European Film Award 2020
The 33rd European Film Awards ceremony took place between December 9 and 12, 2020. After this was originally supposed to be held in Reykjavík , the gala was canceled in October 2020 due to the COVID-19 pandemic . Instead, the winners were announced in several virtual ceremonies from Berlin . The prize is awarded by the European Film Academy (EFA). Thomas Vinterberg's social satire Der Rausch prevailed as the best film and turned four of its nominations into victories.
Full nominations were announced on November 10, 2020 during a live stream at the Seville European Film Festival .
Award ceremony
Due to the COVID-19 pandemic, the award winners were announced in several virtual ceremonies without a studio audience from Berlin. The live streams started at 8 p.m., which is why they were also called The EFAs at Eight (German: "The European Film Awards at eight (o'clock)"):
date | The EFAs at Eight event | content | Moderators |
---|---|---|---|
December 8, 2020 | From Survival to Revival: Building the Post-Covid Future | Panel discussion on the restructuring, reorganization and realignment of the European film industry after the COVID-19 pandemic | Wendy Mitchell (guests: Mark Cousins , Agnieszka Holland , Kirsten Niehuus and Thomas Vinterberg ) |
December 9, 2020 | The EFA Excellence Awards | Awards in the categories of camera , editing , production design , costume design , make- up , film music , sound and visual effects |
Wim Wenders , Agnieszka Holland |
December 10, 2020 | EURIMAGES, Short Film & EUFA | Awarding of prizes in the categories of co-producer award ("Prix EURIMAGES"), short film and European University Film Award (EUFA) | Mike Goodridge |
December 11, 2020 | Comedy & animation | Awards in the categories of comedy and animation | Mike Goodridge |
December 12, 2020 |
The EFAs 2020 Grand Finale (Venue: Futurium ) |
- Awarding of prizes in the categories of innovative storytelling, documentary film , debut film , actress , actor , screenplay , direction and film - Announcement of the nominations for the LUX film prize of the European Parliament |
Steven Gätjen (other hosts: Wim Wenders, Agnieszka Holland, Mike Downey and Marion Döring ) |
Award winners and nominees
The nominations were announced on November 10, 2020.
Movie | N | A. |
---|---|---|
Corpus Christi | 4th | 0 |
Martin Eden | 4th | 0 |
The intoxication | 4th | 4th |
Berlin Alexanderplatz | 2 | 0 |
hope | 2 | 0 |
Undine | 2 | 1 |
Best European film
(presented by Agnieszka Holland and Wim Wenders )
Der Rausch (Druk) - Director: Thomas Vinterberg
- Berlin Alexanderplatz - Director: Burhan Qurbani
- Corpus Christi - Director: Jan Komasa
- Martin Eden - Director: Pietro Marcello
- The Painted Bird (Nabarvené ptáče) - Director: Václav Marhoul
- Undine - Director: Christian Petzold
Best European Comedy
Un triomphe - Director: Emmanuel Courcol
- Ladies of Steel (Teräsleidit) - Director: Pamela Tola
- The Obscure Stories of a Train Traveler (Ventajas de viajar en tren) - Director: Aritz Moreno
Best director
(presented by Vicky Krieps )
Thomas Vinterberg - The Intoxication (Druk)
Best Actress
(presented by Annabelle Mandeng )
- Natalja Berezhnaya - DAU. Natasha
- Andrea Bræin Hovig - Hope (Håp)
- Ane Dahl Torp Charter
- Nina Hoss - little sister
- Marta Nieto - Madre
Best Actor
(presented by Sabin Tambrea )
Mads Mikkelsen - The Intoxication (Druk)
Best script
(presented by Maryam Zaree )
Thomas Vinterberg and Tobias Lindholm - The Intoxication (Druk)
- Martin Behnke and Burhan Qurbani - Berlin Alexanderplatz
- Costa-Gavras - Adults in the Room
- Damiano and Fabio D'Innocenzo - Favolacce
- Pietro Marcello and Maurizio Braucci - Martin Eden
- Mateusz Pacewicz - Corpus Christi
Jury awards
The jury awards (EFA Excellence Awards) were announced on December 9, 2020. The jury consisted of the sound engineer Marta Billingsley (Italy), the film composer John Gürtler (Germany), the cameraman Rein Kotov (Estonia), the costume designer Catherine Marchand (Belgium), the film editor Jonathan Morris (United Kingdom), the make-up artist Anne Cathrine Sauerberg ( Denmark), the film technician Andraž Sedmak (Slovenia) and the production designer Sylvia Steinbrecht-Aleix (Andorra).
category | Award winners |
---|---|
Best camera | Matteo Cocco - Volevo nascondermi |
Best cut | Maria Fantastica Valmori - Once More Unto the Breach |
Best production design | Cristina Casali - David Copperfield - The Personal History of David Copperfield |
Best costume design | Ursula Patzak - Volevo nascondermi |
Best makeup image | Yolanda Piña , Felix Terrero and Nacho Diaz - The Endless Trench (La trinchera infinita) |
Best film score | Dascha Dauenhauer - Berlin Alexanderplatz |
Best tone | Yolande Decarsin - A Girl (Petite Fille ) |
Best visual effects | Iñaki Madariaga - The Shaft (El Hoyo) |
Official shortlist - feature films
Due to the COVID-19 pandemic, the shortlist of feature films was presented in two parts. The first part of the shortlist of feature films with 32 films was presented on August 18, 2020, the second part with six films followed on September 22, 2020. This should also allow films whose premiere was planned for May 31, 2020 but due to the pandemic was postponed until the end of November 2020 at the latest.
Movie | Director | country | Actor (selection) |
---|---|---|---|
Final report | István Szabó | Hungary | Klaus Maria Brandauer, Karoly Eperjes, Mari Csomós, Éva Kerekes, Dorottya Udvaros, András Stohl, Ági Szirtes, Péter Andorai |
Adults in the room | Costa Gavras | France, Greece | Christos Loulis, Alexandros Bourdoumis, Ulrich Tukur, Daan Schurmans, Valeria Golino, Josiane Pinson |
Another Round / Der Rausch / Druk | Thomas Vinterberg | Denmark, Netherlands, Sweden | Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Maria Bonnevie, Helene Reingaard-Neumann, Susse Wold |
Atlantis | Valentyn Vasyanovich | Ukraine | Andriy Rymaruk, Liudmyla Bileka, Vasyl Antoniak |
Berlin Alexanderplatz | Burhan Qurbani | Germany, Netherlands | Welket Bungué, Jella Haase, Albrecht Abraham Schuch |
Between Heaven and Earth | Najwa Najjar | Palestine, Luxembourg, Iceland | Mouna Hawa, Firas Nasser |
The Big Hit / Un triomphe | Emmanuel Courcol | France | Kad Merad, Marina Hands, David Ayala, Lamine Cissokho, Sofian Khammes, Pierre Lottin, Wabinlé Nabié, Alexandre Medvedev, Saïd Benchnafa, Laurent Stocker |
Cat in the Wall | Vesela Kazakova , Mina Mileva | Bulgaria, UK, France | Irina Atanasova, Angel Genov |
Charlatan | Agnieszka Holland | Czech Republic, Ireland, Poland, Slovakia | Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj |
Charter | Amanda Kernell | Sweden, Denmark, Norway | Ane Dahl Torp, Tintin Poggats Sarri, Troy Lundkvist, Sverrir Gudnason |
Corpus Christi | Jan Komasa | Poland, France | Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Zietek, Leszek Lichota, Łukasz Simlat, Barbara Kurzaj |
DAU. Natasha | Jekaterina Oertel , Ilja Chrschanowski | Germany, Russia, Ukraine, UK | Natasha Berezhnaya, Olga Shkabarnya |
David Copperfield - Once wealth and back | Armando Iannucci | UK, USA | Dev Patel, Tilda Swinton, Hugh Laurie |
Enfant terrible | Oskar Roehler | Germany | Oliver Masucci, Katja Riemann, Hary Prinz, Erdal Yildiz, Eva Mattes, Isolde Barth, Anton Rattinger |
Effacer l'historique | Benoît Delépine , Gustave Kervern | France, Belgium | Blanche Gardin, Denis Podalydes, Corinne Masiero, Vincent Lacoste, Benoît Poelvoorde, Bouli Lanners, Vincent Dedienne, Philippe Rebbot, Michel Houellebecq |
echo | Rúnar Rúnarsson | Iceland, France | Bjarki Thor, Ragnar Jónsson, Sigurmar Albertsson |
Été 85 | François Ozon | France, Belgium | Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge, Valeria Bruni-Tedeschi, Melvil Poupaud, Isabelle Nanty |
Falling | Viggo Mortensen | UK, Canada, Denmark | Viggo Mortensen, Lance Henriksen, Sverrir Gudnason, Hannah Gross, Terry Chen, Laura Linney |
Favolacce | Damiano and Fabio D'Innocenzo | Italy, Switzerland | Elio Germano, Barbara Chichiarelli, Gabriel Montesi, Ileana D'ambra, Max Malatesta, Tommaso Di Cola, Giulietta Rebeggiani, Justin Korovkin, Giulia Melillo, Lino Musella |
hope | Maria Sødahl | Norway, Sweden | Andrea Bræin Hovig, Stellan Skarsgård |
Kød & Blod | Jeanette Nordahl | Denmark | Sandra Guldberg Kampp, Sidse Babett Knudsen, Elliott Crosset Hove, Joachim Fjelstrup, Besir Zeciri |
Let There Be Light | Marko Škop | Slovakia, Czech Republic | Milan Ondrík, František Beleš, Zuzana Konecná, Lubomír Paulovic, Katarína Kormanáková, Maximilián Dušanic, Daniel Fischer, Csongor Kassai |
Madre | Rodrigo Sorogoyen | Spain, France | Marta Nieto, Jules Porier, Alex Brendemühl, Anne Consigny, Frederic Pierrot, Guillaume Arnault |
Martin Eden | Pietro Marcello | Italy, France | Luca Marinelli, Jessica Cressy, Carmen Pommella, Carlo Cecchi, Denise Sardisco, Vincenzo Nemolato |
Motherland / Gimtine | Tomas Vengris | Lithuania, Latvia, Greece, Germany | Matas Metlevski, Severija Janušauskaite |
Little sister | Véronique Reymond , Stéphanie Chuat | Switzerland | Nina Hoss, Lars Eidinger, Marthe Keller, Jens Albinus, Urs Jucker |
slalom | Charlène Favier | France | Noée Abita, Jérémie Renier |
Persian lessons | Vadim Perelman | Russia, Germany, Belarus | Nahuel Pérez Biscayart, Lars Eidinger, Jonas Nay, Leonie Benesch, Luisa-Celine Gaffron, David Schütter, Andreas Hofer, Alexander Beyer |
Servants | Ivan Ostrochovský | Slovakia, Romania, Czech Republic, Ireland | Samuel Skyva, Samuel Polakovic, Vlad Ivanov, Vladimír Strnisko, Milan Mikulcík |
The Endless Trench / La trinchera infinita | Aitor Arregi , Jon Garaño , Jose Mari Goenaga | Spain, France | Antonio De La Torre, Belén Cuesta |
The Painted Bird | Václav Marhoul | Czech Republic, Slovakia, Ukraine | Petr Kotlár, Udo Kier, Michaela Doležalová, Lech Dyblik, Julian Sands, Aleksey Kravchenko, Barry Pepper |
The shaft | Galder Gaztelu-Urrutia | Spain | Ivan Massagué, Antonia San Juan, Zorion Eguileor, Emilio Buale, Alexandra Masangkay |
Undine | Christian Petzold | Germany, France | Paula Beer, Franz Rogowski, Maryam Zaree, Jacob Matschenz |
Uppercase print | Radu Jew | Romania | Serban Lazarovici, Bogdan Zamfir, Ioana Iacob, Serban Pavlu |
Father - Otac | Srđan Golubović | Serbia, Germany, France, Croatia | Goran Bogdan , Boris Isaković , Nada Šargin , Milica Janevski |
Vitalina Varela | Pedro Costa | Portugal | Vitalina Varela, Ventura |
Volevo nascondermi | Giorgio Diritti | Italy | Elio Germano , Oliver Ewy , Pietro Traldi , Andrea Gherpelli |
Willow / Vrba | Milčo Mančevski | North Macedonia, Hungary, Belgium, Albania | Sara Klimoska, Natalija Teodosieva, Kamka Tocinovski, Nikola Risteski, Nenad Nacev, Petar Caranovic |
Further prices
Best short film
The 24 short films submitted were selected by independent juries at European film festivals. Five short films were nominated from these and a winner was selected from around 3800 EFA members.
At night all cats are gray by Lasse Linder (Switzerland) , 19 minutes, Sarajevo Film Festival
- Genius loci by Adrien Mérigeau (France) , 16 minutes, Hamburg
- Past Perfect by Jorge Jácome (Portugal) , 23 minutes, Uppsala
- Sun Dog by Dorian Jespers (Belgium, Russia) , 20 minutes, Rotterdam
- Uncle Thomas, Accounting for the Days / Tio Tomás, a contabilidade dos dias by Regina Pessoa (Portugal, France, Canada) , 11 minutes, Riga International Film Festival
- Other articles (selection list)
- 12 K. Marx Street / Marksis Kucha 12 by Irine Jordania (Georgia) , 15 minutes, Black Nights FF - PÖFF Shorts
- Community Gardens / Kolektyviniai sodai by Vytautas Katkus (Lithuania) , 15 minutes, International Short Film Festival Winterthur
- Favorites from Martin Monk (Austria, Germany) , 18 minutes, Sarajevo
- Flesh / Carne by Camila Kater (Spain, Brazil) , 12 minutes, Valladolid
- In Between / Në mes by Samir Karahoda (Kosovo) , 13 minutes, International Short Film Festival of Cyprus
- Invisible Hero / Invisível herói by Cristèle Alves Meira (Portugal, France) , 27 minutes, Clermont-Ferrand
- It Wasn't the Right Mountain, Mohammad by Mili Pecherer (France) , 29 minutes, Berlin
- Lake of Happiness by Aliaksei Paluyan (Belarus, Germany, Spain) , 29 minutes, Leuven International Short Film Festival
- Memorable / Mémorable by Bruno Collet (France) , 13 minutes, Tampere
- Nha mila by Denise Fernandes (Portugal, Switzerland) , 18 minutes, Vila do Conde
- Nina / Нина by Hristo Simeonov (Bulgaria) , 20 minutes, OFF - Odense International Film Festival
- People on Saturday by Jonas Ulrich (Switzerland) , 10 minutes, Locarno
- The Best City is no City at All by Christoph Schwarz (Austria) , 15 minutes, Vienna
- The Bite / A mordida by Pedro Neves Marques (Portugal, Brazil) , 26 minutes, Go Short - International Short Film Festival Nijmegen
- The Golden Buttons / Золотые пуговицы by Alex Evstigneev (Russia) , 20 minutes, Krakow
- The Shift by Laura Carreira (Portugal, UK) , 9 minutes, Venice
- The Tiger who Came to Tea by Robin Shaw (Great Britain) , 24 minutes, Encounters Film Festival
- Things that Happen in the Bathroom by Edward Hancox (UK, USA) , 13 minutes, Cork
- To the Dusty Sea / À la mer poussière by Héloïse Ferlay (France) , 12 minutes, Motovun
Best documentary
On August 24, 2020, a shortlist of 13 documentaries was presented, from which the members of the European Film Academy will select the five nominees and the eventual winner.
(presented by Tyron Ricketts )
Colectiv - Director: Alexander Nanau (Romania, Luxembourg)
- Saudi Runaway - Director: Susanne Regina Meures (Switzerland)
- Acasă, my Home - Director: Radu Ciorniciuc (Romania, Germany, Finland)
- The Cave - Director: Feras Fayyad (Syria, Denmark)
- Gunda - Director: Victor Kossakovsky (Norway, USA)
- A girl (Petite fille) - Director: Sébastien Lifshitz (France)
- Other articles (selection list)
-
- I am not alone - Director: Garin Hovannisian (Armenia)
- Once more unto the breach / Il varco - directed by Federico Ferrone and Michele Manzolini (Italy)
- Self Portrait / Selfportrett - Directors: Margreth Olin , Katja Hogset and Espen Wallin (Norway)
- State Funeral - Director: Sergei Loznitsa (Netherlands, Lithuania)
- The Earth Is Blue as an Orange - Director: Iryna Tsilyk (Ukraine, Lithuania)
- The Euphoria of Being / A Létezés Eufóriája - Director: Réka Szabó (Hungary)
- They call me Babu / Ze Noemen Me Baboe - Director: Sandra Beerends (Netherlands)
- Walchensee Forever - Director: Janna Ji Wonders (Germany)
Best animated film
- Josep - Director: Aurel (= Aurélien Froment) (France, Belgium, Spain)
- Calamity - Director: Rémy Chayé (France, Denmark)
- Klaus - Direction: Sergio Pablos (Spain)
- The Nose or Conspiracy of Mavericks - Director: Andrey Khrzhanovsky (Russia)
Best First Feature ("European Discovery - Prix FIPRESCI")
(presented by Kida Khodr Ramadan )
Sole - Director: Carlo Sironi (Italy, Poland)
- Full Moon / Pun Mjesec - Director: Nermin Hamzagic (Bosnia and Herzegovina)
- Gagarine - Directed by Fanny Liatard and Jérémy Trouilh (France)
- Instinct - Director: Halina Reijn (Netherlands)
- Izaokas - Director: Jurgis Matulevičius (Lithuania)
- Jumbo - Director: Zoé Wittock (France, Belgium, Luxembourg)
The six nominations for the best European feature film debut were announced on October 8, 2020.
Co-Producer Award - Prix Eurimages
Luís Urbano (Portugal)
He has worked on films by Miguel Gomes , João Nicolau , Sandro Aguilar , Salomé Lamas , Manoel de Oliveira , Ivo M. Ferreira , Eugène Green , Ira Sachs , João Nicolau and Gonçalo Waddington .
Innovative storytelling
(presented by Emily Atef )
In 2020, a new category for innovative storytelling was introduced, with director Mark Cousins winning the first prize for the project Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema .
EFA Young Audience Award
The 9th European Children's Film Award (EFA Young Audience Award) was announced in April 2020.
My Brother Chases Dinosaurs - Director: Stefano Cipani ( Italy, Spain )
- My wonderfully strange week with Tess - Director: Steven Wouterlood ( Netherlands, Germany )
- Rocca changes the world - Director: Katja Benrath ( Germany )
European University Film Award (EUFA)
Saudi Runaway - Director: Susanne Regina Meures
- Der Rausch (Druk) - Director: Thomas Vinterberg
- Berlin Alexanderplatz - Director: Burhan Qurbani
- Corpus Christi - Director: Jan Komasa
- Slalom - Director: Charlène Favier
LUX film award
- Der Rausch (Druk) - Director: Thomas Vinterberg
- Colectiv - Director: Alexander Nanau
- Corpus Christi - Director: Jan Komasa
Web links
- Official website of the European Film Awards (English)
- Official website of the European Film Academy (EFA) (English, German, French)
Individual evidence
- ↑ Award due to Corona only virtual: No gala for the European Film Prize. In: tagesspiegel.de. October 13, 2020, accessed October 14, 2020 .
- ^ First Part of EFA Feature Film Selection Includes 32 Films. In: European Film Academy . August 18, 2020, accessed on August 18, 2020 .
- ↑ Livestream via www.europeanfilmawards.eu (accessed on December 12, 2020).
- ↑ a b The Virtual EFAs 2020 Will Be Celebrated Over Five Nights. In: europeanfilmawards.eu. November 4, 2020, accessed November 4, 2020 .
- ↑ Nominations for the European Film Awards 2020 . In: europeanfilmacademy.org, November 10, 2020 (accessed November 10, 2020).
- ^ Three Comedies Nominated for the European Film Awards 2020. In: europeanfilmawards.eu. October 27, 2020, accessed on October 28, 2020 .
- ↑ a b European Film Award: “The Big Hit” is the best comedy. In: ORF.at . December 11, 2020, accessed December 11, 2020 .
- ↑ The EFA Excellence Awards Winners 2020 . In: europeanfilmawards.eu, December 9, 2020 (accessed December 9, 2020).
- ↑ The EFA Excellence Awards jury . In: europeanfilmawards.eu, December 9, 2020 (accessed December 9, 2020).
- ↑ EFA Feature Film Selection Complete. In: europeanfilmawards.eu. September 22, 2020, accessed September 22, 2020 .
- ↑ 24 short films as candidates for the European Film Awards 2020. In: Filmportal.de . October 29, 2020, accessed October 29, 2020 .
- ↑ ALL CATS ARE GRAY IN THE DARK wins European Short Film 2020 . In: europeanfilmawards.eu, December 10, 2020 (accessed December 11, 2020).
- ↑ 13 Documentaries Selected for European Film Awards. In: European Film Academy . August 24, 2020, accessed September 5, 2020 .
- ^ Four Animation Films Nominated. In: europeanfilmacademy.org. October 20, 2020, accessed October 21, 2020 .
- ^ Six Debut Films Nominated. In: europeanfilmacademy.org. October 8, 2020, accessed on October 21, 2020 .
- ↑ EURIMAGES Co-Production Award 2020 for Luís Urbano . In: europeanfilmawards.eu, December 10, 2020 (accessed December 11, 2020).
- ↑ EFA 2020: EFA Award for Innovative Storytelling Goes to Mark Cousins. In: europeanfilmawards.eu. October 6, 2020, accessed on October 7, 2020 .
- ↑ European Film Award gets a new category. In: deutschlandfunkkultur.de. October 6, 2020, accessed October 7, 2020 .
- ↑ Best European children's film chosen. In: Deutschlandfunkkultur.de . April 27, 2020, accessed August 18, 2020 .
- ↑ European University Film Award (EUFA) 2020 for SAUDI RUNAWAY . In: europeanfilmawards.eu, December 10, 2020 (accessed December 11, 2020).
- ↑ Five Films Nominated for EUFA 2020. In: eufa.org. September 30, 2020, accessed October 1, 2020 .