2000 Summer Olympics / Participant (Finland)
FIN
2 | 1 | 1 |
Finland took part in the 2000 Summer Olympics in the Australian metropolis of Sydney with 70 athletes, 30 women and 40 men, in 16 sports.
It was Finland's 21st participation in the Summer Olympics since 1908 .
Flag bearer
Hammer thrower Olli-Pekka Karjalainen carried the flag of Finland during the opening ceremony at Stadium Australia .
Medalist
With two won gold, a silver and a bronze medal the Finnish team was ranked 31 in the medal count .
M. | Surname | sport | competition |
---|---|---|---|
Arsi Harju | athletics | Shot put | |
Jyrki Järvi and Thomas Johanson | sailing | 49er | |
Juha Hirvi | shoot | Small caliber, three-position fight | |
Marko Yli-Hannuksela | Wrestling | Greterweight, Greco-Roman |
Participants by sport
badminton
-
Jyri Aalto
- Individual: 17th place
-
Anu Weckström-Nieminen
- Women, singles: 17th place
Archery
-
Miika Aulio
- Individual: 38th place
-
Jari Lipponen
- Singles: 50th place
-
Katri Suutari
- Women, singles: 50th place
Boxing
-
Joni Turunen
- Featherweight: 17th place
Weightlifting
-
Karoliina Lundahl
- Women, heavyweight: DNF
Judo
-
Maarit Kallio
- Women, super light weight: 1st round
canoe
-
Kimmo Latvamäki
- Kjaka-One, 500 meters: semi-finals
athletics
-
Tommi Hartonen
- 100 meters: heats
- 200 meters: semi-finals
-
Valentin Kononen
- 50 km walking: Disqualified
-
Mika Polku
- High jump: 16th place in qualification
-
Toni Huikuri
- High jump: 26th place in qualification
-
Timo Aaltonen
- Shot put: 12th place
-
Ville Tiisanoja
- Shot put: 15th place in qualification
-
Olli-Pekka Karjalainen
- Hammer throw: 34th place in qualification
-
Aki Parviainen
- Javelin: 5th place
-
Harri Haatainen
- Javelin: 19th place in qualification
-
Harri Hakkarainen
- Javelin: Eliminated in qualification
-
Eduard Hämäläinen
- Decathlon: 24th place
-
Aki Heikkinen
- Decathlon: DNF
-
Heidi Hannula
- Women, 100 meters: heats
- Women, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Johanna Manninen
- Women, 200 meters: quarter-finals
- Women, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Manuela Bosco
- Women, 100 meter hurdles: prelims
- Women, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Sanna Hernesniemi-Kyllönen
- Women, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Sini Pöyry
- Women, hammer throwing: 12th place
-
Mia Strömmer
- Women, hammer throw: 22nd place in qualification
-
Mikaela Ingberg
- Women, javelin: 9th place
-
Taina Uppa-Kolkkala
- Women, javelin: 20th place in qualification
-
Tiia Hautala
- Women, heptathlon: 8th place
-
Susanna Rajamäki
- Women, heptathlon: 13th place
Cycling
-
Pia Sundstedt
- Women, road races: 21st place
-
Mira Kasslin
- Women, sprint: 11th place
- Women, 500 meters time trial: 17th place
horse riding
-
Elisabet Ehrnrooth
- Dressage, individual: 37th place
-
Heidi Svanborg
- Dressage, individual: 46th place
-
Piia Pantsu
- Versatility, Individual: DNF
Rhythmic sports gymnastics
-
Heini Lautala
- Singles: 23rd place in qualification
Wrestling
-
Tero Katajisto
- Flyweight, Greco-Roman: 18th place
-
Juha Lappalainen
- Lightweight, Greco-Roman: 14th place
-
Marko Asell
- Middleweight, Greco-Roman: 17th place
shoot
-
Pasi Wedman
- Running target: 4th place
-
Raimo Kauppila
- Double trap: 10th place
-
Timo Laitinen
- Skeet: 23rd place
-
Satu Pusila
- Women, Trap: 13th place
- Women, double trap: 17th place
-
Pia Julin
- Women, double trap: 13th place
-
Maarit Lepomäki
- Women, Skeet: 11th place
swim
-
Jere Hård
- 100 meters freestyle: 33rd place
- 100 meter butterfly: 15th place
- 4 × 100 meter medley: Disqualified in qualification
-
Jarno Pihlava
- 100 meters chest: 11th place
- 200 meters chest: 34th place
- 4 × 100 meter medley: Disqualified in qualification
-
Tero Valimaa
- 100 meter butterfly: 25th place
- 200 meter butterfly: 34th place
- 4 × 100 meter medley: Disqualified in qualification
-
Jani Sievinen
- 200 meter medley: 8th place
- 400 meter medley: 27th place
- 4 × 100 meter medley: Disqualified in qualification
-
Hanna-Maria Seppälä
- Women, 50 meters freestyle: 28th place
- Women, 100 meters freestyle: 18th place
-
Anu Koivisto
- Women, 100 meters back: 23rd place
- Women, 200 meters back: 21st place
-
Marja Pärssinen-Päivinen
- Women, 100 meters butterfly: 33rd place
sailing
-
Petri Leskinen
- 470s: 16th place
-
Kristian Heinilä
- 470s: 16th place
-
Roope Suomalainen
- Laser: 17th place
-
Jali Mäkilä
- Soling: 16th place
-
Erkki Heinonen
- Soling: 16th place
-
Sami Tamminen
- Soling: 16th place
-
Minna Aalto
- Windsurfing: 15th place
-
Sari multala
- Europe: 5th place
Taekwondo
-
Kirsimarja Koskinen
- Women, class up to 67 kilograms: 5th place
-
Veera Liukkonen
- Women, class over 67 kilograms: 14th place
Diving
-
Jukka Piekkanen
- Art jumping: 20th place
-
Joona Puhakka
- Art jumping: 30th place
Web links
- Finnish Olympic team from 2000 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )