Olympic Winter Games 2018 / Participant (Norway)
NOR
14th | 14th | 11 |
Norway participated in the 2018 Winter Olympics with 109 athletes in eleven disciplines, including 82 men and 27 women. With 14 gold, 14 silver and 11 bronze medals, Norway was the most successful nation at the Games. 14 of the 39 medals won, including seven gold medals, Norway won in cross-country skiing .
The flag bearer at the opening ceremony was Emil Hegle Svendsen .
Medals
Medal table
rank | sport | G | S. | B. | total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Cross-country skiing | 7th | 4th | 3 | 14th |
2 | Ski jumping | 2 | 1 | 2 | 5 |
3 | Speed skating | 2 | 1 | 1 | 4th |
4th | Alpine skiing | 1 | 4th | 2 | 7th |
5 | biathlon | 1 | 3 | 2 | 6th |
6th | Freestyle skiing | 1 | - | - | 1 |
7th | Nordic combination | - | 1 | - | 1 |
8th | Curling | - | - | 1 | 1 |
total | 14th | 14th | 11 | 39 |
Medalist
Participants by sport
biathlon
Athletes | Competitions | time | error | rank |
---|---|---|---|---|
Men | ||||
Lars Helge Birkeland | 20 km individual | 53: 46.8 min | 4 (2 + 1 + 1 + 0) | 60 |
Erlend Bjøntegaard | 10 km sprint | 23: 56.2 min | 2 (0 + 2) | 5 |
12.5 km pursuit | 34: 18.0 min | 4 (1 + 0 + 0 + 3) | 9 | |
15 km mass start | 36: 19.4 min | 2 (0 + 0 + 2 + 0) | 7th | |
Johannes Thingnes Bø | 10 km sprint | 24: 51.5 min | 4 (3 + 1) | 31 |
12.5 km pursuit | 35: 42.7 min | 6 (0 + 2 + 4 + 0) | 21st | |
15 km mass start | 37: 07.3 min | 3 (0 + 3 + 0 + 0) | 16 | |
20 km individual | 48: 03.8 min | 2 (1 + 0 + 0 + 1) | gold | |
Tarjei Bø | 10 km sprint | 24: 12.5 min | 2 (2 + 0) | 13 |
12.5 km pursuit | 33: 54.3 min | 3 (0 + 0 + 1 + 2) | 4th | |
15 km mass start | 36: 21.9 min | 3 (1 + 0 + 2 + 0) | 8th | |
20 km individual | 50: 05.3 min | 2 (0 + 0 + 0 + 2) | 13 | |
Emil Hegle Svendsen | 10 km sprint | 24: 23.8 min | 2 (1 + 1) | 18th |
12.5 km pursuit | 35: 33.2 min | 5 (0 + 2 + 2 + 1) | 20th | |
15 km mass start | 35: 58.5 min | 2 (1 + 0 + 1 + 0) | bronze | |
20 km individual | 49: 40.5 min | 2 (0 + 2 + 0 + 0) | 10 | |
Lars Helge Birkeland Tarjei Bø Johannes Thingnes Bø Emil Hegle Svendsen |
4 × 7.5 km relay | 1:16:12 h | 1 + 12 (0 + 4 1 + 8) | silver |
Women | ||||
Tiril Eckhoff | 7.5 km sprint | 22: 32.4 min | 4 (3 + 1) | 24 |
10 km pursuit | 32: 23.1 min | 5 (0 + 2 + 3 + 0) | 9 | |
12.5 km mass start | 35: 50.7 min | 2 (1 + 0 + 1 + 0) | bronze | |
15 km individual | 44: 41.9 min | 4 (1 + 1 + 1 + 1) | 23 | |
Marte Olsbu | 7.5 km sprint | 21: 30.4 min | 1 (1 + 0) | silver |
10 km pursuit | 31: 42.6 min | 4 (1 + 2 + 0 + 1) | 4th | |
12.5 km mass start | 36: 14.6 min | 1 (0 + 1 + 0 + 0) | 8th | |
15 km individual | 48: 58.8 min | 7 (1 + 1 + 3 + 2) | 71 | |
Synnøve Solemdal | 7.5 km sprint | 23: 23.9 min | 3 (1 + 2) | 50 |
10 km pursuit | 34: 45.5 min | 4 (1 + 0 + 2 + 1) | 41 | |
15 km individual | 45: 33.0 min | 2 (0 + 1 + 0 + 1) | 40 | |
Ingrid Landmark Tandrevold | 7.5 km sprint | 23: 49.1 min | 4 (2 + 2) | 59 |
10 km pursuit | 34: 56.8 min | 4 (0 + 3 + 1 + 0) | 42 | |
15 km individual | 46: 14.7 min | 3 (0 + 2 + 0 + 1) | 43 | |
Synnøve Solemdal Tiril Eckhoff Ingrid Landmark Tandrevold Marte Olsbu |
4 × 6 km relay | 1:12: 33.1 h | 3 + 12 (0 + 2 3 + 10) | 4th |
Mixed | ||||
Marte Olsbu Tiril Eckhoff Johannes Thingnes Bø Emil Hegle Svendsen |
2 × 6 km + 2 × 7.5 km relay | 1: 08: 55.2 h | 1 + 11 (0 + 5 1 + 6) | silver |
Henrik L'Abée-Lund and Hilde Fenne were on the squad, but were not used.
Curling
competition | Men | Mixed doubles |
---|---|---|
Athletes |
Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Petersson Markus Høiberg |
Kristin Skaslien Magnus Nedregotten |
Preliminary round |
Japan 4: 6 Canada 4: 7 South Korea 7: 5 Switzerland 5: 7 Denmark 10: 8 United States 8: 5 Great Britain 3:10 Italy 4: 6 Sweden 7: 2 |
Canada 9: 6 Olympic athletes from Russia 3: 4 South Korea 8: 3 Switzerland 6: 5 Finland 7: 6 United States 3:10 China 3: 9
|
Tie breaker | eliminated | China 9: 7 |
Semifinals | Canada 4: 8 | |
Bronze game | Olympic athletes from Russia 4: 8 | |
final | - | |
placement | 6th place | Bronze 1 |
1After Alexander Kruschelnizki's positive doping test , the International Court of Justice (CAS) excluded the Russian curler from the Winter Games. The athlete and his wife then left South Korea and returned their bronze medals. The Norwegian team, which lost in the game for 3rd place, became the new bronze medalist, all other teams improved by one place.
ice Hockey
competition | Men |
---|---|
Athletes |
Anders Bastiansen Alexander Bonsaksen Stefan Espeland Kristian Forsberg Lars Haugen Henrik Haukeland Ludvig Hoff Henrik Holm Jonas Holøs John Johannesen Tommy Kristiansen Erlend Lesund Mattias Nørstebø Henrik Ødegaard Ken Andre Olimb Mathis Olimb Alexander Reichenberg Niklas Roest Mats Rosseli Olsen Martin Røymark Eirik Salsten Daniel Sørvik Patrick Thoresen Steffen Thoresen Mathias Trettenes |
Preliminary round |
Sweden 0: 4 (0: 2, 0: 0, 0: 2) Finland 1: 5 (1: 1, 0: 1, 0: 3) Germany 1: 2 n.p. (0: 0, 0: 1 , 1: 0, 0: 0; 0: 1)
|
Quarter-final qualification | Slovenia 2: 1 a.d. (0: 1, 0: 0, 1: 0, 1: 0) |
Quarter finals | Olympic athletes from Russia 1: 6 (0: 3, 1: 2, 0: 1) |
placement | 8th place |
Speed skating
Athletes | Competitions | time | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men | ||||||||
Håvard Holmefjord Lorentzen | 500 m | 34.41 s ( OR ) | gold | |||||
1000 m | 1: 07.99 min | silver | ||||||
Henrik Rukke | 500 m | 35,500 s | 28 | |||||
1000 m | 1: 07.99 min | 32 | ||||||
Allan Johansson | 1500 m | DNF | ||||||
Håvard Bøkko | 5000 m | 6: 24.50 min | 18th | |||||
10,000 m | 13: 17.47 min | 11 | ||||||
Sindre Henriksen | 1500 m | 1: 45.64 min | 7th | |||||
Sverre Lunde Pedersen | 1500 m | 1: 46.12 min | 9 | |||||
5000 m | 6: 11.618 min | bronze | ||||||
Simen player Nilsen | 5000 m | 6: 18.39 min | 13 | |||||
Women | ||||||||
Keep Bøkko | 500 m | 38.538 s | 18th | |||||
1000 m | 1: 15.98 min | 14th | ||||||
Ida Njåtun | 500 m | 39.33 s | 27 | |||||
1000 m | 1: 15.43 min | 10 | ||||||
1500 m | 1: 56.46 min | 7th | ||||||
3000 m | 4: 06.67 min | 12 |
Athletes | Competitions | Semifinals | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | |||
Men | ||||||
Sverre Lunde Pedersen | Mass start | 2 | 9 | eliminated | 16 |
Athletes | Competitions | Quarter finals | Semifinals | Finale A | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | time | opponent | time | opponent | time | |||
Men | ||||||||
Håvard Bøkko Sindre Henriksen Simen player Nilsen Sverre Lunde Pedersen |
Team tracking | New Zealand | 3: 40.09 min | Netherlands | 3: 37.08 min ( OR ) | South Korea | 3: 37.32 min | gold |
Freestyle skiing
Athletes | Competitions | qualification | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | |||
Men | ||||||
Vinjar Slatten | Mogul slope | 77.49 | 2 | 33.61 | 6th | 6th |
Øystein Bråten | Slopestyle | 93.80 | 4th | 95.00 | 1 | gold |
Ferdinand Dahl | Slopestyle | 89.00 | 10 | 76.40 | 8th | 8th |
Christian Nummedal | Slopestyle | 29.20 | 28 | eliminated | 28 | |
Felix Stridsberg-Usterud | Slopestyle | 84.20 | 14th | eliminated | 14th | |
Women | ||||||
Hedvig Wessel | Mogul slope | 71.66 | 5 | 68.77 | 19th | 19th |
Johanne Killi | Slopestyle | 87.80 | 3 | 76.80 | 5 | 5 |
Tiril Sjåstad Christiansen | Slopestyle | 89.00 | 2 | 60.40 | 9 | 9 |
Nordic combination
Athletes | competition | Ski jumping | Cross-country skiing | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | time | rank | |||
Men | ||||||
Espen Andersen | Gundersen competition normal hill | 117.2 | 7th | 26: 05.1 min | 28 | 10 |
Gundersen competition large hill | 105.6 | 25th | 24: 23.8 min | 31 | 22nd | |
Jørgen Graabak | Gundersen competition normal hill | 93.6 | 23 | 27: 21.3 min | 20th | 18th |
Gundersen competition large hill | 93.6 | 23 | 24: 53.3 min | 20th | 18th | |
Jarl Magnus Riiber | Gundersen competition normal hill | 126.9 | 2 | 25: 13.9 min | 23 | 4th |
Gundersen competition large hill | 138.6 | 2 | 23: 54.3 min | 17th | 4th | |
Jan Schmid | Gundersen competition normal hill | 88.8 | 31 | 27: 34.8 min | 18th | 25th |
Gundersen competition large hill | 107.9 | 22nd | 23: 15.7 min | 2 | 11 | |
Espen Andersen Jørgen Graabak Jarl Magnus Riiber Jan Schmid |
Team competition | 449.2 | 4th | 46: 35.5 min | 2 | silver |
skeleton
athlete | Run 1 | Run 2 | Run 3 | Run 4 | total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |
Men | ||||||||||
Alexander Hanssen | 51.44 s | 17th | 51.51 s | 22nd | 51.37 s | 19th | 51.57 s | 18th | 3: 25.89 min | 20th |
Alpine skiing
Athletes | Competitions | 1st run | 2nd run | total | |
---|---|---|---|---|---|
time | time | time | rank | ||
Women | |||||
Nina Haver-Løseth | slalom | 49.75 s | 50.41 s | 1: 40.16 min | 6th |
Giant slalom | 1: 13.13 min | 1: 09.97 min | 2: 23.10 min | 10 | |
Kristin Lysdahl | Giant slalom | 1: 13.45 min | 1: 09.95 min | 2: 23.40 min | 13 |
slalom | 52.12 s | 50.90 s | 1: 43.02 min | 25th | |
Ragnhild Mowinckel | Departure | - | 1: 39.31 min | silver | |
Super G | - | 1: 22.00 min | 13 | ||
Giant slalom | 1: 11.17 min | 1: 09.24 min | 2: 20.41 min | silver | |
combination | 1: 40.11 min | 42.52 s | 2: 22.63 min | 4th | |
Maren Skjøld | slalom | 51.44 s | 51.18 s | 1: 42.62 min | 22nd |
Giant slalom | DNF | eliminated | |||
Men | |||||
Kjetil Jansrud | Departure | - | 1: 40.37 min | silver | |
Super G | - | 1: 24.62 min | bronze | ||
Giant slalom | DNF | eliminated | |||
combination | 1: 19.51 min | 49.16 s | 2: 08.67 min | 7th | |
Aleksander Aamodt Kilde | Departure | - | 1: 42.18 min | 15th | |
Super G | - | 1: 25.71 min | 13 | ||
Giant slalom | DNF | eliminated | |||
combination | 1: 20.92 min | 50.15 s | 2: 11.07 min | 21st | |
Henrik Kristoffersen | slalom | 47.72 s | DNF | eliminated | |
Giant slalom | 1: 09.58 min | 1: 09.73 min | 2: 19.31 min | silver | |
Leif Kristian Nestvold-Haugen | slalom | 49.27 s | 51.04 s | 1: 40.31 min | 13 |
Giant slalom | 1: 08.93 min | 1: 11.30 min | 2: 20.23 min | 8th | |
Jonathan Nordbotten | slalom | DNF | eliminated | ||
Sebastian Foss Solevåg | slalom | 48.53 s | 51.65 s | 1: 40.18 min | 10 |
combination | 1: 24.35 min | DNF | eliminated | ||
Aksel Lund Svindal | Departure | - | 1: 40.25 min | gold | |
Super G | - | 1: 24.93 min | 5 | ||
combination | 1: 19.31 min | DNS | eliminated |
Athletes | Competitions | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | Final / 3rd place | rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Points | opponent | Points | opponent | Points | opponent | Points | |||||
Mixed | ||||||||||||
Nina Haver-Løseth Kristin Lysdahl Maren Skjøld Sebastian Foss Solevåg Leif Kristian Nestvold-Haugen Jonathan Nordbotten |
Giant slalom team |
OAR | 4-0 | United Kingdom | 2: 2 | Austria | 3: 1 | France | 2: 2 | bronze |
Cross-country skiing
Athletes | Competitions | time | rank |
---|---|---|---|
Women | |||
Marit Bjørgen | 10 km freestyle | 25: 32.4 min | bronze |
15 km skiathlon | 40: 52.7 min | silver | |
30 km classic | 1: 22: 17.6 h | gold | |
Ingvild Flugstad Østberg | 10 km freestyle | 26: 06.0 min | 7th |
15 km skiathlon | 41: 43.2 min | 11 | |
30 km classic | 1: 24: 18.0 h | 4th | |
Heidi Weng | 10 km freestyle | 26: 25.1 min | 11 |
15 km skiathlon | 41: 25.6 min | 9 | |
30 km classic | 1: 26: 25.5 h | 8th | |
Ragnhild Haga | 10 km freestyle | 25: 00.5 min | gold |
15 km skiathlon | 42: 07.6 min | 15th | |
30 km classic | 1: 27: 11.5 h | 12 | |
Ingvild Flugstad Østberg Astrid Uhrenholdt Jacobsen Ragnhild Haga Marit Bjørgen |
4 × 10 km relay | 51: 24.3 min | gold |
Men | |||
Johannes Høsflot Klæbo | 30 km skiathlon | 1: 17: 03.4 h | 10 |
Simen Hegstad Kruger | 15 km freestyle | 34: 02.2 min | silver |
30 km skiathlon | 1: 16: 20.0 h | gold | |
Martin Johnsrud Sundby | 15 km freestyle | 34: 08.8 min | 4th |
30 km skiathlon | 1:16: 28.0 h | silver | |
50 km classic | 2: 11: 05.8 h | 5 | |
Finn Hågen Krogh | 15 km freestyle | 35: 14.4 min | 18th |
Emil Iversen | 50 km classic | 2: 12: 59.0 h | 10 |
Hans Christer Holund | 15 km freestyle | 34: 18.4 min | 6th |
30 km skiathlon | 1: 16: 29.9 h | bronze | |
50 km classic | 2: 11: 12.2 h | 6th | |
Niklas Dyrhaug | 50 km classic | 2: 13: 20.5 h | 13 |
Didrik Tønseth Martin Johnsrud Sundby Simen Hegstad Krüger Johannes Høsflot Klæbo |
4 × 10 km relay | 1:33:04.9 h | gold |
Athletes | Competitions | qualification | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||||
Ingvild Flugstad Østberg | sprint | 3: 17.35 min | 13 | 3: 14.87 min | 4th | eliminated | 17th | |||
Heidi Weng | sprint | 3: 16.28 min | 10 | 3: 15.68 min | 2 | 3: 16.22 min | 6th | eliminated | 11 | |
Maiken Caspersen Falla | sprint | 3: 09.13 min | 2 | 3: 11.98 min | 1 | 3: 10.55 min | 1 | 3: 06.87 min | 2 | silver |
Kathrine Harsem | sprint | 3: 18.48 min | 17th | 3: 14.87 min | 4th | eliminated | 18th | |||
Marit Bjørgen Maiken Caspersen Falla |
Team sprint | - | 16: 33.28 min | 1 | 15: 59.44 min | 3 | bronze | |||
Men | ||||||||||
Johannes Høsflot Klæbo | sprint | 3: 08.73 min | 2 | 3: 11.09 min | 1 | 3: 06.01 min | 1 | 3: 05.75 min | 1 | gold |
Emil Iversen | sprint | 3: 14.36 min | 12 | 3: 10.21 min | 2 | 3: 14.09 min | 4th | eliminated | 8th | |
Pål Golberg | sprint | 3: 13.71 min | 11 | 3: 11.07 min | 2 | 3: 07.24 min | 4th | 3: 09.56 min | 4th | 4th |
Eirik Brandsdal | sprint | 3: 15.95 min | 18th | 3: 18.25 min | 5 | eliminated | 22nd | |||
Martin Johnsrud Sundby Johannes Høsflot Klæbo |
Team sprint | - | 16: 03.97 min | 1 | 15: 56.26 min | 1 | gold |
Kari Øyre Slind , Mari Eide and Sondre Turvoll Fossli were also part of the line-up, but were not used.
Ski jumping
Athletes | Competitions | qualification | 1st round | 2nd round | total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Expanse | Points | rank | Expanse | Points | rank | Expanse | Points | rank | Points | rank | ||
Women | ||||||||||||
Maren Lundby | Normal hill | - | 105.5 m | 125.4 | 1 | 110.0 m | 139.2 | 1 | 264.6 | gold | ||
Silje Opseth | Normal hill | - | 89.5 m | 83.5 | 18th | 91.5 m | 94.7 | 11 | 178.2 | 16 | ||
Men | ||||||||||||
Johann André Forfang | Normal hill | 100.0 m | 121.1 | 13 | 106.0 m | 125.9 | 2 | 109.5 m | 125.0 | 4th | 250.9 | silver |
Large hill | 137.0 m | 128.7 | 2 | 133.0 m | 132.1 | 9 | 134.5 m | 139.5 | 4th | 271.6 | 5 | |
Robert Johansson | Normal hill | 98.0 m | 118.3 | 18th | 100.5 m | 119.9 | 10 | 113.5 m | 129.8 | 2 | 249.7 | bronze |
Large hill | 135.0 m | 131.9 | 1 | 137.5 m | 138.3 | 4th | 134.5 m | 137.0 | 6th | 275.3 | bronze | |
Andreas Stjernen | Normal hill | 100.0 m | 119.3 | 15th | 104.0 m | 114.5 | 11 | 103.5 m | 111.3 | 15th | 225.8 | 15th |
Large hill | 128.5 m | 110.2 | 19th | 134.5 m | 134.7 | 6th | 131.5 m | 132.6 | 7th | 267.3 | 8th | |
Daniel-André Tande | Normal hill | 100.0 m | 123.0 | 8th | 103.5 m | 118.7 | 13 | 111.5 m | 123.6 | 5 | 242.3 | 6th |
Large hill | 131.5 m | 126.5 | 6th | 131.0 m | 128.9 | 15th | 138.5 m | 144.2 | 1 | 273.1 | 4th | |
Daniel-André Tande Andreas Stjernen Johann André Forfang Robert Johansson |
Large hill team | - | 539.0 m | 545.9 | 1 | 544.0 m | 552.6 | 1 | 1098.5 | gold |
Anders Fannemel was on the line-up as a replacement, but was not used.
Snowboard
Athletes | Competitions | qualification | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | |||
Men | ||||||
Torgeir Bergrem | Big Air | 94.25 | 4th | 131.00 | 7th | 7th |
Slopestyle | 75.45 | 5 | 75.80 | 8th | 8th | |
Marcus Kleveland | Big Air | 84.25 | 10 | eliminated | 19th | |
Slopestyle | 83.71 | 1 | 77.76 | 6th | 6th | |
Mons Røisland | Slopestyle | 76.50 | 4th | DNS | 12 | |
Ståle Sandbech | Big Air | 84.75 | 7th | eliminated | 16 | |
Slopestyle | 82.13 | 4th | 81.01 | 4th | 4th | |
Women | ||||||
Silje Norendal | Big Air | 77.50 | 10 | 70.50 | 6th | 6th |
Slopestyle | called off | 73.91 | 4th | 4th |
Web links
- Norway on the official site of the games
Individual evidence
- ↑ Keith Wendorf: Mixed Doubles: KRUSHELNITCKII Aleksandr (OAR) has been disqualified. In: olympic.org. February 22, 2018, accessed February 22, 2018 .
- ↑ Matthias Friebe: Norwegian curlers should later get bronze. In: deutschlandfunk.de. February 22, 2018, accessed February 22, 2018 .