discipline
|
gold
|
power
|
silver
|
power
|
bronze
|
power
|
100 m
|
Manfred Germar ( ASV Cologne )
|
10.5 s
|
Lothar Knörzer ( Karlsruher SC )
|
10.7 s
|
Eduard Feneberg ( TSV 1860 Munich )
|
10.7 s
|
200 m
|
Manfred Germar ( ASV Cologne )
|
20.9 s
|
Ewald Schröder ( TSV Bayer 04 Leverkusen )
|
21.5 s
|
Carl Kaufmann ( Karlsruher SC )
|
21.7 s
|
400 m
|
Karl-Friedrich Haas ( 1. FC Nuremberg )
|
46.8 s
|
Walter Oberste ( OSV Hörde )
|
47.3 s
|
Karl Blümmel ( Eintracht Frankfurt )
|
47.5 s
|
800 m
|
Paul Schmidt ( OSV Hörde )
|
1: 49.6 min
|
Friedrich Stracke ( Barmer TV 1846 Wuppertal )
|
1: 49.7 min
|
Olaf Lawrenz ( Berlin SC )
|
1: 50.6 min
|
1500 m
|
Günter Dohrow ( SCC Berlin )
|
3: 49.6 min
|
Günter Timm ( VfL Pinneberg )
|
3: 51.2 min
|
Max Rentsch ( TSV Schwaben Augsburg )
|
3: 52.0 min
|
5000 m
|
Rolf Lamers ( Borussia Düsseldorf )
|
14: 20.8 min
|
Walter Konrad ( TSV 1860 Munich )
|
14: 21.2 min
|
Horst Flosbach ( Barmer TV 1846 Wuppertal )
|
14: 33.4 min
|
10,000 m
|
Herbert Schade ( Solingen LC )
|
29: 38.8 min
|
Walter Konrad ( TSV 1860 Munich )
|
29: 58.2 min
|
Xaver Höger ( TV Grönenbach )
|
30: 35.6 min
|
marathon
|
Gustav Disse ( SC Dahlhausen )
|
2: 32: 23.2 h
|
Fritz Schöning ( TUSEM Essen )
|
2: 35: 04.8 h
|
Heinz Westerteicher ( Rot-Weiß Oberhausen )
|
2: 36: 08.2 h
|
Marathon , team competition
|
SC Dahlhausen ( Gustav Disse , Reinhold Hundt , August Ruttloh )
|
8:05:14 h
|
TUSEM Essen ( Fritz Schöning , August Blumensaat , Werner Schnepp )
|
8:05:36 h
|
TSV Bayer 04 Leverkusen ( Dieter Engelhardt , Gerhard Doerfeld , Klaus Köhler )
|
8:10:55 h
|
110 m hurdles
|
Martin Lauer ( ASV Cologne )
|
14.3 s
|
Bert Steines ( Red-White Koblenz )
|
14.7 s
|
Jürgen Jenss ( VfL Wolfsburg )
|
15.2 s
|
200 m hurdles
|
Bert Steines ( Red-White Koblenz )
|
23.9 s
|
Rudi Felger ( TSG Backnang )
|
24.6 s
|
Heinz Hoß ( SpVgg.Feuerbach )
|
24.7 s
|
400 m hurdles
|
Kurt Bonah ( Werder Bremen )
|
52.9 s
|
Wolfgang Fischer ( Stuttgart Kickers )
|
53.3 s
|
Horst Peters ( Werder Bremen )
|
53.6 s
|
3000 m obstacle
|
Heinz Laufer ( TG Schwenningen )
|
9:00, 6 min
|
Guido Blankenhagen ( VfL Hüls )
|
9: 01.2 min
|
Helmut Thumm ( TSV Bernhausen )
|
9: 08.8 min
|
4 × 100 m relay
|
ASV Cologne ( Dieter Kröger , Martin Lauer , Calles, Manfred Germar )
|
41.4 s
|
Borussia Neunkirchen ( Werner Kiefer , Edmund Burg , Gerd Lemmes , Kurt Heidrich )
|
42.7 s
|
SCC Berlin (Bosch, stickleback, Henk, Lass)
|
42.8 s
|
4 × 400 m relay
|
OSV Hörde ( Engelbert Basse , Walter Oberste , Paul Schmidt , Manfred Poerschke )
|
3: 13.7 min
|
Rot-Weiß Koblenz ( Wolfgang Schmidtke , Erich Zimmermann , Günther Steines , Helmut Dreher )
|
3: 16.7 min
|
USC Freiburg (Botzenhardt, Gerd Dörrie , Otto Klappert , Helmut Joho )
|
3: 16.7 min
|
3 × 1000 m relay
|
Berliner SC (Resa, Herbert Stichnote , Olaf Lawrenz )
|
7: 21.2 min
|
VfV Hildesheim ( Kurt Ernst , Walter Müller , Dieter Schreiber )
|
7: 22.1 min
|
TSV Bayer 04 Leverkusen ( Josef John , Rositzki, Dieter Emmerich )
|
7: 28.3 min
|
20 km walk
|
Hans-Wilhelm Neuhaus ( MTV Giessen )
|
1: 41: 50.2 h
|
Viktor Siuda ( Eintracht Braunschweig )
|
1: 42: 19.6 h
|
Erich Hesmer ( Green-White Essen )
|
1: 43: 54.4 h
|
20 km walk , team competition
|
Green and white food ( Erich Hesmer , Wolfgang Döring , Alfred Fattmann )
|
5: 15: 37.6 h
|
Eintracht Braunschweig ( Viktor Siuda , Walter Stoltz , Hans-Jürgen Dressel )
|
5: 20: 21.8 h
|
MTV Giessen ( Hans-Wilhelm Neuhaus , Klinger, Schnabel)
|
5: 29: 05.2 h
|
50 km walk
|
Claus Biethan ( Hamburger SV )
|
4: 59: 49.8 h
|
Walter Stoltz ( Eintracht Braunschweig )
|
5: 01: 50.0 h
|
Gustav Peinemann ( Eintracht Braunschweig )
|
5:05:15 h
|
50 km walk , team competition
|
Eintracht Braunschweig 1 ( Walter Stoltz , Gustav Peinemann , Hans-Jürgen Dressel )
|
15: 26: 31.8 h
|
Eintracht Braunschweig 2 ( Hans-Dieter Götz , Rudi Lüttge , Scholz)
|
16: 22: 21.8 h
|
Hamburger SV ( Claus Biethan , Friedrich Prehn , Kaiser)
|
16: 37: 14.0 h
|
high jump
|
Theo Püll ( LG 1947 Viersen )
|
1.92 m
|
Jürgen Haßmann ( MTV Ingolstadt )
|
1.92 m
|
Fritz Weber ( Stuttgart Kickers )
|
1.90 m
|
Pole vault
|
Julius Schneider ( SC Pforzheim )
|
4.10 m
|
Willi Reißmann ( TV Fürth 1860 ) / Horst Drumm ( Rot-Weiß Koblenz )
|
4.00 m
|
|
|
Long jump
|
Manfred Molzberger ( Olympia Oberberg )
|
7.59 m
|
Dietrich Richter ( VfL Sindelfingen )
|
7.40 m
|
Ronald Krüger ( Club zur Vahr Bremen )
|
7.35 m
|
Triple jump
|
Hermann Höhnke ( Barmer TV 1846 Wuppertal )
|
14.68 m
|
Hans-Jürgen Jenss ( VfL Wolfsburg )
|
14.54 m
|
Erich Bremicker ( SV Phönix Ludwigshafen )
|
14.50 m
|
Shot put
|
Karl-Heinz Wegmann ( Dortmund SC 1895 )
|
17.05 m DR
|
Dietrich Urbach ( VfL Bochum )
|
16.48 m
|
Hermann Lingnau ( TK Hanover )
|
15.97 m
|
Discus throw
|
Karl Oweger ( TSV 1860 Munich )
|
48.65 m
|
Dietrich Urbach ( VfL Bochum )
|
48.21 m
|
Günther Noack ( Green-White Frankfurt )
|
47.92 m
|
Hammer throw
|
Hugo Ziermann ( PSV Grünweiß Frankfurt )
|
59.42 m
|
Karl Hein ( Hamburger SV )
|
52.84 m
|
Karl Hagenburger ( Red and White Koblenz )
|
51.56 m
|
Javelin throw
|
Gerhard Keller ( TSV Süßen )
|
73.36 m
|
Heinrich Will ( Rendsburger TSV )
|
72.59 m
|
Emil Sick ( Stuttgart Kickers )
|
71.26 m
|
Pentathlon , 1952 W. i. Klamm .: 1985 value.
|
Horst Bodenstein ( Post-SV Hannover )
|
3004 P (3426 P)
|
Erich Bremicker ( SV Phönix Ludwigshafen )
|
2888 P (3347 P)
|
Karl-August Schrader ( ASV Cologne )
|
2791 P (3246 P)
|
Decathlon , 1952 W. i. Klamm .: 1985 value.
|
Martin Lauer ( ASV Cologne )
|
6892 P (6980 P)
|
Heinz Oberbeck ( OSC Berlin )
|
6412 P (6658 P)
|
Erwin Meister ( TSV 1860 Munich )
|
6065 P (6490 P)
|
Forest run - 7200 m
|
Xaver Höger ( TV Grönenbach )
|
22: 44.2 min
|
Stefan Lüpfert ( VfB Stuttgart )
|
23: 06.6 min
|
Hans Hüneke ( OSV Hörde )
|
23: 07.2 min
|
Forest run , team competition
|
OSV Hörde ( Hans Hüneke , Baum, Korte)
|
13 P (seats 3/7/9)
|
SCC Berlin ( Günter Dohrow , Lerch, Hermann Brecht )
|
20 P (seats 6/8/14)
|
SC Dahlhausen ( Gustav Disse , Heinz Betting , Reinhold Hundt )
|
23 P (seats 4/13/16)
|