Copa Brasil 1979
Copa Brasil | |
master | SC Internacional |
Cup winners | not carried out |
Teams | 94 |
Games | 583 |
Gates | 1361 (ø 2.33 per game) |
spectator | 5,326,288 (ø 9136 per game) |
Top scorer | César ( America FC (RJ) ) 13 goals |
← Copa Brasil 1978 |
The Copa Brasil 1979 was the 23rd season of the Brazilian soccer championship which was held from 1975 to 1980 and from 1984 to 1986 under this name. The competition should not be confused with the Copa do Brasil cup competition held from 1989 . The championship, held between September 16 and December 23, had 94 participants, which is the record.
Season course
The competition started on September 22, 1979 in its new season and ended on December 23, 1979. It was the last championship, which was organized by the national sports association CBD . At the end of the season, SC Internacional from Porto Alegre celebrated their third unbeaten title.
After the season, as every year, awards were given to the best players of the year. The " Golden Ball ", awarded by the sports magazine Placar , went to Paulo Roberto Falcão from the champions SC Internacional . The top scorer was César Martins de Oliveira from America FC from Rio with 13 goals .
Attendees
By decisions of the Brazilian military government, the field of participants was increased to a total of 94 teams. Last year there were 74 participants.
In that year the Torneio Rio-São Paulo was originally planned, so the teams should only compete in the second round of the championship. But they objected to it and only wanted to compete in the third round. They justified this with the fact that the two finalists from the Copa Brasil 1978 , the Guarani FC and Palmeiras São Paulo only had to compete in the third round. The objection was not granted. As a result, the clubs Corinthians São Paulo , Associação Portuguesa de Desportos , FC Santos and FC São Paulo did not play. Alternatively, four teams from groups A to F from the first round were allowed to play in the second round.
mode
1st round :
In groups A to F , the teams played in groups of ten with only one game against each other. The best four in a group went straight to the next round. In addition, the four substitute participants went to the next round, determined according to their points scored across all teams in the four groups.
In groups G and H , the teams played in groups of ten with only one game against each other. However, the best eight teams from these two groups made it to the second round. This was justified by the fact that the teams in these groups were the stronger clubs compared to those from groups A to F.
2nd round : The teams played in groups of seven with only one game against each other.
The teams that were originally supposed to take part in the Torneio Rio-São Paulo and competed despite the rejected protest now entered the competition . These were from the state championship of Rio de Janeiro : Botafogo FR , Goytacaz FC , Americano FC (RJ) , Fluminense Rio de Janeiro and Flamengo Rio de Janeiro as well as from the state championship of São Paulo : AA Francana , EC São Bento , EC XV de Novembro (Piracicaba) , EC XV de Novembro (Jaú) , AA Internacional (Limeira) and Comercial FC (Ribeirão Preto) .
The forty teams played in groups I to O in groups of eight with only one game against each other. The best two in a group moved into the third round.
3rd round :
Contrary to the original plan, the two finalists from the Copa Brasil 1978 , Guarani FC and Palmeiras São Paulo already took part in the second round.
In groups P to T , the teams played in groups of four with only one game against each other. The respective group winners moved into the semifinals.
Total table:
An overall table was formed from the results of all games. This is used by the national association to calculate the perpetual best list.
1 round
Group A
After a tie, the Londrina EC was determined as group winner. In direct comparison they had beaten the Colorado EC 2: 1. In the third to sixth place, first the number of wins and then the direct comparison decided.
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Londrina EC | 9 | 4th | 4th | 1 | 10: 7 | +3 | 12 |
2. | Colorado EC | 9 | 4th | 4th | 1 | 10: 6 | +4 | 12 |
3. | AA Anapolina | 9 | 5 | 0 | 4th | 13: 9 | +4 | 10 |
4th | Joinville EC | 9 | 4th | 2 | 3 | 12: 8 | +4 | 10 |
5. | EC Juventude | 9 | 3 | 4th | 2 | 12: 9 | +3 | 10 |
6th | CS Sergipe | 9 | 3 | 4th | 2 | 10: 9 | +1 | 10 |
7th | EC Novo Hamburgo | 9 | 2 | 4th | 3 | 4: 7 | −3 | 8th |
8th. | Goiânia EC | 9 | 2 | 3 | 4th | 6: 9 | −3 | 7th |
9. | AD Confiança | 9 | 2 | 2 | 5 | 7:15 | −8 | 6th |
10. | Avaí FC | 9 | 0 | 5 | 4th | 9:14 | −5 | 5 |
Qualified for the second round |
Group B
On the last match day in the group on November 3rd, Operário only had six team members left in the match between SC São Paulo and Operário Ferroviário EC in the 85th minute of Operário. Because of this, the game, which Operário had won 1-0, was rated as a victory for SC São Paulo.
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Gremio de Esportes Maringá | 9 | 6th | 3 | 0 | 15: 5 | +10 | 15th |
2. | Ferroviária Vale do Rio Doce | 9 | 5 | 3 | 1 | 10: 5 | +5 | 13 |
3. | Gremio Esportivo Brasil | 9 | 2 | 7th | 0 | 9: 4 | +5 | 11 |
4th | AA Caldense | 9 | 5 | 0 | 4th | 10: 9 | +1 | 10 |
5. | SC Sao Paulo | 9 | 4th | 2 | 3 | 9: 9 | ± 0 | 10 |
6th | Criciúma EC | 9 | 4th | 1 | 4th | 9: 8 | +1 | 9 |
7th | SER Caxias do Sul | 9 | 3 | 3 | 3 | 11: 6 | +5 | 9 |
8th. | Operário Ferroviário EC | 9 | 2 | 1 | 6th | 3:13 | −10 | 5 |
9. | AA Colatina | 9 | 1 | 3 | 5 | 2: 9 | −7 | 5 |
10. | Chapecoense | 9 | 0 | 3 | 6th | 6:16 | −10 | 3 |
Qualified for the second round | |
Qualified for the second round as a substitute participant |
Group C
The game between EC Comercial (MS) and CR Guará was not played because Guará waived.
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | SE Gama | 9 | 5 | 2 | 2 | 14: 9 | +5 | 12 |
2. | Mixto EC | 9 | 5 | 1 | 3 | 14:10 | +4 | 11 |
3. | EC Comercial (MS) | 8th | 4th | 2 | 2 | 14:10 | +4 | 10 |
4th | Operário FC (MT) | 9 | 4th | 2 | 3 | 12:11 | +1 | 10 |
5. | Atlético Goianiense | 9 | 4th | 1 | 4th | 17:14 | +3 | 9 |
6th | Itumbiara EC | 9 | 4th | 1 | 4th | 11:11 | ± 0 | 9 |
7th | Itabuna EC | 9 | 3 | 3 | 3 | 10: 8 | +2 | 9 |
8th. | Fluminense de Feira FC | 9 | 3 | 3 | 3 | 5: 6 | −1 | 9 |
9. | Brasília FC | 9 | 3 | 1 | 5 | 11:17 | −6 | 7th |
10. | CR Guará | 8th | 0 | 2 | 6th | 2:14 | −12 | 2 |
Qualified for the second round |
Group D
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | America Mineiro | 9 | 6th | 1 | 2 | 15: 7 | +8 | 13 |
2. | Campo Grande AC | 9 | 5 | 2 | 2 | 9: 6 | +3 | 12 |
3. | Villa Nova AC | 9 | 5 | 2 | 2 | 9: 6 | +3 | 12 |
4th | Campinense Clube | 9 | 5 | 1 | 3 | 8: 4 | +4 | 11 |
5. | Botafogo FC (PB) | 9 | 4th | 2 | 3 | 15:12 | +3 | 10 |
6th | FC Treze | 9 | 4th | 1 | 4th | 15:10 | +5 | 9 |
7th | Tuna Luso Brasileira | 9 | 3 | 1 | 5 | 12:13 | −1 | 7th |
8th. | Nacional Fast Clube | 9 | 2 | 2 | 5 | 9:20 | −11 | 6th |
9. | Paysandu SC | 9 | 2 | 2 | 5 | 10:14 | −4 | 6th |
10. | Atlético Rio Negro Clube (AM) | 9 | 1 | 2 | 6th | 7:17 | −10 | 4th |
Qualified for the second round | |
Qualified for the second round as a substitute participant |
Group E
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Maranhão AC | 9 | 6th | 3 | 0 | 18: 6 | +12 | 15th |
2. | Uberaba SC | 9 | 7th | 0 | 2 | 15: 6 | +9 | 14th |
3. | Central SC | 9 | 4th | 3 | 2 | 13: 8 | +5 | 11 |
4th | Uberlândia EC | 9 | 4th | 2 | 3 | 14: 9 | +5 | 10 |
5. | Náutico capibaribe | 9 | 4th | 2 | 3 | 11:10 | +1 | 10 |
6th | Moto Club de São Luís | 9 | 3 | 1 | 5 | 6:10 | −4 | 7th |
7th | Sampaio Corrêa FC | 9 | 2 | 2 | 5 | 7:16 | −9 | 6th |
8th. | Ríver AC | 9 | 1 | 4th | 4th | 9:12 | −3 | 6th |
9. | Piauí EC | 9 | 0 | 6th | 3 | 8:15 | −7 | 6th |
10. | SE Tiradentes | 9 | 1 | 3 | 5 | 7:16 | −9 | 5 |
Qualified for the second round | |
Qualified for the second round as a substitute participant |
Group F.
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | CS Alagoano | 9 | 5 | 2 | 2 | 14: 9 | +5 | 12 |
2. | ASA de Arapiraca | 9 | 5 | 1 | 3 | 11:10 | +1 | 11 |
3. | AO Itabaiana | 9 | 4th | 3 | 2 | 10: 6 | +4 | 11 |
4th | AD Leônico | 9 | 5 | 0 | 4th | 10: 8 | +2 | 10 |
5. | ABC Natal | 9 | 4th | 2 | 3 | 13:10 | +3 | 10 |
6th | Clube de Regatas Brasil | 9 | 3 | 3 | 3 | 8: 8 | ± 0 | 9 |
7th | Ferroviário AC (CE) | 9 | 2 | 5 | 2 | 6: 7 | −1 | 9 |
8th. | ACD Potiguar | 9 | 2 | 3 | 4th | 5:10 | −5 | 7th |
9. | Fortaleza EC | 9 | 2 | 2 | 5 | 7:12 | −5 | 6th |
10. | América FC (RN) | 9 | 2 | 1 | 6th | 5:12 | −7 | 5 |
Qualified for the second round | |
Qualified for the second round as a substitute participant |
Group G
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | SC Internacional | 9 | 6th | 3 | 0 | 18: 5 | +13 | 15th |
2. | America FC (RJ) | 9 | 6th | 1 | 2 | 17: 7 | +10 | 13 |
3. | Operário FC (MS) | 9 | 4th | 2 | 3 | 11:13 | −2 | 10 |
4th | Gremio Porto Alegre | 9 | 4th | 1 | 4th | 14: 8 | +6 | 9 |
5. | Santa Cruz FC | 9 | 3 | 3 | 3 | 12: 8 | +4 | 9 |
6th | Athletico Paranaense | 9 | 2 | 4th | 3 | 8: 9 | −1 | 8th |
7th | Figueirense FC | 9 | 2 | 4th | 3 | 7: 8 | −1 | 8th |
8th. | Coritiba FC | 9 | 2 | 3 | 4th | 6:14 | −8 | 7th |
9. | Rio Branco AC | 9 | 1 | 5 | 3 | 10:18 | −8 | 7th |
10. | Sport Recife | 9 | 1 | 2 | 6th | 5:18 | −13 | 4th |
Qualified for the second round |
Group H.
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Cruzeiro Belo Horizonte | 9 | 5 | 3 | 1 | 21: 9 | +12 | 13 |
2. | Vila Nova FC | 9 | 4th | 4th | 1 | 13: 8 | +5 | 12 |
3. | Goiás EC | 9 | 5 | 1 | 3 | 10: 5 | +5 | 11 |
4th | Atlético Mineiro | 9 | 2 | 7th | 0 | 9: 6 | +3 | 11 |
5. | CE Dom Bosco | 9 | 3 | 3 | 3 | 12:13 | −1 | 9 |
6th | Ceará SC | 9 | 3 | 2 | 4th | 18:19 | −1 | 8th |
7th | EC Vitória | 9 | 2 | 4th | 3 | 10:11 | −1 | 8th |
8th. | EC Bahia | 9 | 3 | 1 | 5 | 6:13 | −7 | 7th |
9. | Clube do Remo | 9 | 2 | 2 | 5 | 10:15 | −5 | 6th |
10. | Nacional FC (AM) | 9 | 1 | 3 | 5 | 6:16 | −10 | 5 |
Qualified for the second round |
2nd round
In addition to the directly qualified teams, original participants of the Torneio Rio-São Paulo complete the field. These were Botafogo FR , Goytacaz FC , Americano FC (RJ) , Fluminense Rio de Janeiro , Flamengo Rio de Janeiro , AA Francana , EC São Bento , EC XV de Novembro (Piracicaba) , EC XV de Novembro (Jaú) , AA Internacional ( Limeira) and Comercial FC (Ribeirão Preto) .
Group I.
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Coritiba FC | 7th | 5 | 1 | 1 | 11: 3 | +8 | 11 |
2. | Atlético Mineiro | 7th | 4th | 2 | 1 | 9: 5 | +4 | 10 |
3. | Campinense Clube | 7th | 3 | 2 | 2 | 6: 4 | +2 | 8th |
4th | AA Francana | 7th | 3 | 1 | 3 | 7: 9 | −2 | 7th |
5. | America FC (RJ) | 7th | 2 | 2 | 3 | 14: 9 | +5 | 6th |
6th | Gremio Esportivo Brasil | 7th | 2 | 2 | 3 | 8: 8 | ± 0 | 6th |
7th | Colorado EC | 7th | 2 | 1 | 4th | 9:11 | −2 | 5 |
8th. | Mixto EC | 7th | 1 | 1 | 5 | 4:19 | −15 | 3 |
Qualified for the 3rd round |
Group J
The games Figueirense FC against ABC Natal and ABC Natal against Grêmio de Esportes Maringá were not played.
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Operário FC (MS) | 7th | 5 | 2 | 0 | 16: 5 | +11 | 12 |
2. | EC São Bento | 7th | 4th | 1 | 2 | 11:12 | −1 | 9 |
3. | Botafogo FR | 7th | 3 | 3 | 1 | 9: 4 | +5 | 9 |
4th | Joinville EC | 7th | 3 | 2 | 2 | 8: 9 | −1 | 8th |
5. | Figueirense FC | 6th | 1 | 4th | 1 | 4: 4 | ± 0 | 6th |
6th | EC Comercial (MS) | 7th | 2 | 2 | 3 | 8: 8 | ± 0 | 6th |
7th | Gremio de Esportes Maringá | 6th | 1 | 1 | 4th | 4: 9 | −5 | 3 |
8th. | ABC Natal | 5 | 0 | 0 | 5 | 3: 8 | −5 | 0 |
Qualified for the 3rd round |
Group K
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | SC Internacional | 7th | 4th | 3 | 0 | 10: 2 | +8 | 11 |
2. | Athletico Paranaense | 7th | 4th | 2 | 1 | 6: 2 | +4 | 10 |
3. | AD Ferroviária Vale do Rio Doce | 7th | 4th | 1 | 2 | 10: 8 | +2 | 9 |
4th | AA Internacional (Limeira) | 7th | 2 | 4th | 1 | 7: 4 | +3 | 8th |
5. | AA Caldense | 7th | 2 | 3 | 2 | 5: 6 | −1 | 7th |
6th | SC Sao Paulo | 7th | 1 | 3 | 3 | 4:10 | −6 | 5 |
7th | AA Anapolina | 7th | 1 | 2 | 4th | 5:10 | −5 | 4th |
8th. | Goytacaz FC | 7th | 1 | 0 | 6th | 3: 8 | −5 | 2 |
Qualified for the 3rd round |
Group L
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Flamengo Rio de Janeiro | 7th | 5 | 2 | 0 | 14: 2 | +12 | 12 |
2. | EC XV de Novembro (Piracicaba) | 7th | 5 | 0 | 2 | 15: 8 | +7 | 10 |
3. | Gremio Porto Alegre | 7th | 5 | 0 | 2 | 9: 5 | +4 | 10 |
4th | Londrina EC | 7th | 4th | 1 | 2 | 15: 8 | +7 | 9 |
5. | Santa Cruz FC | 7th | 3 | 1 | 3 | 8:10 | −2 | 7th |
6th | EC Bahia | 7th | 2 | 0 | 5 | 4:11 | −7 | 4th |
7th | Náutico capibaribe | 7th | 1 | 1 | 5 | 6:13 | −7 | 3 |
8th. | SE Gama | 7th | 0 | 1 | 6th | 4:18 | −14 | 1 |
Qualified for the 3rd round |
Group M
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | CR Vasco da Gama | 7th | 5 | 2 | 0 | 13: 1 | +12 | 12 |
2. | Goiás EC | 7th | 4th | 3 | 0 | 12: 3 | +9 | 11 |
3. | America Mineiro | 7th | 2 | 4th | 1 | 6: 5 | +1 | 8th |
4th | Ceará SC | 7th | 2 | 2 | 3 | 9: 8 | +1 | 6th |
5. | Operário FC (MT) | 8th | 1 | 4th | 3 | 7:12 | −5 | 6th |
6th | Botafogo FC (PB) | 7th | 2 | 1 | 4th | 8:13 | −5 | 5 |
7th | Central SC | 7th | 1 | 2 | 4th | 6: 8 | −2 | 4th |
8th. | ASA de Arapiraca | 7th | 1 | 2 | 4th | 7:18 | −11 | 4th |
Qualified for the 3rd round |
Groups
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | EC Vitória | 7th | 5 | 1 | 1 | 11: 3 | +8 | 11 |
2. | Uberlândia EC | 7th | 4th | 2 | 1 | 9: 5 | +4 | 10 |
3. | Fluminense Rio de Janeiro | 7th | 3 | 2 | 2 | 6: 4 | +2 | 8th |
4th | Vila Nova FC | 7th | 3 | 1 | 3 | 7: 9 | −2 | 7th |
5. | Campo Grande AC | 7th | 2 | 2 | 3 | 14: 9 | +5 | 6th |
6th | EC XV de Novembro (Jaú) | 7th | 2 | 2 | 3 | 8: 8 | ± 0 | 6th |
7th | Maranhão AC | 7th | 2 | 1 | 4th | 9:11 | −2 | 5 |
8th. | AO Itabaiana | 7th | 1 | 1 | 5 | 4:19 | −15 | 3 |
Qualified for the 3rd round |
Group O
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Cruzeiro Belo Horizonte | 7th | 5 | 1 | 1 | 19: 8 | +11 | 11 |
2. | Comercial FC (Ribeirão Preto) | 7th | 4th | 1 | 2 | 8: 6 | +2 | 9 |
3. | Uberaba SC | 7th | 3 | 2 | 2 | 7: 5 | +2 | 8th |
4th | CS Alagoano | 7th | 3 | 1 | 3 | 5: 6 | −1 | 7th |
5. | CE Dom Bosco | 7th | 3 | 0 | 4th | 8:11 | −3 | 6th |
6th | Americano FC (RJ) | 7th | 2 | 2 | 3 | 8:11 | −3 | 6th |
7th | AD Leônico | 7th | 1 | 3 | 3 | 9:11 | −2 | 5 |
8th. | Villa Nova AC | 7th | 2 | 0 | 5 | 6:14 | −8 | 4th |
Qualified for the 3rd round |
3rd round
In addition to the directly qualified teams, the two finalists from the Copa Brasil 1978 , Guarani FC and Palmeiras São Paulo complete the round.
Group p
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Coritiba FC | 3 | 2 | 1 | 0 | 5-0 | +5 | 5 |
2. | EC Vitória | 3 | 2 | 0 | 1 | 7: 4 | +3 | 4th |
3. | Guarani FC (M) | 3 | 1 | 1 | 1 | 2: 3 | −1 | 3 |
4th | EC XV de Novembro (Piracicaba) | 3 | 0 | 0 | 3 | 1: 6 | −5 | 0 |
Qualified for the semifinals | |
(M) | Champion of the previous year |
Group Q
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Palmeiras São Paulo | 3 | 3 | 0 | 0 | 13: 2 | +11 | 6th |
2. | Flamengo Rio de Janeiro | 3 | 2 | 0 | 1 | 7: 4 | +3 | 4th |
3. | Comercial FC (Ribeirão Preto) | 3 | 0 | 1 | 2 | 3: 9 | −6 | 1 |
4th | EC São Bento | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:10 | −8 | 1 |
Qualified for the semifinals |
Group R
After the 0-0 draw in their first game against Cruzeiro Belo Horizonte , Atlético Mineiro did not play his other two games. These were rated as a victory for SC Internacional and the Goiás EC .
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | SC Internacional | 3 | 3 | 0 | 0 | 4: 2 | +2 | 6th |
2. | Goiás EC | 3 | 1 | 1 | 1 | 1: 2 | −1 | 3 |
3. | Cruzeiro Belo Horizonte | 3 | 0 | 2 | 1 | 3: 4 | −1 | 2 |
4th | Atlético Mineiro | 3 | 0 | 1 | 2 | 0-0 | ± 0 | 1 |
Qualified for the semifinals |
Group S
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | CR Vasco da Gama | 3 | 2 | 1 | 0 | 10: 1 | +9 | 5 |
2. | Operário FC (MS) | 3 | 2 | 0 | 1 | 4: 4 | ± 0 | 4th |
3. | Uberlândia EC | 3 | 0 | 2 | 1 | 3:10 | −7 | 2 |
4th | Athletico Paranaense | 3 | 0 | 1 | 2 | 3: 5 | −2 | 1 |
Qualified for the semifinals |
Semifinals
total | First leg | Return leg | ||
---|---|---|---|---|
Coritiba FC | 2: 3 | CR Vasco da Gama | 1: 1 | 1: 2 |
Palmeiras São Paulo | 3: 4 | SC Internacional | 2: 3 | 1: 1 |
final
First leg
CR Vasco da Gama | SC Internacional | ||||||
|
|
||||||
Émerson Leão , Orlando , Gaúcho , Ivan , Paulo César , Zé Mário , Guina ( Zandonaide ), Dudu ( Paulinho ), Catinha , Roberto Dinamite , Wilsinho Trainer: Otto Glória |
Benítez , João Carlos , Mauro Pastor , Mauro Galvão , Cláudio Mineiro , Valdir Lima ( Toninho Camarão ), Jair Gaúcho , Batista , Chico Spina ( Adilson Miranda ), Bira Burro , Mário Sérgio Trainer: Ênio Andrade |
||||||
0: 1 Chico Spina (28th) 0: 2 Chico Spina (55th) |
Return leg
SC Internacional | CR Vasco da Gama | ||||||
|
|
||||||
Benítez , João Carlos , Mauro Pastor ( Beliato ), Mauro Galvão , Cláudio Mineiro , Batista , Jair Gaúcho , Falcão , Valdomiro ( Chico Spina ), Bira Burro , Mário Sérgio Trainer: Ênio Andrade |
Émerson Leão , Orlando , Gaúcho , Ivan , Paulo César , Zé Mário , Paulo Roberto ( Xaxá ), Paulinho ( Zandonaide ), Catinha , Roberto Dinamite , Wilsinho Trainer: Otto Glória |
||||||
1-0 Jair (41st) 2-0 Falcão (58th) |
2: 1 Wilsinho (84.) |
List of goalscorers
Pl. | Nat. | player | society | Gates |
---|---|---|---|---|
1 | César | America FC (RJ) | 13 goals | |
2 | Roberto César | Cruzeiro EC (MG) | 12 goals | |
3 | Baltazar | Gremio FBPA | 10 goals | |
Bife | Mixto EC | |||
Jair Gaúcho | SC Internacional | |||
Roberto Dinamite | CR Vasco da Gama |
Closing table
The table only served to determine the placement of the individual teams in the season. It is made up of all the games played. In the sorting, reaching the respective final phase has priority over the points scored. In the event of a tie, the number of wins counts first and then the goal difference.
Pl. | society | Sp. | S. | U | N | Gates | Diff. | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | SC Internacional | 23 | 16 | 7th | 0 | 40:13 | +27 | 39 |
2. | CR Vasco da Gama | 14th | 8th | 4th | 2 | 27: 8 | +19 | 20th |
3. | Coritiba FC | 21st | 9 | 5 | 7th | 24:20 | +4 | 23 |
4th | Palmeiras São Paulo | 5 | 3 | 1 | 1 | 16: 6 | +10 | 7th |
5. | Operário FC (MS) | 19th | 11 | 4th | 4th | 31:22 | +9 | 26th |
6th | Cruzeiro Belo Horizonte | 19th | 10 | 6th | 3 | 43:21 | +22 | 26th |
7th | Goiás EC | 19th | 10 | 5 | 4th | 23:10 | +13 | 25th |
8th. | Atlético Mineiro | 19th | 6th | 10 | 3 | 18:11 | +7 | 22nd |
9. | EC Vitória | 19th | 9 | 4th | 6th | 28:23 | +5 | 22nd |
10. | Uberlândia EC | 19th | 8th | 6th | 5 | 25:24 | +1 | 22nd |
11. | Athletico Paranaense | 19th | 6th | 7th | 6th | 17:16 | +1 | 19th |
12. | Flamengo Rio de Janeiro | 10 | 7th | 2 | 1 | 21: 6 | +15 | 16 |
13. | EC XV de Novembro (Piracicaba) | 10 | 5 | 0 | 5 | 16:14 | +2 | 10 |
14th | Comercial FC (Ribeirão Preto) | 10 | 4th | 2 | 4th | 11:15 | −4 | 10 |
15th | EC São Bento | 10 | 4th | 2 | 4th | 13:32 | −19 | 10 |
16. | Guarani FC (M) | 3 | 1 | 1 | 1 | 2: 3 | −1 | 3 |
17th | Uberaba SC | 16 | 10 | 2 | 4th | 22:11 | +11 | 22nd |
18th | AD Ferroviária Vale do Rio Doce | 16 | 9 | 4th | 3 | 20:13 | +7 | 22nd |
19th | Londrina EC | 16 | 8th | 5 | 3 | 25:15 | +10 | 21st |
20th | America Mineiro | 16 | 8th | 5 | 3 | 21:12 | +9 | 21st |
21st | Vila Nova FC | 16 | 6th | 9 | 1 | 19:11 | +8 | 21st |
22nd | Gremio Porto Alegre | 16 | 9 | 1 | 6th | 23:13 | +10 | 19th |
23. | America FC (RJ) | 16 | 8th | 3 | 5 | 31:16 | +15 | 19th |
24. | Campinense Clube | 16 | 8th | 3 | 5 | 14: 8 | +6 | 19th |
25th | CS Alagoano | 16 | 8th | 3 | 5 | 19:14 | +5 | 19th |
26th | Maranhão AC | 16 | 8th | 3 | 5 | 21:21 | ± 0 | 19th |
27. | Campo Grande AC | 16 | 7th | 4th | 5 | 19:13 | +6 | 18th |
28. | Gremio de Esportes Maringá | 15th | 7th | 4th | 4th | 19:14 | +5 | 18th |
29 | Joinville EC | 16 | 7th | 4th | 5 | 20:17 | +3 | 18th |
30th | AA Caldense | 16 | 7th | 3 | 6th | 15:15 | ± 0 | 17th |
31. | Colorado EC | 16 | 6th | 5 | 5 | 19:17 | +2 | 17th |
32. | Gremio Esportivo Brasil | 16 | 4th | 9 | 3 | 17:12 | +5 | 17th |
33. | Villa Nova AC | 16 | 7th | 2 | 7th | 15:20 | −5 | 16 |
34. | Santa Cruz FC | 16 | 6th | 4th | 6th | 20:18 | +2 | 16 |
35. | Operário FC (MT) | 16 | 5 | 6th | 5 | 19:23 | −4 | 16 |
36. | AD Leônico | 16 | 6th | 3 | 7th | 21:17 | +4 | 15th |
37. | EC Comercial | 15th | 6th | 3 | 6th | 18:18 | ± 0 | 15th |
38. | Botafogo FC (PB) | 16 | 6th | 3 | 7th | 23:25 | −2 | 15th |
39. | CE Dom Bosco | 16 | 6th | 3 | 7th | 20:24 | −4 | 15th |
40. | ASA de Arapiraca | 16 | 6th | 3 | 7th | 18:28 | −10 | 15th |
41. | Central SC | 16 | 5 | 5 | 6th | 19:16 | +3 | 15th |
42. | SC Sao Paulo | 16 | 5 | 5 | 6th | 13:19 | −6 | 15th |
43. | AA Anapolina | 16 | 6th | 2 | 8th | 17:23 | −6 | 14th |
44. | Mixto EC | 16 | 6th | 2 | 8th | 18:29 | −11 | 14th |
45. | Ceará SC | 16 | 5 | 4th | 7th | 27:27 | ± 0 | 14th |
46. | Figueirense FC | 15th | 3 | 8th | 4th | 11:12 | −1 | 14th |
47. | Náutico capibaribe | 16 | 5 | 3 | 8th | 17:23 | −6 | 13 |
48. | SE Gama | 16 | 5 | 3 | 8th | 18:27 | −9 | 13 |
49. | AO Itabaiana | 16 | 4th | 4th | 8th | 14:22 | −8 | 12 |
50. | EC Bahia | 16 | 5 | 1 | 10 | 10:24 | −14 | 11 |
51. | ABC Natal | 14th | 4th | 2 | 8th | 16:18 | −2 | 10 |
52. | Fluminense Rio de Janeiro | 7th | 3 | 4th | 0 | 18: 6 | +12 | 10 |
53. | Botafogo FR | 7th | 3 | 3 | 1 | 9: 4 | +5 | 9 |
54. | AA Internacional (Limeira) | 7th | 2 | 4th | 1 | 7: 4 | +3 | 8th |
55. | AA Francana | 7th | 3 | 1 | 3 | 7: 9 | −2 | 7th |
56. | EC XV de Novembro (Jaú) | 7th | 2 | 2 | 3 | 8:10 | −2 | 6th |
57. | Americano FC | 7th | 2 | 2 | 3 | 8:11 | −3 | 6th |
58. | Goytacaz FC | 7th | 1 | 0 | 6th | 3: 8 | −5 | 2 |
59. | EC Juventude | 9 | 3 | 4th | 2 | 12: 9 | +3 | 10 |
60. | CS Sergipe | 9 | 3 | 4th | 2 | 10: 9 | +1 | 10 |
61. | FC Treze | 9 | 4th | 1 | 4th | 15:10 | +5 | 9 |
62. | Atlético Goianiense | 9 | 4th | 1 | 4th | 17: 4 | +13 | 9 |
63. | Criciúma EC | 9 | 4th | 1 | 4th | 9: 8 | +1 | 9 |
64. | Itumbiara EC | 9 | 4th | 1 | 4th | 11:11 | ± 0 | 9 |
65. | SER Caxias do Sul | 9 | 3 | 3 | 3 | 11: 6 | +5 | 9 |
66. | Itabuna EC | 9 | 3 | 3 | 3 | 10: 8 | +2 | 9 |
67. | Clube de Regatas Brasil | 9 | 3 | 3 | 3 | 8: 8 | ± 0 | 9 |
68. | Fluminense de Feira FC | 9 | 3 | 3 | 3 | 5: 6 | −1 | 9 |
69. | Ferroviário AC (CE) | 9 | 2 | 5 | 2 | 6: 7 | −1 | 9 |
70. | EC Novo Hamburgo | 9 | 2 | 4th | 3 | 4: 7 | −3 | 8th |
71. | Tuna Luso Brasileira | 9 | 3 | 1 | 5 | 12:13 | −1 | 7th |
72. | Moto Club de São Luís | 9 | 3 | 1 | 5 | 6:10 | −4 | 7th |
73. | Brasília FC | 9 | 3 | 1 | 5 | 11:17 | −6 | 7th |
74. | Goiânia EC | 9 | 2 | 3 | 4th | 6: 9 | −3 | 7th |
75. | ACD Potiguar | 9 | 2 | 3 | 4th | 5:10 | −5 | 7th |
76. | Rio Branco AC | 9 | 1 | 5 | 3 | 10:18 | −8 | 7th |
77. | Paysandu SC | 9 | 2 | 2 | 5 | 10:14 | −4 | 6th |
78. | Clube do Remo | 9 | 2 | 2 | 5 | 10:15 | −5 | 6th |
79. | Fortaleza EC | 9 | 2 | 2 | 5 | 7:12 | −5 | 6th |
80. | AD Confiança | 9 | 2 | 2 | 5 | 7:15 | −8 | 6th |
81. | Sampaio Corrêa FC | 9 | 2 | 2 | 5 | 7:16 | −9 | 6th |
82. | Nacional Fast Clube | 9 | 2 | 2 | 5 | 9:20 | −11 | 6th |
83. | Ríver AC | 9 | 1 | 4th | 4th | 9:12 | −3 | 6th |
84. | Piauí EC | 9 | 0 | 6th | 3 | 8:15 | −7 | 6th |
85. | América FC (RN) | 9 | 2 | 1 | 6th | 5:12 | −7 | 5 |
86. | Operário Ferroviário EC | 9 | 2 | 1 | 6th | 3:13 | −10 | 5 |
87. | AA Colatina | 9 | 1 | 3 | 5 | 2: 9 | −7 | 5 |
88 | SE Tiradentes | 9 | 1 | 3 | 5 | 7:16 | −9 | 5 |
89. | Nacional FC (AM) | 9 | 1 | 3 | 5 | 6:16 | −10 | 5 |
90. | Avaí FC | 9 | 0 | 5 | 4th | 9:14 | −5 | 5 |
91. | Atlético Rio Negro Clube (AM) | 9 | 1 | 2 | 6th | 7:17 | −10 | 4th |
92. | Sport Recife | 9 | 1 | 2 | 6th | 5:18 | −13 | 4th |
93. | Chapecoense | 9 | 0 | 3 | 6th | 6:16 | −10 | 3 |
94. | CR Guará | 8th | 0 | 2 | 6th | 2:14 | −12 | 2 |
Qualified for the Copa Libertadores 1980 as champion and runner-up | |
Eliminated in the semi-finals | |
Eliminated in the third round | |
Eliminated in the second round | |
(M) | Champion of the previous year |