Academy Awards 1949
Overview of all award-winning films
◄◄ | ◄ | 1945 | 1946 | 1947 | 1948 | Academy Awards 1949 | 1950 | 1951 | 1952 | 1953 | ► | ►►
Other events
The 1949 Oscars were held on March 24, 1949 at the AMPAS Theater in Los Angeles . It was the 21st Annual Academy Awards . In the year of the award, awards are always given to films from the previous year, in this case the films from 1948.
Statistics (films with more than one nomination are listed) N = nomination; S = victory |
||
Movie | N | S. |
---|---|---|
Silent lips | 12 | 1 |
Hamlet | 7th | 4th |
Joan of Arc | 7th | 2 |
The snake pit | 6th | 1 |
The red shoes | 5 | 2 |
Mother's secret | 5 | 0 |
The treasure of the Sierra Madre | 4th | 3 |
The drawn | 4th | 1 |
City without a mask | 3 | 2 |
A foreign affair | 2 | 0 |
I kiss your hand, madame | 2 | 0 |
Jenny | 2 | 1 |
Red River | 2 | 0 |
When My Baby Smiles at Me | 2 | 0 |
Magic nights in Rio | 2 | 0 |
Moderation
Nominations and winners
Best movie
presented by Ethel Barrymore
- The Treasure of the Sierra Madre (The Treasure of the Sierra Madre) - Henry Blanke , Jack L. Warner
- The Red Shoes (The Red Shoes) - Michael Powell , Emeric Pressburger
- The Snake Pit (The Snake Pit) - Robert Bassler , Anatole Litvak
- Silent Lips (Johnny Belinda) - Jerry Wald
Best director
presented by Frank Borzage
John Huston - The Treasure of the Sierra Madre (The Treasure of the Sierra Madre)
- Anatole Litvak - The Snake Pit (The Snake Pit)
- Jean Negulesco - Silent Lips (Johnny Belinda)
- Laurence Olivier - Hamlet
- Fred Zinnemann - The Drawn (The Search)
Best Actor
presented by Loretta Young
- Lew Ayres - Silent Lips (Johnny Belinda)
- Montgomery Clift - The Marked (The Search)
- Dan Dailey - When My Baby Smiles at Me
- Clifton Webb - Belvedere Tidies Up (Sitting Pretty)
Best main actress
presented by Ronald Colman
Jane Wyman - Silent Lips (Johnny Belinda)
- Ingrid Bergman - Joan of Arc (Joan of Arc)
- Olivia de Havilland - The Snake Pit (The Snake Pit)
- Irene Dunne - Mother's Secret (I Remember Mama)
- Barbara Stanwyck - You're still alive for 105 minutes (Sorry, Wrong Number)
Best supporting actor
presented by Celeste Holm
Walter Huston - The Treasure of the Sierra Madre (The Treasure of the Sierra Madre)
- Charles Bickford - Silent Lips (Johnny Belinda)
- José Ferrer - Joan of Arc (Joan of Arc)
- Oskar Homolka - Mother's Secret (I Remember Mama)
- Cecil Kellaway - The Luck of the Irish
The best supporting actress
presented by Edmund Gwenn
Claire Trevor - Gangster in Key Largo (Key Largo)
- Barbara Bel Geddes - Mother's Secret (I Remember Mama)
- Ellen Corby - Mother's Secret (I Remember Mama)
- Agnes Moorehead - Silent Lips (Johnny Belinda )
- Jean Simmons - Hamlet
Best script
presented by Deborah Kerr
John Huston - The Treasure of the Sierra Madre (The Treasure of the Sierra Madre)
- Charles Brackett , Richard L. Breen , Billy Wilder - A Foreign Affair (A Foreign Affair)
- Millen Brand , Frank Partos - The Snake Pit (The Snake Pit)
- Richard Schweizer , David Wechsler - The Drawn (The Search)
- Allen Vincent , Irma von Cube - Silent Lips (Johnny Belinda)
Best original story
presented by Deborah Kerr
Richard Schweizer , David Wechsler - The Drawn (The Search)
- Borden Chase - Red River
- Frances H. Flaherty , Robert J. Flaherty - Louisiana Legend (Louisiana Story)
- Emeric Pressburger - The Red Shoes (The Red Shoes)
- Malvin Wald - City Without a Mask (The Naked City)
Best camera (black and white film)
presented by Robert Ryan
William H. Daniels - City Without a Mask (The Naked City)
- Joseph H. August - Jenny (Portrait of Jennie)
- Charles Lang - A Foreign Affair (A Foreign Affair)
- Ted D. McCord - Silent Lips (Johnny Belinda)
- Nicholas Musuraca - Mother's Secret (I Remember Mama)
Best camera (color film)
presented by Robert Ryan
Winton Hoch , William V. Skall , Joseph A. Valentine - Joan of Arc ( Joan of Arc )
- Charles G. Clarke - Green Grass of Wyoming
- Robert H. Planck - The Three Musketeers (The Three Musketeers)
- William E. Snyder - Love nights in Seville (The Loves of Carmen)
Best production design (black and white film)
presented by Arlene Dahl
Carmen Dillon , Roger K. Furse - Hamlet
- Robert M. Haas , William Wallace - Silent Lips (Johnny Belinda)
Best production design (color film)
presented by Arlene Dahl
Hein Heckroth , Arthur Lawson - The Red Shoes (The Red Shoes)
- Richard Day , Joseph Kish , Casey Roberts - Joan of Arc (Joan of Arc)
Best Costumes (Black & White Film)
presented by Elizabeth Taylor
Best Costumes (Color Film)
presented by Elizabeth Taylor
Dorothy Jeakins , Barbara Karinska - Johanna von Orleans (Joan of Arc)
- Edith Head , Gile Steele - I kiss your hand, Madame (The Emperor Waltz)
Best Score (Drama / Comedy)
presented by Kathryn Grayson
Brian Easdale - The Red Shoes (The Red Shoes)
- Hugo Friedhofer - Joan of Arc (Joan of Arc)
- Alfred Newman - The Snake Pit (The Snake Pit)
- Max Steiner - Silent Lips (Johnny Belinda)
- William Walton - Hamlet
Best Score (Music Film)
presented by Kathryn Grayson
Roger Edens , Johnny Green - Easter Parade (Easter Parade)
- Lennie Hayton - The Pirate (The Pirate)
- Ray Heindorf - Magic Nights in Rio (Romance on the High Seas)
- Alfred Newman - When My Baby Smiles at Me
- Victor Young - I kiss your hand, Madame (The Emperor Waltz)
Best song
presented by Kathryn Grayson
" Buttons and Bows " from His Angel with the Two Pistols (The Paleface) - Ray Evans , Jay Livingston
- " For Every Man There's a Woman " from Casbah - Forbidden Alleys (Casbah) - Harold Arlen , Leo Robin
- " It's Magic " in Magic Nights in Rio (Romance on the High Seas) - Sammy Cahn , Jule Styne
- " The Woody Woodpecker Song " from Wet Blanket Policy - Ramey Idriss , George Tibbles
- " This Is the Moment " from The Woman in Hermelin (That Lady in Ermine) - Friedrich Hollaender , Leo Robin
Best cut
presented by Wendell Corey
Paul Weatherwax - City Without a Mask (The Naked City)
- Reginald Mills - The Red Shoes (The Red Shoes)
- Christian Nyby - Red River
- Frank Sullivan - Joan of Arc (Joan of Arc)
- David Weisbart - Silent Lips (Johnny Belinda)
Best tone
presented by Ann Blyth
Thomas T. Moulton - The Snake Pit (The Snake Pit)
- Daniel J. Bloomberg - Legacy of the Executioner (Moonrise)
- Charles Lang - Silent Lips (Johnny Belinda)
Best visual effects
presented by Glenn Ford
Paul Eagler , Charles L. Freeman , J. McMillan Johnson , Russell Shearman , Clarence Slifer , James G. Stewart - Jenny (Portrait of Jennie)
Best short film (1 film roll)
presented by Jeanne Crain
People in the city (Mannniskor i stad) - Edmund Reek
- Annie Was a Wonder - Herbert Moulton
- Cinderella Horse - Gordon Hollingshead
- So You Want to Be on the Radio - Gordon Hollingshead
- You Can't Win - Pete Smith
Best short film (2 film roles)
presented by Jeanne Crain
The Robben Island (Seal Iceland) - Walt Disney
- Calgary Stampede - Gordon Hollingshead
- Going to Blazes! - Herbert Morgan
- Samba Mania - Harry Gray
- Snow Capers - Thomas Mead
Best Short Film (Cartoon)
presented by Jeanne Crain
Tom and I and Nibbelchen (The Little Orphan) - Fred Quimby
- The Award Winning Mouse Wreckers - Edward Selzer
- Mickey and the Seal (Mickey and the Seal) - Walt Disney
- Robin Hoodlum - United Productions of America
- Tea for Two Hundred (Tea for Two Hundred) - Walt Disney
Best short documentary film
presented by Ava Gardner
Best documentary
presented by Ava Gardner
The Secret Land - Orville O. Dull
- One of the Quiet One - Janice Loeb
Honorary Oscars
Honorary Oscar
- Walter Wanger - Joan of Arc ( Joan of Arc )
- Monsieur Vincent as best foreign language film
- Sid Grauman
- Adolph Zukor
Irving G. Thalberg Memorial Award
Juvenile Award
- Ivan Jandl - The Drawn ( The Search )
Scientific and Engineering Award
Technical Achievement Award
Web links
- Academy Awards 1949 in theInternet Movie Database(English)
- 1949 Academy Awards ceremony in the Academy Awards Data Base