Satellite Awards 2008
The 13th US Satellite Awards , which the International Press Academy (IPA) awards each year in various film and media categories, took place on Sunday, December 14, 2008 in Los Angeles . Films and series from 2008 were honored at the 13th Satellite Awards .
Film winners and nominees
Best Film (Drama)
Best Film (Comedy / Musical)
- Choke - the simulant
- See Bruges ... and die?
- Nick and Norah - One Night's Soundtrack
- Tropic Thunder
- Vicky Cristina Barcelona
Best Actor (Drama)
Richard Jenkins - A Summer in New York - The Visitor
- Leonardo DiCaprio - Times of Turmoil
- Frank Langella - Frost / Nixon
- Sean Penn - Milk
- Mickey Rourke - The Wrestler
- Mark Ruffalo - What Doesn't Kill You
Best Actress (Drama)
Angelina Jolie - The Strange Son
- Anne Hathaway - Rachel's Wedding
- Melissa Leo - Frozen River
- Meryl Streep - Question of Faith
- Kristin Scott Thomas - I've loved you for so many years
- Kate Winslet - The Reader
Best Actor (Comedy / Musical)
Ricky Gervais - Who the ghosts love
- Josh Brolin - W. - A Misunderstood Life
- Michael Cera - Nick and Norah - One Night's Soundtrack
- Brendan Gleeson - See Bruges ... and die?
- Sam Rockwell - Choke - The Simulant
- Mark Ruffalo - Brothers Bloom
Best Actress (Comedy / Musical)
Sally Hawkins - Happy-Go-Lucky
- Kat Dennings - Nick and Norah - Soundtrack of One Night
- Catherine Deneuve - Un conte de Noël
- Lisa Kudrow - Kabluey
- Debra Messing - Nothing Like the Holidays
- Meryl Streep - Mamma Mia!
Best supporting actor
Michael Shannon - Times of Turmoil
- Robert Downey Jr. - Tropic Thunder
- James Franco - Milk
- Philip Seymour Hoffman - Question of Faith
- Heath Ledger - The Dark Knight
- Rade Šerbedžija - Fugitive Pieces
The best supporting actress
Rosemarie DeWitt - Rachel's Wedding
- Penélope Cruz - Elegy or the art of loving
- Anjelica Huston - Choke - The Simulant
- Beyoncé - Cadillac Records
- Sophie Okonedo - The beekeeper
- Emma Thompson - Reunion with Brideshead
Best documentary
Anita O'Day: The Life of a Jazz Singer Man on Wire
Best foreign language film
Gomorrah - Journey to the kingdom of Camorra (Gomorrah) , Italy
- Caramel (Sukkar banat) , France / Lebanon
- The class (Entre les murs) , France
- So dark the night (Låt den rara comma in) , Sweden
- Auf Anfang (recapitulation) , Norway
- Padre Nuestro , Argentina
Best film (animated film or real / animated film)
WALL · E - The last one is cleaning up the earth
- Bolt - a dog for all occasions
- Horton hears a who!
- The Sky Crawlers
- Despereaux - The little mouse hero
- Waltz with Bashir
Best director
Danny Boyle - Slumdog Millionaire
- Stephen Daldry - The Reader
- Ron Howard - Frost / Nixon
- Tom McCarthy - A Summer in New York - The Visitor
- Christopher Nolan - The Dark Knight
- Gus Van Sant - Milk
Best adapted script
- The Strange Case of Benjamin Button - Eric Roth and Robin Swicord
- Question of Faith - John Patrick Shanley
- Elegy or the art of loving - Philip Roth
- The reader - David Hare
- Times of Turmoil - Justin Haythe
- Slumdog Millionaire - Simon Beaufoy
Best original script
A Summer in New York - The Visitor - Tom McCarthy
- Australia - Baz Luhrmann
- Frozen River - Courtney Hunt
- Milk - Dustin Lance Black
- Seven Lives - Grant Nieporte
Best film score
Slumdog Millionaire - AR Rahman
- Australia - David Hirschfelder
- Horton hears a who! - John Powell
- Milk - Danny Elfman
- Quantum of Solace - David Arnold
- WALL · E - The last one is cleaning up the earth - Thomas Newman
Best movie song
Another Way to Die by Jack White - Quantum of Solace
- By the Boab Tree by Baz Luhrmann , Felix Meagher , Anton Monsted , Angela Little and Schuyler Weiss - Australia
- If the World by Axl Rose and Chris Pitman - The Man Who Never Lived
- Jai Ho from AR Rahman and Gulzar - Slumdog Millionaire
- Down to Earth by Peter Gabriel and Thomas Newman - WALL · E - The last one cleans up the earth
- The Wrestler by Bruce Springsteen - The Wrestler
Best camera
Best visual effects
Australia - Chris Godfrey , James E. Price and Diana Giorgiutti
Best film editing
Iron Man - Dan Lebental and Glen Scantlebury
Best sound editing
The Dark Knight - Richard King , Lora Hirschberg and Gary Rizzo
- Australia
- The day the earth stood still
- Iron man
- Quantum of comfort
- WALL · E - The last one is cleaning up the earth
Best production design
Australia - Catherine Martin , Ian Gracie , Karen Murphy and Beverley Dunn
- Goodbye to Brideshead
- City of Ember - Escape from the Dark
- The strange case of Benjamin Button
- The Duchess
- Times of turmoil
Best costume design
The Duchess - Michael O'Connor
- Australia
- Goodbye to Brideshead
- City of Ember - Escape from the Dark
- The strange case of Benjamin Button
- Sex and the City - The Movie
Television winners and nominees
Best TV Series (Drama)
- Brotherhood
- In Treatment - The Therapist
- Life on Mars
- Mad Men
- Primeval - return of the primeval monsters
Best TV Series (Comedy / Musical)
Tracey Ullman's State of the Union
Best miniseries
Best TV movie
Filth: The Mary Whitehouse Story
Best Actor in a Series (Drama)
- Gabriel Byrne - In Treatment - The Therapist
- Michael C. Hall - Dexter
- Jon Hamm - Mad Men
- Jason Isaacs - Brotherhood
- David Tennant - Doctor Who
Best Actress in a Series (Drama)
- Glenn Close - Damages - In the web of power
- Kathryn Erbe - Law and Order: Criminal Intent
- Holly Hunter - Saving Grace
- Sally Field - Brothers & Sisters
- Kyra Sedgwick - The Closer
Best Actor in a Series (Comedy / Musical)
Justin Kirk - Weeds - Small deals among neighbors
- Alec Baldwin - 30 Rock
- Danny Devito - It's Always Sunny in Philadelphia
- David Duchovny - Californication
- Jonny Lee Miller - Eli Stone
- Lee Pace - Pushing Daisies
Best Actress in a Series (Comedy / Musical)
Tracey Ullman - Tracey Ullman's State of the Union
- Christina Applegate - Samantha Who?
- America Ferrera - Everything Betty!
- Tina Fey - 30 Rock
- Julia Louis-Dreyfus - The New Adventures of Old Christine
- Mary-Louise Parker - Weeds - Small deals among neighbors
Best Actor in a Miniseries or a TV Movie
Paul Giamatti - John Adams - Freedom for America
- Benedict Cumberbatch - The Last Enemy
- Ralph Fiennes - Bernard and Doris
- Stellan Skarsgård - God on Trial
- Kevin Spacey - Recount
- Tom Wilkinson - Recount
Best Actress in a Miniseries or a Movie for TV
- Jacqueline Bisset - An Old Fashioned Thanksgiving
- Laura Linney - John Adams - Freedom for America
- Phylicia Rashad - A Raisin in the Sun
- Susan Sarandon - Bernard and Doris
- Julie Walters - Filth: The Mary Whitehouse Story
Best supporting actor
- Željko Ivanek - Damages - In the network of power
- Harvey Keitel - Life on Mars
- John Noble - Fringe - Borderline cases of the FBI
- John Slattery - Mad Men
- Jimmy Smits - Dexter
The best supporting actress
Fionnula Flanagan - Brotherhood
- Kristin Chenoweth - Pushing Daisies
- Laura Dern - Recount
- Sarah Polley - John Adams - Freedom for America
- Dianne Wiest - In Treatment - The Therapist
- Chandra Wilson - Grey's Anatomy
Web links
- International Press Academy: Satellite Awards 2008 (English)
- 2008 Satellite Awards videos
- The 13th Satellite Awards in the IMDb