List of members of the State Parliament of Saxony-Anhalt (3rd electoral term)
This list gives an overview of all members of the Landtag of Saxony-Anhalt in the 3rd electoral period (May 25, 1998 to May 15, 2002).
Bureau
- President:
Wolfgang Schaefer ( SPD ) - Vice President:
Wolfgang Böhmer ( CDU )
Walter Remmers ( CDU ) from September 13, 2001
Roswitha Stolfa ( PDS )
composition
The state parliament was composed as follows:
fraction | Beginning of the legislative period |
End of the legislative period |
Accesses | Departures | balance |
---|---|---|---|---|---|
CDU | 28 | 28 | - | - | ± 0 |
SPD | 47 | 46 | - | Manfred Stephan | −1 |
PDS | 25th | 25th | - | - | ± 0 |
DVU from February 15, 2000: FDVP |
16 | 6th | Jörg Büchner (guest) Rudi Czaja Wolfgang Buder |
Jörg Büchner (2 ×) Werner Kolde Horst Monday Torsten Miksch Wolfgang Buder (2 ×) Rudi Czaja (2 ×) Veronika Brandt Dieter Kannegießer Gunther Preiss Mirko Mokry |
−10 |
DVU-FL (formed on February 14, 2000) from March 22, 2001: DVU |
- | 8th | Veronika Brandt Jörg Büchner Dieter Kannegießer Werner Kolde Horst Monday Gunther Preiss Wolfgang Buder Rudi Czaja |
- | +8 |
non-attached | - | 3 | Jörg Büchner (2 ×) Werner Kolde Horst Monday Torsten Miksch Wolfgang Buder Rudi Czaja Veronika Brandt Dieter Kannegießer Gunther Preiss Manfred Stephan Mirko Mokry |
Jörg Büchner (2 ×) Rudi Czaja Wolfgang Buder Veronika Brandt Dieter Kannegießer Werner Kolde Horst Monday Gunther Preiss |
+3 |
total | 116 | 116 | ± 0 |
Parliamentary groups
Political party | Group leader | Deputy | Parliamentary executive director |
---|---|---|---|
CDU |
Christoph Bergner (until 2001) Wolfgang Böhmer (from July 2001) |
Detlef Gürth , Reiner Schomburg | Jürgen Scharf |
PDS | Petra custom | Birke Bull (from 1999) , Matthias Gärtner | Wulf Gallert |
SPD | Rüdiger Fikentscher | Katrin Budde (until 2001) , Peter Oleikiewitz (from 2000) , Norbert Bischoff | Jens Bullerjahn |
DVU |
Helmut Wolf (until 1999) Claudia Wiechmann (1999–2000) |
Dieter Kannegießer (until 2000) , Veronika Brandt (until 2000) | Rudi Wiechmann (until 2000) |
Dieter Kannegießer (from 2000) | Werner Kolde (from 2000) , Veronika Brandt (2000–2001) , Jörg Büchner (from 2001) |
Horst Montag (2000–2001) Veronika Brandt (from 2001) |
|
FDVP | Claudia Wiechmann (from 2000) | Helmut Wolf (from 2000) , Claus-Dieter Weich (from 2000) | Rudi Wiechmann (from 2000) |
MPs
Member of the state parliament | born | Political party | Landtag constituency | First votes in% |
Remarks |
---|---|---|---|---|---|
Jürgen Barth | SPD | 02 Gardelegen blocks | |||
Curt Becker | CDU | 48 Naumburg | |||
Christoph Bergner | CDU | Country list | |||
Lothar Biener | SPD | 29 Dessau II | |||
Norbert Bischoff | SPD | 10 Magdeburg I | |||
Wolfgang Böhmer | CDU | Country list | |||
Ronald Brachmann | SPD | 16 Blankenburg | |||
Veronika Brandt | DVU | Country list | from January 29, 2000 non-attached, from February 14, 2000 member of the DVU-FL parliamentary group | ||
Katrin Budde | SPD | 14 Magdeburg V | |||
Wolfgang Buder | DVU FDVP |
Country list | Non-attached from December 10, 1999, DVU / FDVP guest from February 14, 2000 and member of this parliamentary group from March 13, 2000, DVU-FL guest from July 28, 2000 and member of this parliamentary group from December 1, 2000 | ||
Jörg Büchner | DVU | Country list | From February 15, 1999 non-attached, from September 13, 1999 DVU guest, from January 29, 2000 again non-attached, from February 14, 2000 member of the DVU-FL parliamentary group | ||
Birch bull | PDS | Country list | |||
Jens Bullerjahn | SPD | 36 Eisleben | |||
Rudi Czaja | DVU FDVP |
Country list | From December 13, 1999 non-attached, from February 7, 2000 DVU / FDVP guest and from March 13, 2000 member of this parliamentary group, from July 28, 2000 DVU-FL guest and from December 1, 2000 member of this parliamentary group on 18 March 2000 . Died August 2001 |
||
Harry Czeke | PDS | Country list | |||
Karl-Heinz Daehre | CDU | Country list | |||
Sabine Dirlich | PDS | Country list | |||
Ronald Doege | SPD | 24 Zerbst | |||
Reiner Eckel | SPD | 47 time | |||
Detlef Eckert | PDS | Country list | |||
Wolfgang Eichler | SPD | 19 Aschersleben | Resigned from office on January 8, 1999, resigned on January 15, 1999 | ||
Wolfgang Ernst | SPD | 12 Magdeburg III | |||
Thomas Felke | SPD | 39 Hall II | |||
Britta Ferchland | PDS | Country list | |||
Rüdiger Fikentscher | SPD | 38 Hall I. | |||
Krimhild Fischer | SPD | Country list | moved up on January 19, 1999 for Wolfgang Eichler | ||
Marion Fischer | CDU | Country list | |||
Ute Fischer | SPD | 44 Merseburg | |||
Matthias Gärtner | PDS | Country list | |||
Wulf Gallert | PDS | Country list | |||
Stefan Gebhardt | PDS | Country list | |||
Detlef Gürth | CDU | Country list | |||
Horst Hoe | CDU | Country list | |||
Rosemarie Hajek | SPD | 25 Graefenhainichen-Rosslau | |||
Helmut Halupka | SPD | 05 Genthin | |||
Rosemarie Hein | PDS | Country list | |||
Kerstin Helmecke | DVU FDVP |
Country list | |||
Jürgen Heyer | SPD | 03 Havelberg-Osterburg | |||
Reinhard Höppner | SPD | 11 Magdeburg II | |||
Michael Hoffmann | SPD | 13 Magdeburg IV | |||
Peter Hoffmann | PDS | Country list | |||
Klaus-Jürgen Jeziorsky | CDU | Country list | |||
Burker-Wieland youth | SPD | 37 hall circle | |||
Bianka tile | SPD | 33 Ballenstedt | |||
Dieter Kannegießer | DVU | Country list | from January 29, 2000 non-attached, from February 14, 2000 member of the DVU-FL parliamentary group | ||
Ulrich Kasten | PDS | Country list | |||
Inge Kauerauf | SPD | 27 Jessen | |||
Klaus Keitel | CDU | Country list | |||
Barbara Knöfler | PDS | Country list | |||
Uwe-Volkmar Köck | PDS | Country list | |||
Gottfried Koehn | SPD | 42 Hall V | |||
Werner Kolde | DVU | Country list | from February 15, 1999 non-attached, from February 14, 2000 member of the DVU-FL parliamentary group | ||
Gerda Krause | PDS | Country list | |||
Hans-Jörg Krause | PDS | Country list | |||
Lutz Kühn | SPD | 46 Nebra | |||
Karl-Martin Kuntze | CDU | Country list | |||
Gerlinde Kuppe | SPD | 41 Hall IV | |||
Eberhard Lehnert | DVU | Country list | did not accept the mandate, no MdL | ||
Anette Leppinger | SPD | 15 Halberstadt | |||
Brunhilde Liebrecht | CDU | Country list | |||
Elke Lindemann | SPD | 20 Schönebeck | |||
Christa Ludewig | CDU | Country list | |||
Friedel Meinecke | SPD | 22 Bernburg | |||
Horst Mertens | DVU FDVP |
Country list | |||
Rainer Metke | SPD | 17 Wernigerode | |||
Sonja Mewald | CDU | Country list | |||
Torsten Miksch | DVU non-attached |
Country list | joined Eberhard Lehnert from February 15, 1999 non-attached (from April 1999 member of the BoD ) |
||
Madeleine-Rita Mittendorf | SPD | 07 Haldensleben | |||
Mirko Mokry | DVU FDVP non-attached |
Country list | from November 26, 2001 non-attached | ||
Horst Monday | DVU | Country list | from February 15, 1999 non-attached, from February 14, 2000 member of the DVU-FL parliamentary group | ||
Uwe Nehler | SPD | 06 castle | |||
Peter Oleikiewitz | SPD | 21 Wanzleben | |||
Helga Paschke | PDS | Country list | |||
Gunther Preiss | DVU | Country list | from January 29, 2000 non-attached, from February 14, 2000 member of the DVU-FL parliamentary group | ||
Manfred Püchel | SPD | 18 Staßfurt | |||
Hermann Quien | SPD | 49 Hohenmölsen-Weißenfels | |||
Frank Rajunat | PDS | Country list | |||
Kurt Rahmig | SPD | 30 wolves | |||
Karl-Heinz Reck | SPD | 01 Salzwedel | |||
Helmut Rehhahn | SPD | 26 Wittenberg | |||
Walter Remmers | CDU | Country list | |||
Edeltraud Rogée | PDS | Country list | |||
Bernward Rothe | SPD | 40 Hall III | |||
Hans-Christian Sachse | SPD | 28 Dessau I | |||
Wolfgang Schaefer | SPD | 31 Bitterfeld | |||
Jürgen Scharf | CDU | Country list | |||
Gerd Schlaak | CDU | Country list | |||
Renate Schmidt | SPD | 23 Koethen | |||
Gudrun Schnirch | CDU | Country list | Resigned from office on January 31, 2002, resigned on February 1, 2002 | ||
Reiner Schomburg | CDU | Country list | |||
Uwe Schulze | CDU | Country list | |||
Bernd Sennecke | CDU | Country list | |||
Andreas Siegert | SPD | 45 Querfurt | |||
Petra custom | PDS | Country list | |||
Werner Sobetzko | CDU | Country list | |||
Egon Sommerfeld | CDU | Country list | |||
Ingrid Spors | DVU | Country list | moved up on August 23, 2001 for Rudi Czaja | ||
Adolf Spotka | CDU | Country list | |||
Carmen rod | CDU | Country list | |||
Marco Steckel | SPD | 35 Hettstedt | |||
Manfred Stephan | SPD non-attached |
32 Quedlinburg | non-attached from February 28, 2001 | ||
Michael bull | SPD | 09 Oschersleben | |||
Roswitha Stolfa | PDS | Country list | |||
Wolfgang Suess | PDS | Country list | |||
Hans-Martin Taesch | CDU | Country list | moved up on February 1, 2002 for Gudrun Schnirch | ||
Ria Theil | PDS | Country list | |||
Gudrun Tiedge | PDS | Country list | |||
Eva Tischner | CDU | Country list | |||
Tilman Tögel | SPD | 04 Stendal | |||
Günter Trepte | PDS | Country list | |||
Thomas Webel | CDU | 08 Wolmirstedt | |||
Claus-Dieter Weich | DVU FDVP |
Country list | |||
Petra Weiher | PDS | Country list | |||
Frauke Weiss | CDU | Country list | |||
Petra Wernicke | CDU | Country list | |||
Claudia Wiechmann | DVU FDVP |
Country list | |||
Rudi Wiechmann | DVU FDVP |
Country list | |||
Ute Wiedemann | SPD | 34 Sangerhausen | |||
Helmut Wolf | DVU FDVP |
Country list | |||
Michael Zeidler | SPD | 43 Hall VI |
literature
- State Parliament of Saxony-Anhalt. 3rd electoral term. People's Handbook. 1st edition , 2nd edition , 3rd edition , 4th edition , 5th edition
- State Parliament of Saxony-Anhalt. 4th legislative term. People's Handbook. 1st edition
Web links
- Election supervisor Saxony-Anhalt [1]
- List of representatives (as of February 1, 2002) on landtag.sachsen-anhalt.de ( Memento of March 2, 2002 in the Internet Archive )