | Rustam Waliullin | Hans Martin Gjedrem |
November 30, 2008 (Sun) | Sprint (10 km) | Carsten Pump | Brattsveen rune | Stian Eckhoff |
2nd IBU Cup in Obertilliach , December 13, 2008 - December 14, 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
December 13, 2008 (Sat.) | Single (20 km) | Lars Berger | Martin Fourcade | Hans Martin Gjedrem |
December 14, 2008 (Sun) | Sprint (10 km) | Hans Martin Gjedrem | Frode Andresen | Arnd Peiffer |
3rd IBU Cup in Martell , December 19, 2008 - December 20, 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
December 19, 2008 (Fri) | Sprint (10 km) | Yevgeny Ustyugov | Frode Andresen | Arnd Peiffer |
December 20, 2008 (Sat) | Pursuit (12.5 km) | Frode Andresen | Daniel Bohm | Anton Schipulin |
4th IBU Cup in Altenberg , January 10, 2009 - January 11, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
January 10, 2009 (Sat.) | Single (20 km) | Frode Andresen | Sergei Balandin | Norbert Schiller |
January 11, 2009 (Sun.) | Sprint (10 km) | Artyom Gusev | Mattia Cola | Florian Graf |
5th IBU Cup in Nove Mesto , January 16, 2009 - January 17, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
January 16, 2009 (Fri) | Sprint (10 km) | Hans Martin Gjedrem | Christoph Knie | Daniel Graf |
January 17, 2009 (Sat.) | Pursuit (12.5 km) | Artyom Gusev | Mattia Cola | Daniel Graf |
6th IBU Cup in Osrblie , February 7, 2009 - February 8, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
February 7, 2009 (Thu.) | Single (20 km) | Hans Martin Gjedrem | Ondřej Moravec | Frode Andresen |
February 8, 2009 (Fri) | Sprint (10 km) | Hans Martin Gjedrem | Frode Andresen | Ondřej Moravec |
7th IBU Cup in Bansko , February 13, 2009 - February 14, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
February 13, 2009 (Fri) | Sprint (10 km) | Andrei Prokunin | Pavel Korostelyov | Miroslaw Kenanow |
February 14, 2009 (Sat.) | Pursuit (12.5 km) | Andrei Prokunin | Pavel Korostelyov | Martin Otčenáš |
8th IBU Cup in Ridnaun , March 11, 2009 - March 14, 2009 | ||||
---|---|---|---|---|
date | discipline | First place | Second place | third place |
March 11, 2009 (Wed.) | Single (15 km) | Erik Lesser | Norbert Schiller | Carsten Pump |
March 13, 2009 (Fri) | Sprint (7.5 km) | Erik Lesser | Michael Reiter | Jaime Robb |
March 14, 2009 (Sa) | Pursuit (10 km) | Erik Lesser | Alexander Nut | Carsten Pump |