Olympic Winter Games 2010 / Participant (Russia)
RUS
3 | 5 | 7th |
Russia participated in the 2010 Winter Olympics in Vancouver, Canada, with 178 athletes in all 15 sports.
The 11th place in the medal table was Russia's worst placement so far at the Winter Olympics. Russian President Dmitry Medvedev called for the resignation of all winter sports officials.
Flag bearer
The hockey player Alexei Morozov carried the Russian flag during the Opening Ceremony at BC Place Stadium .
Medalist
.
gold
silver
bronze
Participants by sport
biathlon
|
|
bob
|
RUS I
RUS II
|
Curling
- Women
- Lyudmila Priwiwkowa (Skip)
- Anna Sidorowa (Third)
- Nkeiruka Jesech (Second)
- Ekaterina Galkina (Lead)
- Margarita Fomina (substitute)
ice Hockey
- Men
Goalkeeper:
- Ilja Brysgalow ( Phoenix Coyotes )
- Yevgeny Nabokov ( San Jose Sharks )
- Semyon Varlamov ( Washington Capitals )
Defender:
- Sergei Gonchar ( Pittsburgh Penguins )
- Denis Grebeschkow ( Edmonton Oilers )
- Dmitri Kalinin ( Salawat Julajew Ufa )
- Konstantin Kornejew ( HK CSKA Moscow )
- Andrei Markow ( Canadiens de Montréal )
- Ilja Nikulin ( Ak Bars Kazan )
- Fyodor Tjutin ( Columbus Blue Jackets )
- Anton Woltschenkow ( Ottawa Senators )
Striker:
- Maxim Afinogenow ( Atlanta Thrashers )
- Pawel Dazjuk ( Detroit Red Wings )
- Sergei Fjodorow ( HK Metallurg Magnitogorsk )
- Ilya Kovalchuk ( New Jersey Devils )
- Viktor Kozlov (Salawat Julajew Ufa)
- Yevgeny Malkin (Pittsburgh Penguins)
- Alexei Morosow (Ak Bars Kazan)
- Alexander Ovetschkin (Washington Capitals)
- Alexander Radulow (Salawat Julajew Ufa)
- Danis Saripow (Ak Bars Kazan)
- Sergei Zinoviev (Salawat Julajew Ufa)
- Alexander Syomin (Washington Capitals)
- Women
Goalkeepers:
- Irina Gaschennikowa ( Tornado Moskovskaya Oblast )
- Marija Onolbajewa ( Fakel Chelyabinsk )
- Anna Prugowa (Tornado Moskovskaya Oblast)
Defenders:
- Aljona Khomitsch ( SKIF Nizhny Novgorod )
- Inna Djubanok (Tornado Moskovskaya Oblast)
- Alexandra Kapustina (SKIF Nizhny Novgorod)
- Olga Permjakowa (Tornado Moskovskaya Oblast)
- Kristina Petrowskaja (Tornado Moskovskaya Oblast)
- Soy Polunina (Tornado Moskovskaya Oblast)
- Svetlana Tkachova (SKIF Nizhny Novgorod)
Strikers:
- Yekaterina Ananyina ( Spartak-Merkuri Yekaterinburg )
- Tatiana Burina (Tornado Moskovskaya Oblast)
- Julija Deulina (SKIF Nizhny Novgorod)
- Ija Gavrilowa (Tornado Moskovskaya Oblast)
- Yekaterina Lebedeva (Spartak-Merkuri Yekaterinburg)
- Marina Sergina (Tornado Moskovskaya Oblast)
- Ekaterina Smolenzewa (Tornado Moskovskaya Oblast)
- Olga Sossina (SKIF Nizhny Novgorod)
- Tatiana Sotnikowa (SKIF Nizhny Novgorod)
- Svetlana Terentjewa (SKIF Nizhny Novgorod)
- Alexandra Wafina (Fakel Chelyabinsk)
figure skating
Athletes | Short program | Freestyle | Points | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | |||
Men's | ||||||
Artyom Borodulin | 72.24 | 13. | 137.92 | 12. | 210.16 | 13. |
Yevgeny Plyushchenko | 90.85 | 1. | 165.51 | 2. | 256.36 | silver |
Ladies | ||||||
Alyona Leonova | 62.14 | 8th. | 110.32 | 10. | 172.46 | 9. |
Xenia Makarova | 59.22 | 12. | 112.69 | 9. | 171.91 | 10. |
Pair skating | ||||||
Vera Basarowa / Juri Larionow | 56.54 | 12. | 106.96 | 11. | 163.50 | 11. |
Yuko Kawaguti / Alexander Smirnov | 74.16 | 3. | 120.61 | 7th | 194.77 | 4th |
Marija Muchortowa / Maxim Trankow | 63.44 | 8th. | 122.35 | 5. | 185.79 | 7th |
Ice dance
Athletes | Compulsory dance | Original dance | Free dance | Points | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | Points | rank | |||
Ekaterina Bobrowa / Dmitri Solovyov | 29.86 | 17th | 50.61 | 15th | 82.88 | 14th | 163.35 | 15th |
Jana Chochlowa / Sergei Nowizki | 37.18 | 7th | 55.57 | 9. | 93.11 | 8th. | 185.86 | 9. |
Oxana Domnina / Maxim Schabalin | 43.76 | 1. | 62.84 | 3. | 101.04 | 3. | 207.64 | bronze |
Speed skating
- Men
-
Alexei Jessin
- 1000 m: 22nd place
- 1500 m: 21st place
-
Yevgeny Lalenkov
- 500 m: 36th place
- 1000 m: 11th place
- 1500 m: 11th place
-
Alexander Lebedev
- 500 m: 32nd place
- 1000 m: 38th place
- 1500 m: 36th place
-
Dmitri Lobkov
- 500 m: 14th place
- 1000 m: 21st place
-
Alexander Rumyantsev
- 5000 m: disqualified
- 10,000 m: 13th place
- Ivan Skobrew
-
Timofei Skopin
- 500 m: 35th place
- Women
-
Ekaterina Abramova
- 1500 m: 32nd place
-
Olga Fatkulina
- 500 m: 20th place
- 1000 m: 20th place
-
Svetlana Kaikan
- 500 m: 21st place
-
Galina Likhacheva
- 3000 m: 19th place
-
Ekaterina Lobysheva
- 1000 m: 28th place
- 1500 m: 11th place
-
Ekaterina Malysheva
- 500 m: 24th place
- 1000 m: 27th place
-
Julija Nemaja
- 500 m: DNF
-
Alla Shabanova
- 1500 m: 12th place
-
Ekaterina Sheikhova
- 1000 m: 11th place
- 1500 m: 8th place
-
Svetlana Vysokova
- 3000 m: 17th place
Freestyle skiing
|
|
Nordic combination
- Men
Luge
|
|
Short track
|
|
skeleton
|
|
Alpine skiing
|
|
Cross-country skiing
|
|
Ski jumping
- Men
- Dmitri Ipatov
- Pavel Karelin
- Denis Kornilov
-
Ilya Roslyakov
- Individual jumping, normal hill → 45th qualification, eliminated (92.0 points)
Snowboard
|
|
Web links
Individual evidence
- ^ SID: Olympia - Vancouver: Medvedev calls for Russian coaches to resign. In: Focus Online . March 1, 2010, accessed October 14, 2018 .