Nordic Junior World Ski Championships 2019
The 52nd Nordic Junior World Ski Championships and the 14th U23 Cross-Country World Championships held in this context took place in Lahti from January 20th to 27th, 2019 . The ski jumping competitions were held on the Salpausselkä ski jump (K100).
Medal table
Medal table U23
space | country | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Russia | 3 | 3 | 3 | 9 |
2 | Norway | 1 | 1 | 2 | 4th |
3 | Sweden | 1 | 0 | 0 | 1 |
3 | France | 1 | 0 | 0 | 1 |
5 | Czech Republic | 0 | 1 | 0 | 1 |
5 | Finland | 0 | 1 | 0 | 1 |
7th | Germany | 0 | 0 | 1 | 1 |
total | 6th | 6th | 6th | 18th |
Medal table juniors
space | country | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Russia | 4th | 4th | 0 | 8th |
2 | Norway | 3 | 8th | 4th | 15th |
3 | Germany | 3 | 3 | 2 | 7th |
4th | Sweden | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Austria | 1 | 1 | 2 | 4th |
6th | Japan | 1 | 0 | 1 | 2 |
6th | Italy | 1 | 0 | 1 | 2 |
8th | France | 1 | 0 | 0 | 1 |
8th | United States | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Poland | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Finland | 0 | 0 | 3 | 3 |
12 | Kazakhstan | 0 | 0 | 1 | 1 |
12 | Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 |
12 | Switzerland | 0 | 0 | 1 | 1 |
total | 17th | 17th | 17th | 51 |
Cross-country skiing U23 men
Classic sprint
space | athlete | country |
---|---|---|
1 | Erik Valnes | Norway |
2 | Sergei Ardahev | Russia |
3 | Joachim Aurland | Norway |
4th | Ivan Yakimushkin | Russia |
5 | Sivert Wiig | Norway |
6th | Marcus Grate | Sweden |
7th | Janez Lampič | Slovenia |
8th | Michal Novák | Czech Republic |
9 | Andrei Sobakarev | Russia |
10 | Janosch Brugger | Germany |
Date: January 21, 2019
There were 71 participants at the start.
Other participants from German-speaking countries: Richard Leupold : 12th place Benjamin Moser : 23rd place Philipp Leodolter : 35th place Beda Klee : 38th place Albert Kuchler : 42nd place Michael Biedermann : 59th place
15 km freestyle
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Jules Lapierre | France | 34: 02.8 min. |
2 | Michal Novák | Czech Republic | 34: 32.6 min. |
3 | Ivan Yakimushkin | Russia | 34: 32.8 min. |
4th | Kirill Kilivnyuk | Russia | 34: 36.0 min. |
5 | Tom Mancini | France | 34: 50.7 min. |
6th | Harald Østberg Amundsen | Norway | 34: 53.2 min. |
7th | Arnaud Chautemps | France | 34: 57.7 min. |
8th | Jan Thomas Jenssen | Norway | 34: 58.7 min. |
9 | Irineu Esteve Altimiras | Andorra | 35: 02.7 min. |
10 | Anton Timashov | Russia | 35: 05.0 min. |
Date: January 23, 2019
There were 79 participants at the start.
Other participants from German-speaking countries: Janosch Brugger : 11th place Beda Klee : 25th place Albert Kuchler : 31st place Philipp Leodolter : 32nd place Marino Capelli : 34th place Dajan Danuser : 45th place Benjamin Moser : 61st place Fredrik Mühlbacher : 65th place Michael Biedermann : 68th place
30 km classic mass start
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Andrei Sobakarev | Russia | 1: 17: 19.1 h. |
2 | Ivan Kirillov | Russia | 1: 17: 22.6 h. |
3 | Ivan Yakimushkin | Russia | 1: 17: 24.0 h. |
4th | Anton Timashov | Russia | 1: 17: 30.5 h. |
5 | Naoto Baba | Japan | 1: 17: 31.2 h. |
6th | Thomas Bucher-Johannessen | Norway | 1: 17: 37.1 h. |
7th | Simone Dapra | Italy | 1: 17: 45.2 h. |
8th | Arnaud Chautemps | France | 1: 17: 45.6 h. |
9 | Beda Klee | Switzerland | 1: 17: 46.8 h. |
10 | Jules Lapierre | France | 1: 17: 47.5 h. |
Date: January 25, 2019
There were 72 participants at the start, of which 67 made it to the finish.
Further participants from German-speaking countries: Dajan Danuser : 29th place Marino Capelli : 30th place Janosch Brugger : 34th place Philipp Leodolter : 37th place Albert Kuchler : 51st place Richard Leupold : 52nd place Benjamin Moser : 54th place Michael Biedermann : 59th place Fredrik Mühlbacher : DNF
Cross-country skiing U23 women
Classic sprint
space | athlete | country |
---|---|---|
1 | Moa Lundgren | Sweden |
2 | Tiril Udnes Weng | Norway |
3 | Aida Bajasitova | Russia |
4th | Nastassja Kirylawa | Belarus |
5 | Amalie Håkonsen Ous | Norway |
6th | Johanna Hagström | Sweden |
7th | Polina Nekrasova | Russia |
8th | Julie Myhre | Norway |
9 | Dolphins Claudel | France |
10 | Tereza Beranová | Czech Republic |
Date: January 21, 2019
There were 62 athletes at the start.
Other participants from German-speaking countries: Alina Meier : 14th place Desiree Steiner : 15th place Fabiana Wieser : 22nd place Antonia Fräbel : 28th place Katherine Sauerbrey : 42nd place Jasmin Berchtold : 44th place Barbara Walchhofer : 45th place Lisa Achleitner : 47th place
10 km freestyle
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Maria Istomina | Russia | 25: 57.3 min. |
2 | Eveliina Piippo | Finland | 25: 59.3 min. |
3 | Tiril Udnes Weng | Norway | 26: 26.9 min. |
4th | Katharina Hennig | Germany | 26: 34.5 min. |
5 | Valeria Tjuleneva | Kazakhstan | 26: 35.4 min. |
6th | Dolphins Claudel | France | 26: 52.6 min. |
7th | Anna Scherebjatjewa | Russia | 26: 59.7 min. |
8th | Anna Comarella | Italy | 27: 01.3 min. |
8th | Jana Kirpichenko | Russia | 27: 01.3 min. |
10 | Marte Mæhlum Johansen | Norway | 27: 11.5 min. |
Date: January 23, 2019
There were 60 athletes at the start.
Other participants from German-speaking countries: Lydia Hiernickel : 13th place Antonia Fräbel : 33rd place Fabiana Wieser : 38th place Barbara Walchhofer : 40th place Celine Mayer : 48th place Lisa Achleitner : 52nd place Jasmin Berchtold : 53rd place
15 km classic mass start
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Anna Scherebjatjewa | Russia | 40: 31.4 min. |
2 | Lidija Durkina | Russia | 40: 54.9 min. |
3 | Katharina Hennig | Germany | 41: 08.9 min. |
4th | Jana Kirpichenko | Russia | 41: 13.0 min. |
5 | Marte Mæhlum Johansen | Norway | 41: 13.4 min. |
6th | Johanna Hagström | Sweden | 41: 47.0 min. |
7th | Emma Ribom | Sweden | 41: 50.3 min. |
8th | Vilma Nissinen | Finland | 41: 51.4 min. |
9 | Dolphins Claudel | France | 41: 59.0 min. |
10 | Hailey Swirbul | United States | 41: 59.2 min. |
Date: January 25, 2019
There were 59 athletes at the start, 57 of them finished.
Other participants from German-speaking countries: Lydia Hiernickel : 19th place Katherine Sauerbrey : 24th place Barbara Walchhofer : 32nd place Celine Mayer : 34th place Jasmin Berchtold : 38th place Desiree Steiner : 39th place Alina Meier : 41st place Lisa Achleitner : 53rd place Antonia Fräbel : DNF
Cross-country skiing juniors
Classic sprint
space | athlete | country |
---|---|---|
1 | Alexander Terentoev | Russia |
2 | Ansgar Evensen | Norway |
3 | Håkon Skånes | Norway |
4th | Jules Chappaz | France |
5 | Axel Aflodal | Sweden |
6th | Aron Åkre Rysstad | Norway |
7th | Miska Poikkimaki | Finland |
8th | Ben Ogden | United States |
9 | Stefano Dellagiacoma | Italy |
10 | Leo Rantahalvari | Finland |
Date: January 20, 2019
There were 101 participants at the start.
Other participants from German-speaking countries: Cyril Fähndrich : 18th place Florian Knopf : 19th place Anian Sossau : 23rd place Florin Grond : 24th place Damian Toutsch : 30th place Mika Vermeulen : 34th place Arnaud Guex : 39th place Maxim Cervinka : 43rd place Paul Gräf : 48th place Gotthard Gleirscher : 66th place
10 km freestyle
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Jules Chappaz | France | 22: 34.9 min. |
2 | Alexander Terentoev | Russia | 22: 55.9 min. |
3 | Iver Tildheim Andersen | Norway | 23: 02.1 min. |
4th | Andrei Kuznetsov | Russia | 23: 16.1 min. |
5 | Friedrich Moch | Germany | 23: 16.2 min. |
6th | Gus Schumacher | United States | 23: 19.3 min. |
7th | Petteri Koivisto | Finland | 23: 24.5 min. |
8th | Mika Vermeulen | Austria | 23: 26.0 min. |
9 | Davide Graz | Italy | 23: 28.6 min. |
10 | William Poromaa | Sweden | 23: 29.8 min. |
Date: January 22nd, 2019
There were 102 participants at the start.
Other participants from German-speaking countries: Nicola Wigger : 29th place Anian Sossau : 33rd place Jakob Milz : 38th place Arnaud Guex : 42nd place Gotthard Gleirscher : 48th place Florin Grond : 66th place
30 km classic mass start
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Luca Del Fabbro | Italy | 1: 15: 16.7 h. |
2 | Håvard Moseby | Norway | 1: 15: 17.1 h. |
3 | Cyril Fähndrich | Switzerland | 1: 15: 17.2 h. |
4th | Gus Schumacher | United States | 1: 15: 17.4 h. |
5 | Miska Poikkimaki | Finland | 1: 15: 22.7 h. |
6th | Andrei Kuznetsov | Russia | 1: 15: 22.8 h. |
7th | Remi Drolet | Canada | 1: 15: 23.1 h. |
8th | Florian Knopf | Germany | 1: 15: 23.2 h. |
9 | William Poromaa | Sweden | 1: 15: 24.6 hours. |
10 | Ben Ogden | United States | 1: 15: 25.7 h. |
Date: January 24th, 2019
There were 69 participants at the start, of which 64 made it to the finish.
Further participants from German-speaking countries: Friedrich Moch : 18th place Jakob Milz : 34th place Mika Vermeulen : 43rd place Damian Toutsch : 45th place Gotthard Gleirscher : 50th place Paul Gräf : 55th place
4 × 5 km relay
space | athlete | country | total time |
---|---|---|---|
1 |
Luke Jager Ben Ogden Johnny Hagenbuch Gus Schumacher |
United States | 45: 34.7 min. |
2 |
Yegor Trefilow Andrei Kuznetsov Yaroslav Yegoshin Alexander Terentjew |
Russia | 45: 38.5 min. |
3 |
Jakob Milz Florian Knopf Anian Sossau Friedrich Moch |
Germany | 45: 41.0 min. |
4th |
Håkon Skånes Håvard Moseby Iver Tildheim Andersen Ansgar Evensen |
Norway | 46: 01.6 min. |
5 |
Leo Rantahalvari Arsi Ruuskanen Petteri Koivisto Miska Poikkimaki |
Finland | 46: 05.6 min. |
6th |
Johan Herbert Leo Johansson William Poromaa Axel Aflodal |
Sweden | 46: 16.5 min. |
7th |
Stefano Dellagiacoma Luca Del Fabbro Giovanni Tivco Davide Graz |
Italy | 46: 43.0 min. |
8th |
Jules Chappaz Theo Schely Mathieu Goalabre Vincent Buiatti |
France | 46: 45.1 min. |
Date: January 26, 2019
There were 19 seasons at the start.
Further seasons from German-speaking countries: Switzerland : 10th place
Cross-country skiing juniors
Classic sprint
space | athlete | country |
---|---|---|
1 | Kristine Stavås Skistad | Norway |
2 | Monika Skinder | Poland |
3 | Anita Korva | Finland |
4th | Linn Svahn | Sweden |
5 | Frida Karlsson | Sweden |
6th | Anastasija Faleeva | Russia |
7th | Tilde Baangman | Sweden |
8th | Helene Marie Fossesholm | Norway |
9 | Kristin Austgulen Fosnæs | Norway |
10 | Anna-Maria Dietze | Germany |
Date: January 20, 2019
There were 80 participants at the start.
Further participants from German-speaking countries: Aurora Viglino : 19th place Lisa Lohmann : 26th place Alexandra Danner : 27th place Anja Lozza : 33rd place Cindy Kammler : 34th place Anna Juppe : 35th place Nadja Kälin : 40th place Giuliana Werro : 56th place Katharina Brudermann : 61st place
5 km freestyle
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Frida Karlsson | Sweden | 12: 50.6 min. |
2 | Helene Marie Fossesholm | Norway | 13:01.7 min. |
3 | Anita Korva | Finland | 13: 10.4 min. |
4th | Izabela Marcisz | Poland | 13: 18.0 min. |
5 | Anna Gruchwina | Russia | 13: 27.2 min. |
6th | Flora Dolci | France | 13: 28.0 min. |
7th | Tilde Baangman | Sweden | 13: 29.6 min. |
8th | Astrid Stav | Norway | 13: 30.7 min. |
9 | Veronika Stepanova | Russia | 13: 33.9 min. |
10 | Carola Vila Obiols | Andorra | 13: 34.1 min. |
Date: January 22nd, 2019
There were 85 participants at the start, of which 84 made it to the finish.
Other participants from German-speaking countries: Lisa Lohmann : 13th place Kim Hager : 16th place Anna-Maria Dietze : 22nd place Anja Lozza : 34th place Giuliana Werro : 38th place Anja Weber : 45th place Aurora Viglino : 47th place Anna Juppe : 53rd place Katharina Brudermann : 61st place Nina Riedener : 70th place
15 km classic mass start
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Frida Karlsson | Sweden | 40: 45.3 min. |
2 | Helene Marie Fossesholm | Norway | 41: 37.4 min. |
3 | Anita Korva | Finland | 41: 43.4 min. |
4th | Kendall Kramer | United States | 42: 16.0 min. |
5 | Izabela Marcisz | Poland | 42: 40.1 min. |
6th | Kristina Kuskowa | Russia | 42: 55.0 min. |
7th | Astrid Stav | Norway | 43: 00.3 min. |
8th | Vera Johanne Norli | Norway | 43: 01.6 min. |
9 | Nora Sanness | Norway | 43: 02.0 min. |
10 | Novie McCabe | United States | 43: 04.3 min. |
Date: January 24th, 2019
There were 70 participants at the start, of which 66 made it to the finish.
Other participants from German-speaking countries: Anja Weber : 12th place Kim Hager : 15th place Giuliana Werro : 16th place Cindy Kammler : 22nd place Anja Lozza : 23rd place Alexandra Danner : 26th place Anna Juppe : 27th place Jessica Löschke : 30th place Nadja Kälin : 42nd place Nina Riedener : 47th place Katharina Brudermann : 54th place
4 × 3.3 km relay
space | athlete | country | total time |
---|---|---|---|
1 |
Kristin Austgulen Fosnæs Astrid Stav Helene Marie Fossesholm Kristine Stavås Skistad |
Norway | 35: 24.7 min. |
2 |
Anastassija Falejewa Kristina Kuskowa Weronika Stepanowa Anna Gruchwina |
Russia | 35: 25.7 min. |
3 |
Louise Lindström Frida Karlsson Tilde Baangman Linn Svahn |
Sweden | 35: 58.0 min. |
4th |
Mara McCollor Kendall Kramer Sydney Palmer-Leger Novie McCabe |
United States | 36: 05.2 min. |
5 |
Weronika Kaleta Monika Skinder Izabela Marcisz Eliza Rucka |
Poland | 36: 33.1 min. |
6th |
Jessica Löschke Lisa Lohmann Kim Hager Anna-Maria Dietze |
Germany | 36: 57.3 min. |
7th |
Hanna Ray Anita Korva Rebecca Ehrnrooth Hilla Niemela |
Finland | 37: 26.2 min. |
8th |
Anja Weber Giuliana Werro Anja Lozza Aurora Viglino |
Switzerland | 37: 30.5 min. |
Date: January 26, 2019
There were 14 seasons at the start.
Nordic combined juniors
Gundersen (normal hill HS 100/10 km)
space | athlete | country | Points | total time |
---|---|---|---|---|
1 | Johannes Lamparter | Austria | 129.5 | 28: 16.8 min. |
2 | Julian Schmid | Germany | 131.7 | 28: 29.0 min. |
3 | Andreas Skoglund | Norway | 130.5 | 28: 48.2 min. |
4th | Aaron Kostner | Italy | 121.7 | 28: 52.2 min. |
5 | Aleksander Skoglund | Norway | 126.8 | 28: 55.9 min. |
6th | Jens Lurås Oftebro | Norway | 131.8 | 29: 02.1 min. |
7th | Wendelin Thannheimer | Germany | 129.0 | 29: 18.5 min. |
8th | Kodai Kimura | Japan | 117.0 | 29: 19.6 min. |
9 | Jared Shumate | United States | 109.5 | 29: 19.7 min. |
10 | Max Teeling | Austria | 115.4 | 29: 49.6 min. |
Date: January 27, 2019
There were 55 participants at the start.
Other participants from German-speaking countries: Marc-Luis Rainer : 14th place David Mach : 15th place Florian Dagn : 17th place Luis Lehnert : 19th place
Gundersen (normal hill HS 100/5 km)
space | athlete | country | Points | total time |
---|---|---|---|---|
1 | Julian Schmid | Germany | 118.3 | 13: 43.0 min. |
2 | Johannes Lamparter | Austria | 118.7 | 13: 48.3 min. |
3 | Jens Lurås Oftebro | Norway | 118.9 | 13: 56.5 min. |
4th | Vid Vrhovnik | Slovenia | 113.0 | 14: 08.4 min. |
5 | Andreas Skoglund | Norway | 109.9 | 14: 30.5 min. |
6th | Aaron Kostner | Italy | 101.6 | 14: 30.8 min. |
7th | Simen Kvarstad | Norway | 117.5 | 14: 30.9 min. |
8th | Otto Niittykoski | Finland | 112.5 | 14: 32.8 min. |
9 | Kasper Moen Flatla | Norway | 106.4 | 14: 33.6 min. |
10 | Dominik Terzer | Austria | 115.1 | 14: 34.1 min. |
Date: January 23, 2019
There were 56 participants at the start.
Other participants from German-speaking countries: Florian Dagn : 11th place Max Teeling : 12th place Luis Lehnert : 15th place Simon Hüttel : 22nd place David Mach : 32nd place
Team (normal hill HS 100/4 × 5 km)
space | athlete | country | Points | total time |
---|---|---|---|---|
1 |
Luis Lehnert Simon Hüttel David Mach Julian Schmid |
Germany | 460.7 | 53: 16.4 min. |
2 |
Aleksander Skoglund Kasper Moen Flatla Jens Lurås Oftebro Andreas Skoglund |
Norway | 451.0 | 53: 30.7 min. |
3 |
Florian Dagn Max Teeling Johannes Lamparter Marc-Luis Rainer |
Austria | 442.2 | 53: 38.9 min. |
4th |
Theo Rochat Edgar Vallet Maël Tyrode Matteo Baud |
France | 386.0 | 53: 42.4 min. |
5 |
Rok Jelen Gasper Brecl Ožbej Jelen Vid Vrhovnik |
Slovenia | 407.0 | 53: 48.5 min. |
6th |
Sora Yachi Sakutaro Kobayashi Daimatsu Takehana Kodai Kimura |
Japan | 421.9 | 54: 07.0 min. |
Date: January 25, 2019
Nordic combined juniors
Gundersen (normal hill HS 100/5 km)
space | athlete | country | Points | total time |
---|---|---|---|---|
1 | Ayane Miyazaki | Japan | 102.1 | 17: 43.8 min. |
2 | Gyda Westvold Hansen | Norway | 104.4 | 17: 47.4 min. |
3 | Anju Nakamura | Japan | 82.2 | 18: 02.3 min. |
4th | Maria Gerboth | Germany | 98.4 | 18: 06.8 min. |
5 | Lisa Hirner | Austria | 107.5 | 19:07.4 min. |
6th | Daniela Dejori | Italy | 83.6 | 19: 12.5 min. |
7th | Ema Volavšek | Slovenia | 90.7 | 19: 12.7 min. |
8th | Anna Jaekle | Germany | 89.4 | 19: 13.1 min. |
9 | Jenny Nowak | Germany | 98.1 | 19: 26.3 min. |
10 | Anastassija Goncharova | Russia | 69.2 | 19: 31.2 min. |
Date: January 23, 2019
There were 32 participants at the start.
Other participants from German-speaking countries: Sophia Maurus : 22nd place Annalena Slamik : 23rd place
Ski jumping juniors
Normal hill
space | athlete | country | Width 1 | Width 2 | Points |
---|---|---|---|---|---|
1 | Thomas Aasen Markeng | Norway | 97.0 m | 97.0 m | 252.1 |
2 | Luca Roth | Germany | 95.0 m | 97.5 m | 250.8 |
3 | Sergei Tkachenko | Kazakhstan | 96.5 m | 94.5 m | 248.9 |
4th | Constantin Schmid | Germany | 94.5 m | 96.0 m | 248.3 |
5 | Žak Mogel | Slovenia | 95.5 m | 95.0 m | 244.7 |
6th | Paweł Wąsek | Poland | 95.0 m | 93.0 m | 239.3 |
7th | Maximilian Lienher | Austria | 93.0 m | 93.5 m | 235.2 |
8th | Jernej Presecnik | Slovenia | 91.5 m | 93.5 m | 234.4 |
9 | Artti Aigro | Estonia | 92.5 m | 93.0 m | 231.6 |
10 | Yūken Iwasa | Japan | 93.5 m | 91.0 m | 230.1 |
Date: January 24, 2019
There were 66 participants at the start, two of which were disqualified.
Further participants from German-speaking countries: Dominik Peter : 11th place Philipp Raimund : 14th place Julian Wienerroither : 16th place David Haagen : 17th place Sandro Hauswirth : 21st place Claudio Mörth : 22nd place Kilian Märkl : 29th place Olan Lacroix : 39th place Lars Kindlimann : 41st place
Team jumping normal hill
space | athlete | country | Width 1 | Width 2 | Points |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Luca Roth Kilian Märkl Philipp Raimund Constantin Schmid |
Germany | 95.0 m 89.0 m 93.5 m 94.0 m |
94.5 m 81.5 m 91.0 m 94.5 m |
979.7 |
2 |
Fredrik Villumstad Anders Ladehaug Sander Vossan Eriksen Thomas Aasen Markeng |
Norway | 91.0 m 91.5 m 90.0 m 94.0 m |
95.5 m 89.5 m 90.5 m 90.0 m |
976.6 |
3 |
Aljaž Osterc Jan Bombek Jernej Presecnik Žak Mogel |
Slovenia | 88.5 m 90.0 m 86.5 m 90.0 m |
93.0 m 87.0 m 90.5 m 91.5 m |
952.6 |
4th |
Tatsunao Kobayashi Ren Nikaido Kaito Nishimori Yūken Iwasa |
Japan | 91.0 m 89.5 m 86.5 m 91.0 m |
84.5 m 86.0 m 85.0 m 92.5 m |
908.8 |
5 |
David Haagen Claudio Mörth Stefan Rainer Maximilian Lienher |
Austria | 90.0 m 89.5 m 85.5 m 85.5 m |
90.5 m 87.0 m 81.0 m 89.5 m |
906.6 |
6th |
Tomasz Pilch Kacper Juroszek Adam Niżnik Paweł Wąsek |
Poland | 89.0 m 88.0 m 83.0 m 92.0 m |
86.5 m 82.5 m 84.0 m 92.5 m |
882.3 |
Date: January 26, 2019
There were 14 teams at the start.
Other teams from German-speaking countries: Switzerland : 9th place
Junior ski jumping women
Normal hill
space | athlete | country | Width 1 | Width 2 | Points |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Schpynjowa | Russia | 89.5 m | 94.0 m | 253.1 |
2 | Lidija Yakovleva | Russia | 92.5 m | 95.0 m | 252.4 |
3 | Lara Malsiner | Italy | 92.5 m | 95.5 m | 249.9 |
4th | Silje Opseth | Norway | 90.5 m | 91.5 m | 246.5 |
5 | Lucile Morat | France | 87.5 m | 92.0 m | 243.1 |
6th | Jerneja Brecl | Slovenia | 89.0 m | 91.5 m | 242.8 |
7th | Shihori Ōi | Japan | 88.5 m | 90.0 m | 239.3 |
8th | Alexandra Baranzewa | Russia | 89.0 m | 89.5 m | 237.7 |
9 | Joséphine Pagnier | France | 87.5 m | 84.0 m | 225.3 |
10 | Lisa Eder | Austria | 86.0 m | 87.5 m | 224.4 |
Date: January 24th, 2019
There were 54 participants at the start.
Other participants from German-speaking countries: Marita Kramer : 11th place Lisa Hirner : 13th place Agnes Reisch : 16th place Josephin Laue : 18th place Claudia Purker : 22nd place Alina Ihle : 34th place Selina Friday : Disqualified
Team jumping normal hill
space | athlete | country | Width 1 | Width 2 | Points |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Marija Jakowlewa Alexandra Baranzewa Anna Schpynjowa Lidija Jakowlewa |
Russia | 87.0 m 87.5 m 88.5 m 95.0 m |
84.0 m 85.5 m 92.0 m 93.0 m |
912.2 |
2 |
Jenny Nowak Josephin Laue Selina Friday Agnes Reisch |
Germany | 88.5 m 83.0 m 84.0 m 87.0 m |
85.5 m 84.5 m 88.5 m 88.0 m |
845.4 |
3 |
Marita Kramer Lisa Hirner Claudia Purker Lisa Eder |
Austria | 86.0 m 86.0 m 82.0 m 88.0 m |
89.0 m 83.5 m 82.0 m 85.5 m |
831.6 |
4th |
Rio Seto Ren Mikase Ayaka Igarashi Shihori Ōi |
Japan | 83.5 m 80.5 m 83.5 m 86.0 m |
87.5 m 86.0 m 86.5 m 90.0 m |
830.3 |
5 |
Pia Mazi Jerneja Repinc Zupančič Katra Komar Jerneja Brecl |
Slovenia | 80.0 m 80.0 m 83.5 m 87.0 m |
78.0 m 82.0 m 89.0 m 92.0 m |
803.7 |
6th |
Joséphine Pagnier Léna Brocard Marine Bressand Lucile Morat |
France | 87.0 m 75.5 m 71.0 m 90.0 m |
86.5 m 76.0 m 74.5 m 88.5 m |
751.7 |
Date: January 26, 2019
Mixed team competition normal hill
space | athlete | country | Width 1 | Width 2 | Points |
---|---|---|---|---|---|
1 |
Anna Schpynjowa Michail Purtow Lidija Jakowlewa Maxim Sergejew |
Russia | 95.0 m 88.0 m 97.5 m 88.5 m |
95.0 m 90.0 m 94.5 m 88.5 m |
984.4 |
2 |
Ingebjørg Saglien Bråten Fredrik Villumstad Silje Opseth Thomas Aasen Markeng |
Norway | 85.0 m 90.5 m 94.0 m 96.0 m |
87.0 m 98.0 m 92.5 m 93.0 m |
979.6 |
3 |
Agnes Reisch Luca Roth Selina Friday Constantin Schmid |
Germany | 92.5 m 92.5 m 86.5 m 93.5 m |
90.5 m 95.5 m 85.5 m 93.5 m |
964.8 |
4th |
Lisa Eder David Haagen Marita Kramer Maximilian Lienher |
Austria | 91.0 m 89.0 m 89.0 m 91.0 m |
89.0 m 92.0 m 88.5 m 89.0 m |
945.1 |
5 |
Katra Komar Aljaž Osterc Jerneja Brecl Žak Mogel |
Slovenia | 88.0 m 88.5 m 92.5 m 90.5 m |
84.5 m 92.5 m 91.0 m 94.0 m |
944.4 |
6th |
Joséphine Pagnier Mathis Contamine Lucile Morat Jonathan Learoyd |
France | 90.0 m 87.5 m 92.0 m 90.5 m |
89.5 m 89.5 m 89.5 m 91.5 m |
943.1 |
Date: January 27, 2019
There were 13 teams at the start.
Web links
- Official program
- Nordic Junior World Ski Championships 2019 in the database of the International Ski Federation (English) - cross-country skiing
- Nordic Junior World Ski Championships 2019 in the database of the International Ski Federation (English) - Ski jumping
- Nordic Junior World Ski Championships 2019 in the database of the International Ski Federation (English) - Nordic Combined