1992 Summer Olympics / Participant (France)
FRA
8th | 5 | 16 |
France participated in the 1992 Summer Olympics in Barcelona , Spain , with a delegation of 339 athletes (241 men and 98 women).
The flag bearer at the opening ceremony was the fencer Jean-François Lamour .
Medalist
gold
Name (s) | sport | competition |
---|---|---|
Sébastien Flute | Archery | Gentlemen, singles |
Philippe Omnes | fencing | Gentlemen, foil, singles |
Eric Srecki | fencing | Gentlemen, swords, singles |
Catherine Fleury-Vachon | Judo | Ladies, light middleweight |
Cécile Nowak | Judo | Women, ultra-light |
Marie-José Perec | athletics | Ladies, ladies, 400 meters |
Franck David | sailing | Gentlemen, windsurfing |
Nicolas Hénard & Yves Loday | sailing | tornado |
silver
Name (s) | sport | competition |
---|---|---|
Pascal Tayot | Judo | Men, middleweight |
Sylvain Curinier | canoe | Men, single kayak, slalom |
Jeannie Longo-Ciprelli | Cycling | Ladies, street races |
Franck Badiou | shoot | Gentlemen, air rifle |
Jean-Philippe Gatien | Table tennis | Gentlemen, singles |
bronze
Participants by sport
badminton
-
Virginie Delvingt
- Women, singles: 33rd place
- Women, doubles: 17th place
-
Sandra Dimbour
- Women, singles: 33rd place
-
Christelle Mol
- Women, singles: 33rd place
- Women, doubles: 17th place
-
Stéphane Renault
- Men, singles: 33rd place
Archery
-
Severine Bonal
- Women, singles: 9th place
- Women, team: 4th place
-
Bruno Felipe
- Men: Singles: 21st place
- Men: Team: 4th place
-
Christine Gabillard
- Women, singles: 41st place
- Women, team: 4th place
-
Nathalie Hibon
- Women, singles: 22nd place
- Women, team: 4th place
-
Michaël Taupin
- Men, singles: 56th place
- Men, team: 4th place
Boxing
-
Patrice Aouissi
- Middle heavyweight: 9th place
-
Said Bennajem
- Welterweight: 17th place
-
Djamel Lifa
- Featherweight: 9th place
-
Julien Lorcy
- Lightweight: 5th place
-
Philippe Wartelle
- Bantamweight: 9th place
fencing
-
Camille Couzi
- Women, foil, team: 5th place
-
Jean-François Di Martino
- Men, epee, team: 4th place
-
Patrick Groc
- Men, foil, singles: 22nd place
- Men, foil, team: 7th place
-
Julie-Anne Gross
- Women, foil, team: 5th place
-
Youssef Hocine
- Men, foil, team: 7th place
-
Olivier Lambert
- Men, foil, team: 7th place
-
Robert Leroux
- Epee, team: 4th place
-
Olivier Lenglet
- Men, swords, singles: 17th place
- Men, epee, team: 4th place
-
Patrice Lhôtellier
- Men, foil, singles: 7th place
- Men, foil, team: 7th place
-
Gisèle Meygret
- Women, foil, singles: 24th place
- Women, foil, team: 5th place
-
Laurence Modaine-Cessac
- Women, foil, singles: 4th place
- Women, foil, team: 5th place
-
Isabelle Spennato
- Women, foil, singles: 22nd place
- Women, foil, team: 5th place
Weightlifting
-
Pascal Arnou
- Men, bantamweight: DNF
-
David Balp
- Men, featherweight: 17th place
-
Laurent Fombertasse
- Men, bantamweight: 4th place
-
Cédric Plançon
- Men, middle heavyweight: 9th place
-
Stéphane Sageder
- Men, middle heavyweight: 21st place
-
Francis Tournefier
- Men, heavyweight I: 4th place
Handball
- Squad
Judo
-
Catherine Arnaud
- Women, lightweight: 7th place
-
Dominique Berna
- Women, half light weight: 16th place
-
Benoît Campargue
- Men, half light weight: 24th place
-
Bruno Carabetta
- Gentlemen, lightweight: 5th place
-
Claire Lecat
- Women, middleweight: 5th place
-
Philippe Pradayrol
- Men, super light weight: 5th place
-
Stéphane Traineau
- Men, light heavyweight: 17th place
canoe
-
Marianne Agulhon
- Women, single kayak, slalom: 5th place
-
Philippe Aubertin / Olivier Lasak
- Men, two-person kayak, 500 meters: semi-finals
-
Eric Biau / Bertrand Daille
- Men, two-man Canadians, slalom: 11th place
-
Philippe Boccara / Pascal Boucherit
- Men, two-person kayak, 1,000 meters: semi-finals
-
Anne Boixel
- Women, single kayak, slalom: 11th place
-
Isabelle Boulogne / Bernadette Brégeon-Hettich / Françoise Lasak / Anne Michaut
- Women, four-person kayak, 500 meters: semi-finals
-
Bernadette Brégeon-Hettich
- Women, two-person kayak, 500 meters: semi-finals
-
Jean-François Briand / Patrick Lancereau / Pierre Lubac / Sébastien Mayer
- Men, kayak foursome, 1,000 meters: semi-finals
-
Laurent Brissaud
- Men, single kayak, slalom: 5th place
-
Emmanuel Brugvin
- Men, single-canoe, slalom: 7th place
-
Vincent Fondeviole
- Men, single kayak, slalom: 4th place
-
Sabine Goetschy-Kleinheinz
- Women, single kayak, 500 meters: 6th place
- Women, two-person kayak, 500 meters: semi-finals
-
Thierry Humeau
- Men, single canoe, slalom: 18th place
-
Myriam Jerusalmi-Fox
- Women, single kayak, slalom: 21st place
-
Emmanuel del Rey / Thierry Saïdi
- Men, two-man canoes, slalom: 8th place
-
Pascal Sylvoz
- Men, Canadians, 500 meters: 7th place
- Men, single-canoe, 1,000 meters: 5th place
athletics
-
Laurence Bily
- Women, 100 meters: quarter-finals
- Women, 4 × 100 meters: 4th place
-
Alain Blondel
- Men, decathlon: 15th place
-
Thierry Brusseau
- Men, 3,000 meter obstacle: semi-finals
-
Cécile Cinélu
- Women, 100 meter hurdles: semi-finals
-
Pierre Camara
- Men, triple jump: 11th place
-
Stéphane Caristan
- Men, 400 meter hurdles: 7th place
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Dominique Chauvelier
- Men, marathon: 31st place
-
Philippe Collet
- Men, pole vault: 7th place
-
Frédéric Cornette
- Men, 800 meters: prelims
-
Elsa Devassoigne
- Women, 400 meters: semi-finals
-
Stéphane Diagana
- Men, 400 meters: 4th place
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Viviane Dorsile
- Women, 800 meters: heats
-
Marie-Pierre Duros
- Women, 1,500 meters: semi-finals
- Women, 3,000 meters: DNF
-
Philippe d'Encausse
- Men, pole vault: 14th place in qualification
-
Christophe Épalle
- Men, hammer throw: 10th place
-
Monique Éwanjé-Épée-Tourret
- Women, 100 meter hurdles: prelims
-
Martial bondage
- Men, 50 kilometers walking: 17th place
-
Sandrine Fricot
- Women, high jump: 21st place in qualification
-
Jean Galfione
- Men, pole vault: Gold, 13th place in qualification
-
Patricia Girard-Léno
- Women, 100 meters: semi-finals
- Women, 4 × 100 meters: 4th place
-
Zhora Graziani-Koullou
- Women, 3,000 meters: heats
-
Serge Hélan
- Men, long jump: 31st place in qualification
- Men, triple jump: 20th place in qualification
-
Valérie Jean-Charles
- Women, 200 meters: quarter-finals
-
Frédéric Kuhn
- Men, hammer throw: 18th place in qualification
-
Alain Lemercier
- Men, 50 kilometers walking: 16th place
-
Odile Lesage
- Women, heptathlon: 15th place
-
Franck Lestage
- Men, long jump: 21st place in qualification
-
Joseph Mahmoud
- Men, 3,000 meter obstacle: semi-finals
-
Bruno Marie-Rose
- Men, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Tony Martins-Bordelo
- Men: 10,000 meters: 15th place
-
Max Morinière
- Men, 100 meters: semi-finals
- Men, 4 × 100 meters: semi-finals
-
William Motti
- Men, decathlon: 7th place
-
Rosario Murcia
- Women, 10,000 meters: heats
-
Maguy Nestoret
- Men, 200 meters: prelims
-
Thierry Pantel
- Men, 10,000 meters: prelims
-
Dan Philibert
- Men, 110 meter hurdles: semi-finals
-
Anne Piquereau
- Women, 100 meter hurdles: semi-finals
-
René Piller
- Men, 50 kilometers walking: 15th place
-
Raphael Piolanti
- Men, hammer throw: 16th place in qualification
-
Christian Plaziat
- Men, decathlon: DNF
-
Gilles Quénéhervé
- Men, 200 meters: quarter-finals
- Men, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Yann Quentrec
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Jean-Louis Rapnouil
- Men, 4 × 400 meters: prelims
-
Maria Rebelo-Lelut
- Women, marathon: DNF
-
Georges Sainte-Rose
- Men, triple jump: 19th place in qualification
-
Daniel Sangouma
- Men, 100 meters: quarter-finals
- Men, 4 × 100 meters: semi-finals
-
Annette Sergent-Palluy
- Women, 10,000 meters: heats
-
Odiah Sidibé
- Women, 100 meters: quarter-finals
- Women, 4 × 100 meters: 4th place
-
Luis Soares
- Men, marathon: 45th place
-
Nathalie Teppe
- Women, heptathlon: 23rd place
-
Sébastien Thibault
- Men, 110 meter hurdles: prelims
-
Pascal Thiébaut
- Men, 5,000 meters: 13th place
-
Philippe Tourret
- Men, 110 meter hurdles: quarter-finals
-
Thierry Toutain
- Men, walking 20 kilometers: disqualified
-
Jean-Charles Trouabal
- Men, 200 meters: prelims
-
Pascal Zilliox
- Men, marathon: 64th place
Modern pentathlon
-
Joël Bouzou
- Men, singles: 17th place
- Men, team: 7th place
-
Sébastien Deleigne
- Men, singles: 11th place
- Men, team: 7th place
-
Christophe Ruer
- Men, singles: 41st place
- Men, team: 7th place
Cycling
-
Félicia Ballanger
- Women, sprint: 4th place
-
Sylvain Bolay
- Men, road races, singles: 7th place
-
Marion Clignet
- Women, road races, singles: 33rd place
-
Hervé Dagorné / Philippe Ermenault / Daniel Pandèle / Pascal Potié
- Men, 4,000 meter team pursuit: 11th place
-
Philippe Ermenault
- Men, 4,000 meters individual pursuit: 5th place
-
Pascal Hervé
- Men, road races, singles: 48th place
-
Frédéric Lancien
- Men, 1,000 meters time trial: 6th place
-
Frédéric Magné
- Men, Sprint: eliminated in the preliminary round
-
Emmanuel Magnien
- Men, road races, singles: DNF
-
Eric Magnin
- Points race: 6th place
-
Catherine Marsal
- Women, road races, singles: 21st place
horse riding
-
Jean-Jacques Boisson
- Versatility, singles: 4th place
- Versatility, team: 14th place
-
Michel bouquet
- Versatility, singles: 28th place
- Versatility, team: 14th place
-
Serge Cornut
- Dressage, individual: 37th place
- Dressage, team: 9th place
-
Catherine Durand
- Dressage, individual: 25th place
- Dressage, team: 9th place
-
Marie-Christine Duroy
- Versatility, singles: 12th place
- Versatility, team: 14th place
-
Dominique d'Esmé
- Dressage, individual: 19th place
- Dressage, team: 9th place
-
Margit Otto-Crépin
- Dressage, individual: 42nd place
- Dressage, team: 9th place
-
Didier Seguret
- Versatility, Individual: DNF
- Versatility, team: 14th place
Rhythmic sports gymnastics
-
Celine Degrange
- Singles: 25th place
-
Chrystelle-Arlette Sahuc
- Individual: 19th place
Wrestling
-
Thierry Bourdin
- Flyweight, freestyle: eliminated in the preliminary round
-
Alcide Legrand
- Middleweight, freestyle: eliminated in the preliminary round
-
Henri Meiss
- Middle heavyweight, Greco-Roman: eliminated in the preliminary round
-
Martial Mischler
- Middleweight, Greco-Roman: eliminated in the preliminary round
-
Patrice Mourier
- Bantamweight, Greco-Roman: eliminated in the preliminary round
-
Yvon Riemer
- Greterweight, Greco-Roman: 5th place
-
Serge Robert
- Flyweight, Greco-Roman: eliminated in the preliminary round
-
Gérard Sartoro
- Lightweight, freestyle: 9th place
-
Ghani Yalouz
- Lightweight, Greco-Roman: 5th place
rowing
-
Michel Andrieux / Jean-Christophe Rolland
- Gentlemen, two men without a helmsman: 4th place
-
Samuel Barathay / Fiorenzo Di Giovanni / Yves Lamarque / Fabrice LeClerc
- Men, double fours: 6th place
-
Patrick Berthou / Emmanuel Bunoz / Laurent Lacasa
- Men, two-man with helmsman: 6th place
-
Hélène Cortin / Christine Dubosquelle-Jullien / Frédérique Heligon / Chantal Lafon
- Ladies, foursome without helmsman: 7th place
-
Isabelle Danjou / Christine Gossé
- Ladies, twos without helmsman: 4th place
-
Bruno Dumay / Jean-Pierre Le Lain / Dominique Lecointe / Patrick Vibert-Vichet
- Men, foursome without a helmsman: 12th place
-
Daniel Fauché / Jean-Pierre Huguet-Balent / Philippe Lot / Yannick Schulte / Jean-Paul Vergne
- Men, foursome with helmsman: 5th place
-
Corinne Le Moal
- Women, one: 6th place
shoot
-
Jean-Pierre Amat
- Men, air rifle: 4th place
- Men, small caliber, three-position battle: 16th place
- Men, small bore, lying: 26th place
-
Muriel Bernard
- Trap: 21st place
-
Christine Bontemps
- Ladies, air rifle: 17th place
-
Michel Bury
- Men, small caliber, three-position battle: 21st place
- Men, small caliber, lying: 5th place
-
Philippe Cola
- Men, air pistol: 11th place
- Gentlemen, free target pistol: 25th place
-
Claude Cuy y Mola
- Skeet: 42nd place
-
Franck Dumoulin
- Gentlemen, air pistol: 22nd place
- Gentlemen, free target pistol: 36th place
-
Dominique Esnault
- Men, small caliber, three-position fight: 30th place
-
Jean-Paul Gros
- Trap: 16th place
-
Isabelle Héberlé
- Women, small caliber, three-position fight: 32nd place
-
Christian Kezel
- Gentlemen, rapid fire pistol: 16th place
-
Evelyne Manchon
- Ladies, air rifle: 24th place
- Ladies, air pistol: 9th place
-
Annette Sattel
- Ladies, air rifle: 34th place
-
Corine Serra Tosio
- Ladies, air rifle: 21st place
- Ladies, air pistol: 33rd place
-
Jean-Luc Tricoire
- Men, running target: 24th place
-
Stéphane Tyssier
- Skeet: 33rd place
swim
-
Julie Blaise
- Women, 50 meters freestyle: 17th place
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 11th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 14th place
-
Celine Bonnet
- Women, 100 meters back: 32nd place
- Women, 200 meter medley: 14th place
- Women, 400 meter medley: 19th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 14th place
-
Christophe Bordeau
- Men, 4 × 200 meters freestyle: 10th place
- Men, 200 meters butterfly: 25th place
-
Christophe Bourdon
- Men, 100 meters chest: 31st place
- Men, 200 meters chest: 21st place
-
Jacqueline Delord
- Women, 100 meters butterfly: 16th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 14th place
-
Ludovic Dépickère
- 4 × 100 meter freestyle: 4th place
-
Yann de Fabrique
- Men, 400 meters freestyle: 14th place
- Men, 4 × 200 meters freestyle: 10th place
-
Marie-Laure Giraudon
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 11th place
-
Audrey Guérit
- Women, 100 meters chest: 30th place
- Women, 200 meters chest: 11th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 14th place
-
Bruno Gutzeit
- Men, 4 × 100 meters freestyle: 4th place
- Men, 100 meters butterfly: 11th place
- Men, 4 × 100 meter medley: 5th place
-
David Holderbach
- Men, 100 meters back: 36, place
- Men, 200 meters back: 22nd place
-
Franck Horter
- 4 × 200 meter freestyle: 10th place
-
Véronique Jardin
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 11th place
-
Cécile Jeanson
- Women, 200 meters butterfly: 10th place
-
Christophe Kalfayan
- Men, 50 meters freestyle: 4th place
- Men, 100 meters freestyle: 11th place
- Men, 4 × 100 meters freestyle: 4th place
- Men, 4 × 100 meter medley: 5th place
-
Diane Lacombe
- Women, 100 meters back: 38th place
-
Frédéric Lefèvre
- Men, 4 × 100 meters freestyle: 4th place
- Men, 200 meters back: 12th place
-
Christophe Marchand
- Men, 400 meters freestyle: 13th place
- Men, 1,500 meters freestyle: 14th place
-
Lionel Poirot
- Men, 4 × 200 meters freestyle: 10th place
-
Julia Reggiani
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 11th place
-
Franck Schott
- Men, 4 × 100 meters freestyle: 4th place
- Men, 100 meter medley: 6th place
- Men, 4 × 100 meter medley: 5th place
-
Stéphane Vossart
- Men, 100 meters chest: 10th place
- Men, 200 meters chest: 10th place
- Men, 4 × 100 meter medley: 5th place
sailing
-
Yannick Adde / Patrick Haegeli
- Star: 18th place
-
Odile Barre / Florence Lebrun
- Women, 470s: 6th place
-
Thierry Berger / Vincent Berger
- Flying Dutchman: 10th place
-
Marc Bouet / Fabrice Levet / Alain Pointet
- Soling: 15th place
-
Annabel Chaulvin
- Women, Europe: 13th place
-
Dimitri Deruelle / Maxime Paul
- Men, 470s: 25th place
-
Maud Herbert
- Women, windsurfing: 4th place
-
Xavier Rohart
- Men, Finn Dinghy: 7th place
Synchronized swimming
-
Marianne Aeschbacher
- Women, singles: qualifying round
- Ladies, duet: 5th round
-
Anne Capron
- Women, singles: 5th place
- Ladies, duet: 5th round
-
Karine Schuler
- Women, singles: qualifying round
tennis
-
Isabelle Demongeot
- Women, doubles: 5th place
-
Guy Forget
- Men, singles: 17th place
- Men, doubles: 9th place
-
Julie Halard-Decugis
- Women, singles: 17th place
-
Henri Leconte
- Men, singles: 17th place
- Men, doubles: 9th place
-
Mary Pierce
- Women, singles: 17th place
-
Fabrice Santoro
- Men, singles: 5th place
-
Nathalie Tauziat
- Women, singles: 17th place
- Women, doubles: 5th place
Table tennis
-
Nicolas Chatelain
- Singles: 33rd place
- Doubles: 17th place
-
Patrick Chila
- Doubles: 17th place
-
Damien Éloi
- Doubles: 5th place
-
Xiao-Ming Wang-Dréchou
- Women, singles: 17th place
- Women, doubles: 9th place
-
Emmanuelle Coubat
- Women, doubles: 9th place
do gymnastics
-
Patrice Casimir
- Men, individual all-around: 31st place
- Men, parallel bars: 29th place in qualification
- Men, floor: 61st place in qualification
- Men, horse jump: 42nd place in qualification
- Men, horizontal bar: 43rd place in qualification
- Men, rings: 60th place in qualification
- Men, pommel horse: 38th place in qualification
-
Sébastien Darrigade
- Men, individual all-around: 32nd place
- Men, parallel bars: 46th place in qualification
- Men, floor: 56th place in qualification
- Men, horse jump: 42nd place in qualification
- Men, horizontal bar: 31st place in the qualification
- Men, Rings: 47th place in qualification
- Men, pommel horse: 74th place in qualification
-
Fabrice Guelzec
- Men, individual all-around: 63rd place in qualification
- Men, parallel bars: 50th place in qualification
- Men, floor: 27th place in qualification
- Men, horse jump: 55th place in qualification
- Men, horizontal bar: 23rd place in qualification
- Men, rings: 56th place in qualification
- Men, pommel horse: 36th place in qualification
-
Karine Boucher
- Women, individual all-around: 63rd place in qualification
- Women, team all-round competition: 8th place
- Women, floor: 54th place in qualification
- Women, horse jump: 41st place in qualification
- Women, balance beam: 46th place in qualification
- Women, uneven bars: 85th place in qualification
-
Karine Charlier
- Women, individual all-around: 71st place in qualification
- Women, team all-round competition: 8th place
- Women, floor: 67th place in qualification
- Women, horse jump: 77th place in qualification
- Women, balance beam: 68th place in qualification
- Women, uneven bars: 75th place in qualification
-
Marie-Angéline Colson
- Women, individual all-around: 35th place
- Women, team all-round competition: 8th place
- Women, floor: 36th place in qualification
- Women, horse jump: 24th place in qualification
- Women, balance beam: 49th place in qualification
- Women, uneven bars: 48th place in qualification
-
Virginie Machado
- Women, individual all-around: 26th place
- Women, team all-round competition: 8th place
- Women, floor: 46th place in qualification
- Women, horse jump: 61st place in the qualification
- Women, balance beam: 42nd place in qualification
- Women, uneven bars: 39th place in qualification
-
Chloé Maigre
- Women, individual all-around: 32nd place
- Women, team all-round competition: 8th place
- Women, floor: 47th place in qualification
- Women, horse jump: 67th place in qualification
- Women, balance beam: 59th place in qualification
- Women, uneven bars: 28th place in qualification
-
Jenny Rolland
- Women, individual all-around: 84th place in qualification
- Women, team all-round competition: 8th place
- Women, floor: 70th place in qualification
- Women, horse jump: 83rd place in qualification
- Women, balance beam: 80th place in qualification
- Women, uneven bars: 83rd place in qualification
volleyball
-
Men's team
- 11th place
- Squad
Water polo
-
Men's team
- 11th place
- Squad
Diving
-
Philippe Duvernay
- Men, jumping: 29th place
-
Frédéric Pierre
- Men, high diving: 19th place
Web links
- French Olympic team from 1992 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )