2012 Summer Olympics / Participant (Nigeria)
NGR
- | - | - |
Nigeria took part inthe 2012 Olympic Games in London . It was the 15th participation in the Summer Olympics. 53 athletes competed in 8 sports for Nigeria.
The flag bearer at the opening ceremony was the wrestler Sinivie Boltic .
Participants by sport
basketball
competition | Men |
---|---|
Athletes |
Tony Skinn Ekene Ibekwe Ike Diogu Al-Farouq Aminu Ade Dagunduro Chamberlain Oguchi Koko Archibong Richard Oruche Ejike Ugboaja Derrick Obasohan Alade Aminu Oluminde Oyedeji |
Trainer | Ayo Bakare |
Group stage |
Tunisia (60:56) Lithuania (53:72) USA (73: 156) Argentina (79:93) France (73:79)
|
Quarter finals | eliminated |
Semifinals | |
final | |
placement | - |
Boxing
Athletes | competition | 1 round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||
Edith Ogoke | Average weight up to 75 kg |
Y. Vistropova |
14:12 | - |
N. Torlopova |
8:18 | eliminated | 5 | ||||
Men | ||||||||||||
Muideen Olalekan Akanji | Average weight up to 75 kg |
D. O'Neill |
6:15 | eliminated | 17th | |||||||
Lukmon Olaiwola Lawal | Lightweight up to 81 kg |
I. Almatbouli |
7:19 | eliminated | 17th |
Weightlifting
Athletes | competition | Tear | Bump | Duel | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Weight | rank | Weight | rank | Weight | rank | |||
Women | ||||||||
Mariam Usman | Class over 75 kg | 129 kg | 4th | - | - | - | - | DNF |
Men | ||||||||
Felix Ekpo | Class up to 77 kg | 151 kg | 7th | 180 kg | 8th | 331 kg | 8th | 8th |
canoe
Canoe slalom
Athletes | competition | leader | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Men | ||||||||
Jonathan Akinyemi | K-1 | 104.70 s | 21st | eliminated | 21st |
athletics
Running and walking
Athletes | competition | leader | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||
Gloria Asumnu | 100 m | 11.13 s | 3 | 11.21 s | 5 | - | - | 13 |
Blessing Okagbare | 100 m | 10.93 s | 1 | 10.92 s | 1 | 11.01 s | 8th | 8th |
Oludamola Osayomi | 100 m | 11.36 s | 4th | - | - | - | - | 29 |
Christy Udoh | 200 m | 23.19 s | 5 | - | - | - | - | 25th |
Gloria Asumnu | 200 m | 23.43 s | 6th | - | - | - | - | 35 |
Regina George | 400 m | 51.24 s | 1 | 51.35 s | 5 | - | - | 11 |
Omolara Omotosho | 400 m | 52.11 s | 4th | 51.41 s | 4th | - | - | 13 |
Seun Adigun | 100 m hurdles | 13.56 s | 4th | - | - | - | - | 33 |
Muizat Ajoke Odumosu | 400 m hurdles | 54.93 s | 3 | 54.40 s | 1 | 55.31 s | 8th | 8th |
Esther Obiekwe | marathon | - | - | not started | - | |||
Gloria Asumnu Endurance Abinuwa Blessing Okagbare Oludamola Osayomi Christy Udoh |
4 × 100 m relay | 42.74 s | 8th | - | 42.64 s | 4th | 4th | |
Bukola Abogunloko Muizat Ajoke Odumosu Regina George Omolara Omotosho Idara Otu |
4 × 400 m relay | 3: 26.29 min | 8th | - | disqualified | - | ||
Men | ||||||||
Ogho-Oghene Egwero | 100 m | 10.38 s | 6th | - | - | - | - | 40 |
Peter Emelieze | 100 m | 10.22 s | 5 | - | - | - | - | 22nd |
Obinna Joseph Metu | 100 m | 10.35 s | 5 | - | - | - | - | 38 |
Noah Akwu | 200 m | 20.67 s | 5 | - | - | - | - | |
Selim Nurudeen | 110 m hurdles | 13.51 s | 2 | 13.55 s | 5 | - | - | 18th |
Cristian Morton | 400 m hurdles | 49.34 s | 3 | disqualified | - |
Jumping and throwing
Athletes | competition | qualification | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Width / height | rank | Width / height | rank | |||
Women | ||||||
Doreen Amata | high jump | 1.90 m | 8th | - | - | 17th |
Blessing Okagbare | Long jump | 6.34 m | 9 | - | - | 17th |
Vivian Chukwuemeka | Shot put | not started | - | |||
Men | ||||||
Stanley Gbageke | Long jump | 7.59 m | 13 | - | - | 27 |
Tosin Oke | Triple jump | 16.83 m | 5 | 16.95 m | 7th | 7th |
All-around
Athletes | 100 m hurdles | high jump | Shot put | 200 m | Long jump | Javelin | 800 m | Points | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | Points | height | Points | Expanse | Points | time | Points | Expanse | Points | Expanse | Points | time | Points | |||
Heptathlon women | ||||||||||||||||
Uhunoma Osazuwa | 13.46 s | 1056 | 1.77 m | 941 | 12.77 m | 712 | 24.62 s | 922 | 5.74 m | 771 | not started | - | not started | - | - |
Wrestling
Athletes | competition | 1 round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | Round of Hope quarterfinals |
Hope round semifinals |
Hope round final |
final | rank | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Freestyle women | ||||||||||||||||||
Blessing Oborududu | Class up to 63 kg | bye |
Eva Michalik |
0: 3 | eliminated | 18th | ||||||||||||
Amarachi Obiajunwa | Class up to 72 kg | bye |
Jiao Wang |
0: 5 | eliminated | 15th | ||||||||||||
Freestyle men | ||||||||||||||||||
Andrew Adibo Dick | Class up to 84 kg | bye |
Jaime Espinal |
1: 3 | eliminated | 18th | ||||||||||||
Sinivie Boltic | Class up to 96 kg | bye |
Nicolai Ceban |
1: 3 | eliminated | 14th |
Taekwondo
Athletes | competition | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | Hope round semifinals |
Hope round final |
final | rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||||
Isah Mohammad | Class up to 68 kg |
Mohammad Abu-Libdeh |
1:13 | eliminated | 11 | |||||||||
Chika Chukwumerije | Class over 80 kg |
Robelis Despaigne |
0: 1 | eliminated | 11 |
Table tennis
Athletes | competition | 1 round | 2nd round | 3rd round | 4th round | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||||||
Olufunke Oshonaike | singles |
Neda Shahsavari |
4: 3 |
Wenling Tan Monfardini |
0: 4 | eliminated | 49 | |||||||||
Offiong Edem | singles |
Dina Meshref |
3: 4 | eliminated | 65 | |||||||||||
Men | ||||||||||||||||
Quadri Aruna | singles | bye |
Carlos Machado |
4: 2 |
Bora Vang |
2: 4 | eliminated | 33 | ||||||||
Segun Toriola | singles |
Andre Ho |
4: 1 |
Jörgen Persson |
1: 4 | eliminated | 49 |
Web links
- Nigeria - Athletes. Official London 2012 website. The London Organizing Committee of the Olympic Games and Paralympic Games Limited ( LOCOG ), accessed July 30, 2012 .
- NIGERIA. Official website of the Olympic Movement. The International Olympic Committee ( IOC ), accessed December 17, 2012 .
Individual evidence
- ↑ LONDON 2012 Opening Ceremony - Flag Bearers. (PDF; 160 kB) IOC, accessed on December 18, 2012 (English).