2000 Summer Olympics / Participant (Mexico)
MEX
1 | 2 | 3 |
Mexico took part in the 2000 Summer Olympics in Sydney with a total of 78 athletes, including 52 men and 26 women. The flag bearer at the opening ceremony was the water diver Fernando Platas .
Medalist
gold
Surname | sport | competition |
---|---|---|
Soraya Jiménez | Weightlifting | Women, class up to 58 kg |
silver
Surname | sport | competition |
---|---|---|
Noé Hernández | athletics | Men, walking 20 kilometers |
Fernando Platas | Diving | Men, jumping, 3 meters |
bronze
Surname | sport | competition |
---|---|---|
Cristián Bejarano | Boxing | Men, lightweight |
Joel Sánchez | athletics | Men, walking 50 kilometers |
Victor Estrada | Taekwondo | Men, class up to 80 kg |
Participants by sport
Archery
-
Juan Carlos Manjarrez
- Men, singles: 51st place
-
Erika Reyes
- Women, singles: 36th place
Boxing
-
Francisco Bojado
- Featherweight: 9th place
-
César Morales
- Bantamweight: 9th place
-
Daniel Ponce de León
- Flyweight: 17th place
-
Liborio Romero
- Light flyweight: 9th place
-
José Luis Certuche
- Light middleweight: 9th place
Weightlifting
Judo
-
Adriana Angeles
- Women, super lightweight: quarterfinals
canoe
-
José Ramón Ferrer & José Antonio Romero
- Men, canoe twos, 500 meters: semi-finals
- Men, canoe twos, 1000 meters: 6th place
athletics
-
Alejandro Cardenas
- Men, 400 meters: quarter-finals
-
Andrés Espinosa
- Men, marathon: 27th place
-
Adriana Fernández
- Women, marathon: 16th place
-
José David Galvan
- Men, 10,000 meters: 13th place
-
Daniel García
- Men, 20 kilometers walking: 12th place
-
Ana Guevara
- Women, 400 meters: 5th place
-
Mara Ibañez
- Women, 20 kilometers walking: 26th place
-
María Graciela Mendoza
- Women, walking 20 kilometers: DNF
-
José Salvador Miranda
- Men, 3000 meters obstacle: prelims
-
Pablo Olmedo
- Men, 5000 meters: heats
-
Benjamin Paredes
- Men, marathon: 64th place
-
Robin Pratt
- Men, pole vault: no valid attempt in qualification
-
Armando Quintanilla
- Men, 10,000 meters: heats
-
Nora Rocha
- Women, 5000 meters: heats
- Women, 10,000 meters: preliminary
-
Dulce María Rodríguez
- Women, 5000 meters: heats
-
Miguel Ángel Rodríguez
- Men, 50 kilometers walking: 7th place
-
Germán Sánchez
- Men, walking 50 kilometers: DNF
-
María Guadalupe Sánchez
- Women, 20 kilometers walking: 5th place
-
Bernardo Segura
- Men, walking 20 kilometers: DNF
-
Juan Pedro Toledo
- Men, 400 meters walk: prelims
Modern pentathlon
-
Samuel Félix
- Men, singles: 11th place
-
Horacio de la Vega
- Men, singles: 22nd place
Cycling
-
Belem Guerrero
- Women, points race: 5th place
-
Ziranda Madrigal
- Men, mountain bikes, cross-country: 24th place
horse riding
-
Santiago Lambre
- Jumping, singles: DNF
- Jumping, team: 12th place
-
Antonio Mason
- Jumping, individual: 59th place in the qualification
- Jumping, team: 12th place
-
Antonio Rivera
- Dressage, individual: 44th place
-
Alfonso Romo
- Jumping, singles: DNF
- Jumping, team: 12th place
rowing
-
Jesús Huerta
- Men, one: 19th place
-
Rómulo Bouzas & Gerardo Gómez
- Men, lightweight double sculls: 10th place
-
Lourdes Montoya & Ana Sofía Soberanes
- Women, lightweight double sculls: 16th place
shoot
-
Roberto José Elías
- Men, air rifle: 38th place
- Men, small caliber, three-position fight: 39th place
- Men, small caliber, lying: 41st place
swim
-
Jorge Carral
- Men, 400 meters freestyle: 28th place
- Men, 1500 meters freestyle: 31st place
-
Javier Díaz
- Men, 200 meters freestyle: 30th place
- Men, 200 meter medley: 37th place
-
Josh Ilika
- Men, 100 meters butterfly: 33rd place
-
Alfredo Jacobo
- Men, 100 meters chest: 43rd place
-
Adriana Marmolejo
- Women, 200 meters chest: 29th place
-
Juan Veloz
- Men, 200 meters butterfly: 20th place
- Men, 400 meter medley: 38th place
-
Patricia Villareal
- Women, 400 meters freestyle: 33rd place
- Women, 800 meters freestyle: 21st place
sailing
-
David Mier
- Men, windsurfing: 25th place
-
Santiago Hernández and Manuel Villareal
- Men, 470s: 23rd place
-
Tania Elías
- Women: Europe: 17th place
Synchronized swimming
-
Erika Leal Ramírez & Lilián Leal
- Duet: 9th place
Taekwondo
-
Águeda Pérez
- Women, flyweight: 5th place
-
Monica del Real
- Women, welterweight: 9th place
tennis
-
Enrique Abaroa & Alejandro Hernández
- Men, doubles: 17th place
do gymnastics
-
Denisse López
- Women, individual all-around: 92nd place in qualification
- Women, horse jumping: 7th place
Volleyball (beach)
-
María Theresa Galindo & Hilda Gaxiola
- Women's tournament: 19th place
-
Ibarra Rodríguez & Joel Sotelo
- Men's tournament: 9th place
Diving
-
María José Alcalá
- Women, diving: 30th place
- Women, synchronized jumping: 6th place
- Women, synchronized high diving: 8th place
-
Azul Almazán
- Women, jumping: 13th place
- Women, diving: 33rd place
- Women, synchronized high diving: 8th place
-
Jashia Luna
- Women, jumping: 19th place
- Women, synchronized jumping: 6th place
-
Francisco Perez
- Men, diving: 19th place
-
Joel Rodríguez
- Men, jumping: 29th place
-
Eduardo Rueda
- Men, diving: 42nd place
- Men, synchronized jumping: 5th place
Web links
- Mexican Olympic team from 2000 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )