European Ice Hockey Cup 1993
Ice Hockey European Cup | |||
◄ previous | Held in 1993 | next ► | |
Winner: | TPS Turku |
The European Ice Hockey Cup in the 1993 season was the 29th edition of the competition of the same name by the International Ice Hockey Federation IIHF . The competition began in October 1993; the final was played in December 1993. A total of 29 teams took part. TPS Turku won the title.
Mode and participants
The national champions of the game year 1992/93 of the European members of the IIHF were qualified for the competition. The competition was played out with a preliminary round in groups in a simple mode. Then the respective group winners and runners-up played the places. In the quarter-final groups, the following teams had to qualify for the semi-finals:
Already qualified for the semi-finals:
EHC Kloten | HC Rouen |
Podhale Nowy Targ | HK Dynamo Moscow |
HC Devils Milano | Brynäs IF Gävle |
TPS Turku |
Already qualified for the final:
the host: Düsseldorfer EG |
and the defending champion Malmö IF |
Preliminary round
The preliminary round of the European Cup was played from October 8-10, 1993 in five groups. The first in the group and the four best second in the group, i.e. nine teams, reached the semi-finals. There they had to deal with seven seeded teams.
Group A
The Group A games took place from October 8-10, 1993 in Esbjerg , Denmark .
October 8, 1993 | Vålerenga IF |
2: 2 (0: 1, 1: 0, 1: 1) |
Flame Guards Nijmegen |
Esbjerg |
October 8, 1993 | Esbjerg IK |
18: 3 (10: 0, 3: 2, 5: 1) |
CH Txuri Urdin |
Esbjerg |
October 9, 1993 | Esbjerg IK |
7: 4 (2: 1, 2: 1, 3: 2) |
Flame Guards Nijmegen |
Esbjerg |
October 9, 1993 | Vålerenga IF |
15: 0 (3: 0, 8: 0, 4: 0) |
Ch Txuri Urdin |
Esbjerg |
October 10, 1993 | Flame Guards Nijmegen |
8: 2 (2: 1, 3: 1, 3: 0) |
CH Txuri Urdin |
Esbjerg |
October 10, 1993 | Esbjerg IK |
4: 8 (0: 2, 1: 3, 3: 3) |
Vålerenga IF |
Esbjerg |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | Vålerenga IF | 3 | 2 | 1 | 0 | 25: 6 | 5 |
2. | Esbjerg IK | 3 | 2 | 0 | 1 | 29:15 | 4th |
3. | Flame Guards Nijmegen | 3 | 1 | 1 | 1 | 14:11 | 3 |
4th | CH Txuri Urdin | 3 | 0 | 0 | 3 | 5:41 | 0 |
Group B
Group B games were played in Trenčín , Slovakia .
Tiwali Minsk |
6: 0 (3: 0, 1: 0, 2: 0) |
Narva Kreenholm |
Trenčín |
HC Dukla Trenčín |
15: 1 (4: 0, 7: 1, 4: 0) |
HK Slavia Sofia |
Trenčín |
Tiwali Minsk |
11: 0 (3: 0, 4: 0, 4: 0) |
HK Slavia Sofia |
Trenčín |
HC Dukla Trenčín |
10: 0 (3: 0, 4: 0, 3: 0) |
Narva Kreenholm |
Trenčín |
HK Slavia Sofia |
3: 6 (0: 1, 0: 1, 3: 4) |
Narva Kreenholm |
Trenčín |
HC Dukla Trenčín |
1: 3 (0: 1, 1: 1, 0: 1) |
Tiwali Minsk |
Trenčín |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | Tiwali Minsk | 3 | 3 | 0 | 0 | 20: 1 | 6th |
2. | HC Dukla Trenčín | 3 | 2 | 0 | 1 | 26: 4 | 4th |
3. | Narva Kreenholm | 3 | 1 | 0 | 2 | 6:19 | 2 |
4th | HK Slavia Sofia | 3 | 0 | 0 | 3 | 4:32 | 0 |
Group C
Group C games were played in Jesenice , Slovenia .
EC Villacher SV |
14: 0 (3: 0, 4: 0, 7: 0) |
HK Zagreb |
Jesenice |
HC Acroni Jesenice |
3: 5 (2: 1, 1: 2, 0: 2) |
Torpedo Ust-Kamenogorsk |
Jesenice |
HC Acroni Jesenice |
9: 4 (4: 0, 2: 2, 3: 2) |
HK Zagreb |
Jesenice |
EC Villacher SV |
2: 5 (1: 1, 1: 2, 0: 2) |
Torpedo Ust-Kamenogorsk |
Jesenice |
Torpedo Ust-Kamenogorsk |
21: 1 (5: 1, 10: 0, 6: 0) |
HK Zagreb |
Jesenice |
HC Acroni Jesenice |
7: 2 (3: 2, 2: 0, 2: 0) |
EC Villacher SV |
Jesenice |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | Torpedo Ust-Kamenogorsk | 3 | 3 | 0 | 0 | 31: 6 | 6th |
2. | HC Acroni Jesenice | 3 | 2 | 0 | 1 | 19:11 | 4th |
3. | EC Villacher SV | 3 | 1 | 0 | 2 | 18:12 | 2 |
4th | HK Zagreb | 3 | 0 | 0 | 3 | 5:44 | 0 |
Group D
Group D games were played in Riga , Latvia .
Cardiff Devils |
1: 9 (0: 3, 1: 1, 0: 5) |
HK Sokol Kiev |
Riga |
Pardaugava Riga |
19: 0 (7: 0, 5: 0, 7: 0) |
Energija Elektrėnai |
Riga |
Energija Elektrėnai |
1:11 (0: 5, 0: 6, 1: 0) |
HK Sokol Kiev |
Riga |
Pardaugava Riga |
11: 4 (4: 1, 4: 1, 3: 2) |
Cardiff Devils |
Riga |
Energija Elektrėnai |
3:10 (2: 2, 0: 3, 1: 5) |
Cardiff Devils |
Riga |
Pardaugava Riga |
2: 2 (1: 0, 0: 1, 1: 1) |
HK Sokol Kiev |
Riga |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | Pardaugava Riga | 3 | 2 | 1 | 0 | 32: 6 | 5 |
2. | HK Sokol Kiev | 3 | 2 | 1 | 0 | 22: 4 | 5 |
3. | Cardiff Devils | 3 | 1 | 0 | 2 | 15:23 | 2 |
4th | Energija Elektrėnai | 3 | 0 | 0 | 3 | 4:30 | 0 |
Group E
Group E games were played in Budapest , Hungary .
HC Sparta Prague |
9: 3 (4: 2, 1: 0, 4: 1) |
Steaua Bucharest |
Budapest |
Ferencváros TC |
51: 1 (19: 0, 18: 0, 14: 1) |
Buyuksehir Ankara |
Budapest |
HC Sparta Prague |
16: 1 (2: 0, 7: 0, 7: 1) |
Buyuksehir Ankara |
Budapest |
Ferencváros TC |
10: 3 (4: 1, 3: 1, 3: 1) |
Steaua Bucharest |
Budapest |
Steaua Bucharest |
16: 1 (5: 1, 2: 0, 9: 0) |
Buyuksehir Ankara |
Budapest |
Ferencváros TC |
3:19 (1: 9, 1: 5, 1: 5) |
HC Sparta Prague |
Budapest |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | HC Sparta Prague | 3 | 3 | 0 | 0 | 44: 7 | 6th |
2. | TC Ferencváros Budapest | 3 | 2 | 0 | 1 | 64:23 | 4th |
3. | Steaua Bucharest | 3 | 1 | 0 | 2 | 22:20 | 2 |
4th | Buyuksehir Ankara | 3 | 0 | 0 | 3 | 3:83 | 0 |
Semifinals
The semi-finals took place from November 12th to 14th, 1993. The four first in the group and the two best second in the group, i.e. six teams, reached the final round and met the defending champion and the host.
Group F.
The Group F games were played in Milan , Italy .
HC Sparta Prague |
9: 2 (3: 0, 2: 2, 4: 0) |
Podhale Nowy Targ |
Milan |
HC Devils Milano |
11: 1 (3: 1, 5: 0, 3: 0) |
Esbjerg fB ishockey |
Milan |
HC Sparta Prague |
5: 3 (2: 0, 1: 2, 2: 1) |
Esbjerg fB ishockey |
Milan |
HC Devils Milano |
8: 0 (3: 0, 3: 0, 2: 0) |
Podhale Nowy Targ |
Milan |
Podhale Nowy Targ |
4: 4 (1: 0, 1: 3, 2: 1) |
Esbjerg fB ishockey |
Milan |
HC Devils Milano |
3: 1 (0: 0, 1: 0, 2: 1) |
HC Sparta Prague |
Milan |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | HC Devils Milano | 3 | 3 | 0 | 0 | 22: 2 | 6th |
2. | HC Sparta Prague | 3 | 2 | 0 | 1 | 15: 8 | 4th |
3. | Esbjerg fB ishockey | 3 | 0 | 1 | 2 | 8:20 | 1 |
4th | Podhale Nowy Targ | 3 | 0 | 1 | 2 | 6:21 | 1 |
Group G
The Group G games were played in Rouen , France .
Dynamo Moscow |
7: 3 (3: 1, 3: 1, 1: 1) |
Pardaugava Riga |
Rouen |
HC Rouen |
4: 4 (1: 0, 2: 2, 1: 2) |
HC Dukla Trenčín |
Rouen |
HC Dukla Trenčín |
1: 2 (0: 1, 0: 0, 1: 1) |
Dynamo Moscow |
Rouen |
HC Rouen |
1: 2 (0: 0, 1: 1, 0: 1) |
Pardaugava Riga |
Rouen |
Pardaugava Riga |
1: 1 (0: 0, 1: 0, 0: 1) |
HC Dukla Trenčín |
Rouen |
HC Rouen |
1: 3 (0: 2, 0: 1, 1: 0) |
Dynamo Moscow |
Rouen |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | Dynamo Moscow | 3 | 3 | 0 | 0 | 12: 5 | 6th |
2. | Pardaugava Riga | 3 | 1 | 1 | 1 | 6: 9 | 3 |
3. | HC Dukla Trenčín | 3 | 0 | 2 | 1 | 6: 7 | 2 |
4th | HC Rouen | 3 | 0 | 1 | 2 | 6: 9 | 1 |
Group H.
The Group H games were played in Zurich , Switzerland .
Brynäs Gävle |
3: 2 (1: 0, 0: 1, 2: 1) |
HK Sokol Kiev |
Zurich |
EHC Kloten |
5: 2 (0: 1, 2: 1, 3: 0) |
Torpedo Ust-Kamenogorsk |
Zurich |
Torpedo Ust-Kamenogorsk |
6: 3 (1: 1, 3: 1, 2: 1) |
HK Sokol Kiev |
Zurich |
EHC Kloten |
2: 2 (1: 0, 1: 1, 0: 1) |
Brynäs Gävle |
Zurich |
Brynäs Gävle |
3: 2 (1: 0, 2: 2, 0: 0) |
Torpedo Ust-Kamenogorsk |
Zurich |
EHC Kloten |
2: 2 (1: 0, 0: 0, 1: 2) |
HK Sokol Kiev |
Zurich |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | Brynäs Gävle | 3 | 2 | 1 | 0 | 8: 6 | 5 |
2. | EHC Kloten | 3 | 1 | 2 | 0 | 9: 6 | 4th |
3. | Torpedo Ust-Kamenogorsk | 3 | 1 | 0 | 2 | 10:11 | 2 |
4th | HK Sokol Kiev | 3 | 0 | 1 | 2 | 7:11 | 1 |
Group I.
Group F games were played in Turku , Finland .
Tiwali Minsk |
6: 0 (1: 0, 3: 0, 2: 0) |
HC Acroni Jesenice |
Turku |
TPS Turku |
11: 1 (4: 0, 6: 1, 1: 0) |
Vålerenga IF |
Turku |
TPS Turku |
11: 2 (4: 1, 3: 1, 4: 0) |
HC Acroni Jesenice |
Turku |
Tiwali Minsk |
6: 3 (2: 0, 2: 1, 2: 2) |
Vålerenga IF |
Turku |
Vålerenga IF |
3: 3 (1: 1, 1: 0, 1: 2) |
HC Acroni Jesenice |
Turku |
TPS Turku |
2: 2 (0: 0, 2: 0, 0: 2) |
Tiwali Minsk |
Turku |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | TPS Turku | 3 | 2 | 1 | 0 | 24: 5 | 5 |
2. | Tiwali Minsk | 3 | 2 | 1 | 0 | 14: 5 | 5 |
3. | Vålerenga IF | 3 | 0 | 1 | 2 | 7:20 | 1 |
4th | HC Acroni Jesenice | 3 | 0 | 1 | 2 | 5:20 | 1 |
Final tournament
The final tournament was held from December 26th to 30th, 1993 in Düsseldorf, Duisburg and Ratingen. The first two of the group made it to the final, the two runners-up played for the bronze medal.
Group A
HC Devils Milano |
4: 6 (2: 1, 0: 4, 2: 1) |
TPS Turku |
Dusseldorf |
Düsseldorfer EG |
1: 2 (0: 1, 1: 0, 0: 1) |
Tiwali Minsk |
Dusseldorf |
TPS Turku |
4: 0 (2: 0, 1: 0, 1: 0) |
Tiwali Minsk |
Duisburg |
Düsseldorfer EG |
1: 3 (0: 2, 1: 0, 0: 1) |
HC Devils Milano |
Dusseldorf |
HC Devils Milano |
5: 5 (4: 2, 1: 2, 0: 1) |
Tiwali Minsk |
Dusseldorf |
Düsseldorfer EG |
5: 4 (2: 2, 0: 1, 3: 1) |
TPS Turku |
Dusseldorf |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | TPS Turku | 3 | 2 | 0 | 1 | 14: 9 | 4th |
2. | HC Devils Milano | 3 | 1 | 1 | 1 | 12:12 | 3 |
3. | Tiwali Minsk | 3 | 1 | 1 | 1 | 7:10 | 3 |
4th | Düsseldorfer EG | 3 | 1 | 0 | 2 | 7: 9 | 2 |
Group B
Malmö IF |
5: 4 (0: 1, 1: 1, 4: 2) |
Brynäs Gävle |
Dusseldorf |
Dynamo Moscow |
8: 3 (4: 1, 1: 1, 3: 1) |
HC Sparta Prague |
Duisburg |
Dynamo Moscow |
5: 1 (0: 0, 3: 0, 2: 1) |
Brynäs Gävle |
Dusseldorf |
Malmö IF |
5: 1 (4: 0, 0: 0, 1: 1) |
HC Sparta Prague |
Dusseldorf |
Malmö IF |
1: 2 (0: 1, 1: 0, 0: 1) |
Dynamo Moscow |
Dusseldorf |
Brynäs Gävle |
5: 1 (2: 1, 1: 0, 2: 0) |
HC Sparta Prague |
Ratingen |
Pl. | Sp | S. | U | N | Gates | Points | |
1. | Dynamo Moscow | 3 | 3 | 0 | 0 | 15: 5 | 6th |
2. | Malmö IF | 3 | 2 | 0 | 1 | 11: 7 | 4th |
3. | Brynäs Gävle | 3 | 1 | 0 | 2 | 10:11 | 2 |
4th | HC Sparta Prague | 3 | 0 | 0 | 3 | 5:18 | 0 |
3rd place match
Malmö IF |
4: 3 ( n.V. ) (1: 1, 0: 1, 2: 1, 1: 0) |
HC Devils Milano |
Dusseldorf |
final
December 30, 1993 | TPS Turku |
4: 3 (0: 1, 2: 2, 2: 0) |
Dynamo Moscow |
Dusseldorf |
Best scorer of the final tournament
Pl | player | team | T | A. | Oct |
---|---|---|---|---|---|
1 | Alyaksandr Yudsin | Dynamo Moscow | 1 | 5 | 6th |
2 | Mario Chitaroni | Devils Milano | 4th | 1 | 5 |
3 | Daniel Rydmark | Malmö IF | 2 | 3 | 5 |
3 | Marko Kiprusoff | TPS Turku | 2 | 3 | 5 |
5 | Per-Johan Johansson | Brynäs IF Gävle | 0 | 5 | 5 |
6th | Viktor Kozlov | Dynamo Moscow | 4th | 0 | 4th |
7th | Emilio Iovio | Devils Milano | 3 | 1 | 4th |
8th | Esa Keskinen | TPS Turku | 2 | 2 | 4th |
9 | Rawil Jakubow | Dynamo Moscow | 1 | 3 | 4th |
9 | Peter Sundström | Malmö IF | 1 | 3 | 4th |
Abbreviations: T = goals, A = assists , pts = points; Fat: tournament best
Winning team
European Cup winner TPS Turku |
Goalkeepers: , Fredrik Norrena , Jouni Rokama Defenders: Aki-Petteri Berg , Erik Kakko , Marko Kiprusoff , Jouko Narvanmaa , Petteri Nummelin , Alexander Smirnow , Hannu Virta Attackers: Marko Jantunen , Esa Keskinen , Saku Koivu , Jere Lehtinen , Reijo Mikkolainen , Kai Nurminen , Lasse Pirjetä , Toni Sihvonen , Harri Sillgren , Pawel Torgajew , Jukka Vilander , Mikko Virolainen , Ari Vuori Head coach: Vladimir Yursinov |
literature
- Stephan Müller: International Ice Hockey Encyclopaedia: 1904-2005 . Books on Demand , Norderstedt 2005, ISBN 978-3-8334-4189-9 .
Web links
- 1993 season of the European Cup at hockeyarchives.info (French)