Young Artist Awards 2006
The Young Artist Awards 2006 were presented by the Young Artist Foundation , a non-profit organization founded in 1979 , on March 25, 2006 at Sportsmen's Lodge, a hotel in Studio City , Los Angeles . It is the 27th award since it was first presented in 1979 . The award was presented in a total of 34 categories for outstanding achievements by young actors and actresses in the fields of film , television and theater .
Award winners and nominees in the field of film
Best Actor in a Feature Film
-
Josh Hutcherson - Zathura - A Space Adventure (Zathura)
- Adam Butcher - Saint Ralph - Miracles Are Possible (Saint Ralph)
- Freddie Highmore - Charlie and the Chocolate Factory
- Taylor Lautner - The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3 -D (The Adventures of Sharkboy and Lavagirl 3-D)
- William Moseley - The Chronicles of Narnia: The Lion of Narnia (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)
Best Actress in a Feature Film
-
Dakota Fanning - Dreamer (Dreamer: Inspired by a True Story)
- Taylor Dooley - The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3 -D (The Adventures of Sharkboy and Lavagirl 3-D)
- Jordan-Claire Green - Come Away Home
- Q'orianka Kilcher - The New World
- AnnaSophia Robb - Winn-Dixie - My Shaggy Friend (Because of Winn-Dixie)
Best Supporting Actor in a Feature Film
-
Ridge Canipe - Walk the Line
- Josh Flitter - The Greatest Game Ever Played (The Greatest Game Ever Played)
- Michael Kanev - Saint Ralph - Miracles Are Possible (Saint Ralph)
- Owen Kline - The Squid and the Whale (The Squid and the Whale)
- Steven Anthony Lawrence - Football Fever - Penalty for Daddy (Kicking & Screaming)
- Steven Christopher Parker - Direct hit - A supercoach takes action (rebound)
- Max Thieriot - Der Babynator (The Pacifier)
Best Supporting Actress in a Feature Film
-
Suzuka Ōgo - The Geisha (Memoirs of a Geisha)
- Aleisha Allen - are we there yet? (Are We There Yet?)
- Jenna Boyd - One for 4 (The Sisterhood of the Traveling Pants)
- Alisha Mullally - Mission on Four Paws - A Christmas Tale (The 12 Dogs of Christmas)
Best Actor in a Feature Film - Ten Years or Under
-
Adrian Alonso - The Legend of Zorro (The Legend of Zorro)
- Jonah Bobo - Zathura - A Space Adventure (Zathura)
- Philip Bolden - are we there yet? (Are We There Yet?)
Best Actress in a Feature Film - Ten Years or Under
-
Georgie Henley - The Chronicles of Narnia: The Lion of Narnia (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)
- Heidi Hayes - A History of Violence
- Chloë Moretz - Amityville Horror - A True Story (The Amityville Horror)
- Aria Wallace - The Perfect Man
Best cast in a feature film
-
Seth Adkins , Ridge Canipe , Brandon Craggs , Jeffrey Davies , Timmy Detters , Carlos and Emmanuel Estrada , Troy Gentile , Kenneth Harris , Carter Jenkins , Amon Johal , Tyler Patrick Jones , Sammi Kane Kraft and Jeffrey Tedmori - The Bears Are On The Bears (Bad News Bears)
- Brent Kinsman , Shane Kinsman , Forrest Landis , Liliana Mumy , Piper Perabo , Kevin Schmidt , Jacob Smith , Alyson Stoner , Blake Woodruff and Morgan York - Cheaper by the Dozen 2 - Two fathers go crazy (Cheaper by the Dozen 2)
- Drake Bell , Dean Collins , Miranda Cosgrove , Jennifer Habib , Jessica Habib , Miki Ishikawa , Lil 'JJ , Tyler Patrick Jones , Brecken Palmer , Bridger Palmer , Danielle Panabaker , Ty Panitz , Slade Pearce , Haley Ramm , Nicholas Roget-King and Andrew Vo - Yours, mine & Our (your, mine and Ours)
Best international family film
-
Canada - Saint Ralph - Miracles Are Possible (Saint Ralph)
- Finland - The best mother (Äideistä parhain)
- England - Mrs. Palfrey at the Claremont
- England - Oliver Twist
- Italy - Once You Are Born You Cannot Hide (Quando sei nato non puoi più nasconderti)
- Brazil - Dois Filhos de Francisco (2 Filhos de Francisco)
Best representation in an international feature film
- Marcos Henrique , Brazil - Dois Filhos de Francisco (2 Filhos de Francisco)
-
Dablio Moreira , Brazil - Dois Filhos de Francisco (2 Filhos de Francisco)
- Barney Clark , England - Oliver Twist
- Matteo Gadola , Italy - Once You Are Born You Cannot Hide (Quando sei nato non puoi più nasconderti)
- Hannah Lochner , England - Looking Back Into Verderben (Child of Mine)
- Topi Majaniemi , Finland - The best mother (Äideistä parhain)
Best Actor in a Short Film
Best Actress in a Short Film
Best Family Film (Animation)
-
Wallace & Gromit - On the hunt for the giant rabbit (Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit)
- Howl's Moving Castle (ハ ウ ル の 動 く 城)
- Heffalump - A New Friend for Winnie the Pooh (Pooh's Heffalump Movie)
- Robots
- Corpse Bride (Tim Burton's Corpse Bride)
- Valiant
Best Family Film (Comedy or Musical)
-
Charlie and the Chocolate Factory
- Winn-Dixie - My Shaggy Friend (Because of Winn-Dixie)
- In love with a witch (Bewitched)
- Direct hit - a super coach takes action (rebound)
- Sky High - This high school is taking off! (Sky High)
- Yours, Mine & Our (Your, Mine and Ours)
Best Family Film (Drama)
-
The Chronicles of Narnia: The Lion of Narnia (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)
- The Comeback (Cinderella Man)
- Dreamer : Inspired by a True Story
- Finding Home
- The Legend of Zorro (The Legend of Zorro)
- The Geisha (Memoirs of a Geisha)
- One for 4 (The Sisterhood of the Traveling Pants)
Award winners and nominees in the field of television
Best family television film or special
-
Silver Bells
- Felicity: An American Girl Adventure
- The Ice Hockey Princess (Go Figure)
- Pope John Paul II (Pope John Paul II)
- Riding the Bus with My Sister
Best Actor in a TV Movie, Miniseries or Special
-
Michael Mitchell - Silver Bells
- Christopher Plumley - The Metro Chase
- Jeremy Sumpter - seduction from the Internet (Cyber Seduction: His Secret Life)
Best Actress in a TV Movie, Miniseries, or Special
Best Supporting Actor in a TV Movie, Miniseries, or Special
-
Hunter Clary - Snow Wonder
- Josh Hayden - The Blinding Christmas (Deck the Halls)
- Jake Scott - Seduction from the Internet (Cyber Seduction: His Secret Life)
- Benjamin B. Smith - Bob the Butler (Bob the Butler)
Best Supporting Actress in a TV Movie, Miniseries, or Special
-
Niamh Wilson - The Stranger I Married (The Man Who Lost Himself)
- Jasmine Berg - The Lies of My Mother (Lies My Mother Told Me)
- Katie Boland - Wild West Biking (Buffalo Dreams)
- Tessa Vonn - Chasing Christmas
- Brittney Wilson - Haunting Sarah
Best Family Series (Comedy)
-
Everybody Hates Chris (Everybody Hates Chris)
- Again and again Jim (According to Jim)
- Hope & Faith (Hope & Faith)
- Rodney
- Raven looks through (That's So Raven)
Best Family Series (Drama)
-
Surface - uncanny depth (Surface)
- Flight 29 Down
- Strong Medicine: Two Doctors Like Fire and Ice (Strong Medicine)
- Sue Thomas: FBI (Sue Thomas: FBEye)
Best Actor in a Television Series (Comedy or Drama)
-
Carter Jenkins - Surface - Unheimliche depth (Surface)
- Dylan and Cole Sprouse - Hotel Zack & Cody (The Suite Life of Zack & Cody)
- Tyler James Williams - Everybody Hates Chris (Everybody Hates Chris)
Best Actress in a TV Series (Comedy or Drama)
-
Camille Winbush - The Bernie Mac Show
- Amy Bruckner - Phil of the Future (Phil of the Future)
- Hallee Hirsh - Flight 29 Down
Best Supporting Actor in a TV Series (Comedy)
-
Angus T. Jones - Two and a Half Men
- Oliver Davis - Rodney
- Joel Homan - Yes, Dear
- Paulie Litt - Hope and Faith (Hope & Faith)
- Vincent Martella - Everybody Hates Chris (Everybody Hates Chris)
Best Supporting Actress in a TV Series (Comedy)
-
Renee Olstead - Still Standing
- Macey Cruthird - Hope and Faith (Hope & Faith)
- Joy Lauren - Desperate Housewives
Best Supporting Actor in a TV Series (Drama)
-
Malcolm David Kelley - Lost
- Spencer Akhtymichuk - Dead Zone (The Dead Zone)
- Eddie Hassell - Surface - Unheimliche depth (Surface)
Best Supporting Actress in a TV Series (Drama)
-
Sofia Vassilieva - Medium - Nothing remains hidden (Medium)
- Conchita Campbell - 4400 - The Returnees (The 4400)
- Vivien Cardone - Everwood
- Caitlin Wachs - Welcome, Mrs. President (Commander in Chief)
Best actor in a television series (comedy or drama) - ten years or younger
-
Noah Gray-Cabey - What's Up, Dad? (My Wife and Kids)
- Allen Alvarado - Flight 29 Down
- Connor and Garret Sullivan - Again and again Jim (According to Jim)
- Drake Johnston - A Heavenly Family (7th Heaven)
Best Actress in a TV Series (Comedy or Drama) - Ten Years or Under
-
Jasmine Anthony - Welcome, Mrs. President (Commander in Chief)
- Taylor Atelian - Again and again Jim (According to Jim)
- Billi Bruno - Always Again Jim (According to Jim)
- Ariel Gade - Invasion
- Maria Lark - Medium - Nothing remains hidden (Medium)
- Jazz Raycole - What's Up, Dad? (My Wife and Kids)
Best Guest Actor in a TV Series (Comedy or Drama)
-
Joseph Castanon - Ghost Whisperer - Voices from Beyond (The Ghost Whisperer)
- Seth Adkins - The West Wing - In the Center of Power (The West Wing)
- Reed Alexander - Will & Grace
- Alex Black - Ned's Ultimate School Madness (Ned's Declassified School Survival Guide)
- Cole Heppell - Dead Zone (The Dead Zone)
- Masam Holden - Without a Trace - (Without a Trace)
- Cameron Monaghan - Nip / Tuck - Beauty has its price (Nip / Tuck)
- Tanner Richie - Ned's Ultimate School Madness (Ned's Declassified School Survival Guide)
- Cole Evan Heiss - Close to Home
Best Guest Actress in a TV Series (Comedy or Drama)
-
Darcy Rose Byrnes - Shadow of Passion (The Young and the Restless)
- Courtney Hope - Related
- Kali Majors - Strong Medicine: Two doctors like fire and ice (Strong Medicine)
- Cherrelle Noyd - Just In Case Amy (Judging Amy)
- Ashley Rose Orr - Without a Trace - (Without a Trace)
- Jennifer Stone - Dr. House (House)
Outstanding cast in a television series
-
Sean Flynn Amir , Paul Butcher , Kristin Herrera , Victoria Justice , Christopher Massey , Alexa Nikolas , Erin Sanders , Jamie Lynn Spears and Matthew Underwood - Zoey 101
- Andrew Chalmers , Shannon Collis , Demetrius Joyette , Melanie Leishman , Sara Paxton and Kerry Michael Saxena - Darcy's Wild Life
- Dalmar Abuzeid , Sarah Barrable-Tishauer , John Bregar , Deanna Casaluce , Daniel Clark , Lauren Collins , Ryan Cooley , Marc Donato , Jake Epstein , Stacey Farber , Aubrey Graham , Jake Goldsbie , Shenae Grimes , Jamie Johnston , Shane Kippel , Andrea Lewis , Mike Lobel , Miriam McDonald , Melissa McIntyre , Daniel Morrison , Adamo Ruggiero and Cassie Steele - Degrassi: The Next Generation
- Ashley Leggat , Daniel Magder , Michael Seater , Jordan Todosey and Ariel Waller - man, Derek! (Life with Derek)
- Jordan Calloway , Bianca Collins , Emma Degerstedt , Dustin Ingram , Malese Jow , Carter Jenkins , Emma Roberts , Brandon Smith and Chelsea Tavares - Unfabulous
Award winners and nominees in the field of synchronization
Best voice actor
-
Matthew Josten - Heaven and Chicken (Chicken Little)
- Jake T. Austin - Diego (Go, Diego, Go!)
- Marc Donato - Pom Poko (平 成 狸 合 戦 ぽ ん ぽ こ)
Best voice actress
-
Tajja Isen - Atomic Betty
- Sarah Heinke - Strawberry Shortcake (Strawberry Shortcake)
- Brenda Grate - Tarzan 2 (Tarzan II)
Web links
- Official website of the Young Artist Foundation
Individual evidence
- ↑ 27th Annual Young Artist Award - Nominations . Young Artist Award . Retrieved March 6, 2012.