2012 Summer Olympics / Participant (Thailand)
THA
- | 2 | 1 |
Thailand participated inthe 2012 Olympic Games in London . It was the 15th participation in the Summer Olympics. The National Olympic Committee of Thailand nominated 37 athletes in 15 sports.
Participants by sport
badminton
Athletes | competition | Group stage | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | Points | rank | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||||
Ratchanok Intanon | singles |
T. Jayasinghe T. Santos |
2: 0 (21:13, 21: 5) 2: 0 (21:12, 21: 6) |
4: 0 (84:36) |
1 |
J. Schenk |
2: 0 (21:16, 21:15) |
Wang X. |
1: 2 (21:17, 18:21, 14:21) |
eliminated | ||||
Men | ||||||||||||||
Boonsak Ponsana | singles |
Chen L. |
0: 2 (12:21, 17:21) |
- | eliminated | |||||||||
Bodin Isara Maneepong Jongjit |
Double |
M. Ahsan B. Septano Ko SH Yoo YS A. Cwalina M. Łogosz |
2: 0 (21:11 21:16) 2: 0 (21:15, 21:14) 2: 0 (RET) (14:21, 21:13, 17:15) * Abort due to Injury, score 21: 0 each |
6: 0 (126: 56) |
1 | - |
Koo KK Tan Bra |
0: 2 (16:21, 18:21) |
eliminated | |||||
Mixed | ||||||||||||||
Sudket Prapakamol Saralee Thungthongkam |
Double |
Chen HL Cheng WH Ma J. Xu C. PS Chan L. Y. Goh |
2: 0 (21:15, 21:16) 0: 2 (19:21, 12:21) 2: 0 (21:16, 21:15) |
4: 2 (115: 104) |
2 | - |
J. Fischer Nielsen C. Pedersen |
0: 2 (15:21, 13:21) |
eliminated |
Archery
Athletes | competition | qualification | 1 round | 2nd round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rings | rank | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||||||
Witthaya Thamwong | singles | 662 | 38 |
Thomas Faucheron |
0 - 6 | eliminated |
Boxing
Athletes | competition | 1 round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||
Kaew Pongprayoon | Half fly weight up to 49 kg |
Mohamed Flissi |
19 - 11 |
Carlos Quipo Pilataxi |
10 - 6 |
Alexandar Alexandrov |
16-10 |
David Ajrapetjan |
13-12 |
Zou Shiming |
10-13 | silver |
Chatchai Butdee | Fly weight up to 52 kg |
Selçuk Eker |
24-10 |
Robeisy Ramírez |
10-22 | eliminated | ||||||
Sailom Adi | Light weight up to 60 kg |
G. Schajlauow |
12:12 | eliminated | 17th |
Weightlifting
Athletes | competition | Tear | Bump | Duel | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Weight | rank | Weight | rank | Weight | rank | |||
Women | ||||||||
Panida Khamsri | Class up to 48 kg | DNF | - | DNF | - | DNF | - | - |
Sirivimon Pramongkhol | Class up to 48 kg | 82 kg | 109 kg | 191 kg | 4th | |||
Rattican Gulnoi | Class up to 58 kg | - | - | - | - | - | - | bronze |
Pimsiri Sirikaew | Class up to 58 kg | 100 kg | 136 kg | 236 kg | 2 | silver | ||
Men | ||||||||
Atthaphone Daengchanthuek | Class up to 69 kg | 130 kg | 170 kg | 300 kg | 16 | 16 | ||
Chatuphum Chinnawong | Class up to 77 kg | 157 kg | 191 kg | 348 kg | 4th | 4th | ||
Pitaya Tibnoke | Class up to 85 kg | 152 kg | 196 kg | 348 kg | 12 | 12 |
Judo
Athletes | competition | 1 round | Round of 16 | Quarter finals | Hope round semifinals |
Semifinals | Hope round final |
final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||||||
Teerawat Homklin | Class up to 100 kg |
N. Tüwschinbajar |
000-101 | eliminated |
Canoe slalom
Athletes | competition | leader | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Men | ||||||||
Hermann Ludwig Husslein | K-1 | 95.62 s | 19th | eliminated | 19th |
athletics
Jumping and throwing
Athletes | competition | qualification | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Width / height | rank | Width / height | rank | |||
Women | ||||||
Wanida Boonwan | high jump | 1.80 m | 29 | - | - | 29 |
Men | ||||||
Supanara Sukhasvasti | Long jump | 7.38 m | 33 | - | - | 33 |
Cycling
Street
Athletes | competition | time | rank |
---|---|---|---|
Women | |||
Jutatip Maneephan | Road racing | DNF |
horse riding
Athletes | competition | Penalty points | rank |
---|---|---|---|
versatility | |||
Nina Ligon on Butts Leon | singles | 91.90 | 41 |
rowing
Athletes | competition | leader | Reunion | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||||||
Phuttharaksa Neegree | One | 7: 52.62 min | 17th | - | - | 8: 16.50 min | 18th | 8: 03.91 min | 15th | 8: 34.11 min | 17th | 17th |
shoot
Athletes | competition | qualification | final | Rings | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rings | rank | Rings | rank | ||||
Women | |||||||
Tanyaporn Prucksakorn | Air pistol 10 m | 383 | 11 | - | 383 | 11 | |
Naphaswan Yangpaiboon | Air pistol 10 m | 370 | 41 | - | 370 | 41 | |
Tanyaporn Prucksakorn | Rapid fire pistol 25 m | 586 | 2 | 778.4 | 8th | 8th | |
Naphaswan Yangpaiboon | Rapid fire pistol 25 m | 566 | 36 | - | - | 36 | |
Sutiya Jiewchaloemmit | Skeet | 65 | 11 | - | - | 11 | |
Men | |||||||
Jakkrit Panichpatikum | Air pistol 10 m | 566 | 37 | - | - | 37 | |
Jakkrit Panichpatikum | Free pistol 50 m | 558 | 14th | - | - | 14th | |
Jakkrit Panichpatikum | Rapid fire pistol 25 m | 578 | 15th | - | - | 15th |
swim
Athletes | competition | leader | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||
Natthanan Junkrajang | 200 m freestyle | 2: 02.49 min | 1 | eliminated | 30th | |||
Natthanan Junkrajang | 400 m freestyle | 4: 16.45 min | 6th | eliminated | 29 | |||
Natthanan Junkrajang | 800 m freestyle | DNF | ||||||
Men | ||||||||
Nuttapong Ketin | 200 m chest | 2: 16.07 min | 6th | eliminated | 30th | |||
Nuttapong Ketin | 200 m layers | 2: 03.91 min | 3 | eliminated | 34 |
sailing
Fleet Race
Athletes | competition | qualification | Medal Race | Points | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | ||||
Women | |||||||
Napalai Tansai | Windsurfing RS: X | 206 | 24 | eliminated | 206 | 24 | |
Men | |||||||
Ek Boonsawad | Windsurfing RS: X | 254 | 33 | eliminated | 254 | 33 | |
Keerati Bualong | laser | 404 | 48 | eliminated | 404 | 48 |
Taekwondo
Athletes | competition | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | Hope round semifinals |
Hope round final |
final | rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||||
Chanatip Sonkham | Class up to 49 kg |
Kristina Kim |
13 - 1 PTG |
Yang Shu-Chun |
6 - 0 PTF |
Brigitte Yagüe |
9 PTF - 10 | - | - |
Elizabeth Zamora Gordillo |
8 - 0 PTF | - | - | bronze |
Rangsiya Nisaisom | Class up to 57 kg |
Tseng Li-Cheng |
1 PTF - 4th | eliminated | ||||||||||
Men | ||||||||||||||
Pen-Ek Karaket | Class up to 58 kg |
Lee Daehoon |
7 - 8 SDP | eliminated |
Table tennis
Athletes | competition | 1 round | 2nd round | 3rd round | 4th round | Quarter finals | Semifinals | final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | ||
Women | |||||||||||||||
Nanthana Komwong | singles |
Lei Huang Mendes |
4: 3 |
Iveta Vacenovská |
1: 4 | eliminated |
Web links
Commons : 2012 Summer Olympics / Participant (Thailand) - Collection of images, videos and audio files
Individual evidence
- ↑ Country: Thailand. london2012.com, accessed July 26, 2012 .