European table tennis championship 2007
European table tennis championship | ||||
|
||||
date | 25.03. – 01.04. | |||
venue | Belgrade | |||
winner | ||||
---|---|---|---|---|
Single (♂) | Timo Boll | |||
Single (♀) | Li Jiao | |||
Double (♂) |
Timo Boll Christian Süß |
|||
Double (♀) |
Wiktoryja Paulowitsch Swetlana Ganina |
|||
Doubles (mixed) |
Aleksandar Karakašević Rūta Paškauskienė |
|||
Team (♂) | Germany | |||
Team (♀) | Hungary |
The 26th European Table Tennis Championships (officially LIEBHERR European Table Tennis Championships 2007 in German LIEBHERR European Championships 2007) from March 25 to April 1, 2007. Belgrade discharged. Competitions were held in singles, doubles, mixed and in a team. The venue was the Belgrade Arena in the Belgrade district of Novi Beograd .
Germany won the title with the team, in singles with Timo Boll and in doubles with Timo Boll / Christian Süß .
Competition mode
In all four competitions, the encounters started in the knockout system . Seeding lists determine the position of the individual players or teams in the system.
Qualified athletes
Five women and six men started for Germany at the European Championships in Belgrade. However, the individual athletes did not take part in all competitions.
Women:
|
Men's:
|
Four women and seven men competed in the championship for Austria.
Women:
|
Men's:
|
Results women
team
space | country | player |
---|---|---|
1 | Hungary |
Li Bin Georgina Póta Szandra Pergel Krisztina Tóth Petra Lovas |
2 | Russia |
Svetlana Ganina Yulia Prokhorova Irina Palina Oksana Fadejewa Irina Kotikhina |
3 | Germany |
Nicole Struse Kristin Silbereisen Wu Jiaduo Laura Stumper Elke Wosik |
Italy |
Wenling Tan Monfardini Nikoleta Stefanova Laura Negrisoli Wang Yu |
In the second round, Germany beat Serbia 3-2. Then the following encounters took place:
Quarterfinals 25.03. |
Semi-finals 26.03. |
Final March 27th |
||||||||
Germany | ||||||||||
3 | France | |||||||||
Russia | ||||||||||
1 | Hungary | |||||||||
3 | Italy | |||||||||
3 | ||||||||||
2 | Hungary | |||||||||
Austria | 2 | |||||||||
Russia | 3 | |||||||||
Netherlands | ||||||||||
2 | Croatia | |||||||||
3 | ||||||||||
2 | Italy | |||||||||
Russia | 0 | |||||||||
3 | ||||||||||
Germany | 1 | |||||||||
Hungary | 3 | |||||||||
Further placement games of the other teams gave the following result:
space | country |
---|---|
5 | Austria |
6th | Croatia |
7th | France |
8th | Netherlands |
9 | Czech Republic |
10 | Belarus |
11 | Romania |
12 | Belgium |
13 | Poland |
14th | Serbia |
15th | United Kingdom |
16 | Sweden |
singles
space | country | player |
---|---|---|
1 | Netherlands | Li Jiao |
2 | Luxembourg | Ni Xialian |
3 | Russia | Irina Kotikhina |
Belarus | Wiktoryja Paulovich |
Before the quarter-finals, the German women achieved the following results:
- Nicole Struse : Victory against Maria Xiao (Portugal), Carla Nouwen (Netherlands), Weranika Paulowitsch (Belarus), Xian Yifang (France)
- Elke Wosik : Victory against Olga Georgopoulou (Greece), Suncica Vugrinec (Croatia), Wang Yu (Italy), loss against Li Jiao (Netherlands)
- Wu Jiaduo : Victory against Ana-Maria Edelji (Serbia), Martina Safran (Slovenia), Xu Jie (Poland), loss against Wiktoryja Paulowitsch (Belarus)
- Laura Stumper : Victory against Karin Lindmae (Estonia), Gordana Plavsic (Serbia), loss against Ni Xialian (Luxembourg)
After five knockout rounds, the following encounters took place:
Quarter-finals 03/30 |
Semi-finals 31.03. |
Final March 31st |
||||||||
Ni Xialian | ||||||||||
4th | Petra Lovas | |||||||||
Irina Kotikhina | ||||||||||
1 | Wiktoryja Paulovich | |||||||||
1 | Li Jiao | |||||||||
4th | ||||||||||
4th | Ni Xialian | |||||||||
Elizabeta Samara | 0 | |||||||||
Irina Kotikhina | 4th | |||||||||
Nicole Struse | ||||||||||
2 | Daniela Dodean | |||||||||
2 | ||||||||||
1 | Li Jiao | |||||||||
Li Jiao | 4th | |||||||||
4th | ||||||||||
Ni Xialian | 4th | |||||||||
Wiktoryja Paulovich | 0 | |||||||||
Double
space | country | player |
---|---|---|
1 |
Belarus / Russia |
Wiktoryja Paulowitsch / Svetlana Ganina |
2 | Hungary |
Georgina Póta / Krisztina Tóth |
3 | Germany |
Elke Wosik / Wu Jiaduo |
Italy |
Wenling Tan Monfardini / Nikoleta Stefanova |
Up to the quarter-finals, the German women's doubles achieved the following results:
- Elke Wosik / Wu Jiaduo : Victory against Katlin Latt / Karin Lindmae (Estonia), Katalina Gatinska / Asya Ilieva Kasabova (Bulgaria), Ana-Maria Erdelji / Tetyana Sorochynska (Serbia / Ukraine)
- Nicole Struse / Laura Stumper : Victory against Julija Veskovska / Maja Veskovska (Macedonia), Li Quianbing / Martina Petzner (Austria), Li Bin / Zhu Fang (Hungary / Spain)
After four knockout rounds, the following encounters took place:
Quarter-finals 31.03. |
Semi-final 04/01 |
Final 04/01 |
||||||||
Wenling Tan Monfardini / Nikoleta Stefanova |
||||||||||
4th |
Nicole Struse / Laura Stumper |
|||||||||
Georgina Póta / Krisztina Tóth |
||||||||||
1 |
Renáta Štrbíková / Iveta Vacenovská |
|||||||||
4th |
Elke Wosik / Wu Jiaduo |
|||||||||
1 | ||||||||||
3 |
Wiktoryja Paulowitsch / Svetlana Ganina |
|||||||||
Wiktoryja Paulowitsch / Svetlana Ganina |
4th | |||||||||
Georgina Póta / Krisztina Tóth |
4th | |||||||||
Galia Dvorak / Sara Ramírez |
||||||||||
0 |
Elke Wosik / Wu Jiaduo |
|||||||||
4th | ||||||||||
4th |
Veronika Heine / Liu Jia |
|||||||||
Georgina Póta / Krisztina Tóth |
3 | |||||||||
3 | ||||||||||
Wenling Tan Monfardini / Nicoletta Stefanova |
1 | |||||||||
Wiktoryja Paulowitsch / Svetlana Ganina |
4th | |||||||||
Results gentlemen
team
space | country | player |
---|---|---|
1 | Germany |
Timo Boll Christian Süß Bastian Steger Dimitrij Ovtcharov Jörg Roßkopf |
2 | Croatia | Tan Rui Wu Andrej Gaćina Roko Tošić Zoran Primorac Tomislav Zubcic |
3 | Poland | Jakub Kosowski Lucjan Błaszczyk Bartosz Such Daniel Gorak Pawel Chmiel |
Romania |
Lucian Filimon Constantin Cioti Andrei Filimon Adrian Crișan |
With a 3-0 win over France, Germany reached the last sixteen. After the round of 16 the following matches took place:
Quarterfinals 25.03. |
Semi-finals 26.03. |
Final March 27th |
||||||||
Denmark | ||||||||||
2 | Romania | |||||||||
Poland | ||||||||||
3 | Greece | |||||||||
0 | Germany | |||||||||
1 | ||||||||||
3 | Croatia | |||||||||
Croatia | 3 | |||||||||
Poland | 3 | |||||||||
Austria | ||||||||||
0 | Belarus | |||||||||
0 | ||||||||||
1 | Germany | |||||||||
Germany | 3 | |||||||||
3 | ||||||||||
Romania | 2 | |||||||||
Croatia | 3 | |||||||||
Further placement games of the other teams gave the following result:
space | country |
---|---|
5 | Austria |
6th | Greece |
7th | Denmark |
8th | Belarus |
9 | Russia |
10 | Netherlands |
11 | France |
12 | Serbia |
13 | Portugal |
14th | Belgium |
15th | Slovakia |
16 | Czech Republic |
singles
space | country | player |
---|---|---|
1 | Germany | Timo Boll |
2 | Belarus | Vladimir Samsonov |
3 | Denmark | Michael Maze |
Germany | Dimitrij Ovtcharov |
Before the quarter-finals, the German men achieved the following results:
- Timo Boll : Victory against Stefan Fegerl (Austria), Evgueni Shetinin (Belarus), Marek Klasek (CSSR), Jörgen Persson (Sweden)
- Dimitrij Ovtcharov : Victory against Fabio Santomauro (Luxembourg), Dmitri Masunow (Russia), Robert Svensson (Sweden), Róbert Gárdos (Austria)
- Christian Süß : Victory against Peter Sereda (Slovakia), Emmanuel Lebesson (France), Aleksandar Karakašević (Serbia), defeat against Wladimir Samsonow (Belarus)
- Jörg Roßkopf : Victory against Tarmo Vadre (Estonia), Jaromir Truksa (Slovakia), defeat against Michael Maze
- Patrick Baum : defeat against Peter Fazekas (Hungary)
- Bastian Steger : Victory against Erik Illas (Slovakia), Martin Monrad (Denmark), Adrian Crișan (Romania), loss against Kalinikos Kreanga (Greece)
After five knockout rounds, the following encounters took place:
Quarter-finals 31.03. |
Semi-finals 31.03. |
Final 04/01 |
||||||||
Timo Boll | ||||||||||
4th | Bojan Tokič | |||||||||
Dimitrij Ovtcharov | ||||||||||
0 | Dimitrij Ovtcharov | |||||||||
0 | ||||||||||
WHERE | ||||||||||
Michael Maze | 0 | |||||||||
Kalinikos Kreanga | ||||||||||
Vladimir Samsonov | ||||||||||
Fredrik Hakansson | 0 | |||||||||
1 | ||||||||||
Michael Maze | ||||||||||
4th | ||||||||||
Vladimir Samsonov | ||||||||||
Jens Lundqvist | 0 | |||||||||
4th | ||||||||||
Vladimir Samsonov | ||||||||||
Timo Boll | 4th | |||||||||
4th | ||||||||||
Timo Boll | 4th | |||||||||
Double
space | country | player |
---|---|---|
1 | Germany |
Timo Boll / Christian Süß |
2 |
Poland / Croatia |
Lucjan Błaszczyk / Tan Rui Wu |
3 |
Austria / France |
Werner Schlager / Patrick Chila |
Russia |
Dmitri Masunow / Alexei Smirnow |
The German men's doubles achieved the following results up to the quarter-finals:
- Timo Boll / Christian Süß : Victory against Barry Wijers / Merijn De Bruin (Netherlands), Geir Erlandsen / Wang Jianfeng (Norway), He Zhiwen / Carlos Machado (Spain)
- Jörg Roßkopf / Bastian Steger : Victory against Constantin Cioti / Filimon (Romania), Marcos Freitas / Ricardo Oliveira (Portugal), defeat against Alexei Smirnow / Dmitri Masunow
- Patrick Baum / Dimitrij Ovtcharov : Victory against Almir Divovic / Hazic (Bosnia and Herzegovina), loss against Chen Weixing / Róbert Gárdos (Austria)
After four knockout rounds, the following encounters took place:
Quarter-finals 03/30 |
Semi-finals 31.03. |
Final 04/01 |
||||||||
Timo Boll / Christian Süß |
||||||||||
4th |
Slobodan Grujić / Aleksandar Karakašević |
|||||||||
Dmitri Masunow / Alexei Smirnow |
||||||||||
0 |
Pär Gerell / Jens Lundqvist |
|||||||||
2 |
Lucjan Błaszczyk / Tan Rui Wu |
|||||||||
3 | ||||||||||
4th |
Timo Boll / Christian Süß |
|||||||||
Werner Schlager / Patrick Chila |
4th | |||||||||
Vladimir Samsonov / Kalinikos Kreanga |
3 | |||||||||
Dmitri Masunow / Alexei Smirnow |
||||||||||
4th |
Lucjan Błaszczyk / Tan Rui Wu |
|||||||||
4th | ||||||||||
4th |
Chen Weixing / Robert Gardos |
|||||||||
Lucjan Blaszczyk / Tan Rui Wu
|
1 | |||||||||
1 | ||||||||||
Timo Boll / Christian Süß |
4th | |||||||||
Werner Schlager / Patrick Chila |
1 | |||||||||
Results Mixed
space | country | player |
---|---|---|
1 |
Serbia / Lithuania |
Aleksandar Karakašević / Rūta Paškauskienė |
2 | Russia |
Fyodor Kuzmin / Oksana Fadejewa |
3 |
Russia / Hungary |
Alexei Smirnow / Krisztina Tóth |
Hungary | Ferenc Pazsy / Georgina Póta |
There were three German mixed pairings, which showed the following results up to the quarter-finals:
- Patrick Baum / Wu Jiaduo : Victory against Marko Jevtović / Jelena Gajic (Serbia), Robert Svensson / Linda Nordenberg (Sweden), Antonín Gavlas / Iveta Vacenovská (CSSR), Danny Heister / Li Jiao (Netherlands)
- Christian Süß / Elke Wosik : Victory against Konstantinos Lagogiannis / Christina Fili (Greece), Denis Joset / Laura Scharrer (Switzerland), Johan Axelqvist / Carina Jonsson (Sweden), defeat against Alexei Smirnow / Krisztina Tóth (Russia / Hungary)
- Dimitrij Ovtcharov / Laura Stumper : defeat against Christophe Legoût / Phai Pang (France)
After four knockout rounds, the following encounters took place:
Quarterfinals 29.03. |
Semi-finals 03/30 |
Final March 30th |
||||||||
Aleksandar Karakašević / Rūta Paškauskienė |
||||||||||
4th |
Rubtsov Igor / Irina Kotikhina |
|||||||||
Ferenc Pazsy / Georgina Póta |
||||||||||
2 |
Yang Min / Wenling Tan Monfardini |
|||||||||
2 |
Fyodor Kuzmin / Oksana Fadejewa |
|||||||||
2 | ||||||||||
4th |
Aleksandar Karakašević / Rūta Paškauskienė |
|||||||||
Alexei Smirnow / Krisztina Tóth |
4th | |||||||||
Ferenc Pazsy / Georgina Póta |
4th | |||||||||
Christophe Legoût / Laurie Phai Pang |
||||||||||
1 |
Patrick Baum / Wu Jiaduo |
|||||||||
4th | ||||||||||
2 |
Fyodor Kuzmin / Oksana Fadejewa |
|||||||||
Fyodor Kuzmin / Oksana Fadejewa |
0 | |||||||||
4th | ||||||||||
Aleksandar Karakašević / Rūta Paškauskienė |
4th | |||||||||
Alexei Smirnow / Krisztina Tóth
|
0 | |||||||||
useful information
- The oldest participant was the Moldovan Vladimir Semiapiadmi at the age of 46. He failed in the round of 128 against Jakub Kosowski from Poland.
literature
- Detailed report: tischtennis magazine , 2007/4 pages 8–41
Individual evidence
- ↑ tischtennis magazine , 2007/4 p. 7
Web links
- Men's team competition (accessed on January 13, 2016) ( Memento from June 23, 2013 in the Internet Archive ) (PDF; 1.7 MB)
- Team competition women (accessed on January 13, 2016) ( Memento from June 23, 2013 in the Internet Archive ) (PDF; 1.7 MB)
- Individual competition men (accessed on January 13, 2016) ( Memento from October 17, 2013 in the Internet Archive ) (PDF; 1.3 MB)
- Individual competition women (accessed on January 13, 2016) ( Memento from October 17, 2013 in the Internet Archive ) (PDF; 2.5 MB)
- Double competition men (accessed on January 13, 2016) ( Memento from June 23, 2013 in the Internet Archive ) (PDF; 1.6 MB)
- Double competition women (accessed on January 13, 2016) ( Memento from June 23, 2013 in the Internet Archive ) (PDF; 1.6 MB)
- Mixed competition (accessed on January 13, 2016) ( Memento from October 17, 2013 in the Internet Archive ) (PDF; 2.5 MB)