Academy Awards 1948
Overview of all award-winning films
◄◄ | ◄ | 1944 | 1945 | 1946 | 1947 | Academy Awards 1948 | 1949 | 1950 | 1951 | 1952 | ► | ►►
Other events
The 1948 Academy Awards were held on March 20, 1948 at the Shrine Auditorium in Los Angeles . It was the 20th Annual Academy Awards . In the year of the award, awards are always given to films from the previous year, in this case the films from 1947.
Statistics (films with more than one nomination are listed) N = nomination; S = victory |
||
Movie | N | S. |
---|---|---|
Taboo of the righteous | 8th | 3 |
Mysterious inheritance | 5 | 2 |
Every woman needs an angel | 5 | 1 |
In the crossfire | 5 | 0 |
The miracle of Manhattan | 4th | 3 |
A double life | 4th | 2 |
typhoon | 4th | 1 |
Our life with father | 4th | 0 |
It all started in Schneider's opera house | 3 | 1 |
Chasing Millions | 3 | 1 |
The black daffodil | 2 | 2 |
The farmer's daughter | 2 | 1 |
Uncle Remus' Wonderland | 2 | 1 |
The kiss of death | 2 | 0 |
Mourning Becomes Electra | 2 | 0 |
Smash-Up: The Story of a Woman | 2 | 0 |
Moderation
Agnes Moorehead and Dick Powell
Nominations and winners
Best movie
presented by Fredric March
Taboo of the Just ( Gentleman's Agreement ) - Darryl F. Zanuck
- Every woman needs an angel ( The Bishop's Wife ) - Samuel Goldwyn
- In the Crossfire ( Crossfire ) - Adrian Scott
- Great Expectations ( Great Expectations ) - Ronald Neame
- The Miracle of Manhattan ( Miracle on 34th Street ) - William Perlberg
Best director
presented by Donald Crisp
Elia Kazan - Taboo of the Just ( Gentleman's Agreement )
- Henry Koster - Every Woman Needs an Angel ( The Bishop's Wife )
- Edward Dmytryk - In the Crossfire ( Crossfire )
- George Cukor - A Double Life ( A Double Life )
- David Lean - Great Expectations ( Great Expectations )
Best Actor
presented by Olivia de Havilland
Ronald Colman - A Double Life ( A Double Life )
- John Garfield - Chasing Millions ( Body and Soul )
- Gregory Peck - Taboo of the Righteous ( Gentleman's Agreement )
- William Powell - Life with Father ( Life with Father )
- Michael Redgrave - Mourning Becomes Electra
Best main actress
presented by Fredric March
Loretta Young - The farmer's daughter ( The Farmer's Daughter )
- Dorothy McGuire - Taboo of the Righteous ( Gentleman's Agreement )
- Rosalind Russell - Mourning Becomes Electra
- Joan Crawford - Uninhibited Love ( Possessed )
- Susan Hayward - Smash-Up: The Story of a Woman
Best supporting actor
presented by Anne Baxter
Edmund Gwenn - The Miracle of Manhattan ( Miracle on 34th Street )
- Robert Ryan - In the Crossfire ( Crossfire )
- Charles Bickford - The farmer's daughter ( The Farmer's Daughter )
- Richard Widmark - The kiss of death ( Kiss of Death )
- Thomas Gomez - ride on the Pink Horse ( Ride the Pink Horse )
The best supporting actress
presented by Donald Crisp
Celeste Holm - Taboo of the Just ( Gentleman's Agreement )
- Gloria Grahame - In the Crossfire ( Crossfire )
- Marjorie Main - The Egg and I ( The Egg and I )
- Anne Revere - Taboo of the Just ( Gentleman's Agreement )
- Ethel Barrymore - The Paradine Case ( The Paradine Case )
Best original script
presented by George Murphy
Sidney Sheldon - Love Isn't That Simple ( The Bachelor and the Bobby-Soxer )
- Abraham Polonsky - Hunt for Millions ( Body and Soul )
- Ruth Gordon , Garson Kanin - A Double Life ( A Double Life )
- Charles Chaplin - Monsieur Verdoux
- Sergio Amidei , Adolfo Franci , Cesare Giulio Viola , Cesare Zavattini - Shoe shine ( Sciuscià )
Best original story
presented by George Murphy
Valentine Davies - The Miracle of Manhattan ( Miracle on 34th Street )
- Georges Chaperot , René Wheeler - The Nightingale Cage ( La Cage aux rossignols )
- Herbert Clyde Lewis , Frederick Stephani - A Life Like a Millionaire ( It Happened on 5th Avenue )
- Eleazar Lipsky - The kiss of death ( Kiss of Death )
- Dorothy Parker , Frank Cavett - Smash-Up: The Story of a Woman
Best adapted script
presented by Anne Baxter
George Seaton - The Miracle of Manhattan ( Miracle on 34th Street )
- Richard Murphy - Boomerang ( Boomerang! )
- John Paxton - In the Crossfire ( Crossfire )
- Moss Hart - Taboo of the Righteous ( Gentleman's Agreement )
- David Lean , Ronald Neame , Anthony Havelock-Allan - Great Expectations ( Great Expectations )
Best camera (black and white film)
presented by Agnes Moorehead and Anne Baxter
Guy Green - Great Expectations ( Great Expectations )
- Charles Lang - The Ghost and Mrs. Muir ( The Ghost and Mrs. Muir )
- George J. Folsey - Typhoon ( Green Dolphin Street )
Best camera (color film)
presented by Agnes Moorehead and Anne Baxter
Jack Cardiff - Black Narcissus ( Black Narcissus )
- Peverell Marley , William V. Skall - Life with Father ( Life with Father )
- Harry Jackson - It Started in Schneider's Opera House ( Mother Wore Tights )
Best production design (black and white film)
presented by Dick Powell
John Bryan , Wilfred Shingleton - Great Expectations ( Great Expectations )
- Lyle R. Wheeler , Maurice Ransford , Thomas Little , Paul S. Fox - Eine Welt zu Füssen ( The Foxes of Harrow )
Best production design (color film)
presented by Dick Powell
Alfred Young - Black Narcissus ( Black Narcissus )
- Robert M. Haas , George James Hopkins - Life with Father ( Life with Father )
Best tone
presented by Larry Parks
Gordon Sawyer - Every Woman Needs an Angel ( The Bishop's Wife )
- Douglas Shearer - Typhoon ( Green Dolphin Street )
- Jack Whitney - Secret Agent T ( T-Men )
Best cut
presented by Anne Baxter
Francis D. Lyon , Robert Parrish - Hunt for Millions ( Body and Soul )
- Harmon Jones - Taboo of the Righteous ( Gentleman's Agreement )
- George White - Typhoon ( Green Dolphin Street )
- Fergus McDonell - Launched ( Odd Man Out )
- Monica Collingwood - Every Woman Needs an Angel ( The Bishop's Wife )
Best visual effects
presented by Larry Parks
A. Arnold Gillespie , Warren Newcombe , Douglas Shearer , Michael Steinore - Typhoon ( Green Dolphin Street )
- Farciot edouart , Devereaux Jennings , Gordon Jennings , W. Wallace Kelley , Paul K. Lerpae , George Dutton - The Undefeated ( Unconquered )
Best song
presented by Dinah Shore
Allie Wrubel , Ray Gilbert - " Zip-A-Dee-Doo-Dah " - Uncle Remus' Wonderland ( Song of the South )
- Ralph Blane , Hugh Martin , Roger Edens - " Pass That Peace Pipe " - Good News
- Josef Myrow , Mack Gordon - " You Do " - It started in Schneider's opera house ( Mother Wore Tights )
- Frank Loesser - " I Wish I Didn't Love You So " - Pauline, stop kissing ( The Perils of Pauline )
- Arthur Schwartz , Leo Robin - " A Gal in Calico " - The sky full of violins ( The Time, the Place and the Girl )
Best Score (Drama / Comedy)
presented by Larry Parks
Miklos Rozsa - A Double Life ( A Double Life )
- Hugo Friedhofer - Every woman needs an angel ( The Bishop's Wife )
- Alfred Newman - Captain from Castile ( Captain from Castile )
- David Raksin - Amber, the Great Courtesan ( Forever Amber )
- Max Steiner - Life with Father ( Life with Father )
Best Score (Music Film)
presented by Larry Parks
Alfred Newman - It started in Schneider's opera house ( Mother Wore Tights )
- Johnny Green - Mexican Nights
- Ray Heindorf , Max Steiner - My Wild Irish Rose
- Robert Emmett Dolan - Road to Rio ( Road to Rio )
- Daniele Amfitheatrof , Paul J. Smith , Charles Wolcott - Uncle Remus' Wonderland ( Song of the South )
Best short film (1 film roll)
presented by Shirley Temple
Goodbye, Miss Turlock - Herbert Moulton
- Brooklyn, USA - Thomas Mead
- Moon Rockets - Jerry Fairbanks
- Now You See It - Pete Smith
- So You Want to Be in Pictures - Gordon Hollingshead
Best short film (2 film roles)
presented by Shirley Temple
Climbing the Matterhorn - Irving Allen
- A Voice Is Born - Ben K. Blake
- Champagne for Two - Harry Gray
- Fight of the Wild Stallions - Thomas Mead
- Give Us the Earth! - Herbert Morgan
Best Short Film (Cartoon)
presented by Shirley Temple
Such a cute birdie (Tweetie Pie) - Edward Selzer
- Donald the Nut Thief ( Chip an 'Dale ) - Walt Disney
- Avarice Makes Small and Ugly (Dr. Jekyll and Mr. Mouse) - Fred Quimby
- Pluto sings the blues (Pluto's Blue Note) - Walt Disney
- Tubby the Tuba - George Pal
Best short documentary film
presented by Shirley Temple
First Steps - United Nations Division of Films and Visual Education
- Passport to Nowhere - Frederic Ullman Jr.
- School in the Mailbox - Australian News and Information Bureau
Best documentary
presented by Shirley Temple
Design for Death - Sid Rogell , Theron Warth , Richard Fleischer
- Journey Into Medicine - US Department of State Office of Information and Educational Exchange
- The World Is Rich - Paul Rotha
Honorary Oscars
Honorary Oscar
presented by Jean Hersholt
- Shoe shiner ( Sciuscià )
- Bill and Coo
- William Nicholas Selig , Albert E. Smith , George K. Spoor , Thomas Armat
presented by Ingrid Bergman
- James Baskett - Uncle Remus' Wonderland ( Song of the South )
Scientific and Engineering Award
presented by Robert Montgomery
Technical Achievement Award
presented by Robert Montgomery
- Farciot Edouart , CR Daily , Hal Corl , HG Cartwright
- James Gibbons
- Nathan Levinson
- Fred Ponedel
- Kurt Singer
Web links
- Academy Awards 1948 in theInternet Movie Database(English)
- 1948 Academy Awards ceremony in the Academy Awards Data Base