Academy Awards 1960
Overview of all award-winning films
◄◄ | ◄ | 1956 | 1957 | 1958 | 1959 | Academy Awards 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | ► | ►►
Other events
Statistics (films with more than one nomination are listed) N = nomination; S = victory |
||
Movie | N | S. |
---|---|---|
Ben Hur | 12 | 11 |
Anne Frank's diary | 8th | 3 |
Story of a nun | 8th | 0 |
Anatomy of a Murder | 7th | 0 |
The way up | 6th | 2 |
Some like it hot | 6th | 1 |
Bed whispers | 5 | 1 |
Porgy and Bess | 4th | 1 |
Five pennies | 4th | 0 |
The fisherman of Galilee | 3 | 0 |
The man from Philadelphia | 3 | 0 |
the invisible third | 3 | 0 |
The journey to the centre of the earth | 3 | 0 |
Suddenly last summer | 3 | 0 |
Many are called | 3 | 0 |
All of my dreams | 2 | 0 |
The last bank | 2 | 0 |
The wrath of the righteous | 2 | 0 |
As long as there are people | 2 | 0 |
The 1960 Academy Awards took place on April 4, 1960 at the RKO Pantages Theater in Los Angeles . It was the 32nd Annual Academy Awards. In the year of the award, films from the previous year are always recognized, in this case the films from 1959.
Moderation
Winners and nominations
Best movie
presented by Gary Cooper
- Anatomy of a Murder (Anatomy of a Murder) - Otto Preminger
- The Diary of Anne Frank (The Diary of Anne Frank) - George Stevens
- Room at the Top (Room at the Top) - James Woolf , John Woolf
- Nun's Story (The Nun's Story) - Henry Blanke
Best director
presented by John Wayne
- Jack Clayton - The Way Up (Room at the Top)
- George Stevens - The Diary of Anne Frank (The Diary of Anne Frank)
- Billy Wilder - Some Like It Hot (Some Like It Hot)
- Fred Zinnemann - The Nun's Story (The Nun's Story)
Best Actor
presented by Susan Hayward
- Laurence Harvey - The Way Up (Room at the Top)
- Jack Lemmon - Some Like It Hot (Some Like It Hot)
- Paul Muni - The Wrath of the Righteous (The Last Angry Man)
- James Stewart - Anatomy of a Murder (Anatomy of a Murder)
Best main actress
presented by Rock Hudson
Simone Signoret - The Way Up (Room at the Top)
- Doris Day - Pillow Talk (Pillow Talk)
- Audrey Hepburn - The Nun's Story (The Nun's Story)
- Katharine Hepburn - Suddenly Last Summer (Suddenly, Last Summer)
- Elizabeth Taylor - Suddenly, Last Summer (Suddenly, Last Summer)
Best supporting actor
presented by Olivia de Havilland
- Arthur O'Connell - Anatomy of a Murder (Anatomy of a Murder)
- George C. Scott - Anatomy of a Murder (Anatomy of a Murder)
- Robert Vaughn - The Man from Philadelphia (The Young Philadelphians)
- Ed Wynn - The Diary of Anne Frank (The Diary of Anne Frank)
The best supporting actress
presented by Edmond O'Brien
Shelley Winters - The Diary of Anne Frank (The Diary of Anne Frank)
- Hermione Baddeley - The Way Up (Room at the Top)
- Susan Kohner - As long as there are people (Imitation of Life)
- Juanita Moore - As long as there are people (Imitation of Life)
- Thelma Ritter - Bed Whispers (Pillow Talk)
Best adapted script
presented by Tony Curtis and Janet Leigh
Neil Paterson - Room at the Top (Room at the Top)
- Robert Anderson - The Nun's Story (The Nun's Story)
- IAL Diamond , Billy Wilder - Some Like It Hot (Some Like It Hot)
- Wendell Mayes - Anatomy of a Murder (Anatomy of a Murder)
- Karl Tunberg - Ben Hur
Best original script
presented by Tony Curtis and Janet Leigh
Clarence Greene , Maurice Richlin , Russell Rouse , Stanley Shapiro - Pillow Talk (Pillow Talk)
- Ingmar Bergman - Wild Strawberries (Smultronstället)
- Paul King , Maurice Richlin , Stanley Shapiro , Joseph Stone - Company Petticoat (Operation Petticoat)
- Ernest Lehman - The Invisible Third (North by Northwest)
- Marcel Moussy , François Truffaut - They kissed and they hit him (Les Quatre cents coups)
Best camera (color)
presented by Edward Curtiss
- Daniel L. Fapp - Five Pennies (The Five Pennies)
- Lee Garmes - The Fisherman of Galilee (The Big Fisherman)
- Franz Planer - Story of a Nun (The Nun's Story)
- Leon Shamroy - Porgy and Bess (Porgy and Bess)
Best camera (black and white)
presented by Edward Curtiss
William C. Mellor - The Diary of Anne Frank (The Diary of Anne Frank)
- Charles Lang - Some Like It Hot (Some Like It Hot)
- Joseph LaShelle - Many are called (Career)
- Sam Leavitt - Anatomy of a Murder (Anatomy of a Murder)
- Harry Stradling Sr. - The man from Philadelphia (The Young Philadelphians)
Best production design (color)
presented by Richard Conte and Angie Dickinson
Edward C. Carfagno , William A. Horning , Hugh Hunt - Ben Hur
- Franz Bachelin , Herman A. Blumenthal , Joseph Kish , Walter M. Scott , Lyle R. Wheeler - Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth)
- Robert F. Boyle , Henry Grace , William A. Horning , Frank R. McKelvy , Merrill Pye - The Invisible Third (North by Northwest)
- John DeCuir , Julia Heron - The Fisherman of Galilee (The Big Fisherman)
- Russell A. Gausman , Ruby R. Levitt , Richard H. Riedel - Pillow Talk (Pillow Talk)
Best production design (black and white)
presented by Richard Conte and Angie Dickinson
George W. Davis , Stuart A. Reiss , Walter M. Scott , Lyle R. Wheeler - Das Tagebuch der Anne Frank (The Diary of Anne Frank)
- Carl Anderson , William Kiernan - The Wrath of the Righteous (The Last Angry Man)
- Edward G. Boyle , Ted Haworth - Some Like It Hot (Some Like It Hot)
- Sam Comer , Arthur Krams , Hal Pereira , Walter H. Tyler - Many are called (Career)
- William Kellner , Oliver Messel , Scott Slimon - Suddenly Last Summer (Suddenly, Last Summer)
Best costume design (color)
presented by Arlene Dahl and Fernando Lamas
- Renié Conley - The Fisherman of Galilee (The Big Fisherman)
- Edith Head - Five Pennies (The Five Pennies)
- Adele Palmer - All My Dreams (The Best of Everything)
- Irene Sharaff - Porgy and Bess (Porgy and Bess)
Best costume design (black and white)
presented by Arlene Dahl and Fernando Lamas
Orry-Kelly - Some Like It Hot (Some Like It Hot)
- Edith Head - Many are called (Career)
- Charles Le Maire , Mary Wills - The Diary of Anne Frank (The Diary of Anne Frank)
- Helen Rose - The pain in the ass (The Gazebo)
- Howard Shoup - The man from Philadelphia (The Young Philadelphians)
Best Score (Drama / Comedy)
presented by Gene Kelly
- Frank De Vol - Bed Whispers (Pillow Talk)
- Ernest Gold - On the Beach (On the Beach)
- Alfred Newman - The Diary of Anne Frank (The Diary of Anne Frank)
- Franz Waxman - Nun's Story (The Nun's Story)
Best Score (Musical)
presented by Gene Kelly
Ken Darby , André Previn - Porgy and Bess (Porgy and Bess)
- George Bruns - Sleeping Beauty (Sleeping Beauty)
- Joseph J. Lilley , Nelson Riddle - Li'l Abner
- Lionel Newman - Angels on a Hot Pavement (Say One for Me)
- Leith Stevens - Five Pennies (The Five Pennies)
Best movie song
presented by Gene Kelly
" High Hopes " from a size too big (A Hole in the Head) - Sammy Cahn , Jimmy Van Heusen
- " Strange Are the Ways of Love " from the country without law (The Young Land) - Dimitri Tiomkin , Ned Washington
- " The Best of Everything " from All My Dreams (The Best of Everything) - Sammy Cahn , Alfred Newman
- " The Five Pennies " from Five Pennies (The Five Pennies) - Sylvia Fine
- " The Hanging Tree " from The Hanging Tree (The Hanging Tree) - Mack David , Jerry Livingston
Best cut
presented by Barbara Rush
John D. Dunning , Ralph E. Winters - Ben Hur
- Frederic Knudtson - On the Beach (On the Beach)
- Louis R. Loeffler - Anatomy of a Murder (Anatomy of a Murder)
- Walter Thompson - Nun's Story (The Nun's Story)
- George Tomasini - The Invisible Third (North by Northwest)
Best tone
presented by Robert Wagner and Natalie Wood
- Carlton W. Faulkner - Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth)
- George Groves - The Nun's Story (The Nun's Story)
- Gordon Sawyer - Porgy and Bess (Porgy and Bess)
- AW Watkins - The Night Is My Enemy (Libel)
Best special effects
presented by Haya Harareet
A. Arnold Gillespie , Milo B. Lory , Robert MacDonald - Ben Hur
- LB Abbott , Carlton W. Faulkner , James B. Gordon - Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth)
Best cartoon
presented by Hope Lange and Carl Reiner
Best short film
presented by Hope Lange and Carl Reiner
Histoire d'un poisson rouge - Jacques-Yves Cousteau
- Between the Tides - Ian Ferguson
- Mysteries of the deep (Mysteries of the Deep) - Walt Disney
- Skyscraper - Shirley Clarke , Irving Jacoby , Willard Van Dyke
- The Running Jumping & Standing Still Film - Peter Sellers
Best Documentation (Short Film)
presented by Mitzi Gaynor
Best documentation
presented by Mitzi Gaynor
Serengeti must not die - Bernhard Grzimek
Best foreign language film
presented by Eric Johnston
Orfeu Negro by Marcel Camus - France
- The village on the river (Dorp aan de Rivier) by Fons Rademakers - Netherlands
- The bridge from Bernhard Wicki - Germany
- It was called the great war (La Grande guerra) by Mario Monicelli - Italy
- Pao from the jungle (Paw) by Astrid Henning-Jensen - Denmark
Prizes of honor
Honorary Oscar
Jean Hersholt Humanitarian Award
Scientific and Engineering Award
- Douglas Shearer , Robert E. Gottschalk , Richard Moore
- Wadsworth E. Pohl , William Evans , Werner Hopf , SE Howse , Thomas P. Dixon
- Jack Alford , Henry Imus , Joseph Schmit , Paul Faßnacht , Al Lofquist
- Howard S. Coleman , A. Francis Turner , Harold H. Schroeder , James R. Benford , Harold E. Rosenberger
- Robert P. Gutterman
Technical Achievement Award
Web links
- Academy Awards 1960 in theInternet Movie Database(English)