List of members of the Austrian House of Representatives (Xth legislative period)
This list of members of the Austrian House of Representatives (Xth legislative period) lists all members of the Austrian House of Representatives during the Xth legislative period . The legislative period comprised one session that lasted from 1901 to 1907.
Surname | Curia | region | Crown land | annotation |
---|---|---|---|---|
Abrahamowicz David | Large estates | Galicia | ||
Abrahamowicz Eugenjusz | Large estates | Galicia | died on January 5th, 1905 | |
Acquaroli Joseph | first electoral body | Trieste | Died in 1904 | |
Eagle Viktor | General voter class | Reichenberg etc. | Bohemia | sworn in for Josef Hannich on November 28, 1905 |
Aehrenthal Felix | Large non-fideic property property | Bohemia | ||
Albrecht Hugo | Cities | Moravian-Trübau, Zwittau, Brüsau etc. | Moravia | sworn in on February 5, 1901 |
Antonelli Jakob | Rural communities | Gradiska, Cormons, Cervignano etc. | Gorizia and Gradiska | |
Attems Edmund | Large estates | Styria | ||
Auspitz Rudolf | Chamber of Commerce and Industry | Brno | Moravia | Resignation from office on January 17, 1903 |
Axmann Julius | General voter class | Vienna (new building, Josefstadt, Alsergrund, Rudolfsheim, Fünfhaus) | Lower Austria | |
Baernreither Josef Maria | Large non-fideic property property | Bohemia | ||
Baltazzi Aristides | Large estates | Moravia | ||
Barbo-Waxenstein Josef Anton | Large estates | Carniola | ||
Bareuther Ernst | Cities | Eger, Franzensbad, Asch, etc. | Bohemia | died on August 17, 1905 |
Bartoli Matteo | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Parenzo, Capodistria, Pirano, etc. / Rovigno | Istria | |
Barwiński Aleksander | Rural communities | Brody, Kamionka Strumilowa, etc. | Galicia | |
Basewi Giuseppe | Chamber of Commerce and Industry | Trieste | Resignation from office in March 1905 | |
Battaglia Roger | Cities | Tarnow, Bochnia | Galicia | sworn in on April 24, 1906 |
Baumgartner Celestine | Large estates | Upper Austria | ||
Baumgartner Georg | General voter class | Steyr, Gmunden, Kirchdorf, Vöcklabruck | Upper Austria | on March 8 in 1904 for Leopold core sworn in |
Baxa Karel | Cities | Prague (old town) | Bohemia | sworn in for Belsky on March 26, 1903 |
Bazzanella Emanuele | Rural communities | Trento, Borgo, etc. | Tyrol | |
Bečvář Filip | General voter class | Časlau, Chotěboř, Přibyslav, etc. | Bohemia | |
Belcredi Ludvík | Large non-fideic property property | Bohemia | Initially representatives of the electoral class "Fideikommissarischer Großgrundbesitz", after resigning from office on October 17, 1901 on December 12, 1902 for the electoral class of "Non-Fideikommissarisches Großgrundbesitz" | |
Bendel Josef | Cities | Znaim, Datschitz, Jamnitz, etc. | Moravia | sworn in on June 19, 1903 |
Bennati Felice | General voter class | Istria | ||
Berger Rudolf | Cities | Gablonz, Liebenau, Morchenstern, etc. | Bohemia | Waiver of mandate in December 1906 |
Berks Hugo | Rural communities | Chilli, Rann, etc. | Styria | died on April 6, 1906 |
Beurle Karl | Cities | Freistadt, Leonfelden, Oberneukirchen, etc. | Upper Austria | |
Bělský Hugo | Cities | Prague (old town) | Bohemia | Waiver of mandate in January 1903 |
Biankini Juraj | Rural communities | Ragusa, Curzola, etc. | Dalmatia | |
Binder Wilhelm | Cities | Biała, Neusadec, Wieliczka | Galicia | |
Błazowski Julian | Large estates | Brzeżany | Galicia | |
Błazowski Marjan | Rural communities | Buczacz , Czortków , etc. | Galicia | |
Lead Kolm Anton | Rural communities | Judenburg, Murau, Liezen, etc. | Styria | |
Blöchl Franz | Rural communities | Freistadt, Perg, etc. | Upper Austria | |
Bobrzyński Michał | Large estates | Galicia | November 17, 1903. Hermann Czerz-Lindenwald sworn in | |
Boheim Josef | Cities | Linz, Urfahr, Ottensheim, etc. | Upper Austria | |
Bohosiewicz Zacharias | Large estates | second electoral body | Bucovina | |
Boyko Jakub | Rural communities | Tarnów, Pilzno, Dabrowa, etc. | Galicia | |
Bomba Anton | General voter class | Rzeszów, Ropczyce, Dębica, etc. | Galicia | |
Borčić Lovro | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Spalato, Makarska, Ragusa, etc. / Spalato, Ragusa | Dalmatia | sworn in on February 5, 1901 |
Brdlik Josef | Chamber of Commerce and Industry | Ceske Budejovice | Bohemia | |
Broad Ernest | General voter class | City of Lviv | Galicia | |
Breza Friedrich August | Large estates | Galicia | sworn in on April 24, 1906 | |
Bromovský Josef | Chamber of Commerce and Industry | Prague | Bohemia | |
Brzorád Edvard | Rural communities | Deutschbrod, Polna, Ledeč, etc. | Bohemia | |
Březnovský Václav | General voter class | Cities Pragm Karolinenthal and Smichow | Bohemia | |
Buchmüller Anton | Cities | Bruck, Leoben, etc. | Styria | sworn in on July 17, 1906 |
Byk Emil | Cities | Brody, Złoczów | Galicia | died on June 23, 1906 |
Jaxa-Chamier Anton | Rural communities | Zaleszczyki, Borszczów, Horodenka, etc. | Galicia | |
Chiari Karl | Cities | Sternberg, Neustadt, Römerstadt, etc. | Moravia | |
Choc Václav | General voter class | Smichow, Kladno, Schlan, etc. | Bohemia | on 7 May 1901. The Václav Jaroslav Klofáč sworn in |
Chotek Ferdinand | Large non-fideic property property | Ceske Budejovice | Bohemia | Resignation announced at the meeting on September 26, 1905 |
Christ Ludwig | Chamber of Commerce and Industry | Linz | Upper Austria | on April 19 in 1904 for Emil Dierzer of Traun valley sworn in |
Cingr Petr | General voter class | Teschen, Freistadt, Bielitz, etc. | Silesia | |
de Combi Cesare | Chamber of Commerce and Industry | Trieste | Trieste | was never sworn and died on February 28, 1906 |
Conci Enrico | Rural communities | Cles, Cavalese, etc. | Tyrol | |
Cwikliński Ludwik | Cities | Tarnopol, Brzeżany | Galicia | Resignation announced on February 8, 1902 |
Czaykowski Ladislav | Large estates | Galicia | ||
Czerz-Lindenwald Hermann | Large estates | Galicia | Resignation announced at the meeting on September 23, 1903 | |
Czernin Eugen, Dr. | Fideikommissarischer large estate | Bohemia | ||
Czerný Josef | General voter class | Jičín, Hořice, Neubydžov, etc. | Bohemia | |
Čipera Josef | Cities | Pilsen | Bohemia | on March 8 in 1904 for František Black sworn in |
Dam Hans | Large non-fideic property property | Bohemia | ||
Danielak Michał | General voter class | Neusadec, Limanowa, Neumarkt, etc. | Galicia | |
Daschl Leopold | Rural communities | Krems, Gföhl, Kirchberg am Wagram, Horn, etc. | Lower Austria | |
Daszyński Ignacy | General voter class | City of Krakow | Galicia | |
Delugan Baldassare | General voter class | Trento, Borgo, Primiero, etc. | Tyrol | |
Demel from Elswehr Leonhard | Cities | Teschen, Friedek, Freistadt, etc. | Silesia | |
Derschatta from Standhalt Julius | Cities | Graz (suburbs) | Styria | |
Deym von Střitež Ferdinand | Large non-fideic property property | Ceske Budejovice | Bohemia | |
Dierzer von Traunthal Emil | Chamber of Commerce and Industry | Linz | Upper Austria | died on February 15, 1904 |
Di Pauli Josef | Rural communities | Bolzano, Merano, etc. | Tyrol | Resignation announced at the meeting on January 31, 1901 |
Dłuzański Johann | Rural communities | Kołomyja, Kosów, Śniatyn, etc. | Galicia | |
Dobernig Josef Wolfgang | Cities | Klagenfurt | Carinthia | |
Doblhofer Josef | Rural communities | Ried, Braunau am Inn, etc. | Upper Austria | |
Doblhoff-Dier Heinrich | Large estates | Lower Austria | ||
Doboszyński Adam | General voter class | Przemyśl, Mościska, Rudki, etc. | Galicia | |
Dobrženski by Dobrženitz Johann | Large estates | Bohemia | sworn in on November 28, 1905 | |
Dötz August | General voter class | Krems, Horn, Zwettl, Waidhofen an der Thaya, etc. | Lower Austria | |
Drexel Johann | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Bregenz, Feldkirch, Bludenz, etc. / Feldkirch | Vorarlberg | died on October 11, 1905 |
Dubsky Guido | Large estates | Moravia | ||
Dürckheim Georg Friedrich | Large estates | Upper Austria | ||
Dulęba Ladislaus | Cities | Tarnopol , Brzeżany | Galicia | sworn in on May 16, 1902 for Ludwig Cwikliński |
Dulibic Anton | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Zara, Sebenico / Zara | Dalmatia | sworn in for Supuk on November 17, 1904 |
Dungel Adalbert | Large estates | Lower Austria | sworn in on January 28, 1901 | |
Dvořák Jan | Cities | Příbram, Birkenberg, Hořowitz | Bohemia | sworn in for Horica on October 16, 1902, resignation announced at the meeting on March 8, 1904 |
Dvořák Ladislav | Cities | Pisek, Taus, Klattau, etc. | Bohemia | May 1, 1902 Short Vilém sworn in |
Dvořák Václav | Rural communities | Budweis, Wittingau, Moldauthein, etc. | Bohemia | sworn in on February 5, 1901 |
Dyk Emanuelle | Rural communities | Pilsen, Kralowitz, Klattau, Přestitz, etc. | Bohemia | |
Dzieduszycki Adalbert | Large estates | Galicia | ||
Dzieduszycki Karol | Rural communities | Stryj, Żydaczów, Drohobycz, etc. | Galicia | died on September 14, 1902 |
Even Alfred | Rural communities | Wels, Vöcklabruck, etc. | Upper Austria | on March 3, 1903. Wenger sworn in |
Ehrenfels Bernhard | Large estates | Lower Austria | ||
Einspinner August | Cities | Hartberg, Friedberg, Pöllau, Vorau, Feldbach, etc. | Styria | sworn in on April 24, 1906 |
Iron piston Anton | Cities | Aussig, Karbitz, Teplitz, etc. | Bohemia | |
Eisterer Johann | Rural communities | Schärding, Eferding, etc. | Upper Austria | Sworn in for Zehetmayr on March 30, 1906 |
Eldersch Matthias | General voter class | Troppau, Freudenthal, Jägerndorf, etc. | Silesia | |
Elbow Wilhelm | General voter class | Vienna (Inner City, Leopoldstadt, Brigittenau) | Lower Austria | |
Eltz Alfred | Large estates | Lower Austria | ||
d'Elvert Heinrich | Cities | Brno | Moravia | |
Endres Franz | Chamber of Commerce and Industry | Leoben | Styria | Resignation announced at the meeting on April 8, 1902 |
Heir Leopold | Cities | Steyr, Kirchdorf, etc. | Upper Austria | October 16, 1902 Johann Redl sworn in |
Erler Eduard | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Innsbruck, Hall, Rattenberg, etc. / Innsbruck | Tyrol | |
Etz August | General voter class | Wels, Eferding, Ried, etc. | Upper Austria | |
Ferjančič Andreas | Cities | Adelsberg, Idria, Oberlaibach, etc. | Carniola | |
Ferri Georg | Rural communities | Zara, Pago, Arbe, etc. Dalmatia | ||
Fiddler František | Cities | Karolinenthal, Smichow | Bohemia | sworn in for Kainzl on October 29, 1901 |
Fijak Matjas | General voter class | Wadowice, Biała, Chrzanów, etc. | Galicia | |
Finch Jodok | Rural communities | Bregenz, etc. | Vorarlberg | |
Flondor Theodor of | General voter class | Radautz, Sereth, Storozynetz, etc. | Bucovina | sworn in for Isopescul on October 22, 1901 |
Foerg Heinrich | General voter class | Innsbruck, Schwaz, Kufstein, etc. | Tyrol | |
Formánek Václav | General voter class | Königgrätz, Neustadt an der Mettau, Opočno, etc. | Bohemia | |
Fořt Josef | Cities | Kolin, Poděbrad, Kauřim, etc. | Bohemia | Resignation announced at the meeting on November 28, 1905 |
Fresl Václav | General voter class | Pilsen, Blowic, Rokycan, etc. | Bohemia | |
Freudenthal Karl | Large estates | Lower Austria | ||
Fox Viktor | Rural communities | St. Johann, Tamsweg, Zell am See | Salzburg | |
Prince of Teichek Rudolf | Large non-fideic property property | Bohemia | ||
Spark Alois | Cities | Leitmeritz, Lobositz, Theresienstadt, etc. | Bohemia | |
Gabrščik Oskar | Rural communities | Gorizia, Tolmein, Flitsch | Gorizia and Gradiska | |
Garapich Michael | Large estates | Tarnopoly | Galicia | Resignation announced at the meeting on January 30, 1906 |
Gasteiger Karl | Cities | Judenburg, Neumarkt, Murau, etc. | Styria | sworn in for Heinrich Reicher on October 17, 1901 |
Gessmann Albert | Cities | Vienna (new building) | Lower Austria | |
Giżowski Julius | Rural communities | Sambor, Staremiasto, Turka, etc. | Galicia | |
Głąbinski Stanislaw | Cities | Lviv | Galicia | sworn in for Thaddäus Romanowicz on May 20, 1902 |
Gładyszowski Emil | Rural communities | Tarnopol, Zbaraż, Skałat | Galicia | |
Hunchback Adolf | Rural communities | Reichberg, Böhmisch-Aicha, Gablonz, etc. | Bohemia | |
Gmachl Johann | Large estates | Salzburg | ||
Gniewosz-Olexow Ladislaus | Large estates | Złoczów | Galicia | on 24 January 1905 for Apollinar Jaworski sworn in |
Gniewosz-Olexow Vladimir | Large estates | Sanok | Galicia | |
Götz Leopold | Cities | Nikolsburg, Auspitz, Göding, etc. | Moravia | |
Gold Joseph | Cities | Złoczów, Brody | Galicia | sworn in for Emil Byk on September 25, 1906 |
Gołuchowski Adam | Rural communities | Trembowla, Husiatyn | Galicia | |
Górski Anton | Large estates | Krakow | Galicia | sworn in for Wodzicki on November 28, 1905 |
Górski Peter | Large estates | New Sandec | Galicia | |
Grabmayr Karl | Large estates | Tyrol | ||
Grafinger Franz | Rural communities | Gmunden, Kirchdorf | Upper Austria | |
Gratzhofer Anton | Cities | St. Veit, Feldkirchen, Friesach, etc. | Carinthia | |
Gregorčič Anton | General voter class | Gorizia, Tolmein, Kirchheim, etc. | Gorizia and Gradiska | |
Grégr Eduard | Rural communities | Raudnitz, Laun, Melnik, etc. | Bohemia | |
Grek Michael | Cities | Rzeszów, Jarosław | Galicia | |
Big Wenzel | Rural communities | Prachatitz, Winterberg, Wallern, etc. | Bohemia | |
Great Gustav | Cities | Iglau, Trebitsch, Groß-Meseritsch | Moravia | |
Günther Otto | Cities | Bielitz, Schwarzwasser, Skotschau, etc. | Silesia | November 28 in 1905 for Haase sworn in |
Haase Theodor | Cities | Bielitz, Schwarzwasser, Skotschau, etc. | Silesia | sworn in on February 23, 1901, moved to the manor house in August 1905 |
Hackelberg-Landau Rudolf Adam from | Large estates | Styria | died on June 2, 1903 | |
Hagenhofer Franz | Rural communities | Hartberg, Weiz | Styria | |
Haider Josef | General voter class | Salzburg, Golling, St. Johann, etc. | Salzburg | |
Hájek Max | Chamber of Commerce and Industry | Pilsen | Bohemia | |
Hanich Alwin | General voter class | Saaz, Kaaden, Preßnitz, etc. | Bohemia | |
Hanisch Friedrich | Chamber of Commerce and Industry | Graz | Styria | |
Hannich Josef | General voter class | Reichenberg, Friedland, Gabel, etc. | Bohemia | Renunciation of mandate announced at the meeting on September 26, 1905 |
Hartig Franz | Fideikommissarischer large estate | Bohemia | died on August 21, 1903 | |
Hauck Wilhelm Philipp | General voter class | Mies, Tuschkau, Staab, etc. | Bohemia | |
Haueis Alois | Rural communities | Imst, Reutte, Landeck, etc. | Tyrol | |
Hayden by Dorff Siegmund Christoph | Large estates | Upper Austria | ||
Heilinger Alois | Cities | Vienna (VIII. District) | Lower Austria | sworn in for Josef Schlesinger on May 20, 1901 |
Heimrich Johann | Rural communities | Boskowitz, Tischnowitz, Neustadtl | Bohemia | |
Lighter Servác | Rural communities | Karolinenthal, Bohemian Brod | Bohemia | |
Henzel Seweryn | Large estates | Rohatyn | Galicia | |
Herald Joseph | Cities | Časlau, Kuttenberg, Chrudim, etc. | Bohemia | sworn in on March 20, 1901 |
Herald Joseph | Cities | Saaz, Postelberg, Brüx, etc. | Bohemia | sworn in for Schücker on February 21, 1905 |
Herzmansky Richard | Rural communities | Troppau, Jägerndorf | Silesia | |
Duke Joseph | General voter class | Trautenau, Hohenelbe, Rochlitz, etc. | Bohemia | Resignation announced at the meeting on December 6, 1901 |
Hinterhuber Hermann | Chamber of Commerce and Industry | Klagenfurt | Carinthia | |
Hirsch Gustav | Large estates | Silesia | ||
Hofer Hans | Rural communities | Neustadt, Baden, Neunkirchen | Lower Austria | |
Hofer Johann Laurenz | ||||
Hofmann Franz | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Troppau / Troppau | Silesia | Resignation announced at the meeting on November 17, 1904 |
Hofmann von Wellenhof Paul | Cities | Graz (Inner City) | Styria | |
Hofmann Vincent | Rural communities | Mies, Bischofteinitz, Pfraumberg, etc. | Bohemia | |
Holanský Vojtěch | General voter class | Tabor, Pilgram, Selčan, etc | Bohemia | |
Holstein Eduard | Chamber of Commerce and Industry | Eger | Bohemia | |
Holter Franz | Cities | Wels, Lambach, Grieskirchen, etc. | Upper Austria | |
Hormuzaki Alexander of | Large estates | II. Electoral body | Bucovina | sworn in on December 6, 1904 for Georg Wassilko von Serecki |
Hortis Attilio | General voter class | Trieste | ||
Hořica Ignát | Cities | Příbram, Birkenberg, Hořowitz etc. | Bohemia | |
Hovorka František | Rural communities | Reichenau, Senftenberg, Wildenschwert etc. | Bohemia | died on October 16, 1906 |
Hruban Mořic | Rural communities | Wallachian Meseritsch, Hungarian Brod, Mistek | Moravia | |
Hrubý Emanuel | Rural communities | Kolin, Poděbrad, Neu-Bydžow, etc. | Bohemia | |
Hrubý by Geleny Josef | Large non-fideic property property | Chrudim | Bohemia | |
Hrubý Věnceslav | Cities | Schlan, Laun, Kladno, etc. | Bohemia | |
Huber Franz | Rural communities | Hietzing, Bruck an der Leitha, Mödling, etc. | Lower Austria | |
Huber Franz | Rural communities | Graz | Styria | |
Pretty Viktor | Cities | Znaim, Datschitz, Jamnitz, etc. | Moravia | died on April 27, 1903 |
Hueber Anton | Cities | St. Johann, Wagrain, St. Veit, etc. | Salzburg | |
Hueter Heinrich | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Bregenz, Feldkirch, etc. / Feldkirch | Vorarlberg | sworn in for Johann Drexel on December 18, 1905 |
Hybeš Josef | General voter class | City of Brno | Moravia | |
Iro Karl | Rural communities | Plan, Tepl, Tachau, etc. | Bohemia | |
Isopescul Demeter | General voter class | Radautz, Sereth, Storozynetz, etc. | Bucovina | died on May 1, 1901 |
Ivčević Vicko | Rural communities | Spalato, S. Pietro, Lefina, etc, | Dalmatia | |
Jabłoński Wincenty | General voter class | Sanok, Krosno, Jasło, etc. | Galicia | |
Hunter Edmund | Cities | Eger, Franzensbad, Asch, etc. | Bohemia | November 28 in 1905 for Ernst Bareuther sworn in |
Jaksch von Wartenhorst Friedrich | Large non-fideic property property | Reichenberg | Bohemia | |
Jaroš Jan | Rural communities | Königgrätz, Neustadt an der Mettau, Jaroměř, etc. | Bohemia | died on November 28, 1903 |
Jaworski Apolinary | Large estates | Złoczów | Galicia | died on October 24, 1904 |
Jaworski Basil | Rural communities | Brzeżany, Rohatyn, Podhajce | Galicia | |
Jelinek Josef | Chamber of Commerce and Industry | Brno | Bohemia | sworn in for Friedrich Singer on October 2, 1905 |
Jędrzejowicz Adam | Large estates | Rzeszów | Galicia | |
Caftan Jan | city | Prague, Lesser Town, Hradschin, Josefstadt, etc. | Bohemia | |
Emperor August | Rural communities | Freudenthal, Freiwaldau | Silesia | |
Kaizl Josef | Cities | Karolinenthal, Smichow | Bohemia | died on August 19, 1901 |
Karbus Václav | General voter class | Kolin, Bohemian Brod, Říčany | Bohemia | |
Kasper Josef | Rural communities | Trautenau, Hohenelbe, Königinhof, etc. | Bohemia | |
Kathrein Theodor | Rural communities | Innsbruck, Sterzing | Tyrol | |
Kern Leopold | General voter class | Steyr, Gmunden, Kirchdorf, etc. | Upper Austria | died on September 8, 1903 |
Khevenhüller-Metsch Alfred | Large estates | Carinthia | ||
Kielmansegg Karl | Large estates | Lower Austria | ||
Kienmann Emerich | Cities | Neustadt, Neunkirchen, Pottendorf, etc. | Lower Austria | |
Kindermann Franz | Cities | Schluckenau, Hainsbach, Alt-Ehrenberg, etc. | Bohemia | |
Kink Julius | Chamber of Commerce and Industry | Vienna | Lower Austria | |
Kitschelt Rudolf | Chamber of Commerce and Industry | Vienna | Lower Austria | |
Smock Franz | Rural communities | Saaz, Komotau, Brüx, etc. | Bohemia | sworn in on February 5, 1901 |
Kittinger Karl | Rural communities | Zwettl, Waidhofen an der Thaya | Lower Austria | |
Klaić Peter | General voter class | Zara, Pago, Arbe, etc. | Dalmatia | sworn in on February 8, 1901 |
Kleewein Simon | Cities | Krems, Stein, Mautern, etc. | Lower Austria | |
Klein von Wisenberg Hubert | Large estates | Moravia | ||
Little Johann | Cities | Weißkirchen, Leipnik, Bodenstadt, etc. | Moravia | |
Kliemann Franz | Rural communities | Karlsbad, Joachimsthal, Kaaden, etc. | Bohemia | died on June 12, 1905 |
Klofáč Václav Jaroslav | General voter class | Leitomischl, Polička, Hlinsko, etc. | Bohemia | |
Klumpar Ladislav | Cities | Příbram, etc. | Bohemia | |
King František | Rural communities | Příbram, Hořovic, Rokycan, etc. | Bohemia | |
Colic Henryk | Chamber of Commerce and Industry | Brody | Galicia | |
Komorowski Stephan | Rural communities | Łańcut, etc, | Galicia | |
Head Josef | Cities | Vienna, 1st district | Lower Austria | died on January 22nd, 1907 |
Korol Mychajło | Rural communities | Żółkiew, Sokal, Rawa | Galicia | |
Korošec Anton | General voter class | Cilli, etc. | Styria | on June 7, 1906 for Josip Žičkar sworn in |
Kos Andreas | General voter class | Stryj, Turka, Żydaczów, etc. | Galicia | sworn in on February 5, 1901 |
Koudela Josef | Rural communities | Brno, Wischau | Moravia | sworn in on October 17, 1902 for Konrád Martínek |
Kozłowski-Bolesta Vladimir | Large estates | Galicia | Resignation from office on June 10, 1902; Renewed resignation on October 16, 1902 after re-election, again sworn in for Eugenjusz Abrahamowicz on March 24, 1905 | |
Kramář Karel | Cities | Tábor, Patzau, Kamenic, etc. | Bohemia | |
Kratochvíl František | General voter class | Pisek, Mirovic, Vodňany, etc. | Bohemia | |
Krempa Franciszek | Ropczyce, Mielec, Tarnobrzeg | Galicia | ||
Królikowski Hugo | Cities | Przemyśl, Gródek | Galicia | |
Krützner Peter | Rural communities | Bohemian Leipa, etc. | Bohemia | sworn in for Wilhelm Niesig on November 17, 1904 |
Cubic Jan | Rural communities | Biała, Saybusch | Galicia | |
Kubr Stanislav | Rural communities | Smíchov, Rakonic | Bohemia | |
Kübeck Max | Large estates | Moravia | ||
Kühschelm Josef | Rural communities | Korneuburg, Floridsdorf, Stockerau, etc. | Lower Austria | |
Kulp Vojtěch | Cities | Kremsier, Ung.-Hradisch, Ung.-Ostrau, etc. | Moravia | |
In short, Vilém | Cities | Pisek, Taus, Klattau, etc. | Bohemia | died on March 6, 1902 |
Coachman Franz | Rural communities | Leitmeritz, Wegstädtl, Aussig | Bohemia | |
Kvekić Radoslav | Rural communities | Cattaro | Dalmatia | sworn in on February 5, 1901 |
Lamberg Karl | Large estates | Styria | November 17, 1903. Rudolf Hackelberg-Landau sworn in | |
Lang Hynek | Rural communities | Tabor, pilgram | Bohemia | |
Larisch-Mönnich Hans | Large estates | Silesia | sworn in on April 19, 1904 for Ernst Sedlnitzky | |
Lažanský Johann | Large non-fideic property property | Bohemia | ||
Lecher Otto | Cities | Brno | Moravia | |
Lenassi Alfredo | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Gorizia, Cormons, Gradisca / Gorizia | Gorizia and Gradiska | |
Light Stephan | Chamber of Commerce and Industry | Brno | Moravia | |
Liechtenstein Aloys, Prince von und zu | Cities | Vienna, XVI. until XIX. district | Lower Austria | |
Liharzik Franz | Chamber of Commerce and Industry | Leoben | Styria | January 30, 1906 for Rudolf Pfaffinger sworn in |
Lilgenau Karl | Fideikommissarischer large estate | Bohemia | sworn in on November 4, 1901 for Ludwig Belcredi | |
Lindner Heinrich | Cities | Jägerndorf, Olbersdorf, Freiwaldau, etc. | Silesia | |
Löcker Julius | Cities | Linz, Urfahr, Ottensheim, etc. | Upper Austria | |
Loser Franz | General voter class | Bregenz, Feldkirch, Bludenz | Vorarlberg | |
Loula Karel | Rural communities | Selčan, Mühlhausen, Beneschau, etc. | Bohemia | |
Ludwigstorff Anton | Large estates | Lower Austria | ||
Lueger Karl | General voter class | Vienna, districts V, VI, XII and XIII | Lower Austria | |
Luksch Josef | Rural communities | Znaim, Datschitz, Nikolsburg, etc. | Moravia | |
Lupu Florian | Rural communities | Chernivtsi, Storozynetz, Sereth, etc. | Bucovina | Resignation announced at the meeting on July 5, 1905 |
Lupul Johann | Rural communities | Radautz, Suczawa, Kimpolung | Bucovina | |
Maffei Giacinto | Rural communities | Roverto, Riva, Tione, etc. | Tyrol | |
Małachowski Godzimir | Chamber of Commerce and Industry | Lviv | Galicia | on November 30 in 1904 for Jacob Piepes-Poratyński sworn in |
Malfatti Valeriano | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Roverto, Mori, Arco, etc. / Roverto | Tyrol | |
Malik Vincent | Cities | Leibnitz, Ehrenhausen, Straß, etc. | Styria | |
Mandyczewski Kornel | Rural communities | Stanislau, Bohorodczany, Tlumacz | Galicia | sworn in on June 4, 1901 |
Marchet Gustav | Cities | Baden, Mödling, Perchtoldsdorf, etc. | Lower Austria | |
Martínek Konrád | Rural communities | Brno, Wischau | Moravia | Renunciation of mandate announced at the meeting on October 16, 1902 |
Marzani Albert | Large estates | Tyrol | ||
Maštálka Jindřich | Cities | Jičín, Sobotka, Unter-Bautzen, etc. | Bohemia | |
Mason Leopold | Cities | Trieste / 4th electoral body | Trieste | |
Mayer Johann | General voter class | Korneuburg, Floridsdorf, Stockerau, etc. | Lower Austria | |
Mayreder Rudolf | Cities | Vienna, 4th and 10th district | Lower Austria | |
Mazorana Luigi | Cities | Trieste / 2nd and 3rd electoral body | Trieste | |
Menger Max | Cities | Neutitschein, Stramberg, Freiberg, etc. | Moravia | |
Mensdorff-Pouilly Alfons Friedrich | Fideikommissarischer large estate | Bohemia | ||
Merunowicz Theophil | Rural communities | Lviv. Grodek, Jaworow | Galicia | |
Mettal by Frivald Otto | Large non-fideic property property | Bohemia | ||
Michejda Jan | Rural communities | Teschen, Freistadt, Bielitz, etc. | Silesia | |
Morpurgo Peter | Chamber of Commerce and Industry | Trieste | Trieste | on 24 April 1906 for Cesare de Combi sworn in |
Morsey Franz | General voter class | Feldbach, Radkersburg, Leibnitz, etc. | Styria | |
Moscon Alfred | Large estates | Styria | ||
Mosdorfer Franz | Cities | Hartberg, Friedberg, Pöllau, etc. | Styria | |
Moysa-Rosochacki Stefan | General voter class | Kolomea, Nadworna, Bohorodczany, etc. | Galicia | |
Niementowski Thaddäus | General voter class | Tarnopol, Zbaraż, Złoczów | Galicia | |
Sneezing Wilhelm | Rural communities | Bohemian Leipa, Gabel, Dauba, etc. | Bohemia | Died in 1904 |
Nitsche Friedrich | Cities | Krumau, Kaplitz, Gratzen, etc. | Bohemia | |
Noske Konstantin | Cities | Vienna, 1st district | Lower Austria | |
Novotný Franz | Cities | Prague, New Town | Bohemia | sworn in on June 15, 1906 for Ferdinand Pantůček |
Nowak Gustav | Rural communities | Tetschen, Rumburg, Zwickau, etc. | Bohemia | |
Oberndorfer Johann | Rural communities | Amstetten, Scheibbs | Lower Austria | |
Offermann Karl | Chamber of Commerce and Industry | Brno | Moravia | sworn in for Rudolf Auspitz on March 4, 1903 , resignation announced on December 9, 1904 |
Ofner Julius | Cities | Vienna, 1st district | Lower Austria | |
Olszewski Michał Józef | Rural communities | Bochnia, Brzesko | Galicia | |
Onciul Aurel | Rural communities | Chernivtsi, Storozynetz | Bucovina | November 28 in 1905 for Florian Lupu sworn in |
Opydo Franz | Rural communities | Wadowice, Myślenice | Galicia | |
Pope Man Gustav Ludwig | Large estates | Bohemia | Resignation announced at the meeting on October 16, 1902 | |
Pacák Bedřich | Rural communities | Čáslav, Kuttenberg, Chotěboř | Bohemia | |
Pacher Raphael | Cities | Karlsbad, Joachimsthal, Kaaden, etc. | Bohemia | |
Pálffy by Erdöd Eduard | Large non-fideic property property | Prague | Bohemia | |
Pantůček Ferdinand | Cities | Prague, New Town | Bohemia | Resignation announced at the meeting on March 6, 1906 |
Parish by Senftenberg Oskar | Large non-fideic property property | Chrudim | Bohemia | |
Pastor Leo | Rural communities | Jasło, Gorlice, Krosno | Galicia | |
Pattai Robert | Cities | Vienna, VI. district | Lower Austria | |
Pemsel Ferdinand | General voter class | Znaim, Mährisch-Budwitz, Datschitz, etc. | Moravia | died on June 27, 1905 |
Perathoner Julius | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Bolzano, Meran, Glurns / Bozen | Tyrol | |
Pergelt Anton | Cities | Rumburg, Schönlinde, Warnsdorf, etc. | Bohemia | |
Peric Josip Vergilij | Rural communities | Sign, Imoschi , Macarsca | Dalmatia | |
Pernerstorfer Engelbert | General voter class | Wiener-Neustadt, Baden, Mödling, etc. | Lower Austria | |
Peschka Franz | Rural communities | Leitomischl, Polička, Landskron, etc. | Bohemia | |
Petelence Ignacy Leonard | Cities | Krakow | Galicia | sworn in for Ferdynand Weigel on October 17, 1901 |
Pfaffinger Rudolf | Chamber of Commerce and Industry | Leoben | Styria | June 16, 1902 Fran Endres sworn in |
Pfeifer Wilhelm | Rural communities | Rudolswerth, Gurkfeld, Tschernembl | Carniola | |
Piepes-Poratyński Jakob | Chamber of Commerce and Industry | Lviv | Galicia | Died in 1904 |
Piętak Leonard | Cities | Lviv | Galicia | |
Pihuliak Jerome | General voter class | Chernivtsi, Kotzmann, Wyżnica | Bucovina | |
Piniński Miecislaus | General voter class | Borszczów, Zaleszczyki, Czortków, etc. | Galicia | |
Piniński Stanislaus | Large estates | Galicia | ||
Pitacco Giorgio | Cities | Trieste, 1st electoral body | Trieste | |
Plaček Boleslav | Cities | Litomysl, Polička, Wild Sword, etc. | Bohemia | sworn in on February 5, 1901 |
Plantan Ivan | Cities | Rudolswerth, Gurkfeld, Weixelburg | Carniola | |
Plass Johann | Rural communities | Linz, Steyr | Upper Austria | |
Ploj Friedrich | Rural communities | Pettau, Rohitsch, Luttenberg | Styria | |
Pogačnik Jožef | Rural communities | Krainburg, Stein, Radmannsdorf | Carniola | |
Polesini Benedetto | Large estates | Istria | ||
Pomeranian Josef | Cities | Cilli, Sachsenfeld, Weitenstein, etc. | Styria | |
Poniński by Łodzia Alexander | Large estates | Jaworów | Galicia | sworn in on March 3, 1903 for Wladimir Kozlowski-Bolesta |
Popoviči Constantin | Large estates | first electoral body | Bucovina | sworn in on March 28, 1903 for Vladimir von Repta |
Popowski Josef | Large estates | Bochnia | Galicia | |
Posch Alois | Rural communities | Bruck, Leoben | Styria | |
Pospíšil Jan | Rural communities | Iglau, Trebitsch, Groß-Meseritsch | Moravia | |
Potocki Johann | Rural communities | Sanok, Brzozów, Lisko | Galicia | |
Potoczek Jan | Rural communities | Neu-Sandec, Limanowa, Neumarkt, etc. | Galicia | |
Povše Franc | Rural communities | Gottschee, meeting, Ratschach | Carniola | |
Prade Heinrich | Cities | Reichenberg | Bohemia | |
Prášek Karel | Rural communities | Jungbunzlau, Nimburg, Turnau, etc. | Bohemia | |
Pražák Otakar | Rural communities | Auspitz, Gaya | Moravia | |
Primavesi Robert | Chamber of Commerce and Industry | Olomouc | Moravia | |
Prochazka Julius | General voter class | Vienna, districts III, IV, X and XI | Lower Austria | |
Radimský Johann | Large estates | Bohemia | sworn in on February 5, 1901 | |
Rapoport by Porada Arnold | Chamber of Commerce and Industry | Krakow | Galicia | |
Rataj Jan | Rural communities | Pisek, Strakonitz, Wolin, etc. | Bohemia | |
Redl Johann | Cities | Steyr, Sierning, Sierningshofen, etc. | Upper Austria | sworn in on February 5, 1901, died on August 2, 1902 |
Rich Heinrich | Cities | Judenburg, Neumarkt, Murau, etc. | Styria | Renunciation of mandate announced at the meeting on October 17, 1901 |
Reichstadt František | General voter class | Wallachian Meseritsch, Mistek, Holleschau, etc. | Bohemia | |
Reidlinger Josef | Rural communities | Mistelbach, Groß-Enzersdorf | Lower Austria | sworn in for scribes on May 15, 1906 |
Repta Basil of | Large estates | first electoral body | Bucovina | |
Resel Hans | Rural communities | Bruck an der Mur, Leoben | Styria | sworn in for Alois Posch on May 3, 1905 |
Rieger Eduard | General voter class | Schönberg, Römerstadt, Hohenstadt, etc. | Moravia | |
Rizzi Lodovico | Rural communities | Parenzom Capo d'Istria, Dignano, etc. | Istria | |
Robič Franc | Rural communities | Marburg, Gonobitz, Windischgratz | Styria | |
Romanczúk Juljan | Rural communities | Kałusz, Dolina, Bóbrka | Galicia | |
Romanowicz Thaddäus | Cities | Lviv | Galicia | Renunciation of mandate announced at the meeting on February 18, 1902 |
Rosenzweig Leon | Chamber of Commerce and Industry | Chernivtsi | Bucovina | |
Roszkowski Gustav | Cities | Sambor, Stryj, Drohobycz | Galicia | |
Rotter Jan | Cities | Krakow | Galicia | died on July 21, 1906 |
Rozkošný Jan | Rural communities | Hungarian-Hradisch, Holleschau | Moravia | |
Ryba Vilém | Cities | Wittingau, Neuhaus, Soběslau | Bohemia | |
Ryšánek Bohumil | Chamber of Commerce and Industry | Prague | Bohemia | sworn in for Vaclav Sehnal on February 15, 1905 |
Sajfert Franz | Large non-fideic property property | Chrudim | Bohemia | sworn in on December 3, 1902 for Johann Radimský |
Sapieha Paul | General voter class | Brody, Kamionka, Żółkiew, etc. | Galicia | sworn in on February 5, 1901 |
Scaramangà by Altomonte Johann | Cities | Trieste, 1st electoral body | Trieste | sworn in for Josef Acquaroli on January 24, 1905 , resignation announced at the meeting on September 29, 1905 |
Schachinger Georg | Rural communities | Rohrbach, Urfahr | Upper Austria | |
Schalk Anton | Cities | Mies, Kladrau, Tachau, etc. | Bohemia | |
Sheikh Josef | General voter class | St. Pölten, Lilienfeld, Tulln, etc. | Lower Austria | |
Schlegel Josef | General voter class | Linz, Urfahr, Freistadt, etc. | Upper Austria | |
Schlesinger Josef | Cities | Vienna, VIII. District | Lower Austria | died on April 10, 1901 |
Schneider Ernst | Cities | Vienna, Xi. to XV. district | Lower Austria | |
More beautiful Georg | Rural communities | Eger, Asch, Graslitz, etc. | Bohemia | sworn in on February 8, 1901 |
Creator Aemilian | Rural communities | Bruneck, Brixen, Lienz, etc. | Tyrol | |
Schoiswohl Michael | General voter class | Bruck, Mariazell, Leoben, etc. | Styria | |
Schraffl Josef | General voter class | Bozen, Meran, Schlanders, etc. | Tyrol | |
Scribe Johann | Rural communities | Mistelbach, Groß-Enzersdorf | Lower Austria | sworn in on February 12, 1901 |
Strider Franz | General voter class | Leitmeritz, Aussig, Tetschen, etc. | Bohemia | |
Scrap Christian | Cities | Brixen, Sterzing, Kaltern, etc. | Tyrol | |
Schücker Zdenko | Cities | Saaz, Postelberg, Brüx, etc. | Bohemia | died on December 4, 1904 |
Schuhmeier Franz | General voter class | Vienna, districts XVI-XIX | Lower Austria | |
Black František | Cities | Pilsen | Bohemia | Renunciation of mandate announced at the meeting on November 17, 1903 |
Schwarzenberg Friedrich | Cities | Ceske Budejovice | Bohemia | |
Schwegel Josef | Large estates | Carniola | ||
Silent Alois | Rural communities | Leibnitz, Deutsch-Landsberg | Styria | |
Sedlnitzky Ernst | Large estates | Silesia | died on January 30, 1904 | |
Sehnal Augustin | General voter class | Olomouc, Sternberg, Weißkirchen, etc. | Moravia | |
Sehnal Václav | Chamber of Commerce and Industry | Prague | Bohemia | died on January 17, 1905 |
Seidel Anton | Rural communities | Neutitschein, Weißkirchen, Moravian enclaves of the judicial districts of Hotzenplotz and Hennersdorf | Moravia | |
Seifriz Friedrich | Rural communities | Klagenfurt, Völkermarkt | Carinthia | sworn in for Anton Tscharre on November 28, 1905 |
Seinfeld Nathan | Cities | Kołomyja, Śniatyn, Buczacz | Galicia | |
Seitz Karl | Cities | Korneuburg, Floridsdorf, Stockerau, etc. | Lower Austria | |
Serényi Otto | Large estates | Moravia | ||
Siegmund Adolf | Chamber of Commerce and Industry | Reichenberg | Bohemia | |
Silli Giuseppe | Cities | Trento, Cles, Fondo, etc. | Tyrol | sworn in on November 30, 1905 for Antonio Tambosi |
Singer Friedrich | Chamber of Commerce and Industry | Brno | Moravia | sworn in for Karl Offermann on January 24, 1905 , died on June 16, 1905 |
Skála Eduard | Cities | Olmütz, Proßnitz, Deutsch-Brodek | Moravia | |
Skedl Artur | Cities | Suczawa, Sereth, Radautz | Bucovina | |
Skene Alfred | Large estates | Moravia | ||
Skrnensky's cystic disease, Anton | Large estates | Lower Austria | ||
Sláma František | Cities | Königgrätz, Nachod, Neustadt, Dobruška, etc. | Bohemia | |
Sobotka Antonín | Cities | Kolin, Poděbrad, Kouřim | Bohemia | sworn in for Josef Fořt on February 9, 1906 |
Sokol Josef | Cities | Pardubitz, Holic, Chotzen, etc. | Bohemia | |
Sołtysik Tomasz | Cities | Krakow | Galicia | |
Summer Rudolf | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Troppau | Silesia | sworn in for Franz Hofmann on January 24, 1905 |
Soukup Martin | Rural communities | Krumau, Kaplitz, Neuhaus | Bohemia | |
Sozański Stanislaus | Large estates | Sambor | Galicia | |
Spens Emanuel | Large estates | Silesia | ||
Spinčić Vjekoslav | Rural communities | Pisino, Volosca, Veglia, etc. | Istria | |
Staněk František | Rural communities | Deutschbrod, Polna | Bohemia | sworn in on March 8, 1904 for Eduard Brzorád |
Starzeński Henryk | Rural communities | Stryj, Żydaczów, Drohobycz, etc. | Galicia | sworn in on December 2, 1902 |
Starzyński Stanislaw | Large estates | Żółkiew | Galicia | |
Stone Franz | General voter class | Eger, Asch, Graslitz, etc. | Bohemia | |
Steiner Leopold | Cities | Vienna, III. district | Lower Austria | |
Steinwender Otto | Cities | Villach, Hermagor, Bleiberg, etc. | Carinthia | |
Sternberg Adalbert | Rural communities | Königgrätz, Jaroměř, Neustadt, etc. | Bohemia | sworn in on March 8, 1904 for Jan Jaroš |
Stojałowski Stanisław | Cities | Tarnow, Bochnia | Galicia | died on February 2, 1906 |
Stoyan Antonin Cyril | General voter class | Hungarian-Hradisch, Hungarian-Brod, Kremsier, etc. | Moravia | |
Stransky Adolf | Cities | Neustadtl, Bystritz, Saar, etc. | Moravia | |
Bush Benno | Cities | Chernivtsi | Bucovina | |
Strobach Josef | Cities | Vienna, 5th district | Lower Austria | sworn in on February 8, 1901, died on May 10, 1905 |
Struszkiewicz Ladislaus | Large estates | Tarnow, Bochnia | Galicia | |
Stürgkh Karl | Large estates | Styria | ||
Storm Josef | Cities | Vienna, 5th district | Lower Austria | sworn in for Josef Strobach on November 28, 1905 |
Stwiertnia Paul | Cities | Stanislau, Tysmienica | Galicia | |
Svozil Josef | Rural communities | Littau, Mährisch-Trübau, Hohenstadt | Moravia | |
Sylva-Tarouca Ernst | Fideikommissarischer large estate | Bohemia | ||
New Year Julius | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Salzburg | Salzburg | |
Szajer Thomas | Rural communities | Rzeszów, Kolbuszowa | Galicia | |
Szeptycki Kasimir | Large estates | Przemyśl | Galicia | |
Šílený Václav | General voter class | Iglau, Trebitsch, Groß-Meseritsch | Moravia | |
Špindler Ervin | Cities | Jungbunzlau, Turnau, Münchengrätz, etc. | Bohemia | |
Šrámek František | General voter class | Jungbunzlau, Benatek, Turnau, etc. | Bohemia | |
Šuklje Fran | Rural communities | Laibach | Carniola | sworn in for Ivan Vencajz on September 23, 1903 |
Šulc Wenceslaus | Large non-fideic property property | Prague | Bohemia | |
Supuk Anton | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Zara, Sebenico, Lesina, etc. / Zara | Dalmatia | died in May 1904 |
Šušteršić Ivan | General voter class | Laibach, Ober-Laibach, Reifnitz, etc. | Carniola | |
Tambosi Antonio | Cities | Trento, Cles, Fondo, etc. | Tyrol | Resignation announced at the meeting on September 26, 1905 |
Tavčar Ivan | Cities / Chamber of Commerce and Industry | Laibach | Carniola | |
Count of Terlago Robert | Large estates | second electoral body | Tyrol | |
Tersch Emil | Large estates | Moravia | ||
Thurnher Martin | Rural communities | Feldkirch, Bludenz | Vorarlberg | |
Tollinger Johann | Rural communities | Schwaz, Kufstein, Kitzbichl | Tyrol | |
Trafojer Josef | Rural communities | Bolzano, Merano | Tyrol | February 26, 1901. Joseph Di Pauli sworn in |
Trapp Gotthard | Large estates | second electoral body | Tyrol | |
Trautmansdorff Ferdinand | Fideikommissarischer large estate | Bohemia | sworn in for Franz Hartig on November 17, 1903 | |
Loyalty rock Leo Maria | Large estates | first electoral body | Tyrol | |
Tschan Josef | Cities | Tetschen, Bodenbach, Beusen, etc. | Bohemia | |
Tscharre Anton | Rural communities | Klagenfurt, Völkermarkt | Carinthia | |
Tschernigg Johann | Rural communities | St. Veit, Wolfsberg | Carinthia | died on March 24, 1906 |
Tyszkowski Paul | Rural communities | Przemyśl, Dobromil, Mościska | Galicia | |
Udržal František | Rural communities | Chrudim, Pardubic | Bohemia | |
Unterladstätter Alois | Rural communities | Salzburg, Golling | Salzburg | |
Urban Karl | Chamber of Commerce and Industry | Reichenberg | Bohemia | |
Veleba Vilém | General voter class | Znaim, Mährisch-Budwitz, Datschitz, etc. | Moravia | sworn in for Ferdinand Pemsl on November 28, 1905 |
Vencajz Ivan | Rural communities | Laibach, Littai, Reifnitz | Carniola | Renunciation of mandate announced at the meeting on June 24, 1903 |
Verzegnassi Francesco | Large estates | Gorizia and Gradiska | ||
Cousin of the Lily Moritz | Large estates | Moravia | ||
Voelkl Wilhelm | Cities | St. Pölten, Scheibbs, Klosterneuburg, etc. | Lower Austria | |
Vogler Ludwig | Cities | Vienna, II. District | Lower Austria | |
Voušek Franz | Rural communities | Cilli, Rann | Styria | on July 20, 1906 for Hugo Berks sworn in |
Vujatovic-Šarov Andreas | Rural communities | Sebenico, Berlicca, Knin | Dalmatia | |
Vuković by Vučyidol Anton | General voter class | Spalato, Brazzo, Lesina, etc. | Dalmatia | |
Vychodil Joseph | Rural communities | Kremsier, Prerau, Proßnitz | Moravia | |
Wagner Franz | Rural communities | Feldbach, Radkersburg | Styria | |
Walewski-Colonna Johann | General voter class | Stanislau, Tłumacz , Buczacz , Rohatyn , Podhajce etc. | Galicia | Renunciation of mandate announced at the meeting on June 19, 1905 |
Walz Anton | Cities | Bruck, Kapfenberg, Kindberg, etc. | Styria | died on April 5, 1906 |
Wassilko von Serecki, Graf, Georg | Large estates | second electoral body | Bucovina | Retired in 1904 after being appointed to the manor house |
Wassilko, Knight of, Nikolaus | Rural communities | Wyżnica, Kotzmann | Bucovina | |
Wastian Heinrich | Cities | Marburg, Windisch-Feistritz, Windisch-Grätz | Styria | on 26 September in 1905 for Edward Wolffhardt sworn in |
Weigel Ferdynand | Cities | Krakow | Galicia | died on June 28, 1901 |
Wise Heinrich | Rural communities | Złoczów, Przemyślany | Galicia | |
Weiskirchner Richard | Cities | Vienna, IX. district | Lower Austria | |
Wenger Josef | Rural communities | Wels, Vöcklabruck, etc. | Upper Austria | died on January 12, 1903 |
Wernisch Ambros | Rural communities | Spittal, Hermagor | Carinthia | |
Widmann-Sedlnitzky Anton | Large estates | Moravia | ||
Wielowieyski Heinrich | Large estates | Kolomyja | Galicia | |
Wierzchowski Hieronim | General voter class | Stanislau, Tłumacz , Buczacz , Rohatyn , Podhajce etc. | Galicia | November 28 in 1905 for Johann Walewski-Colonna sworn in |
Wilhelm Otto | General voter class | Graz, inner city and suburbs | Styria | |
Wilk Andreas | General voter class | Jaroslau, Lancut, Cieszanow, etc. | Galicia | sworn in on February 5, 1901 |
Winter Hans | Cities | Ried, Haag, Obernberg, etc. | Upper Austria | |
Włazowski Thomas | Rural communities | Jaroslau, Cieszanow | Galicia | |
Wodzicki Anton | Large estates | Krakow | Galicia | |
Wohlmeyer Johann | Rural communities | St. Pölten, Lilienfeld, Tulln, etc. | Lower Austria | |
Wojtyga Johann | Rural communities | Krakow, Wieliczka, Chrzanow | Galicia | |
Wolf Karl Hermann | Cities | Trautenau, Hohenelbe, Arnau, etc. | Bohemia | Renunciation of the mandate announced at the meeting on November 29, 1901, re-elected in the by-election and sworn in again on February 4, 1902 |
Wolffhardt Eduard | Cities | Marburg, Windisch-Feistritz, Windisch-Grätz | Styria | Died in 1905 |
Wolkenstein-Trostburg Wilhelm | Large non-fideic property property | Prague | Bohemia | |
Wrabetz Karl | Cities | Vienna, 1st district | Lower Austria | |
Zaffron Josef | Highest Taxed | Dalmatia | ||
Zázvorka Antonín | Rural communities | Jičín, Hořic, Starkenbach, Semil, etc. | Bohemia | |
Zedtwitz Karl Max | Large non-fideic property property | Ceske Budejovice | Bohemia | |
Zedtwitz Karl Moritz | Large non-fideic property property | Eger | Bohemia | |
Zehetmayr Johann | Rural communities | Schärding, Eferding | Upper Austria | died on January 7, 1906 |
Room Josef | Rural communities | Olomouc, Sternberg, Schönberg | Moravia | |
Zuleger Theodor | Rural communities | Karlsbad, Joachimsthal, Kaaden, etc. | Bohemia | sworn in for Franz Kliemann on November 28, 1905 |
Żyguliński Michał | General voter class | Tarnow, Brzesko, Bochnia, etc. | Galicia | |
Žáček Jan | Cities | Holleschau, Bystřiz, Wsetin, etc. | Moravia | |
Žičkar Josip | General voter class | Cilli, Gonobitz, Windischgratz, etc. | Styria | died on September 27, 1905 |
Žitnik Ignacij | Rural communities | Adelsberg, Loitsch | Carniola |
literature
- Stenographic minutes of the House of Representatives in the 10th legislative period ( [1] ). Register of persons: Members of the House of Representatives on ALEX - Historical Legal and Legal Texts Online