1980 Summer Olympics / Rowing
Rowing at the 1980 Summer Olympics |
|
---|---|
information | |
venue | Moscow |
Competition venue | Krylatskoje |
Nations | 25th |
Athletes | 470 (313 , 157 ) |
date | July 20-27, 1980 |
decisions | 14th |
← 1976 Montréal |
At the XXII. At the 1980 Summer Olympics in Moscow , 14 rowing competitions were held.
Men
One
space | country | athlete | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | FIN | Pertti Karppinen | 7: 09.61 |
2 | URS | Vasily Jakuscha | 7: 11.66 |
3 | GDR | Peter Kersten | 7: 14.88 |
Double scull
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Joachim Dreifke Klaus Kröppelien |
6: 24.33 |
2 | YUG |
Zoran Pančić Milorad Stanulov |
6: 26.34 |
3 | TCH |
Zdeněk Pecka Václav Vochoska |
6: 29.04 |
Two without a helmsman
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Bernd Landvoigt Jörg Landvoigt |
6: 48.01 |
2 | URS |
Yuri Pimenow Nikolai Pimenow |
6: 50.50 |
3 | GBR |
Charles Wiggin Malcolm Carmichael |
6: 51.47 |
Two with a helmsman
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Harald yearling Friedrich-Wilhelm Ulrich Georg Spohr |
7: 02.54 |
2 | URS |
Viktor Pereversev Gennady Kryuchkin Alexander Lukyanov |
7: 03.35 |
3 | YUG |
Duško Mrduljaš Zlatko Celent Josip Reić |
7: 04.92 |
Foursome without a helmsman
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Jürgen Thiele Andreas Decker Stefan Semmler Siegfried Brietzke |
6: 08.17 |
2 | URS |
Alexei Kamkin Valeri Dolinin Alexander Kulagin Vitali Yelissejew |
6: 11.81 |
3 | GBR |
John Beattie Ian McNuff David Townsend Martin Cross |
6: 16.58 |
Foursome with a helmsman
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Dieter Wendisch Ullrich Dießner Walter Dießner Gottfried Döhn Andreas Gregor |
6: 14.51 |
2 | URS |
Artūrs Garonskis Dimants Krišjānis Dzintars Krišjānis Žoržs Tikmers Juris Bērziņš |
6: 19.05 |
3 | POLE |
Grzegorz Stellak Adam Tomasiak Grzegorz Nowak Ryszard Stadniuk Ryszard Kubiak |
6: 22.52 |
Double fours
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Frank Dundr Carsten Bunk Uwe Heppner Martin Winter |
5: 49.81 |
2 | URS |
Yuri Schapotschka Evgeni Barbakow Valeri Kleschnjow Mikola Dowgan |
5: 51.47 |
3 | BUL |
Mintscho Nikolow Lyubomir Petrov Iwo Russew Bogdan Dobrew |
5: 52.38 |
Eighth
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR | Bernd Krauss , Hans-Peter Koppe , Ulrich Kons , Jörg Friedrich , Jens Doberschütz , Ulrich Karnatz , Uwe Dühring , Bernd Höing , Klaus-Dieter Ludwig | 5: 49.05 |
2 | GBR | Duncan McDougall , Allan Whitwell , Henry Clay , Chris Mahoney , Andrew Justice , John Pritchard , Malcolm McGowan , Richard Stanhope , Colin Moynihan | 5: 51.92 |
3 | URS | Viktor Kakoschyn , Andrij Tyschtschenko , Oleksandr Tkachenko , Jonas Pinskus , Jonas Narmontas , Andrej Luhin , Oleksandr Manzewytsch , Ihar Majstrenka , Hryhorij Dmytrenko | 5: 52.66 |
Women
One
space | country | athlete | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | ROU | Sanda Toma | 3: 40.69 |
2 | URS | Antonina Machina | 3: 41.65 |
3 | GDR | Martina Schröter | 3: 43.54 |
Double scull
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | URS |
Jelena Chlopzewa Larissa Popova |
3: 16.27 |
2 | GDR |
Cornelia Linse Heidi Westphal |
3: 17.63 |
3 | ROU |
Olga Homeghi Valeria Răcilă |
3: 18.91 |
Two without a helmsman
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Ute Steindorf Cornelia Klier |
3: 30.49 |
2 | POLE |
Małgorzata Dłużewska Czesława Kościańska |
3: 30.95 |
3 | BUL |
Sika Barbulowa Stojanka Kurbatowa |
3: 32.39 |
Quadruple scull with helmsman
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Sybille Reinhardt Jutta Ploch Jutta Lau Roswietha Zobelt Liane Buhr |
3: 15.32 |
2 | URS |
Antonina Pustowit Jelena Matijewskaja Olga Wassiltschenko Nadeschda Lyubimowa Nina Tscheremissina |
3: 15.73 |
3 | BUL |
Mariana Serbesowa Rumeljana Boncheva Dolores Nakowa Anka Bakowa Anka Georgijewa |
3: 16.10 |
Foursome with a helmsman
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Ramona Kapheim Silvia Fröhlich Angelika Noack Romy Saalfeld Kirsten Wenzel |
3: 19.27 |
2 | BUL |
Ginka Gjurowa Marijka Modewa Rita Todorowa Iskra Welinowa Nadeschda Filipowa |
3: 20.75 |
3 | URS |
Marija Fadejewa Galina Sovetnikowa Marina Studnewa Svetlana Semjonowa Nina Tscheremissina |
3: 20.92 |
Eighth
space | country | Athletes | Time (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR | Martina Boesler , Kersten Neisser , Christiane Köpke , Birgit Schütz , Gabriele Kühn , Ilona Richter , Marita Sandig , Karin Metze , Marina Wilke | 3: 03.32 |
2 | URS | Olha Pywowarowa , Nina Umanez , Nadija Prishchepa , Walentina Schulina , Tetiana Stezenko , Olena Teroschyna , Nina Preobrazhenska , Marija Pasjun , Nina Frolowa | 3: 04.29 |
3 | ROU | Angelica Aposteanu , Marlena Zagoni , Rodica Frîntu , Florica Bucur , Rodica Puscatu , Ana Iliuță , Maria Constantinescu , Elena Bondar , Elena Dobrițoiu | 3: 05.63 |