1980 Summer Olympics / Participant (Hungary)
7th | 10 | 15th |
Hungary took part in the 1980 Summer Olympics in Moscow with a delegation of 263 athletes (182 men and 81 women) in 151 competitions in 21 sports.
The Hungarian athletes won seven gold, ten silver and 15 bronze medals. In the medal table of the games, Hungary placed sixth. Olympic champions were the sports shooter Károly Varga in the prone position with a small- bore rifle, the swimmer Sándor Wladár over 200 meters back, the gymnast Zoltán Magyar on the pommel horse, the weightlifter Péter Baczakó in the middle heavyweight division, the wrestler Ferenc Kocsis in the welterweight division and Norbert Növényi in the Greek light heavyweight division -Roman style and the canoeists László Foltán and István Vaskuti in a two-man canoe over 500 meters. The flag bearer at the opening ceremony was the water polo player István Szívós junior .
Participants by sport
basketball
- Women
- 4th Place
Archery
- Men
-
Béla Nagy
- Singles: 5th place
-
István Balázs
- Singles: 28th place
- Women
-
Judit Kovács
- Singles: 12th place
-
Margit Szobi
- Singles: 21st place
Boxing
-
György Gedó
- Light flyweight: eliminated in the quarterfinals
-
János Váradi
- Flyweight: bronze
-
Sándor Farkas
- Bantamweight: eliminated in the 1st round
-
Róbert Gönczi
- Featherweight: eliminated in the 1st round
-
Tibor Dezamits
- Lightweight: eliminated in the last sixteen
-
Imre Bácskai
- Light welterweight: eliminated in the second round
-
Imre Csjef
- Welterweight: eliminated in the 1st round
-
Csaba Kuzma
- Light heavyweight: eliminated in the last sixteen
-
István Lévai
- Heavyweight: bronze
fencing
- Men
-
István Szelei
- Foil: 7th place
- Foil team: 6th place
-
László Demény
- Foil: 24th place
- Foil team: 6th place
-
András Papp
- Foil: 26th place
- Foil team: 6th place
-
Ernő Kolczonay
- Epee: silver
- Foil team: 6th place
- Epee team: 8th place
-
Jenő Pap
- Foil team: 6th place
- Epee team: 8th place
-
István Osztrics
- Epee: 9th place
- Epee team: 8th place
-
László Pető
- Epee: 13th place
- Epee team: 8th place
-
Péter Takács
- Epee team: 8th place
-
Imre Gedővári
- Saber: silver
- Saber team: bronze
-
Pál Gerevich
- Saber: 9th place
- Saber team: bronze
-
György Nébald
- Saber: 13th place
- Saber team: bronze
-
Rudolf Nébald
- Saber team: bronze
-
Ferenc Hammang
- Saber team: bronze
- Women
-
Magda Maros
- Foil: silver
- Foil team: bronze
-
Gertrúd Stefanek
- Foil: 26th place
- Foil team: bronze
-
Ildikó Schwarczenberger
- Foil: 9th place
- Foil team: bronze
-
Edit Kovács
- Foil team: bronze
-
Zsuzsanna Szőcs
- Foil team: bronze
Weightlifting
-
Béla Oláh
- Flyweight: 4th place
-
Ferenc Hornyák
- Flyweight: 6th place
-
Imre Stefanovics
- Bantamweight: 6th place
-
György Kőszegi
- Bantamweight: competition not ended
-
Bertalan Mandzák
- Light heavyweight: competition not finished
-
Péter Baczakó
- Middle Heavyweight: Gold
-
Ferenc Antalovics
- Middle heavyweight: competition not finished
-
János Sólyomvári
- 1st heavyweight: 5th place
-
László Varga
- 1st heavyweight: 8th place
-
György Szalai
- 2. Heavyweight: bronze
Handball
- Men
- 4th Place
- Women
- 4th Place
Judo
-
Tibor Kincses
- Super light weight: bronze
-
Imre Gelencsér
- Half light weight: eliminated in the 1st round
-
Károly Molnár
- Lightweight: eliminated in the last sixteen
-
János Gyáni
- Light middleweight: eliminated in the 1st round
-
Endre Kiss
- Middleweight: eliminated in the 1st round
-
István Szepesi
- Light heavyweight: 5th place
-
Imre Varga
- Heavyweight: eliminated in the quarterfinals
-
András Ozsvár
- Open class: bronze
canoe
- Men
-
Zoltán Sztanity
- Single kayak 500 m: 9th place
- Quad kayak 1000 m: 5th place
-
István Joós
- Single kayak 1000 m: eliminated in the semi-finals
- Two-person kayak 1000 m: silver
-
László Szabó
- Two-person kayak 500 m: 8th place
-
Zoltán Romhányi
- Two-person kayak 500 m: 8th place
-
István Szabó
- Two-person kayak 1000 m: silver
-
János Rátkai
- Quad kayak 1000 m: 5th place
-
József Kosztyán
- Quad kayak 1000 m: 5th place
-
József Deme
- Quad kayak 1000 m: 5th place
-
Tamás Wichmann
- Single canoe 500 m: 4th place
- Single Canoe 1000 m: 9th place
-
István Vaskuti
- Two-man Canadians 500 m: gold
-
László Foltán
- Two-man Canadians 500 m: gold
-
Oszkár Frey
- Two-man canoe 1000 m: 8th place
-
Tamás Buday
- Two-man canoe 1000 m: 8th place
- Women
-
Katalin Povázsán
- Single kayak 500 m: 7th place
-
Mária Zakariás
- Two-person kayak 500 m: bronze
-
Éva Rakusz
- Two-person kayak 500 m: bronze
athletics
- Men
-
Istvan Nagy
- 100 m: eliminated in the preliminary run
- 200 m: eliminated in the quarterfinals
- 4 x 100 meter relay: eliminated in the run-up
-
István Tatár
- 100 m: eliminated in the preliminary run
- 4 x 100 meter relay: eliminated in the run-up
-
Ferenc Kiss
- 200 m: eliminated in the semi-finals
- 4 x 100 meter relay: eliminated in the run-up
-
András Paróczai
- 800 m: eliminated in the semi-finals
-
Ferenc Szekeres
- Marathon: 12th place
-
József Szalai
- 400 m hurdles: eliminated in the semifinals
-
László Babály senior
- 4 x 100 meter relay: eliminated in the run-up
-
János Szálas
- 20 km walking: 12th place
-
László Sátor
- 50 km walking: 9th place
-
Zoltán Társi
- High jump: 19th place
-
István Gibicsár
- High jump: 23rd place
-
László Szalma
- Long jump: 4th place
-
Béla Bakosi
- Long jump: 25th place
- Triple jump: 7th place
-
Miklós Németh
- Javelin throw: 8th place
-
Ferenc Paragi
- Javelin throw: 10th place
- Women
-
Irén Orosz-Árva
- 200 m: eliminated in the semi-finals
- 4 x 400 meter relay: 5th place
-
Ilona Pál
- 400 m: eliminated in the semi-finals
- 4 x 400 meter relay: 5th place
-
Judit Forgács
- 400 m: eliminated in the preliminary run
- 4 x 400 meter relay: 5th place
-
Xénia Siska
- 100 m hurdles: eliminated in the semifinals
-
Éva Tóth
- 4 x 400 meter relay: 5th place
-
Ibolya Petrika
- 4 x 400 meter relay: 5th place
-
Andrea Mátay
- High jump: 10th place
-
Mária Pap
- Long jump: 14th place
-
Margit Papp
- Long jump: 16th place
- Pentathlon: 5th place
-
Ágnes Herczegh
- Discus throw: 12th place
-
Katalin Csőke
- Discus throw: 14th place
-
Mária Janák
- Javelin throw: 13th place
Modern pentathlon
-
Tamás Szombathelyi
- Single: silver
- Team: silver
-
Tibor Maracskó
- Singles: 5th place
- Team: silver
-
László Horváth
- Individual: 19th place
- Team: silver
Cycling
-
András Takács
- Road race: 28th place
- Team time trial: 17th place
-
Zoltán Halász
- Road race: 40th place
- Team time trial: 17th place
-
György Szuromi
- Road race: 51st place
-
László Halász
- Road race: 52nd place
- Team time trial: 17th place
-
Tamás Csathó
- Team time trial: 17th place
-
László Morcz
- Track sprint: eliminated in the preliminary run
-
Ervin Dér
- Track 4000 m team pursuit: 12th place
-
Csaba Pálinkás
- Track 4000 m team pursuit: 12th place
-
Zsigmond Sarkadi Nagy
- Track 4000 m team pursuit: 12th place
-
Gábor Szűcs
- Track 4000 m team pursuit: 12th place
horse riding
-
Barnabás Hevesy
- Show jumping: 7th place
- Show jumping team: 4th place
-
Ferenc Krucsó
- Show jumping: 14th place
- Show jumping team: 4th place
-
József Varró
- Show jumping team: 4th place
-
András Balogi
- Show jumping team: 4th place
-
László Cseresnyés
- Versatility: 14th place
- Versatility team: 4th place
-
István Grózner
- Versatility: 16th place
- Versatility team: 4th place
-
Zoltán Horváth
- Versatility: 17th place
- Versatility team: 4th place
-
Mihály Oláh
- Versatility: Eliminated
- Versatility team: 4th place
Wrestling
-
Ferenc Seres
- Greco-Roman paper weight: bronze
-
Lajos Rácz
- Flyweight, Greco-Roman: silver
-
Gyula Molnár
- Bantamweight, Greco-Roman: 7th place
-
István Tóth
- Featherweight, Greco-Roman: silver
-
Károly Gaál
- Lightweight, Greco-Roman: 8th place
-
Ferenc Kocsis
- Greterweight, Greco-Roman: Gold
-
Mihály Toma
- Middleweight, Greco-Roman: 6th place
-
Norbert Növényi
- Light Heavyweight, Greco-Roman: Gold
-
Tamás Gáspár
- Heavyweight, Greco-Roman: 9th place
-
József Farkas
- Super heavyweight, Greco-Roman: 4th place
-
László Bíró
- Paper weight, freestyle: 6th place
-
Lajos Szabó
- Flyweight, freestyle: 4th place
-
Sándor Németh
- Bantamweight, freestyle: 8th place
-
Zoltán Szalontai
- Featherweight, freestyle: 8th place
-
János Kocsis
- Lightweight, freestyle: eliminated in the 3rd round
-
István Fehér
- Welterweight, freestyle: 7th place
-
István Kovács
- Middleweight, freestyle: bronze
-
Antal Bodó
- Heavyweight, freestyle: eliminated in the 3rd round
-
József Balla
- Super heavyweight, freestyle: silver
rowing
- Men
-
Lajos Ódor
- One: 9th place
-
Péter Tóvári
- Eighth with helmsman: 7th place
-
Attila Strochmayer
- Eighth with helmsman: 7th place
-
Zoltán Sztárcsevics
- Eighth with helmsman: 7th place
-
Kálmán Toronyi
- Eighth with helmsman: 7th place
-
Miklós Bálint
- Eighth with helmsman: 7th place
-
Ferenc Kiss
- Eighth with helmsman: 7th place
-
László Kiss
- Eighth with helmsman: 7th place
-
András Kormos
- Eighth with helmsman: 7th place
-
Róbert Sass
- Eighth with helmsman: 7th place
- Women
-
Mariann Ambrus
- One: 8th place
-
Ilona Bata
- Double scull: 6th place
-
Klára Langhoffer-Pétervári
- Double scull: 6th place
-
Teréz Bednarik
- Two without a helmsman: 6th place
-
Éva Molnár
- Two without a helmsman: 6th place
-
Valéria Gyimesi
- Quadruple scull with helmsman: 7th place
-
Judit Kéri-Novák
- Quadruple scull with helmsman: 7th place
-
Kamilla Kosztolányi
- Quadruple scull with helmsman: 7th place
-
Erzsébet Nagy
- Quadruple scull with helmsman: 7th place
-
Katalin Pál-Ribáry
- Quadruple scull with helmsman: 7th place
shoot
-
László Orbán
- Rapid fire pistol 25 m: 10th place
-
Gábor Plank
- Rapid fire pistol 25 m: 30th place
-
Lajos Nagy
- Free pistol 50 m: 13th place
-
Rudolf Seres
- Free pistol 50 m: 21st place
-
István Mátrai
- Small bore rifle, three position fight 50 m: 10th place
-
Éva Fórián
- Small bore rifle, three position fight 50 m: 11th place
-
Károly Varga
- Small caliber rifle lying 50 m: gold
-
Ferenc Szilágyi
- Small bore rifle lying 50 m: 18th place
-
András Doleschall
- Running target 50 m: 4th place
-
Tibor Bodnár
- Running target 50 m: 5th place
-
István Putz
- Trap: 9th place
-
László Ludmann
- Trap: 14th place
-
István Talabos
- Skeet: 11th place
-
Tibor Gosztola
- Skeet: 23rd place
swim
- Men
-
Gábor Mészáros
- 100 m freestyle: eliminated in the preliminary run
- 100 m butterfly: eliminated in the semifinals
- 200 m butterfly: eliminated in the preliminary run
- 4 x 100 meter medley relay: 6th place
-
Sándor Nagy
- 400 m freestyle: 6th place
- 1500 m freestyle: eliminated in the preliminary run
-
Zoltán Wladár
- 400 m freestyle: eliminated in the preliminary run
- 1500 m freestyle: 7th place
-
Sándor Wladár
- 100 m back: 5th place
- 200 m back: gold
- 4 x 100 meter medley relay: 6th place
-
Zoltán Verrasztó
- 100 m back: eliminated in the semi-finals
- 200 m back: silver
- 400 m medley: bronze
- 4 x 100 meter medley relay: 6th place
-
Róbert Rudolf
- 100 m back: eliminated in the preliminary run
- 200 m back: eliminated in the preliminary run
-
János Dzvonyár
- 100 m chest: 5th place
- 200 m chest: eliminated in the preliminary run
- 4 x 100 meter medley relay: 6th place
-
Albán Vermes
- 100 m chest: Final run not finished
- 200 m chest: silver
-
András Hargitay
- 400 m individual medley: 4th place
-
Csaba Sós
- 400 m individual medley: eliminated in the preliminary run
- Women
-
Ágnes Fodor
- 100 m back: eliminated in the preliminary run
- 200 m back: eliminated in the preliminary run
-
Gabriella Kindl
- 100 m chest: eliminated in the preliminary run
- 200 m chest: eliminated in the preliminary run
-
Éva Miklósfalvy
- 100 m butterfly: eliminated in the preliminary run
- 200 m butterfly: eliminated in the preliminary run
sailing
-
István Ruják
- Finn dinghy: 9th place
-
György Fundák
- 470 dinghy: 11th place
-
Gábor Zalai
- 470 dinghy: 11th place
-
Tamás Holovits
- Star: 10th place
-
György Holovits
- Star: 10th place
-
Szabólcs Detre
- Flying Dutchman: bronze
-
Zsolt Detre
- Flying Dutchman: bronze
do gymnastics
- Men
-
Zoltán Magyar
- Individual all-around: 9th place
- Floor: 13th place
- Horse jump: 15th place
- Bars: 14th place
- Horizontal bar: 17th place
- Rings: 21st place
- Pommel horse: gold
- Team all-around: bronze
-
Péter Kovács
- Individual all-around: 11th place
- Floor: 5th place
- Horse jump: 25th place
- Bars: 36th place
- Horizontal bar: 17th place
- Rings: 25th place
- Pommel horse: 24th place
- Team all-around: bronze
-
Ferenc Donáth
- Individual all-around: 12th place
- Floor: 15th place
- Horse jump: 21st place
- Bars: 14th place
- Horizontal bar: 11th place
- Rings: 13th place
- Pommel horse: 6th place
- Team all-around: bronze
-
György Guczoghy
- Individual all-around: 21st place
- Floor: 24th place
- Horse jump: 46th place
- Bars: 28th place
- Horizontal bar: 17th place
- Rings: 34th place
- Pommel horse: 13th place
- Team all-around: bronze
-
István Vámos
- Individual all-around: 27th place
- Floor: 15th place
- Horse jump: 12th place
- Bars: 50th place
- Horizontal bar: 31st place
- Rings: 37th place
- Pommel horse: 33rd place
- Team all-around: bronze
-
Zoltán Kelemen
- Individual all-around: 33rd place
- Floor: 36th place
- Horse jump: 51st place
- Bars: 50th place
- Horizontal bar: 31st place
- Rings: 27th place
- Pommel horse: 19th place
- Team all-around: bronze
- Women
-
Erika Flander
- Individual all-around: 13th place
- Floor: 15th place
- Horse jump: 16th place
- Uneven bars: 31st place
- Balance beam: 24th place
- Team all-around competition: 5th place
-
Márta Egervári
- Individual all-around: 14th place
- Floor: 38th place
- Horse jump: 16th place
- Uneven bars: 7th place
- Balance beam: 41st place
- Team all-around competition: 5th place
-
Erika Csányi
- Individual all-around: 17th place
- Floor: 13th place
- Horse jump: 23rd place
- Uneven bars: 9th place
- Balance beam: 31st place
- Team all-around competition: 5th place
-
Éva Óvári
- Individual all-around: 29th place
- Floor: 35th place
- Horse jump: 35th place
- Uneven bars: 17th place
- Balance beam: 25th place
- Team all-around competition: 5th place
-
Steer Almási
- Individual all-around: 29th place
- Floor: 28th place
- Horse jump: 34th place
- Uneven bars: 25th place
- Balance beam: 33rd place
- Team all-around competition: 5th place
-
Erzsébet Hanti
- Individual all-around: 36th place
- Floor: 40th place
- Horse jump: 30th place
- Uneven bars: 31st place
- Balance beam: 35th place
- Team all-around competition: 5th place
volleyball
- Women
- 4th Place
Water polo
- bronze
Diving
-
Károly Némedi
- 3 m jumping: 17th place
- 10 m high diving: 14th place
-
Ildikó Kelemen-Kovács
- 3 m jumping: 12th place
- 10 m high diving: 8th place
Web links
- Hungarian Olympic team from 1980 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )